Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Ο Λάκης Σπυριδωνάκης (όπως, τελικά, φαίνεται να εμφανίζεται στο "Κρίμα... Το Μπόι Σου" ('70)) μάλλον πως είναι το ίδιο πρόσωπο με τον Άγγελο Σπυριδωνάκο που παίζει στην ταινία "Η Ζηλιάρα" ('68). Δεν ξέρω ποιον χαρακτήρα κάνει αλλά ίσως να τον ταυτοποιήσεις από κει. Και κάποιο trivia επιπλέον είναι ότι ο Θεόδωρος Γκλαβέρης εμφανίζεται στην ταινία "Κρίμα... Το Μπόι Σου" ('70) ως Θεόδωρος Γλαβέρης, στην ταινία "Υπολοχαγός Νατάσσα" ('70) ως Θανάσης Γκλαβέρης ενώ σε άλλες δύο εμφανίζεται ως Θόδωρος Γκλαβέρης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Όταν δίνεις τα πρόσωπα, καλό θα είναι να μας λες και από ποια ταινία είναι οι υπότιτλοι. Να τους βρούμε θέλεις, οπότε δώσε μας καμιά παραπάνω πληροφορία! Εκτός κι αν είναι κάποιου τύπου "κουίζ" αυτό που κάνεις.

Ποιοι υπότιτλοι; Δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Όταν χρειάζομαι υποτίτλους, τους ετοιμάζω μόνος μου.

Η ειρωνεία σου είναι άστοχη. Λες να ζητώ βοήθεια και να μην αναφέρω όποιες πληροφορίες διαθέτω για να σας δυσκολέψω;

Τις φωτογραφίες τις έχω στην συλλογή μου πέντε-έξι χρόνια και δεν μπορώ να θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες.

Ό,τι πληροφορία έχω, την παρέχω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλώ, ας κατέβουν οι τόνοι και ας μείνουμε εντός θέματος! :)

Είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας και τη συζήτηση! :)
 
Για την κυρία Μαίρη Σόκαλη, τη γλυκιά "Υβόννη" της "Τζένης-Τζένης", fake σύζυγο του υποψηφίου κ. Μαντά, φαντάζομαι ότι θα ξέρετε ότι έχει εκπομπή στο ΤΗΛΕΑΣΤΥ, εδώ και χρόνια...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε panp πραγματικά δεν το ήξερα (δε βλέπω και Τηλεάστυ βέβαια).... Ενδιαφέρον!
 
Ξέρετε για τη Μαρία Σόκαλη και την εκπομπή της χοντρικά χρονολογίες; :(
 
mhmerotategiatipino είπε:
Ξέρετε για τη Μαρία Σόκαλη και την εκπομπή της χοντρικά χρονολογίες; :(
Παιδιά, για τις απορίες σας επί του πρόσφατου βιογραφικού της κυρίας Σόκαλη, σας παραπέμπω στο προεκλογικό της φυλλάδιο, μια που είναι υποψήφια.
 
miki-mik7 είπε:
Ποιοι υπότιτλοι; Δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Όταν χρειάζομαι υποτίτλους, τους ετοιμάζω μόνος μου.
Η ειρωνεία σου είναι άστοχη. Λες να ζητώ βοήθεια και να μην αναφέρω όποιες πληροφορίες διαθέτω για να σας δυσκολέψω;

Τις φωτογραφίες τις έχω στην συλλογή μου πέντε-έξι χρόνια και δεν μπορώ να θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες.

