Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.832
Εδω και καιρο ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα, οπου θα ρωταμε και θα δινουμε πληροφοριες για ρετρο προσωπα που χαθηκαν ξαφνικα απο τη δημοσιοτητα. Αφορα παντος ειδους καλλιτεχνες, ελληνες και ξενους.

Ο Stakovios με ρωτησε σημερα αν γνωριζω τι απεγινε η Σονια Ζωιδου. (Ειναι η ανηψια του Λογοθετιδη στην ταινια Ενας ηρωας με παντουφλες, που κλεβει τον αρραβωνιαστικο της Ιλιας Λιβυκου, Βυρωνα Παλλη).

Η πανεμορφη και ελκυστικοτατη Σονια, φιλε Στακοβιε, ειχε βγει Σταρ Ελλας στα Καλλιστεια του 1955. Την ιδια χρονια που βγηκε Μις Ευρωπη η Ντεπυ Μαρτινη του Εφιαλτη και του Καλημερα Αθηνα.

Η Σονια λιγο μετα την εκλογη της εφυγε για την Αμερικη κι εκανε μια βραχυβια καριερα εκει, με συμβολαιο απο τη UNIVERSAL. Επιστρεφοντας στην πατριδα μας, εκανε μερικες ταινιες κι εδω και τη γνωρισαμε καλυτερα. Για προσωπικους της λογους απoχωρησε γρηγορα απο τον καλλιτεχνικο χωρο και το 1970 παντρευτηκε τον αρχιτεκτονα Βασιλη Κουρακο. Σημερα ζει στη Νοτιο Καρολινα με τον αντρα της και τον γιο τους Ηλια. Ειχε ακουστει μαλιστα, οτι η Σονια ειχε πεθανει απο το 1960, αλλα ευτυχως αυτα ηταν φημες και μονο.

Να ρωτησω τωρα κατι κι εγω με τη σειρα μου:

Μηπως ξερει κανεις τι απεγιναν δυο αγαπημενες μου ελληνιδες ηθοποιοι?

Η Ποπη Λαζου και η Λιλιαν Μηνιατη?
102px-Popilazou2.JPG
lilian+miniath.bmp
istockphoto_2980675-wanted-dead-or-alive.jpg
Προβολή συνημμένου 88210
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν 4 όμορφες κυριες του παλιου ελληνικού κινηματογράφου!

Η Νελλυ Παππα και η Τριάντη απο την ταινία της κακομοιρας!

Η Γκέλλυ Μαυροπουλου, η πραγματικά θαυμάσια αυτη ηθοποιος που δεν ξερω αν εκτιμήθηκε το ταλέντο της όσο θα έπρεπε!

και μια αλλη πανέμορφη ξανθιά που πρωταγωνιστουσε στο'οταν λεπει η γατα ' εκανε μια υπηρετρια, αδελφη της Βλαχοπουλου και του Αυλωνιτη ή στο'θα σε κάνω βασιλισσα ' ως γυναικα του Βεγγου, η Νικη Λιναρδου!

α, και τωρα που το θυμηθηκα απο την ταινια 'φουσκοθαλασσιές' η κοπέλα που επαιζε την πρωτοτοκη του καπετάνιου Νικολή, που ήταν ερωτευμένη με τον Ντουζο, η καστανουλα και για κεινη δεν ξανακουσαμε!!!

Σαν πολλά να ρωτησα!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριαδνη, θα σου απαντησω για ολες εκτος απο την τελευταια.

Η Νελλη Παππα εχει σταματησει να ασχολειται και δεν ξερω καν αν ζει. Στα τελη της δεκαετιας του '80 γυρισε αρκετες θρησκευτικες ταινιες και μαλλον στραφηκε προς τη θρησκεια.

Η τελευταια εμφανιση της Ντινας Τριαντη, απο οσο ξερω ηταν στην τηλεοπτικη σειρα του 1993 Γοβα Στιλετο, οπου υποδυοταν τη μητερα της Ακριτα.

