Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

η Αλιμπερτη ειναι γεννημενη πριν το 63 ....διοτι δεν μπορει στην ταινια "Τα Τσακαλια " του 81 να ειναι μονο 15 χρονων!!
 
tonytony είπε:
Ωραίος ο πίνακας! Μόνο να πω πως η Σοφία Αλιμπέρτη είναι γεννημένη το 1966 και όχι το 1963 όπως αναφέρει...Το είχα διαβάσει σε μια "Κατερίνα" της εποχής των 80'ς και μου χει μείνει γιατί έχει ίδια ηλικία με τον αδερφό μου.
η Αλιμπερτη ειναι γεννημενη πριν το 63 ....διοτι δεν μπορει στην ταινια "Τα Τσακαλια " του 81 να ειναι μονο 15 χρονων!!

 


 
lalakinos είπε:
η Αλιμπερτη ειναι γεννημενη πριν το 63 ....διοτι δεν μπορει στην ταινια "Τα Τσακαλια " του 81 να ειναι μονο 15 χρονων!! 


Γιατί δε μπορεί?! :)

http://el.wikipedia.org/wiki/Σοφία_Αλιμπέρτη

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Σοφία_Αλιμπέρτη

Παρεπιπτόντως, καλώς μας ήρθες (μιας και τώρα ξεκίνησες να ποστάρεις!) ;)
 
Αναρρωτιέμαι τι να έχει απογίνει ο ηθοποιός Κώστας Τσάκωνας. Προσέξτε, όχι ο γνωστός, ένας νεώτερος, που κάποια στιγμή προς αποφυγή συγχύσεως ονομαζόταν "Κωνσταντίνος Τσάκωνας". Λιγνός, με μαλλιά που είχε αρχίσει να τα΄χάνει από τη δεκαετία του 90, έκανε κάποιο δικηγόρο στη "Δίψα" του Mega, με Βόγλη-Πολίτου-Αλυφαντή-Τάρλοου, και στη συνέχεια νομίζω ότι υπήρξε και εκφωνητής ειδήσεων σε κάποιο κρατικό ραδιόφωνο, μια που είχε και χαρακτηριστική φωνή.
 
Panp, στη retrodb θα βρεις αρκετες πληροφοριες για τον Κωνσταντινο Τσακωνα.

Ο ηθοποιος αυτος εχει οντως πολυ χαρακτηριστικη και ωραια φωνη, γι' αυτο εκανε πολλες μεταγλωττισεις και εδωσε τη φωνη του σε πολλα ντοκυμανταιρ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και επανέρχομαι με μία ακόμα ομάδα ηθοποιών που δεν τους γνωρίζω ( :) ):

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΝΤΟΥΛΗ&#931.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΝΤΟΥΛΗ&#931.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΝΤΟΥΛΗ&#931.jpg Και οι τρεις φωτογραφίες προέρχονται από την ταινία "Διωγμός".

Το μόνο όνομα που έχω στην διάθεσή μου είναι Γιάννης Κοντούλης. Έχει σχέση;

ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔ&#919.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔ&#919.jpg Για τους δύο αυτούς ηθοποιούς "διαθέτω" αρκετά ονόματα, αλλά μου είναι άγνωστο αν ταιριάζουν.

Γιάννης Νικολαΐδης, Μάριος Αρβανιτάκης, Χρήστος Καλαβρούζος, Θεόδωρος Γκλαβέρης, Λάκης Σπυριδωνάκος.

Καλή εβδομάδα να έχετε. :)
 
Υπάρχει δεύτερος ηθοποιός με όνομα "Χρήστος Καλαβρούζος"? Διότι αυτός που ξέρω εγώ είναι / ήταν πολύ γνωστός,
 
Miki-mik7, ο δευτερος ηθοποιος απο πανω ειναι ο Γιαννης Κοντουλης.

Elephadas, αλλος ηθοποιος που να λεγεται επισης Χρηστος Καλαβρουζος, απο ο,τι ξερω δεν υπαρχει.
 
elephadas είπε:
Υπάρχει δεύτερος ηθοποιός με όνομα "Χρήστος Καλαβρούζος"? Διότι αυτός που ξέρω εγώ είναι / ήταν πολύ γνωστός,

bambinella 100 είπε:
Miki-mik7, ο δευτερος ηθοποιος απο πανω ειναι ο Γιαννης Κοντουλης.Elephadas, αλλος ηθοποιος που να λεγεται επισης Χρηστος Καλαβρουζος, απο ο,τι ξερω δεν υπαρχει.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Βιβή, για τον Γ. Κοντούλη!!!!

Μάλλον θα παίζει και ο Καλαβρούζος στην ταινία και δεν θα τον πρόσεξα.