Ό,τι πληροφορία έχω, την παρέχω.
Ζητώ συγνώμη γιατί ΟΥΤΕ ξέρω τι έγραφα εκεί και τι είχα κατά νου να γράψω... Ίσως είχα ανοιχτό σε άλλο tab και συνέτασσα pm για έναν φίλο που μεταφράζει για να του πω κάποια πράγματα (το έκανα σίγουρα κάποια στιγμή), και το πέταξα "υπότιτλοι" εδώ. Δε θυμάμαι. Ήθελα να πω να αναφέρεις τους "τίτλους των ταινιών" γιατί αλλού φαίνεται να τους αναφέρεις και αλλού όχι. Πως θα μπορούσα να φανταστώ ότι οι φωτογραφίες είναι από παλαιότερα capture και τις παρουσιάζεις τώρα; Εύκολα κανείς θα υποθέσει ότι ενώ το thread υπάρχει απ' την 1 Αυγούστου του 2010 και είσαι απ' τα άτομα που συμμετέχουν στην κοινότητα, ότι γεννήθηκαν τώρα οι απορίες σου αυτές και τις παρέθεσες και όχι, ας πούμε, πριν 10 μήνες! Δεν το λέω με ειρωνικό τρόπο, λοιπόν, απλά ζήτησα να δίνεις παντού τους τίτλους γιατί βλέπω αλλού ότι δεν τους δίνεις και αλλού ότι τους δίνεις, οπότε υπέθεσα ότι απλά βαριόσουν να τους αναφέρεις. Αν το έκανες αυτό, είναι επιπρόσθετη "μανούρα" όμως για κάποιον να βρει τους ηθοποιούς που αναζητάς και που δεν γνωρίζει αν ξέρεις, όντως, από που τους έχεις "φωτογραφίσει", για να μη σου δίνει τσάμπα πληροφορίες! Για να γλιτώνουμε χρόνο, λοιπόν. Παρεξήγησες τις προθέσεις μου. Δε νομίζω να σου έχω μιλήσει ειρωνικά, πουθενά, προηγουμένως. Απεναντίας, θέλω να βοηθήσω και ταυτόχρονα (γιατί όχι; ) να μάθω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Παιδιά, για τις απορίες σας επί του πρόσφατου βιογραφικού της κυρίας Σόκαλη, σας παραπέμπω στο προεκλογικό της φυλλάδιο, μια που είναι υποψήφια.
και μαλιστα στο ΛΑΟΣ
 
Παραθέτω μερικές ακόμα φωτογραφίες ηθοποιών που δεν γνωρίζω το όνομα τους:

1.
scaled.php


Η φωτογραφία προέρχεται από την ταινία "Μια γυναίκα στην αντίσταση" ή "Κονσέρτο για πολυβόλα".

Τα ονόματα που έχω επισυνάψει είναι: Γιάννης Νικολαΐδης, Γιώργος Χαραλαμπίδης. Έχουν σχέση;

2.
scaled.php


Το παιδάκι αυτό το είχα δει σε ταινία με τον Ξανθόπουλο. Δεν θυμάμαι τίτλο ταινίας, αλλά είχε γυρισθεί στην Ναύπακτο (αν σας βοηθά καθόλου).

Διαθέσιμα ονόματα: ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΟΥΒΑΝΕΛΗΣ - ΝΙΚΟΣ ΒΑΝΔΩΡΟΣ - ΤΑΣΟΣ ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ - ΜΑΡ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ.

3.
scaled.php


Είναι από την ίδια ταινία και διαθέτω τα ίδια ονόματα:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΟΥΒΑΝΕΛΗΣ - ΝΙΚΟΣ ΒΑΝΔΩΡΟΣ - ΤΑΣΟΣ ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ - ΜΑΡ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ.

4.
scaled.php


Διαθέσιμα ονόματα: ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΙΑΛΕΓΜΕΝΟΣ - ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΑΡΡΗΣ.

5.
scaled.php


Τον ηθοποιό αυτόν τον έχω δει σε δύο ταινίες: Στο "Καπετάν φάντης μπαστούνι" (απ' όπου προέρχεται και η φωτογραφία) και στο "Πιο λαμπρό μπουζούκι". Διαθέσιμο όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΣΜΙΔΗΣ.

6.
scaled.php


7.
scaled.php


Οι φωτογραφίες προέρχονται από την ταινία "Το πιο λαμπρό μπουζούκι".

Ο πρώτος είναι ο παρουσιαστής της παραστάσεως και ο δεύτερος ο παρ' ολίγον γαμπρός της Καλογεροπούλου.

Το μόνο διαθέσιμο όνομα είναι πάλι το ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΣΜΙΔΗΣ.

8.
scaled.php


Η φωτογραφία προέρχεται από την ταινία "Η νύφη το 'σκάσε".

Διαθέσιμο όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΗΦΗΣ.

9.
scaled.php


10.
scaled.php


Οι δύο τελευταίες φωτογραφίες προέρχονται από την ταινία "Το δόλωμα".

