Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

αριαδνη είπε:
Παιδια , έχουμε καμια πληροφορια για την Αντιγονη Βαλάκου σημερα..την Βαλακου την αφησαμε στο ''περι ανέμων και υδάτων''!!
Η Αντιγονη Βαλακου ειναι μια χαρα και αυτον τον καιρο συμμετεχει στην παρασταση "Μανταμ Φλο" στο Αγγελων Βημα, την οποια παρακολουθησα κι ηταν πολυ καλη. :)

Και από το "Περί Ανέμων και Υδάτων" και μετά, έχει παίξει σε ουκ ολίγες παραστάσεις..
 
GEORGE KOSTAKOPOULOS είπε:
Καλημέρα και πάλι να ρωτήσω και πάλι αν γνωρίζει κάποιος για την Αλεξάνδρα Λαδικού που χαρακτηριστική είναι η ερμηνεία της στα:''Κόκκινα φανάρια'' περιμένωντας ένα καλύτερο αύριο με τον ''καπετάνιο'' στη ταινία Μάνο Κατράκη?
παιδια συγχαρητηρια για το θεμα και να σας πω και γω κατι που μου ετυχε..

σημερα ειμαι 42 ετων και οταν ημουνα 18-20 δουλευα σαν εισπρακτορας για λογαριασμο μιας

μεγαλης ασφαλιστικης εταιρειας που υπαρχει ακομα και σημερα.

κοπελιτσα ήμουνα τοτε αλλα οδηγουσα καλα μηχανη και εβγαζα και το χαρτζηλικι μου.

Μια μερα λοιπον πεφτει στα χερια μου ενα ασφαλιστρο προς εισπραξη στο ονομα της κας Αλεξανδρας Λαδικου.

Αναρωτιομουν αν ειναι η ηθοποιος που θαυμαζα απο τοτε ή επροκειτο για συνωνυμια.

Φτανω λοιπον στο σπιτι της ενα υπεροχο τριωροφο επανω στη λεωφορο Συγγρου χτυπαω και..μου ανοιγει η ιδια.

Σας μιλαω ειλικρινα οτι δεν εχω γνωρισει τετοια κυρια με τετοια ευγενεια και αξιοπρεπεια.

Αφου μου πληρωσε το ασφαλιστρο επεμενε σωνει και καλα να με κερασει κατι.

Για να μη τη προσβαλω δεχτηκα ενα χυμο και της ειπα ποσο πολυ τη θαυμαζω..

Με ευχαριστησε σχεδον ντροπαλη και με αφησε με τισ καλυτερες εντυπωσεις.

Χωρις ιχνος επαρσης επανω της απεπνεε ολη εναν αριστοκρατικο αερα..

Δε θα ξεχασω ποτε τη συναντηση μας και ευχομαι να ειναι μια χαρα στην υγεια της.
 
bambinella 100 είπε:
Το καλοκαιρι συμπληρωνονται 44 χρονια απο τα γυρισματα της ταινιας και θελω πολυ να δω αυτη την επανενωση!
45 χρονια για την ακριβεια!

Οπως αποκαλυψε ο Βογλης στην αποψινη εκπομπη η ταινια γυριστηκε το καλοκαιρι του 67 στο Μπατσί και τα χειμερινα γυρισματα αργοτερα "οταν εγινε το Βασιλικο Πραξικοπημα" οπως ειπε (αρα τον ιδιο Δεκεμβριο) και το μονταζ το 1968...

Γιαυτο αργησε να βγει στα σινεμα ... Βγηκε την περιοδο 1969-70 (την ιδια με το "Νησι της Αφροδιτης" αλλα κι ενα χρονο ΜΕΤΑ το "Ραντεβου Με Μιαν Αγνωστη")
 
Δεν έχω ψάξει αν υπάρχει θρεντ για την ταινία "Κορίτσια στον ήλιο", αλλά παρακολούθησα επίτηδες την εκπομπή στην οποία αανφέρεται η "Μπάμπι". Όντως, το καλάθι που κραταει η Λόμπεργκ είναι γεμάτο (α)μύγδαλα και της το χάρισε ο Βόγλης στην εκπομπή!

Επίσης, στους ίδιους τους ηθοποιούς υπάρχει η σκέψη για τη δημιουργία ταινίας με θέμα "Κορίτσια στον ήλιο - 42 χρόνια μετά".
 