Τουλάχιστον θα σβύσω ένα όνομα από τα άγνωστα. Κέρδος είναι και αυτό. :)
 
miki-mik7 είπε:
Επόμενη πεντάδα που χρειάζομαι την βοηθεία σας... :)

Προβολή συνημμένου 50494 Το επίθετο της είναι Σούλη. Έχει παρουσιασθεί στις ταινίες ως Βιολέττα, Αλέκα, Δήμητρα!!!! Ποιο είναι το σωστό;

Προβολή συνημμένου 50495 Τον εικονιζόμενο ηθοποιό τον έχω βρει ως Βύρων Σιδερής, αλλά και ως Βύρων Σέρης. Το ορθόν;

Προβολή συνημμένου 50496

Προβολή συνημμένου 50497 Οι δύο αυτοί ηθοποιοί εμφανίζονται στην ταινία "Θανασάκης ο πολιτευόμενος".

Τα ονόματα που έχω στην διάθεσή μου είναι: Γεώργιος Νάκος, Σπύρος Καψάλης, Τάκης Παναγιωτόπουλος.

Έχουν καμία σχέση;

Προβολή συνημμένου 50498 Εμφανίζεται στην ταινία "Για ποιον χτυπά η κουδούνα" και υποδύεται την "φίλη" της Άννας Παϊτατζή.

Να είστε καλά και Χριστός Ανέστη.
1. Είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για την ίδια ηθοποιό; Αν πρόκειται για το ίδιο άτομο και το έχεις διασταυρώσει οπτικά, λογικά το κανονικό της όνομα είναι "Βιολέττα Σούλη", το οποίο χρησιμοποιεί και σε 19 κινηματογραφικές ταινίες. Ως "Δήμητρα Σούλη" έχει εμφανιστεί μονάχα σε δύο ενώ ως "Αλέκα Σούλη" μόνο στην ταινία "Ο Παπατρέχας" ('66). Δεν ξέρω για την Αλέκα αλλά αυτή που έχεις στην φωτογραφία είναι σίγουρα η Βιολέττα και μάλλον πως η Δήμητρα είναι όντως το ίδιο πρόσωπο! Εγώ θα στο δυσκολέψω, ακόμα περισσότερο. Στην κινηματογραφική ταινία "Το Νησί Της Σιωπής" ('58) παίζει και μία "Γ. Σούλη" και ένας Δημήτρης Σούλης. Οι χρονολογίες ταιριάζουν, δεν αποκλείεται να είναι το ίδιο πρόσωπο.

3-4. Τον Γιώργο Νάκο άσε τον απ' έξω. Είναι αυτός εδώ.

5. Μοιάζει με την Σιμόνη Ξυνοπούλου. Δες την κι εδώ.

Με τους προηγούμενους, ταυτοποίησες τελικά κανέναν μέσα απ' τις ταινίες; Μπορείς να μας πεις κι εμάς τι βρήκες;
 
Δεν ειναι η Σιμονη Ξυνοπουλου στην 5.

Στο Για Ποιον Χτυπα η Κουδουνα, η Σιμονη υποδυεται απολαυστικα την υπηρετρια του Παπαγιαννοπουλου, οπως εξισου απολαυστικα υποδυεται και την υπηρετρια της Γιουλακη στο Μια Ιταλιδα απ' την Κυψελη.
 
Mandrake είπε:
1. Είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για την ίδια ηθοποιό; Αν πρόκειται για το ίδιο άτομο και το έχεις διασταυρώσει οπτικά, λογικά το κανονικό της όνομα είναι "Βιολέττα Σούλη", το οποίο χρησιμοποιεί και σε 19 κινηματογραφικές ταινίες. Ως "Δήμητρα Σούλη" έχει εμφανιστεί μονάχα σε δύο ενώ ως "Αλέκα Σούλη" μόνο στην ταινία "Ο Παπατρέχας" ('66). Δεν ξέρω για την Αλέκα αλλά αυτή που έχεις στην φωτογραφία είναι σίγουρα η Βιολέττα και μάλλον πως η Δήμητρα είναι όντως το ίδιο πρόσωπο! Εγώ θα στο δυσκολέψω, ακόμα περισσότερο. Στην κινηματογραφική ταινία "Το Νησί Της Σιωπής" ('58) παίζει και μία "Γ. Σούλη" και ένας Δημήτρης Σούλης. Οι χρονολογίες ταιριάζουν, δεν αποκλείεται να είναι το ίδιο πρόσωπο.
3-4. Τον Γιώργο Νάκο άσε τον απ' έξω. Είναι αυτός εδώ.

Με τους προηγούμενους, ταυτοποίησες τελικά κανέναν μέσα απ' τις ταινίες; Μπορείς να μας πεις κι εμάς τι βρήκες;


Η Αλέκα ή Δήμητρα ή Βιολέττα ( :) ) μάλλον είναι το ίδιο πρόσωπο. Γιατί και στον Παπατρέχα η μόνη που δεν γνωρίζω είναι η Σούλη.

Εμφανίζεται στην αρχή της ταινίας και μαλλώνει με τον Βέγγο, όταν πετούν τα σκουπίδια.

Αυτήν όμως την κυρία την έχω δει σε πολλές ακόμα ταινίες.

Η φωτογραφία που υπάρχει στο retrodb είναι λάθος. Εικονίζεται ο Γιώργος Βλαχόπουλος και όχι ο Γιώργος Νάκος. Οπότε η απορία παραμένει...