Διαθέσιμα ονόματα: Δ. ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ - ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΥΦΗΣ - ΣΠ. ΠΑΠΠΑΣ.

Στις ταινίες "Το δόλωμα" και "Η νύφη το 'σκάσε" βλέπουμε το όνομα ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΥΦΗΣ, γραμμένο με Η και Υ (το επίθετο).

Πρόκειται για το ίδιο άτομο, αλλά έγινε ορθογραφικό λάθος ή είναι δύο οι ηθοποιοί με το ίδιο όνομα;

Αν είναι το ίδιο πρόσωπο, μήπως εικονίζεται στις φωτογραφίες Νο-8 και 10 και έχασε (ή πήρε) βάρος;

Αυτά για σήμερα. :)
 
Σου' χω υλικο για σημερα. :)

1. Γιωργος Χαραλαμπιδης

2. Ο μικρος Γιωργος Γιουβανελης

4. Γιωργος Διαλεγμενος (πολλοι Γιωργηδες βρε παιδι μου!) :)

8. Λευτερης Γυφτοπουλος

Καμια σχεση επισης στα προσωπα που απεικονιζονται στις φωτογραφιες 8 και 10.
 
Συμπληρωνω ακομη οτι στην 3 αποκλειω τα δυο πρωτα ονοματα - Γιουβανελης, Βανδωρος - χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητως πως ισχυει καποιο απο τα υπολοιπα δυο.
 
2 & 3. Η ταινία που ψάχνεις είναι το "Εσένα Μόνο Αγαπώ" ('70) και ο Μαρ. Μαρκόπουλος είναι ο Μάριος Μαρκόπουλος. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τον εικονιζόμενο...

10. Ο "Σπ. Παππάς" είναι ο "Σπύρος Παππάς (I)" που έχει η RetroDB, που είναι αυτός εδώ και που δυστυχώς μας άφησε πρόπερσι (RIP)... Είναι ο 1ος εικονιζόμενος! Ο Γιώργος Σήφης είναι το ίδιο άτομο και στις δύο ταινίες που αναφέρεις. Δυστυχώς η φωτογραφία της RetroDB δεν βοηθάει και ιδιαίτερα να δούμε αν είναι ο 2ος, αλλά τον συναντάμε στο σινεμά απ' το '62 μέχρι το '68 με την μία ταινία που συναντάς το όνομα να είναι του '62 και την άλλη του '64. Να άλλαξε τόσο πολύ σ' αυτά τα χρόνια με την φωτογραφία της βάσης, το βλέπω κομματάκι δύσκολο. Μάλλον πως τον αποκλείεις αυτόν. Ο Δ. Παπαϊωάννου είναι ο "Δημήτρης Παπαϊωάννου (I)" και μου φέρνει περισσότερο στον 2ο εικονιζόμενο! Για το "Γιώργος Σύφης" είσαι σίγουρος ότι γράφεται έτσι στο "Δόλωμα"; Εγώ ήξερα για "Γεώργιος Σύφης". Θα πρέπει να το κοιτάξω. Πάντως, πρόκειται για το ίδιο άτομο! Για να σιγουρευτείς και να τον ταυτοποιήσεις, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου παριστάνει τον κύριο Παναγάκο στο "Ο Θανάσης, Η Ιουλιέτα Και Τα Λουκάνικα" ('70)!

Πλέον, έχεις μια πρώτη άποψη για το πως είναι ο Γιώργος Σήφης. Στην ταινία "Ο Τάφος Των Εραστών" ('68) υποδύεται τον Δημήτρη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Συμπληρωνω ακομη οτι στην 3 αποκλειω τα δυο πρωτα ονοματα - Γιουβανελης, Βανδωρος - χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητως πως ισχυει καποιο απο τα υπολοιπα δυο.
Σε ευχαριστώ και πάλι, Bambinella.

