Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Συμπαθέστατος, αν και τυποποιημένος, ο Γιώργος Παπαζήσης - και προπαντός, σεμνός. Εδώ, η πρώτη εκτέλεσή του στο τραγούδι "Ο Κρητικός κι η κοπελιά" (Ζαμπέτα-Τζεφρώνη), που νομίζω ότι το σφραγίζει και με αυτό του το ταλέντο . Καλό του ταξίδι !

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω δύο ερωτήσεις.Η πρώτη ερώτηση είναι αν γνωρίζει κανείς αν ζεί η Μπίλλυ Κωνσταντοπούλου και η δεύτερη αν γνωρίζει κανείς που βρίσκεται ο τάφος της Μαίρης Αρώνης.Σας ευχαριστώ.
 
Κι εγω θα ηθελα πολυ να ηξερα για την Μπιλλυ. Η Μαιρη Αρωνη κατα πασαν πιθανοτητα ειναι ενταφιασμενη στο Α' Νεκροταφειο. Εκει παντως κηδευτηκε η Βασω Μανωλιδου που ηταν εξαδελφη της.
 
Εγώ έχω δύο ερωτήσεις.Η πρώτη ερώτηση είναι αν γνωρίζει κανείς αν ζεί η Μπίλλυ Κωνσταντοπούλου και η δεύτερη αν γνωρίζει κανείς που βρίσκεται ο τάφος της Μαίρης Αρώνης.Σας ευχαριστώ.
Συμφωνώ με τη Μπαμπινέλλα περί του τάφου της Μαίρης Αρώνη. Η λογική λέει ότι είναι στο Α΄ Νεκροταφείο. Όσο για τη Μπίλλυ Κωνσταντοπούλου, δυστυχώς έφυγε από κοντά μας το Μάρτιο σε ηλικία 90 ετών, όπως ανέφερε στο φέισμπουκ ο Γιώργος Παπαστεφάνου και παραθέτω και μιαν αναδημοσίευση αυτών από ένα σάιτ. http://www.apotis4stis5.com/ellhnika/ellhnikh-gwnia/31890-2018-06-13-06-31-38
 
Συμφωνώ με τη Μπαμπινέλλα περί του τάφου της Μαίρης Αρώνη. Η λογική λέει ότι είναι στο Α΄ Νεκροταφείο. Όσο για τη Μπίλλυ Κωνσταντοπούλου, δυστυχώς έφυγε από κοντά μας το Μάρτιο σε ηλικία 90 ετών, όπως ανέφερε στο φέισμπουκ ο Γιώργος Παπαστεφάνου και παραθέτω και μιαν αναδημοσίευση αυτών από ένα σάιτ. http://www.apotis4stis5.com/ellhnika/ellhnikh-gwnia/31890-2018-06-13-06-31-38
Επιτελους μαθαμε κατι για τη Μπιλλυ, κριμα ομως που ειναι τοσο δυσαρεστο.Τουλαχιστον εφυγε πληρης ημερων. Ας ειναι καλα εκει οπου βρισκεται....

Μονο στον Μεθυστακα ειχα τη χαρα να την απολαυσω και σε καμια αλλη ταινια, αλλα την καταευχαριστηθηκα την ερμηνεια που εδωσε. Ποσο υπεροχη, ποσο φυσικη ηταν! Μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου ειναι οι ηθοποιοι που με εχουν συγκινησει τοσο στην αποδοση ενος ρολου.
 
Συμφωνώ με τη Μπαμπινέλλα περί του τάφου της Μαίρης Αρώνη. Η λογική λέει ότι είναι στο Α΄ Νεκροταφείο. Όσο για τη Μπίλλυ Κωνσταντοπούλου, δυστυχώς έφυγε από κοντά μας το Μάρτιο σε ηλικία 90 ετών, όπως ανέφερε στο φέισμπουκ ο Γιώργος Παπαστεφάνου και παραθέτω και μιαν αναδημοσίευση αυτών από ένα σάιτ. http://www.apotis4stis5.com/ellhnika/ellhnikh-gwnia/31890-2018-06-13-06-31-38
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Κρίμα για την Μπίλλυ .Ήταν πολύ καλή ηθοποιός.Καλό ταξίδι να έχει.
 
Γνωρίζει κανείς αν είναι εν ζωή η Ντίνα Σταθάτου και ο Νίκος Φιλιππόπουλος(ο κουνιάδος του Κωνσταντίνου στο η δε γυνή να φοβήται τον άντρα);
 
Kαλησπέρα σας και συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά που κάνετε για το ελληνικό σινεμά!

Ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω εάν τυχόν υπάρχει οποιαδήποτε διαθέσιμη πληροφορία για τον ηθοποιό Χάρη Σοίδη ή Ζωίδη. Προσπαθώ να έρθω σε επαφή μαζί του για κάτι τραγούδια που είχε πει τέλη της δεκαετίας του ΄60 αλλά στάθηκε αδύνατον να εντοπίσω κάποιο ίχνος τους. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη και ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!
 