Μερικες παρατηρησεις για την εκπομπη:

Η παρουσιαστρια αναφεροταν στην επανασυνδεση 42 χρονια μετα, και το ειπε αμετρητες φορες αυτο, ενω οπως μαθαμε τα χρονια που περασαν απο το γυρισμα ηταν πανω απο 44 που εγραψα λιγο πιο πανω. Η ταινια δε γυριστηκε το '68 οπως νομιζαμε, αλλα το '67. Το '68 βγηκε στην παραγωγη. Αρα το καλοκαιρι συμπληρωνονται 45 χρονια.

Η παρουσιαστρια και ο Βογλης διαρκως επαναλαμβαναν στην Ανν οτι δεν αλλαξε καθολου απο τοτε. Αυτο μονο αγριο δουλεμα μπορω να το χαρακτηρισω και δεν μπορω να ακουω κατι τετοια γιατι ανακατευομαι.
 
WalkerYannis είπε:
Επίσης, στους ίδιους τους ηθοποιούς υπάρχει η σκέψη για τη δημιουργία ταινίας με θέμα "Κορίτσια στον ήλιο - 42 χρόνια μετά".
[edit] Μη δεκτή για το φόρουμ η παράφραση του τίτλου! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[περιμενοντας το βομβαρδισμο...]

Κοριτσια, μακαρι να ειστε ετσι στα 63+ σας. Η γυναικα ειχε μαλλια αβαφα με μια απλη χωριστρα στη μεση, ουτε κανα μακιγιαζ-στοκο, ουτε ρουχα υπερπαραγωγη και στον αμειλικτο τηλεοπτικο δεκτη βγηκε μια χαρα. Για την ηλικια της και τον αγροτικο βιο που διαγει, ειναι σε πολυ καλη εξωτερικη κατασταση.
 
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη μεγαλώνει ζωάκια μόνη της κι όχι επιδεικτικά στο φακό!!! :) Μια χαρά ήταν, οκ θα συμφωνήσω ότι δεν ισχύει το γεγονός ότι δεν άλλαξε εμφανισιακά αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε κιόλας. Το γήρας πρέπει να το συνοδεύει η άνεση, η απλότητα, η φυσικότητα κι όχι η επιτήδευση. Κούκλα ήταν! Άνετη και φυσική! Και υπάρχει και κάτι που λέγεται "κοινωνική επιταγή": δεν μπορείς να πεις στον καλεσμένο σου ότι είσαι χάλια ή άλλαξες τρελά κλπ. κάτι τέτοια τα λέει ο κωστόπουλος κι ο μυλωνάς (τους οποίους φυσικά δεν παρακολουθώ).
 
Φυσικα δεν μπορεις να πεις στον καλεσμενο σου "Αλλαξες πολυ απο τοτε". Ειναι φοβερη αγενεια και θα πληγωνε τους περισσοτερους, νομιζω.

Μπορεις να πεις απλως "Εισαι μια χαρα" η αν θες να εισαι ακομα πιο κοντα στην αληθεια, να σιωπησεις. Η οποια φιλοφρονηση οφειλει τουλαχιστον να ειναι αληθοφανης. Σε περιπτωση που δεν ειναι, προκειται περι καζουρας. Αν εμενα με συναντησει καποιος οταν θα ειμαι 65 ενω θα εχει να με δει απο τοτε που ημουν 20 και μου πει οτι δεν αλλαξα καθολου, θα θυμωσω πολυ μαζι του. Μα παρα πολυ!

Απο κει και περα, αν σε εσας παιδια η Ανν φανηκε κουκλα, σεβαστο και αρα δεκτο. Διαφωνω ριζικα, αλλα δε σκοπευω να ανοιξω διαλογο περι αυτου. Ουτε λογος υπαρχει, ουτε θελω να βγω εκτος θεματος.
 
Wally είπε:
[περιμενοντας το βομβαρδισμο...]
Κοριτσια, μακαρι να ειστε ετσι στα 63+ σας. Η γυναικα ειχε μαλλια αβαφα με μια απλη χωριστρα στη μεση, ουτε κανα μακιγιαζ-στοκο, ουτε ρουχα υπερπαραγωγη και στον αμειλικτο τηλεοπτικο δεκτη βγηκε μια χαρα. Για την ηλικια της και τον αγροτικο βιο που διαγει, ειναι σε πολυ καλη εξωτερικη κατασταση.
Συμφωνώ απολύτως. Μια χαρά μου φάνηκε η γυναίκα!
 