Η Γκελυ Μαυροπουλου, μετα το θανατο της μητερας της, Μαρικας Κρεβατα, το 1994, ζει μονη με τα σκυλακια της. Εχει γραψει και ενα βιβλιο αφιερωμενο στη μνημη της με τιτλο Οσα Δεν Ειπαμε Τοτε.

Η Νικη Λιναρδου εχει μεγαλη ιστορια. Ξεκινησε το 1955 στην ταινια Λατερνα Φτωχεια Και Φιλοτιμο, στο ρολο της τσιγγανας που ανταλλασει ρουχα με την Καρεζη, μελαχρινη, αγνωριστη, και με βαρια προφορα. Ειχε μαλιστα το ονομα Μπεμπη Κουλα.

Σε χρονο ρεκορ η προφορα εφυγε, η Μπεμπη εγινε ξανθια, και λιγο αργοτερα αρχισε να εμφανιζεται στις ταινιες της με το αληθινο της ονομα Νικη Λιναρδου. Επαιξε σε καμποσες ταινιες του Σακελλαριου, οπως το Ξυλο, και ηταν τοτε η αδυναμια του. Αυτη η αδυναμια που της ειχε εκανε την Αλικη εξαλλη μαζι του. Τελικα, ηταν μαλλον κατι παραπανω, γιατι ο Σακελλαριος την εκανε συζυγο του. Αρκετα χρονια αργοτερα χωρισαν κι εκεινος ξαναπαντρευτηκε.

Την ειχα δει πριν απο καμμια δεκαρια χρονια σε μια εκπομπη να λεει δυο λογια για τον τεως αντρα της και ηταν αρκετα καλοδιατηρημενη. Νομιζω οτι ζει ακομη.
 
Bambinella, συγκινηθηκα από το ποστ σου, πιο πολύ για την αγαπημένη μου Γκελλυ Μαυροπούλου !! αλλα και για την Νελλυ Παππά με την εκπληκτική φωνή!! :thanx2:
 
παιδια,δεν ξερω ποια απ τις 2 ειναι η Φιφικα..εχω κουτσομπολιο παντως. :)
 
αριαδνη είπε:
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν 4 όμορφες κυριες του παλιου ελληνικού κινηματογράφου!
Η Νελλυ Παππα και η Τριάντη απο την ταινία της κακομοιρας!

Η Γκέλλυ Μαυροπουλου, η πραγματικά θαυμάσια αυτη ηθοποιος που δεν ξερω αν εκτιμήθηκε το ταλέντο της όσο θα έπρεπε!

και μια αλλη πανέμορφη ξανθιά που πρωταγωνιστουσε στο'οταν λεπει η γατα ' εκανε μια υπηρετρια, αδελφη της Βλαχοπουλου και του Αυλωνιτη ή στο'θα σε κάνω βασιλισσα ' ως γυναικα του Βεγγου, η Νικη Λιναρδου!

α, και τωρα που το θυμηθηκα απο την ταινια 'φουσκοθαλασσιές' η κοπέλα που επαιζε την πρωτοτοκη του καπετάνιου Νικολή, που ήταν ερωτευμένη με τον Ντουζο, η καστανουλα και για κεινη δεν ξανακουσαμε!!!

Σαν πολλά να ρωτησα!!!!!!!!
Η Νέλλη Παπά ζει μια χαρά αλλά έχει αποσυρθεί χρόνια τώρα. Κάτι ασχολείται με θέατρο από όσο γνωρίζω αλλά όχι και πολύ ενεργά. Αν ενδιαφέρεσαι πολύ να ρωτήσω να μάθω. Είναι αδερφή της νονάς μου.
 
Η Νελλη Παππα, στο ρολο της Φιφικας, αγαπημενης του Ζηκου που του την τρωει στο τελος ο Ριζος.http://www.youtube.com/watch?v=JKhpCb-ykmw
 
stee είπε:
Η Νέλλη Παπά ζει μια χαρά αλλά έχει αποσυρθεί χρόνια τώρα. Κάτι ασχολείται με θέατρο από όσο γνωρίζω αλλά όχι και πολύ ενεργά. Αν ενδιαφέρεσαι πολύ να ρωτήσω να μάθω. Είναι αδερφή της νονάς μου.
α, αυτο και αν θα ηταν αποκλειστικότητα!! #) #)

παντως ειναι πολυ καλο που ειναι καλά!!