Μήπως γνωρίζει κανείς πότε πέθαναν οι: Υβόννη Βλαδίμηρου (γενν. 1903), Γιάννης Μπέρτος (γενν. 1903), Φανή Νικολαΐδου (γενν. 1903) και Ξένη Δράμαλη (γενν. 1913); Κάποιοι υποστηρίζουν ακόμη ότι ζει η Υβόννη Βλαδίμηρου!
 
Μήπως γνωρίζει κανείς πότε πέθαναν οι: Υβόννη Βλαδίμηρου (γενν. 1903), Γιάννης Μπέρτος (γενν. 1903), Φανή Νικολαΐδου (γενν. 1903) και Ξένη Δράμαλη (γενν. 1913); Κάποιοι υποστηρίζουν ακόμη ότι ζει η Υβόννη Βλαδίμηρου!
Δυστυχώς δεν υπάρχει καμιά πληροφορία γι' αυτό που ρωτάς. Κι εγώ ψάχνω γι' αυτούς τους ηθοποιούς, αλλά δεν έχω στοιχεία. Θα πρέπει να πάρω σβάρνα τα νεκροταφεία της Αττικής για να μάθω κάτι (σκοπεύω σύντομα να ξεκινήσω το ψάξιμο στα νεκροταφεία και τα οστεοφυλάκια). Για την Υβόννη Βλαδίμηρου, μου έχει πει ο Σπύρος Μπιμπίλας ότι πρέπει να έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια. Ίσως αν ψάχναμε στο φέισμπουκ για συγγενείς, κάποια άκρη θα βρίσκαμε. Εγώ κάτι έχω βρει πάντως από συγγενείς ηθοποιών.
 
Προσωπικα, ελαχιστα γνωριζω τις δουλειες του Κωστα Μακεδου. Μονο στο Μη μου γυρνας την πλατη τον εχω δει. Αλλου δε νομιζω γιατι οι επιλογες του ως ηθοποιου δεν ανηκουν στο ειδος που παρακολουθω. Για να ειμαι ειλικρινης, τον θεωρουσα παντα λιγο καραγκιοζακο, απο την αποψη οτι χρησιμοποιηθηκε λογω των περιττων κιλων του για να βγαλει γελιο, ενα φαινομενο πολυ συνηθες στη χωρα μας.

Διαβαζοντας τη συνεντευξη του και βλεποντας τον οπως ειναι τωρα, τον εκτιμησα πολυ περισσοτερο απο καθε αποψη. Ειναι ψαγμενος, εχει αποψη, αρνειται να χρησιμοποιησει αμερικανιες τυπου bullying και δεν αρχισε τη γνωστη κλαψα που τοσο ειναι της μοδας σημερα στον καλλιτεχνικο χωρο, του στυλ "οταν ημουν μικρος πεθαιναμε της πεινας, εκανα σαραντα δουλειες απο τα εξι μου και τωρα ζω με εκατο ευρω το μηνα κι οπου να' ναι μου κανουν εξωση."

Ειναι αξιοπρεπεστατος και πολυ - πολυ καλυτερος σε εμφανιση απο ο,τι ηταν παλαιοτερα. Μπραβο του.
 
Ξέρει κανείς ποια είναι η ηθοποιός που παίζει το κορίτσι του Σταυρίδη στο " φτωχαδακια και λεφταδες"; Ούτε στους τίτλους δεν τη βρίσκω. 
 
Ξέρει κανείς ποια είναι η ηθοποιός που παίζει το κορίτσι του Σταυρίδη στο " φτωχαδακια και λεφταδες"; Ούτε στους τίτλους δεν τη βρίσκω. 
100 τοις 100 Ρουλα Χρυσοπουλου, οπως ειπε ηδη ο miki-mik.

Λατρευω τη Ρουλα στο φιναλε του Τρελοκοριτσου οταν πηγαινει με τον Κωστα Κακκαβα στο γραφειο οπου εργαζεται η Καρεζη. Η Ρουλα την προκαλει με τη συμπεριφορα της και της δινει εσκεμμενα την εντυπωση πως ειναι φλερτ του Κακκαβα, ενω στην πραγματικοτητα ειναι αδελφη του. Η Καρεζη εξαγριωνεται τοσο πολυ με αυτα που γινονται, που ειναι ετοιμη να της φερει τη γραφομηχανη στο κεφαλι! :D
 
Η Νάντια Φοντάνα στην Espresso: https://www.espressonews.gr/showbiz/2018/11/178305/i-fontana-milaei-gia-toys-erotes-tis-zois-tis
 
Πίσω
Μπλουζα