Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί μετά από χρόνια που ξεκίνησε ως θέμα εδώ,αλλά ο Άγης Γυφτόπουλος μάλλον δουλεύει ως ηχολήπτης στην κρατική ραδιοφωνία.Το ακούω συχνά το όνομα του όποτε ακούω κρατικό ραδιόφωνο (πχ. "στην ρύθμιση ήχου ήταν ο Άγης Γυφτόπουλος").Δεν ξέρω βέβαια αν είναι συνωνυμία αλλά το ακούω συχνά το όνομα του στο κρατικό ραδιόφωνο.

δεν ξερω,δεν το εχω ξανακουσει να ειναι ηχοληπτης,δεν το αποκλειω βεβαια κιολας
δεν γνωριζεται κατι αλλο; απο κει το συμπερενεται ;
 
Το γράφει κ εδω.
Έφυγε η παλιά ηθοποιός Κια Μποζου. Μια από τις αδελφές του "Παπατρεχα " κι η φωνή που μας συγκλόνισε στον " Εφιάλτη ".
Καλό της ταξίδι
 
Θεος σχωρεστους και τους δυο. Να ειναι καλα εκει που βρισκονται. Και η Κια και ο παντα υπεροχος Μανος Βενιερης, αγαπημενος ηθοποιος που αφησε το στιγμα του στις μεταγλωτισσεις των εργων των παιδικων μας χρονων.
 
Ka
Εδω και καιρο ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα, οπου θα ρωταμε και θα δινουμε πληροφοριες για ρετρο προσωπα που χαθηκαν ξαφνικα απο τη δημοσιοτητα. Αφορα παντος ειδους καλλιτεχνες, ελληνες και ξενους.

Ο Stakovios με ρωτησε σημερα αν γνωριζω τι απεγινε η Σονια Ζωιδου. (Ειναι η ανηψια του Λογοθετιδη στην ταινια Ενας ηρωας με παντουφλες, που κλεβει τον αρραβωνιαστικο της Ιλιας Λιβυκου, Βυρωνα Παλλη).

Η πανεμορφη και ελκυστικοτατη Σονια, φιλε Στακοβιε, ειχε βγει Σταρ Ελλας στα Καλλιστεια του 1955. Την ιδια χρονια που βγηκε Μις Ευρωπη η Ντεπυ Μαρτινη του Εφιαλτη και του Καλημερα Αθηνα.

Η Σονια λιγο μετα την εκλογη της εφυγε για την Αμερικη κι εκανε μια βραχυβια καριερα εκει, με συμβολαιο απο τη UNIVERSAL. Επιστρεφοντας στην πατριδα μας, εκανε μερικες ταινιες κι εδω και τη γνωρισαμε καλυτερα. Για προσωπικους της λογους απoχωρησε γρηγορα απο τον καλλιτεχνικο χωρο και το 1970 παντρευτηκε τον αρχιτεκτονα Βασιλη Κουρακο. Σημερα ζει στη Νοτιο Καρολινα με τον αντρα της και τον γιο τους Ηλια. Ειχε ακουστει μαλιστα, οτι η Σονια ειχε πεθανει απο το 1960, αλλα ευτυχως αυτα ηταν φημες και μονο.

Να ρωτησω τωρα κατι κι εγω με τη σειρα μου:

Μηπως ξερει κανεις τι απεγιναν δυο αγαπημενες μου ελληνιδες ηθοποιοι?

Η Ποπη Λαζου και η Λιλιαν Μηνιατη?
102px-Popilazou2.JPG
lilian+miniath.bmp
istockphoto_2980675-wanted-dead-or-alive.jpg
Προβολή συνημμένου 88210
[/QUOT
Εδω και καιρο ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα, οπου θα ρωταμε και θα δινουμε πληροφοριες για ρετρο προσωπα που χαθηκαν ξαφνικα απο τη δημοσιοτητα. Αφορα παντος ειδους καλλιτεχνες, ελληνες και ξενους.