Επειδή η ταυτοποίηση θέλει χρόνο, θα την κάνω το καλοκαιράκι. Πρώτα ο Θεός. :)
 
Nemo είπε:
Μια λιγο παραξενη και λιγο off topic απορια σε σχεση με το ευστοχο σχολιο της bambinellaς .
Γνωριζετε κατι για την ιδιαιτερη καταγωγη της Ελενης Προκοπιου ????

Θα λεγα μοιαζει περισσοτερο ... με ουγγαρεζα ή να ελκει την καταγωγη της απο την πρωην Σοβιετικη ενωση , παρα με μεσογειακη ελληνιδα ....

Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"

Συγνωμη για το offtopic.
Η Ελένη Προκοπίου πρέπει να είναι από την Καβάλα. Σε μια εποχή που ακόμη δεν πήγαινα σχολείο, ζήσαμε για τέσσερα χρόνια σε αυτήν την πόλη και οι δικοί μου ήταν πελάτες στο κρεοπωλείο του πατέρα της. Το κρεοπωλείο λεγόταν "η Ιφιγένεια" που ήταν το όνομα της μητέρας της. Θυμάμαι μάλιστα ότι η κυρία Ιφιγένεια ήταν ίδια με την κόρη της, με έντονα "μήλα" και σχιστά μάτια, αλλά και με καμιά τριανταριά κιλά συν. (Ο πατέρας μου την αποκαλούσε αστειευόμενος " Ιφιγένεια εν ταύροις", επειδή στο μαγαζί κρεμόντουσαν διάφορα μοσχάρια). Δεκαετίες αργότερα άκουσα ότι η Ελένη Προκοπίου είχε παντρευτεί με κάποιον που είχε έκθεση επίπλων στην Πατησίων και ασχολιόταν σε καθημερινή βάση με την επιχείρηση του άντρα της.
 
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες φίλε Retrosayre!

Καλώς όρισες στην παρέα μας! :)
 
Έλιωσα με το "Ιφιγένεια εν ταύροις"! Για την λάθος φωτογραφία με τον Γιώργο Βλαχόπουλο θα σε ρωτήσω κάτι, πρώτα. Αυτή που υπάρχει στον Γιώργο Βλαχόπουλο, είναι σωστή; Και αν ναι, αυτοί οι δύο είναι το ίδιο άτομο; Για την Σιμόνη Ξυνοπούλου πάω πάσο... Δεν την γνώριζα... Ελπίζω να βλέπει κι ο Νάσος την συζήτηση αυτήν γιατί το pm box του έχει γεμίσει και δε μπορώ να του στείλω από χθες.

miki-mik7 είπε:
Προβολή συνημμένου 50747

Προβολή συνημμένου 50748 Για τους δύο αυτούς ηθοποιούς "διαθέτω" αρκετά ονόματα, αλλά μου είναι άγνωστο αν ταιριάζουν.

Γιάννης Νικολαΐδης, Μάριος Αρβανιτάκης, Χρήστος Καλαβρούζος, Θεόδωρος Γκλαβέρης, Λάκης Σπυριδωνάκος.

Καλή εβδομάδα να έχετε. :)
Όταν δίνεις τα πρόσωπα, καλό θα είναι να μας λες και από ποια ταινία είναι οι υπότιτλοι. Να τους βρούμε θέλεις, οπότε δώσε μας καμιά παραπάνω πληροφορία! Εκτός κι αν είναι κάποιου τύπου "κουίζ" αυτό που κάνεις. Αυτοί οι δύο, τέλος πάντων, πιθανόν να είναι από την ταινία "Κρίμα... Το Μπόι Σου" ('70). Ο Γιάννης Νικολαϊδης είναι αυτός εδώ, που μοιάζει λίγο με αυτόν που έχεις στην 1η φωτογραφία αλλά δεν πρέπει να είναι. Απλά η φωτογραφία της RetroDB είναι πιθανόν απ' τα '80s. Δεν ξέρω αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος που παίζει καλύτερα το μάτι του στις φυσιογνωμίες. Στην βιντεοταινία "Αλήτης Και Μπάτσος" ('89) υποδύεται τον Μάνθο. Ορίστε άλλη μία φωτογραφία του. Αν διαπιστωθεί ότι είναι ο ίδιος, πάντως, μένουμε με 3 ονόματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Έλιωσα με το "Ιφιγένεια εν ταύροις"! Για την λάθος φωτογραφία με τον Γιώργο Βλαχόπουλο θα σε ρωτήσω κάτι, πρώτα. Αυτή που υπάρχει στον Γιώργο Βλαχόπουλο, είναι σωστή; Και αν ναι, αυτοί οι δύο είναι το ίδιο άτομο; Για την Σιμόνη Ξυνοπούλου πάω πάσο... Δεν την γνώριζα... Ελπίζω να βλέπει κι ο Νάσος την συζήτηση αυτήν γιατί το pm box του έχει γεμίσει και δε μπορώ να του στείλω από χθες.

Και στα δύο ονόματα εικονίζεται ο Γιώργος Βλαχόπουλος, αλλά εκ λάθους. Δεν είναι τα ίδια άτομα.
 
Πίσω
Μπλουζα