όμορφη και δροσερή στα νιάτα της, την θυμάμαι και στην ταινια ο Κλέαρχος, ο κοντός και η Μαρινα αλλά με τον Ζηκο, δινει ρέστα!!
 
....αμα ειναι αδερφη της νονας σου δεν εχει κουτσομπολιδι. ;)
 
Χαρά Αγγελούση. Η φιλη του Χηνα στο Vortex, η ζωντοχηρα στο Μινορε της Αυγης.

Καπου στα μεσα του 80 εξαφανιστηκε (?)
 
Το μονο που ξερω για τη Χαρα Αγγελουση, ειναι οτι δανειζε τη φωνη τις σε τηλεοπτικες διαφημισεις μεχρι τα τελη δεκαετιας του '90.
 
Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. Θα διαψεύσω κι εγώ τη φήμη για μία ακόμα ηθοποιό ότι είχε σκοτωθεί σε τροχαίο. Δυστυχώς, όμως, σε αντίθεση με τη Σόνια Ζωίδου, δεν υπάρχει πια. Είναι η θρυλική "Ευδοκία" , Μαρία Βασιλείου, η οποία απέκτησε μία κόρη και διαγνώστηκε με την επάρατη νόσο κάπου στη δεκαετία του '80, οπότε και χάθηκε από το προσκήνιο. Στην Ελλάδα τότε, οι φήμες έλεγαν ότι είχε σκοτωθεί σε τροχαίο, κάπου στο 1977, ενώ η γυναίκα ζούσε και έδινε τη δική της μάχη στο Λονδίνο. Επικοινώνησα με την κόρη της και μου επιβεβαίωσε ότι η ηθοποιός απεβίωσε τον Ιούλιο του 1989 στο Ηνωμένο Βασίλειο. Όπως έμαθα, ακόμα και ο Θόδωρος Αγγελόπουλος δεν ήξερε τι είχε απογίνει. Αξέχαστη ηθοποιός.
 
Αλίκη Ζάννου

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου αν γνωρίζει κανείς τι απέγινε η Αλίκη Ζάννου; Πρέπει να έπαιξε σε 5 ταινίες από το 1973 μέχρι το 1975. Ένα ατίθασο κορίτσι με μακριά ίσια μαλλιά.

..
Alikizannou.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να απέγινε ο Αγης Γυφτόπουλος και ο Λευτέρης Γυφτόπουλος από τις Φυλακές Ανηλίκων? (πατέρας και γιος να υποθέσω)

Ο Πάνος Σουπιάδης?

Ο Γιαννης Ζωγράφος (ΨΙΤ) που έκανε τον χαχανούλη και τον γκρινιάρη στα στρουμφάκια?
 
Πολυ ωραια ενοτητα αυτη που ανοιξατε συγχαρητηρια.Κατα καιρους αναρωτιεμαι κι εγω τι απεγιναν καποιοι ηθοποιοι του παλιου ελληνικου κινηματογραφου καθως και της δεκαετιας του 80 την εποχη της βιντεοταινιας.Καποιοι ηθοποιοι που δεν τους ξαναειδα και θελω να μαθω τι απεγιναν σημερα ειναι οι εξης Βουλα Χαριλαου,Μαριαννα Κουρακου,Ελενη Προκοπιου,Μιρκα Καλαντζοπουλου,Γοργω Χρελια,Βιβετα Τσιουνη,Μιραντα Κουνελακη(εγραψα και πολλους μαλιστα) απλως αναρωτιεμαι τι απεγιναν καθως δεν τους ξαναειδαμε παλι σε ταινια ή σειρα και τους ειχαμε αγαπησει μεσα απο τις ταινιες τους.
 