Ο Stakovios με ρωτησε σημερα αν γνωριζω τι απεγινε η Σονια Ζωιδου. (Ειναι η ανηψια του Λογοθετιδη στην ταινια Ενας ηρωας με παντουφλες, που κλεβει τον αρραβωνιαστικο της Ιλιας Λιβυκου, Βυρωνα Παλλη).

Η πανεμορφη και ελκυστικοτατη Σονια, φιλε Στακοβιε, ειχε βγει Σταρ Ελλας στα Καλλιστεια του 1955. Την ιδια χρονια που βγηκε Μις Ευρωπη η Ντεπυ Μαρτινη του Εφιαλτη και του Καλημερα Αθηνα.

Η Σονια λιγο μετα την εκλογη της εφυγε για την Αμερικη κι εκανε μια βραχυβια καριερα εκει, με συμβολαιο απο τη UNIVERSAL. Επιστρεφοντας στην πατριδα μας, εκανε μερικες ταινιες κι εδω και τη γνωρισαμε καλυτερα. Για προσωπικους της λογους απoχωρησε γρηγορα απο τον καλλιτεχνικο χωρο και το 1970 παντρευτηκε τον αρχιτεκτονα Βασιλη Κουρακο. Σημερα ζει στη Νοτιο Καρολινα με τον αντρα της και τον γιο τους Ηλια. Ειχε ακουστει μαλιστα, οτι η Σονια ειχε πεθανει απο το 1960, αλλα ευτυχως αυτα ηταν φημες και μονο.

Να ρωτησω τωρα κατι κι εγω με τη σειρα μου:

Μηπως ξερει κανεις τι απεγιναν δυο αγαπημενες μου ελληνιδες ηθοποιοι?

Η Ποπη Λαζου και η Λιλιαν Μηνιατη?
102px-Popilazou2.JPG
lilian+miniath.bmp
istockphoto_2980675-wanted-dead-or-alive.jpg
Προβολή συνημμένου 88210
Και Κομοτηναία.....
 
Η πληροφορια δεν ειναι δικη μου. Μου την εδωσε η sunset89.

H ηθοποιος Γιουλα Γαβαλα εχει φυγει απο τη ζωη, απο το καλοκαιρι του 2004.

Σειρες στις οποιες τη θυμαμαι ειναι, Αστερια απο χωμα, Το μυστικο του Αρη Μπονσαλεντη, Το τελευταιο αντιο.

Μια γυναικα με ταλεντο, παιδεια και γοητεια απαραμιλλη, εφυγε νεα ακομη, χτυπημενη απο τη νοσο της εποχης μας.
Ολες τις Κομοτηναίες πιάσατε....

Να ρωτήσω και εγώ τι απέγινε ο Λυκούργος Καλλέργης? Πρέπει να είναι 96 χρονών τώρα πάντως και η wikipedia δεν λέει πληροφορίες αν ζει ή όχι.
Η σκούφια του από το 1821!!!
 
Η Κία Μπόζου είναι η Ζωή Σέξογλου στην ταινία "Επιχείρηση Γης Μαδιάμ" σωστά;
Τι τρομερό τι τραγικό μου πήραν το παιδί μου.
 
Αλλη μια απωλεια απο τον καλλιτεχνικο χωρο.
 
Ο 94χρονος παλαίμαχος ηθοποιός των μπουλουκιών Κώστας Χρέλιας με το Σπύρο Μπιμπίλα, που πόσταρε τη φωτό. Έχει γεννηθεί 9/12/1926. Η ζωντανή ιστορία του θεάτρου. Ξάδερφος της Γοργώς Χρέλια (4/12/1942), κόρης του Λουκά-Ρολάνδου Χρέλια (1910-1994) η οποία ζει Καλλιτεχνούπολη και δυστυχώς σχολίασαν στο ποστ του Σπύρου, ότι είναι κατάκοιτη λόγω κάποιας μορφής οστεοαρθρίτιδας.
119473873_1256280474711389_335440793298266275_oχρελιαςμπιμπιλας.jpg
 
