Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

ΦΖΠ1 είπε:
Προλαβαίνετε την αποψινή εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου, που μόλις άρχισε... ΜΕ ΟΛΟΥΣ (και τη Μάρθα, θεά, και το Γαλανό, θεό,,,) ! Φυσικά και στο alphatv.gr, για τους μακρινούς...
Την είδα την εκπομπή στην οποία ήταν καλεσμένος και ο Γιάννης Μαλούχος. Ο ηθοποιός ζει στην Θεσσαλονική. Στα μελοντικά του σχέδια είναι το ανέβασμα του θεατρικού έργου του Αλέκου Σακελάριου "ο θάνατός σου η ζωή μου" με την θεατρική ομάδα του δήμου Ωραιοκάστρου ενώ ο ίδιος θα παιξει τρεις μονολόγους του Ιάκωβου Καμπανέλη.
 
Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα τόση ώρα τον κύριο με το τζόκεϊ, και νρέπομαι να πω ότι δεν είχα καταλάβει ποιός ήταν (άλλωστε κάτι τέτοιο είπε κι αυτός για τη μεταξύ τους συνάντηση). Όταν τον παρουσίασε ο Σπύρος, και μόνο που άκουσα τη φωνή του, συγκινήθηκα περισσότερο απ' ότι με όλους τους υπόλοιπους, που λίγο πολύ τους βλέπουμε πιο συχνά...Σεμνότατος και ωραιότατος άνθρωπος.

Επίσης μου έκανε τρομερή εντύπωση η αφήγηση του Γιάννη Βόγλη για το "Στάσου, μύγδαλα", με τον Βασίλη Γεωργιάδη να τον βάζει να γυρίσει τη σκηνή καμιά 20αριά φορές, τρέχοντας με την κάπα μέσα στα χωράφια. Και όταν ο Βόγλης πια απηύδησε και το είπε "Εντάξει Βασίλη πια, το έχουμε το πλάνο", ο Γεωργιάδης του είπε "Άκουσε να δεις Βόγλη, αυτή η ατάκα θα σε κυνηγάει μια ζωή" ! Τόσο διορατικός και μεγάλος σκηνοθέτης...

Πολύ σεμνές και οι αναφορές όσων σήμερα δεν ασχολούνται με το χώρο ("θα παίζω στο θέατρο του σπιτιού μου, το έργο Κλαδεύοντας τις τριανταφυλλιές", είπε ο Γιάννης Βογιατζής, και κάτι ανάλογο και ο Νίκος Γαλανός !).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή εκπομπή ήταν χτες. Ήταν πολλοί μαζεμένοι (και πολλοί έλειπαν).

Με την ευκαιρία... πολύ καλή δουλειά κάνει το Σπίτι του Ηθοποιού.
 
Ξέρει κανείς τι κάνει σήμερα η Αίνα Μάουερ, που την είχαμε δει κυρίως ως χορεύτρια αλλα και ως ηθοποιό σε πολλές ελληνικές ταινίες?
 
Μια και είδαμε χτες στο Σπύρο το Γιαννάκη Μαλλούχο, να ρωτήσω τι απέγινε ο αδερφός του ο Βασιλάκης. Ξέρω ότι πριν 4 χρόνια έχασε και τον άλλο του γιο, αυτή τη φορά από τροχαίο. Ο Γιαννάκης είναι γεννημένος το 1934 και ο Βασιλάκης το 1936. Ελπίζω την επόμενη φορά που θα πάω στην αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη, να συναντήσω και το Γιαννάκη Μαλλούχο και να του πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσα πρόσφερε και προσφέρει στον πολιτισμό μας. Αν τα καταφέρω, θα σας δώσω και φωτό για να τη βάλετε και στη retrodb.
 