Wally είπε:
Κοριτσια, μακαρι να ειστε ετσι στα 63+ σας
Εγώ πάντως, αν είμαι έτσι στα 63 μου @wally θ' ανάψω λαμπάδα στη Μεγαλόχαρη :)

Σώμα λαμπάδα, πρόσωπο γελαστό, υπέροχα μάτια, ευκολία στην κίνηση, κέφι για ζωή, παίζει και σε τζαζ μπάντα, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Ο Βόγλης δίπλα της μου φάνηκε σημαντικά πιο "γερασμένος" κι όμως ... τον θεωρώ από τους άντρες που μεγαλώσανε πολύ όμορφα.
 
Wally είπε:
[περιμενοντας το βομβαρδισμο...]
Κοριτσια, μακαρι να ειστε ετσι στα 63+ σας. Η γυναικα ειχε μαλλια αβαφα με μια απλη χωριστρα στη μεση, ουτε κανα μακιγιαζ-στοκο, ουτε ρουχα υπερπαραγωγη και στον αμειλικτο τηλεοπτικο δεκτη βγηκε μια χαρα. Για την ηλικια της και τον αγροτικο βιο που διαγει, ειναι σε πολυ καλη εξωτερικη κατασταση.

mhmerotategiatipino είπε:
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη μεγαλώνει ζωάκια μόνη της κι όχι επιδεικτικά στο φακό!!! :) Μια χαρά ήταν, οκ θα συμφωνήσω ότι δεν ισχύει το γεγονός ότι δεν άλλαξε εμφανισιακά αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε κιόλας. Το γήρας πρέπει να το συνοδεύει η άνεση, η απλότητα, η φυσικότητα κι όχι η επιτήδευση. Κούκλα ήταν! Άνετη και φυσική! Και υπάρχει και κάτι που λέγεται "κοινωνική επιταγή": δεν μπορείς να πεις στον καλεσμένο σου ότι είσαι χάλια ή άλλαξες τρελά κλπ. κάτι τέτοια τα λέει ο κωστόπουλος κι ο μυλωνάς (τους οποίους φυσικά δεν παρακολουθώ).
Συμφωνώ απόλυτα και με τους δυο σας.

Το κυριότερο είναι να 'σαι αξιοπρεπής. Και η συγκεκριμένη μου φάνηκε πραγματική κυρία, που σεβεται και την ηλικια της συν ολα τα αλλα. Ας πάρουν παράδειγμα μερικές καλοφτιαγμενες (με νυστερι σαφως) που ξέρουμε περί βίου και πολιτείας αυτών.

Το σταματώ εδώ.
 
Καλε, κυρία. Αν ημουν σε μπαράκι θα τη χτυπαγα ανετα και χωρις κομπλεξ!!!Ανετη, κουκλαρα, αχ αυτα τα σουηδικα γονιδια!!!!! :) (αρφ!!!!) Αλλά ΚΑΙ με περιεχόμενο!!!!
 
Συμπαθέστατη και αξιοπρεπέστατη η Αν Λόμπεργκ.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Καλε, κυρία. Αν ημουν σε μπαράκι θα τη χτυπαγα ανετα και χωρις κομπλεξ!!!Ανετη, κουκλαρα, αχ αυτα τα σουηδικα γονιδια!!!!! :) (αρφ!!!!) Αλλά ΚΑΙ με περιεχόμενο!!!!
Ενημερωτικά να αναφέρω ότι η καταγωγή της είναι από το Berkeley της California. Επειδή η συζήτηση για το αν άλλαξε, ασχήμαινε, ομόρφαινε, ήταν περιποιημένη, απεριποίητη, θεά ή απαράδεκτη δεν με αφορά καθόλου την προτιμώ οπως τη θυμάμαι. Α ρε Λάκη, τι τυχερός άνθρωπος που είσαι!!!

attachment.php


ann.jpg
 
Sunset σε ευχαριστω για τις πληροφορίες για την Βαλάκου, βλέποντας και μια φωτο της είδα πως ειναι μια χαρά και εξωτερικά και από υγεια! Μπράβο της που δραστηριοποιηται στο θεατρο, και ο ρόλος της στο ''περι ανεμων και υδάτων'' ήταν ενας από τους λόγους που έβλεπα την σειρά, κυρια πάντα .