Για τη Βιβέτα Τσιούνη, υπάρχει ένα θρεντ με συνέντευξή της εδώ και φυσικά, μια φωτό της από την έκτακτη συμμετοχή της στις "Τρεις Χάριτες" (είναι η κυρία που είχε τη σκυλίτσα με την οποία ζευγάρωσε ο Πατσατσούφας, ο σκύλος της Όλγας!).

 
Ευχαριστω ioli για τα καλα σου λογια. Προσπαθουμε ολοι λιγο - πολυ να περισυλλεξουμε πληροφοριες απο δω κι απο κει, γιατι ειναι πολλα τα προσωπα που "χαθηκαν" και λιγες οι πηγες.

Μπορω να σου απαντησω για δυο κυριες απο αυτες που μας ρωτας.

Η Μαριαννα Κουρακου εχει αποσυρθει απο το χωρο εδω και παρα πολλα χρονια οταν απεκτησε εναν πολυ ευκαταστατο συζυγο.

Η Ελενη Προκοπιου, η γυναικα με την τοσο ασυνηθιστη και εξωτικη ομορφια, δεν θελει να μας δειχνει πια το αλλοτε υπεροχο προσωπο της. Πριν απο πολυ λιγα χρονια ειχα μαθει απο την τηλεοραση οτι αυτο το αποφευγει συστηματικα, γιατι θελει να τη θυμομαστε οπως ηταν νεα.
 
bambinella 100 είπε:
Ευχαριστω ioli για τα καλα σου λογια. Προσπαθουμε ολοι λιγο - πολυ να περισυλλεξουμε πληροφοριες απο δω κι απο κει, γιατι ειναι πολλα τα προσωπα που "χαθηκαν" και λιγες οι πηγες.Μπορω να σου απαντησω για δυο κυριες απο αυτες που μας ρωτας.

Η Μαριαννα Κουρακου εχει αποσυρθει απο το χωρο εδω και παρα πολλα χρονια οταν απεκτησε εναν πολυ ευκαταστατο συζυγο.

Η Ελενη Προκοπιου, η γυναικα με την τοσο ασυνηθιστη και εξωτικη ομορφια, δεν θελει να μας δειχνει πια το αλλοτε υπεροχο προσωπο της. Πριν απο πολυ λιγα χρονια ειχα μαθει απο την τηλεοραση οτι αυτο το αποφευγει συστηματικα, γιατι θελει να τη θυμομαστε οπως ηταν νεα.
Να εισαι καλα πολυ ωραια ιδεα αυτη η ενοτητα που ανοιξες.Ευχαριστω για τις πληροφοριες για τις δυο κυριες αυτες οποτε σημερα θα πρεπει να εχουν οικογενεια και παιδια πια αφου τα παρατησαν νωρις απο επιλογη τους.Επισης ξερεις τιποτα για τις κυριες Λιλη Παπαγιαννη,την Κλεω Σκουλουδη,την Μαρλεν Παπουλια,την Κια Μποζου και την τραγουδιστρια Λαουρα?
 
Η Φρόσω Κοκκόλα, σύζυγος του Λαυρέντη Διανέλλου. Έπαιξε και σε πολλές τηλεοπτικές σειρές.
 
Με τη Λιλη Παπαγιαννη συνεβη κατι περιεργο. Ειχα ακουσει πριν απο καποιους μηνες οτι μολις ειχε αποβιωσει, και τωρα τελευταια μου ειπε ενας γνωστος, οτι κατι τετοιο δεν ισχυει. Δεν ξερω τι να πιστεψω γιατι και τις δυο ειδησεις μου τις εδωσαν δυο διαφορετικοι ανθρωποι, που δεν ειναι καν φιλοι μου. Παντως η λογικη λεει οτι θα συμβαινει δυστυχως το πρωτο, γιατι ειναι πολυ δυσκολο να ακουστει κατι τετοιο εαν δεν ισχυει.

Η Φροσω Κοκκολα, εδω και πολλα χρονια δε βρισκεται αναμεσα μας.

Ηταν πολυ καλη στον Μεθοριακο Σταθμο, ως πεθερα της Ελενης Θεοφιλου. Αληθεια, ξερει κανεις τι εγινε και μ΄αυτην?
 
Πίσω
Μπλουζα