Mandrake είπε:
2 & 3. Η ταινία που ψάχνεις είναι το "Εσένα Μόνο Αγαπώ" ('70) και ο Μαρ. Μαρκόπουλος είναι ο Μάριος Μαρκόπουλος. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τον εικονιζόμενο...
10. Ο "Σπ. Παππάς" είναι ο "Σπύρος Παππάς (I)" που έχει η RetroDB, που είναι αυτός εδώ και που δυστυχώς μας άφησε πρόπερσι (RIP)... Είναι ο 1ος εικονιζόμενος! Ο Γιώργος Σήφης είναι το ίδιο άτομο και στις δύο ταινίες που αναφέρεις. Δυστυχώς η φωτογραφία της RetroDB δεν βοηθάει και ιδιαίτερα να δούμε αν είναι ο 2ος, αλλά τον συναντάμε στο σινεμά απ' το '62 μέχρι το '68 με την μία ταινία που συναντάς το όνομα να είναι του '62 και την άλλη του '64. Να άλλαξε τόσο πολύ σ' αυτά τα χρόνια με την φωτογραφία της βάσης, το βλέπω κομματάκι δύσκολο. Μάλλον πως τον αποκλείεις αυτόν. Ο Δ. Παπαϊωάννου είναι ο "Δημήτρης Παπαϊωάννου (I)" και μου φέρνει περισσότερο στον 2ο εικονιζόμενο! Για το "Γιώργος Σύφης" είσαι σίγουρος ότι γράφεται έτσι στο "Δόλωμα"; Εγώ ήξερα για "Γεώργιος Σύφης". Θα πρέπει να το κοιτάξω. Πάντως, πρόκειται για το ίδιο άτομο! Για να σιγουρευτείς και να τον ταυτοποιήσεις, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου παριστάνει τον κύριο Παναγάκο στο "Ο Θανάσης, Η Ιουλιέτα Και Τα Λουκάνικα" ('70)!

Πλέον, έχεις μια πρώτη άποψη για το πως είναι ο Γιώργος Σήφης. Στην ταινία "Ο Τάφος Των Εραστών" ('68) υποδύεται τον Δημήτρη!
Πολύτιμες οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ πολύ!!!

Η φωτογραφία του Γιώργου Σήφη από την retrodb, μου μοιάζει (σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία) με τον οδηγό που μετέφερε την Καρέζη στην ταινία "Η νύφη το 'σκάσε" και αυτή κρατούσε αγκάθια στα πόδια της.

Έχω την εντύπωση πως στο Δόλωμα, το είχαν γράψει Γιώργος Σύφης. Έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι αν ήταν Γεώργιος αντί του Γιώργος.
 
Ύδρα, λοιπόν και όχι Ναύπακτο! :)
 
miki-mik7 είπε:
Αναφέρεσαι σε κάποια φωτογραφία; :)
Προφανως ο Mandrake αναφερεται στις φωτογραφιες 2 και 3 και στην ταινια Εσενα μονο αγαπω. Εσυ miki-mik γραφεις οτι γυριστηκε στη Ναυπακτο, αλλα ο Mandrake υποστηριζει οτι γυριστηκε στην Υδρα. Δυστυχως, δε θυμαμαι ποιος απο τους δυο σας εχει δικιο.
 
bambinella 100 είπε:
Προφανως ο Mandrake αναφερεται στις φωτογραφιες 2 και 3 και στην ταινια Εσενα μονο αγαπω. Εσυ miki-mik γραφεις οτι γυριστηκε στη Ναυπακτο, αλλα ο Mandrake υποστηριζει οτι γυριστηκε στην Υδρα. Δυστυχως, δε θυμαμαι ποιος απο τους δυο σας εχει δικιο.
"Σημεία του νησιού (Ύδρα) όπως το λιμάνι, το Μαντράκι, τα Καμίνια και η σπηλιά στα Κανόνια έχουν φιλοξενήσει μελοδράματα όπως τα «Μόνο για μια νύχτα» και «Εσένα μόνο αγαπώ», κωμωδίες όπως ο «Τρελοπενηντάρης» και ο «Μπλοφατζής», σάτιρες όπως ο «Έρωτας του Οδυσσέα», μιούζικαλ όπως το «Κορίτσια για φίλημα» αλλά και ξένες σειρές όπως το «τουριστικό», «Νησί του Έρωτα» με τον Ρόμπερτ Πρέστον, τον Τόνι Ράνταλ και τη Λίλιαν Μηνιάτη." Πηγή.
 
Οριστε. Σε 5 λεπτα ηρθε η απαντηση!

Ευχαριστουμε, Aretara!
 
Πίσω
Μπλουζα