όσο για την Λομπεργκ παιδιά, ειναι κούκλα ακόμα και σήμερα, μια γλύκα με σπιρτόζικο πνεύμα και πανέμορφο χαμόγελο απλή σαν κοριτσακι :) ! βλέποντας την και ως κοριτσι του Τζειμς Ποντ, έπαθα πλάκα, κουκλάρα..

μπραβο που εχει τόσες δραστηριοτητες και περνά δημιουργικά το χρόνο της, γι ' αυτο και δεν γεράζει!κυρια Ανν Λομπεργκ μας γοητευσατε για μια ακόμη φορά!
 
Συμφωνώ κι εγώ. Αναλογικά, η κυρία είναι μία Κούκλα!

Σ'αυτό, πιστεύω, έχει παίξει μεγάλο ρόλο, η στάση της απέναντι στη ζωή - μάθημα για όλους μας.

Ε, ρε, και να 'ξερε τι σουξέ έχει εδώ μέσα στα 63 της. Θα κρατιόταν έτσι άλλα δέκα χρόνια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια νέα , δυστυχώς δυσάρεστα για τον αγαπητό ηθοποιό Κώστα Καρρά...Ελπίζω να το ξεπεράσει... :(

[h=3]Δύσκολες ώρες για τον Κώστα Καρρά[/h] Ανάρτηση από Αλέξανδρος Κούρτης στις 12:30






Ο 73χρονος πρωταγωνιστής του θεάτρου και της τηλεόρασης δίνει τους τελευταίους μήνες πραγματική μάχη για να κρατηθεί στη ζωή, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας. "Είμαι σε τέτοιο χάλι αυτή τη στιγμή, που δεν μπορώ ούτε να μιλάω. Δεν έχω απόλυτα τις δυνάμεις μου, αλλά μπορώ να μετακινούμαι...", λέει με πόνο ο ηθοποιός καταβεβλημένος από την επάρατη νόσο. "Οι γιατροί μου λένε ότι εντάξει, δεν είναι τίποτα. θα περάσει. Βεβαίως και μου έχουν πει ότι θα αντιμετωπιστεί με τις θεραπείες. Έχει κάνει μετάσταση στα κόκαλα, στον προστάτη δεν το προλάβανε γιατί ήταν πρωτογενές. Δεν χάνω τη διάθεσή μου, είναι ανεβασμένη η ψυχολογία μου. Θα βγω νικητής!", λέει με θάρρος που συγκλονίζει.

"Τηλεοπτικά δεν νομίζω να με δείτε, γιατί δεν με ζητάνε, αλλά... Κοιτάξτε, είμαι ο άνθρωπος που έκανε το πρώτο ελληνικό σίριαλ. Θέατρο θα κάνω το συντομότερο...", δηλώνει με αισιοδοξία ο ηθοποιός.

Πηγή: CIAO




Διαβάστε περισσότερα http://tvnea.blogspot.com/2012/02/blog-post_6896.html#ixzz1lmlGEAaP

Under Creative Commons License: Attribution
 
73 χρονων ειναι ο Κωστας Καρρας; Δεν του φαινεται με τιποτα! Εγω τον αποκαλουσα παντα, Ελληνα Jean-Louis Trintignant, διοτι στις πρωτες - πρωτες του ταινιες μου θυμιζει το Γαλλο ηθοποιο.

Δε γνωριζα τιποτα για την ασθενεια του και λυπηθηκα πολυ τωρα που μας ενημερωσε ο tonytony. Eυχομαι στον καλο ηθοποιο μας, η υγεια του να παει οσο καλυτερα επιθυμει εκεινος κι ολοι εμεις που τον αγαπαμε.
 
περαστικα του και ελπιζω συντομα να μπορεσει οπως λεει να κανει θεατρο

ειναι απο τους πολλους καλους ηθοποιους που τους σταματησε η τηλεοραση.αδικο
 
Πίσω
Μπλουζα