δεν ξερω,δεν το εχω ξανακουσει να ειναι ηχοληπτης,δεν το αποκλειω βεβαια κιολας
δεν γνωριζεται κατι αλλο; απο κει το συμπερενεται ;
Καλημέρα είδα πριν λίγο ότι έχει facebook και γράφει εργασία ΕΡΤ Α.Ε .σίγουρα είναι αυτός γιατί έχει και φωτογραφία απ' τους χούλιγκανς την μοναδική ταινία (δε θυμάμαι αν έχει κάνει άλλη) που είχε παίξει.Επισης η φωτογραφία προφίλ και άλλες 2-3 φωτογραφίες τον δείχνουν στην θέση του ηχολήπτη οπότε μάλλον είναι ο ίδιος.
 
Καλημέρα είδα πριν λίγο ότι έχει facebook και γράφει εργασία ΕΡΤ Α.Ε .σίγουρα είναι αυτός γιατί έχει και φωτογραφία απ' τους χούλιγκανς την μοναδική ταινία (δε θυμάμαι αν έχει κάνει άλλη) που είχε παίξει.Επισης η φωτογραφία προφίλ και άλλες 2-3 φωτογραφίες τον δείχνουν στην θέση του ηχολήπτη οπότε μάλλον είναι ο ίδιος.

ναι με ολα αυτα τα δεδομενα ειναι σιγουρα ο ιδιος
 
Καλημέρα είδα πριν λίγο ότι έχει facebook και γράφει εργασία ΕΡΤ Α.Ε .σίγουρα είναι αυτός γιατί έχει και φωτογραφία απ' τους χούλιγκανς την μοναδική ταινία (δε θυμάμαι αν έχει κάνει άλλη) που είχε παίξει.Επισης η φωτογραφία προφίλ και άλλες 2-3 φωτογραφίες τον δείχνουν στην θέση του ηχολήπτη οπότε μάλλον είναι ο ίδιος.
Αν γκουγκλαρεις Άγης Γυφτόπουλος και μπεις στη ρετρό ντι μπι, θα δεις ότι έχει κάνει 7-8 ταινίες και καμιά 30αριά βιντεοταινίες.
 
Εφυγε απο τη ζωη ο ηθοποιος Γιωργος Χαδινης.
τον θυμάμαι απο μια χαρακτηριστική διαφήμιση της logo με την καρεκλα κολλημένη στον τοίχο και να του παίρνουν την σκάλα.Απ' τις καλύτερες και πιο έξυπνες διαφημίσεις που έχουν παιχτεί στην τηλεόραση.
 
Αν γκουγκλαρεις Άγης Γυφτόπουλος και μπεις στη ρετρό ντι μπι, θα δεις ότι έχει κάνει 7-8 ταινίες και καμιά 30αριά βιντεοταινίες.
Σωστά τώρα μόλις μπήκα στην retro db και είδα ότι έχει κάνει πολλές βιντεοκασέτες και ταινίες
 
Παιδιά, για τις ανακοινώσεις θανάτων η υπάρχει ενότητα "Απώλειες".

Ας μη τα διπλογράφουμε και εδώ. Δε χρειάζεται να μετατραπεί το παρόν (ήδη υπερεκτενές) thread σε ένα απέραντο κηδειόχαρτο (είναι και λίγο μακάβριο).
 
για τον ηθοποιό Πάνο Πανόπουλο ξέρουμε κάτι?αν είναι εν ζωή,αν αποσύρθηκε από ηθοποιός κτλ?Νομίζω "Στης Ελλάδος τα παιδιά" το 1994 ήταν απ' τις τελευταίες εμφανίσεις στον ρόλο του Κατσιμίδη και κανα 2 χρόνια πρίν στους "Απαράδεκτους" στον ρόλο του Χωριανόπουλου.
 
Πίσω
Μπλουζα