Σας έχω κάποιες πληροφορίες για τη Φρόσω Κοκόλα, μιας και είχε τεθεί κάποιο ερώτημα, εάν θυμάμαι καλά. Η Φρόσω Κοκόλα, έχει φύγει από κοντά μας εδώ και 14 χρόνια. Είχε γεννηθεί στις 6/2/1912 και πέθανε στις 13/5/1999. Σας δίνω και την πηγή των πληροφοριών μου, που έχει και φωτός της Φρόσως Κοκόλα και ελπίζω οι διαχειριστές να ενημερώσουν τη retrodb και να βάλουν και κάποια από τις φωτογραφίες της πηγής. Άγνωστο παραμένει το γιατί δεν ειπώθηκε κάτι για το θάνατό της όταν πέθανε. http://www.epirus-ellas.gr/2012/10/blog-post_9834.html
 
Στην RetroDB έχει περάσει ήδη τις ημερομηνίες γέννησης/θανάτου όπως και ένα βιογραφικό ο Νάσος, απ' τις 23 Φεβρουαρίου 2013! Που είδες φίλε μου ότι το λήμμα είναι ανενημέρωτο; Όσο για τις φωτογραφίες, σ' ευχαριστώ γιατί υπάρχουν πράγματι κάποιες πολύ καλές, όπως αυτή σε παιδική ηλικία! Θα ασχοληθώ ο ίδιος κάποια στιγμή αύριο.
 
bambinella 100 είπε:
Μου ειναι αδυνατον να φανταστω το Βασιλακη 60 χρονων. Εντελως αδυνατον!
Βρήκα ένα βίντεο από την εκπομπη της 09/06/2013 "Ελεύθερος σκοπευτης" με καλεμένο τον Βασίλη Καίλα

 
tzias57 είπε:
Βρήκα ένα βίντεο από την εκπομπη της 09/06/2013 "Ελεύθερος σκοπευτης" με καλεμένο τον Βασίλη Καίλα.
Σ' ευχαριστω, tzias. Τωρα κατι γινεται.... :)
 
Tον είχα δει στο θέατρο "Κάτω από τη Γέφυρα" (Καραϊσκάκη) στο έργο "Άνθρωποι και ποντίκια", χωρίς να τον έχω δει μεγάλο έως τότε. Ήταν απλά καταπληκτικός. Βέβαια, επειδή πάνε καμιά δεκαπενταριά χρόνια από τότε, σ' αυτά τα παραπάνω πλάνα μου φάινεται επίσης απότομα μεγαλωμένος...
 
Να ρωτήσω και εγω, μήπως γνωρίζει καποιος κάτι για την ηθοποιο Αλίκη Ζεβερδινού???? Ηταν η ηθοποιος που ειχε παιξει στις ταινίες με την Αλίκη Βουγιουκλάκη "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια" και το "Κορίτσι του Λούνα παρκ". Στο http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αλίκη_Ζαβερδινού βλεπω ως τελευταία ταινία το "Κορίτσι του Λούνα παρκ" το 1968...εκτοτε???????
 
Ίσως επειδή ψάχνεις ως Ζεβερδινου ενώ είναι Ζαβερδινού.
 
Oρθογραφικό λαθος, αντι για Ζαβερδινού πληκτρολογησα Ζεβερδινού εκ παραδρομής, αλλα αυτην την ηθοποιο εννοώ την Αλικη Ζαβερδινού για αυτο εβαλα το λινκ απο το retrdb...τι απεγινε? μετα το Κοριτσι του λουνα παρκ δεν βλεπω αλλη ταινία της....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oρθογραφικό λαθος :D .....αντι για Ζαβερδινού πληκτρολογησα Ζεβερδινού εκ παραδρομής, αλλα αυτην την ηθοποιο εννοώ την Αλικη Ζαβερδινού για αυτο εβαλα το λινκ απο το retrdb...τι απεγινε? μετα το "Κοριτσι του λουνα παρκ" δεν βλεπω αλλη ταινία της....
 
Πολύ καλή ιδέα το ξανανέβασμα ! Αλήθεια, το δημοσιογράφο στυλ "Μαστοράκη" και την κολλητή του, που είναι νέοι, ποιοί θα τους υποδυθούν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα