Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Δεν ξέρω, ίσως είμαι πολύ παλιομοδίτης, αλλά με ενοχλεί όταν άνθρωποι αποκαλύπτουν προσωπικά μυστικά άλλων, ειδικά όταν δεν είναι σε θέση εκείνοι να απαντήσουν. Ας πούμε αυτό για τη σχέση Παπαμιχαήλ - Βουγιουκλάκη. Μπορεί να ήταν αλήθεια μπορεί και όχι. Πάντως ο Γ.Μ. δεν το παρουσιάζει σαν προσωπική γνώμη ("αναρωτιέμαι αν τον παντρεύτηκε για να κάνει παιδί" ή κάπως έτσι), αλλά σαν κάτι σίγουρο, λες και του το είπε η ίδια η Α.Β. Αμφίβολο, αλλά όχι αδύνατο. Καλά, με ενοχλεί ακόμη κι αν οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές βγάζουν προσωπικά τους στη φόρα δεκαετίες μετά, εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος εκτός δημοσιότητας), αλλά ακόμη περισσότερο όταν το κάνουν άσχετοι. Και φυσικά, με δεδομένο και το επίπεδο της εφημερίδας, δεν απορώ που από μια μακρυά και ενδιαφέρουσα συνέντευξη διάλεξαν να βάλουν σαν υπότιτλο μια λεπτομέρεια που δεν αφορά τον συνεντευξιαζόμενο αλλά δυο σταρ με τους οποίους συνεργάστηκε. Πράγμα ταπεινωτικό για τον Γ.Μ., αλλά καλά να πάθει. Και άλλα που λέει καλύτερα να μην τα έλεγε, π.χ. αυτό για τον Βουτσά, διότι περισσότερο μοιάζει δείχνει ζήλεια για το ότι ο Βουτσάς έγινε πρωταγωνιστής ενώ ο Μαλούχος παρέμεινε δεύτερος.
 
Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!! 

Ο ελέφαντας με αντιπαθεί!!!!!!!! 

Πάντως για το Βουτσα συμφωνώ. Τον προώθησε κι ο Δαλιανίδης αλλά ο Βουτσάς ήταν ταλενταρα κωμικός..  κι ήταν και καλοστεκουμενος σαν άντρας της εποχής του... 
 
Συμφωνώ με τον ελέφαντα, ο Γ.Μ. βγάζει ζήλεια, φθόνο σε αυτή τη συνέντευξη και σε στιγμή που το σχόλιο του δεν αλλάζει κάτι. Τέσπα
 
Ο ελέφαντας με αντιπαθεί!!!!!!!!
Γιατί καλέ? Σου εκμυστηρεύτηκε ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο κάποιος φίλος ή συνεργάτης κι εσύ έδωσες συνέντευξη στην οποία το αποκάλυψες? Άλλο να διαβάσεις κάποιο κουτσομπολιό κάπου και να μας το μεταφέρεις εδώ. Αυτό αποτελεί κοινωνική υποχρέωση :)
 
Ας το βάλω κι αυτό εδώ ως συνέχεια των παραπάνω.

Από τη συνέντευξη του Μαλούχου εγώ ξεδιάλεξα και κάτι ακόμη: 

Το παίξιμο του Χορν ήταν κάτι μοναδικό. Παίξαμε δύο τρεις σεζόν μαζί. Είχε πολύ χιούμορ. Μια μέρα μετά την πρόβα μού λέει: «Πάμε στο σπίτι να σου κάνω το τραπέζι». Στο Σύνταγμα, καθώς πηγαίναμε σπίτι του με το αμάξι του, σε ένα φανάρι όπου είχαμε σταματήσει κάποια κοριτσόπουλα και αγόρια μάς αναγνώρισαν και μας χτύπησαν το τζάμι. Κατεβάζει το τζάμι από το παράθυρο ο Χορν και τους λέει με ύφος: «Ο κύριος Μαλούχος και ο σοφέρ του». Και πέσαμε κάτω από τα γέλια.

Στις εφημερίδες της εποχής διαβάζουμε το εξής:

"Γράφτηκε κάπου ότι τον κορυφαίο μας πρωταγωνιστή Δ. Χορν, καθώς έμπαινε στο αυτοκίνητο του συνοδευόμενος από νεαρό ηθοποιό που πιστεύει ότι έγινε πρωταγωνιστής επειδή έπαιξε σε δύο τρεις ταινίες, περιτριγυρισαν μερικές ανόητες υπάρξεις για να ζητήσουν αυτόγραφο, όχι του διαπρεπούς θιασαρχου αλλά του " κωμικού" που φαίνεται ότι " πήδησε το καλάμι για καλά" όπως είναι η τρέχουσα κινηματογραφική έκφραση για μερικούς υπερφιαλους νέους ηθοποιούς.
Και δεν ξέρει κανείς τι να πρώτο θαυμάσει: 
Το θράσος του νεαρού που έδωσε την είδηση - γιατί φυσικά δεν ήταν και δημοσιογράφος μπροστά στο.... ιστορικό αυτό γεγονός, την αμορφωσια και την κακογουστια των νεαρών "θαυμαστριων", αν αληθεύει το γεγονός ότι προτίμησαν τον άγνωστο ακόμα ηθοποιό από τον μεγάλο μας καλλιτέχνη, ή ακόμη την καλοσύνη του Χορν που ανέχεται να δίνονται τέτοιες ειδήσεις στις εφημερίδες αδιαμαρτύρητα;"
Εμπρός, 17/2/1962
 
 
Τι λέτε; Είναι το ίδιο περιστατικό; Μπορεί και όχι βεβαια..
 
Καλησπέρα. Σας μεταφέρω μια πληροφορία για το Θανάση Βέγγο, που ούτε εγώ γνώριζα. Την Κυριακή είχε το σχετικό βιβλίο η Καθημερινή, από τη σειρά βιβλίων του Μάκη Δελαπόρτα και ο πολυγραφότατος κι αγαπητός ηθοποιός πέραν ότι δίνει ως ημερομηνία γέννησης του Θανάση, την 30/5/1927, αναφέρει ότι κανονικά το επώνυμό του είναι Βέγκος και ότι ο καλός μας άνθρωπος το έγραφε λόγω ηθοποιίας με δυο γ αντί γκ, γιατί έλεγε πως φαινόταν καλύτερα στο μάτι. Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι δεν τον έβρισκα στα δημοτολόγια του σάιτ του Υπουργείου Εσωτερικών όταν ακόμα ήταν εν ζωή. Αν το ξέραμε παλιότερα ότι είναι Βέγκος κι όχι Βέγγος, θα είχαμε βρει τη σωστή ημερομηνία γέννησης, από το σάιτ του Υπουργείου.

Παρεμπιπτόντως, πέθανε χτες 22/1 (ανήμερα της γιορτής μου) ο Θέμος Αναστασιάδης στα 61 του από καρκίνο. Είχε παίξει στην ταινία "Το φιλί της ζωής". https://www.newsbeast.gr/media/arthro/4451045/efyge-apo-ti-zoi-o-themos-anastasiadis
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Η καλλονη της φωτογραφιας"........... :sealed:
 
Έχω μεγάλη απορία για το ποια ήταν η πορεία του Βαγγέλη Βουλγαρίδη.

Ευχάριστη κινηματογραφική παρουσία,αν και νομίζω πως λίγες ταινίες έχει κάνει. (Νόμος 4000,Το δόλωμα, Μερικοί το προτιμούν κρύο κ.λ.π.)

Ως το 2008 ζούσε,γιατί ξέρω ότι είχε δώσει μια μικρή συνέντευξη...αλλά απορώ για το πως χάθηκε τόσο απότομα...

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτόν,για τη θεατρική του παρουσία ή τη ζωή του,αλλά με ενδιαφέρει πολύ.

Valex,ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σχετικά με την Παπαγεωργίου και την Κουνελάκη!! :)


Καλησπέρα. Σας μεταφέρω μια πληροφορία για το Θανάση Βέγγο, που ούτε εγώ γνώριζα. Την Κυριακή είχε το σχετικό βιβλίο η Καθημερινή, από τη σειρά βιβλίων του Μάκη Δελαπόρτα και ο πολυγραφότατος κι αγαπητός ηθοποιός πέραν ότι δίνει ως ημερομηνία γέννησης του Θανάση, την 30/5/1927, αναφέρει ότι κανονικά το επώνυμό του είναι Βέγκος και ότι ο καλός μας άνθρωπος το έγραφε λόγω ηθοποιίας με δυο γ αντί γκ, γιατί έλεγε πως φαινόταν καλύτερα στο μάτι. Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι δεν τον έβρισκα στα δημοτολόγια του σάιτ του Υπουργείου Εσωτερικών όταν ακόμα ήταν εν ζωή. Αν το ξέραμε παλιότερα ότι είναι Βέγκος κι όχι Βέγγος, θα είχαμε βρει τη σωστή ημερομηνία γέννησης, από το σάιτ του Υπουργείου.

Παρεμπιπτόντως, πέθανε χτες 22/1 (ανήμερα της γιορτής μου) ο Θέμος Αναστασιάδης στα 61 του από καρκίνο. Είχε παίξει στην ταινία "Το φιλί της ζωής". https://www.newsbeast.gr/media/arthro/4451045/efyge-apo-ti-zoi-o-themos-anastasiadis
http://www.ell.gr/actors.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το γνωρίζω αυτό το σάιτ κι έχω δώσει κι εγώ πληροφορίες για την συγκεκριμένη καρτέλα του. Ήδη ετοιμάζομαι να στείλω νέες στο διαχειριστή για να τις προσθέσει. Θα συμπληρώσω και σε αυτά που δίνει τώρα με τα τελευταία δεδομένα που πέρασε.
 
Τοσο καλα κρατιεται! Εχει και τα μαλλια της τραβηγμενα, που αυτο δινει χρονια. Δηλαδη αν ειχε εκεινο το καρεδακι που θυμομαστε απο τις ταινιες της, θα εδειχνε ακομα πιο νεα!
 
Πω πω ωωωωωωωω τι γυναικάρα ήταν η Λάζου.... !!! 

Μεγάλη αδυναμία.... Καλά δε μπορεί ένας χριστιανός να της πάρει μια συνέντευξη;; 

Το χαμόγελο δεν έλειψε ποτέ απ' το πρόσωπο της, ας είναι καλά 
 
Πάντα αριστοκρατική και μία από τις πλέον συμπαθείς φυσιογνωμίες του κινηματογράφου.
 
Περαστικά στον Τάκη Μόσχο: https://www.iefimerida.gr/news/478512/sto-nosokomeio-me-diplo-egkefaliko-o-argyris-tis-glykias-symmorias-takis-moshos
 
έφυγε η Φλωρέττα Ζάννα: https://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/578093/thlipsi-pethane-i-spoydaia-ithopoios-floretta-zanna
 
Ηταν 86 ετων συμφωνα με το "μαθε που ψηφιζεις" και οχι 82 που την αναφερουν ολοι.Για ολες που πεθαινουν τις αναφερουν 3-4 χρονια μικροτερες.Αυτο δεν ηταν το πραγματικο της ονομα την ελεγαν Ανθούλα.

Σήμερα ειναι 84 ετων γεννηθηκε το 1935.Μια χαρα κρατιεται για την ηλικια της.
 
Πίσω
Μπλουζα