Ένα ακόμα τεύχος

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244
...Aeon, δεύρο έξω !! ...έχουμε καινούριο τεύχος για να "ξεκοκκαλίσουμε" :D

...μερικά highlights:

- Test των δημοφιλών PCW8512 και 1040ST (το τελευταίο απο τον Spectrum & ST user, Αντώνη Λεκόπουλο :D ).

- Aφιέρωμα στα adventures (του adventurer Στάθη Εθυμίου, της "Προ-Τσουρινακικής" περιόδου !!).

- Πολλά και ενδιαφέροντα game reviews, συμπεριλαμβανομένων και των Bomb Jack, Mugsy's Revenge, αλλά και του φοβερού Turbo Esprit της Durell (ύπαγε οπίσω μου Grand Theft Auto !!).

- "Επί του πιεστηρίου" μία είδηση που η μετέπειτα εξέλιξή της θα συντάρασσε την αγορά των compatibles: O Sugar μπαίνει στο παιχνίδι των PC (με το μοντέλο που θα γίνει αργότερα γνωστό ως "Amstrad PC 1512").

...καλή ανάγνωση !! :)
 
Θα το περιλάβω σύντομα δεόντως ;-)
 
Ένα ακόμα τεύχος

...και ιδού !! :D

...κατά τα πρότυπα που καθιέρωσε ο Aeon, αναφέρω και μερικά highlights:

- Στήλη "Εδώ Λονδίνο". Μία λέξη μόνο, τα λέει όλα: "Αναμάρτητος" !!! (και βοήθειά μας !! :D ).

- Τέστ του νέου C64 "BN" ("Brand New", ή για να είμαστε σωστότεροι "C64-C" όπως έγινε γνωστός στο εξωτερικό) απο τον "συνήθη ύποπτο", Αντώνη Λεκόπουλο. Επιτέλους, τώρα ο Commodore δεν μοιάζει πλέον με την γνωστή "ψωμιέρα"...

- "Στα σύνορα δύο κόσμων". Ενα αφιέρωμα στα IBM συμβατά, που πλέον και στην Ελλάδα αρχίζουν να πλησιάζουν (σε τιμές) τα πολυαγαπημένα μας home μηχανήματα.

- Πολλά καλά παιχνίδια, στο Software Review του μήνα. Εχουμε παρουσίαση ενός εξαιρετικού arcade conversion (φοβερό σε όλους τους γνωστούς μας "μικρούς", με εξαίρεση την απαίσια έκδοση του MSX, και ίσως και του BBC), το Green Beret.

Επίσης έχουμε παρουσίαση του ΤΕΛΕΙΟΥ International Karate, ενός παιχνιδιού που θα γινόταν πιό αγαπητό και απο το "Way of the Exploding Fist". Κρίμα που η έκδοση του Amstrad δεν είχε καμία σχέση με αυτές των C64/Atari, αλλά ήταν λίγο-πολύ ένα μέτριο Spectrum port (το πόσο απογοητευμένος ένιωσα τότε, δεν μπορώ να σας το περιγράψω...).

Τέλος, έχουμε άλλο ένα coin-op conversion, το πολύ εθιστικό "Konami Ping-Pong", με τον γνωστό (και μη εξαιρεταίο) Pentarou, να φιγουράρει στην αρχική οθόνη. :D

- Κάλυψη του 2ου Grand Prix (με πολλές γνωστές φατσούλες στις φωτογραφίες).

- Ενα ακόμα σπαρταριστό κόμικ του "παρανοϊκού" σκιτσογράφου-παύλα-υπεύθυνου-παραγωγής, Χρήστου Δόγα.

...enjoy. :)
 
Aγαπητέ billy (ή μήπως θα έπρεπε να πω Άγιε Sinclair;!)

Συγχαρητήρια για μια φορά και πάλι! Εγώ σκανάρισμα της προκοπής πριν το Πάσχα είναι ψιλοαδύνατο να καταφέρω λόγω γενικού επαγγελματικού πηξίματος.

Όμως θα ανεβαστεί στη σχετική ενότητα (και στον server) το νέο τεύχος κατά τα γνωστά έθιμα, το πολύ αύριο-μεθαύριο.
 
Έτοιμα τα 10 & 11. Ορμάτε!!
 
Η τουρμπομηχανή σκαναρίσματος ονόματι akmakas παρήγαγε μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα και το τεύχος 12!

Happy downloading :)
 
Και άλλο τεύχος!!!!

Ετοιμο και το τευχος 32!!!!!

Billy εκτος απο την γνωμη σου για το τευχος θα σε παρακαλουσα να σταθεις

λιγο περισσοτερο στο Defenter of the crown!!!και να μας πεις την ολη ιστορια!!!! :)
 
...done !! ;)

...έκανα τα σχόλιά μου στο αντίστοιχο download thread, μετά απο παράκληση του Aeon. (...δες εδώ ). :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι τώρα το καθιερωμένο δωράκι πρωτίστως του akmakas (και δευτερευόντως εμού) για ένα ευχάριστο Σαββατοκύριακο (βλ. φραπεδιά διαβάζοντας Pixel):

Eίμαι λοιπόν στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι μόλις ανέβασα το Τεύχος 28! (Με γκάστρωσε ελαφρώς λόγω μεγέθους αλλά το περιεχόμενο είναι από μόνο του η καλύτερη αποζημίωση)

akmakas μου έχουν τελειώσει οι έπαινοι! Ήδη σε βλέπω να αποκτάς διάσταση θρυλικής φιγούρας σε καμμιά 40αριά χρόνια από τώρα, τότε που ο ιστορικός πληροφορικής του μέλλοντος θα αναφέρεται στο μέγιστο έργο της ψηφιακής διάσωσης των σπαργάνων της ελληνικής compuculture και στην ανεκτίμητη συνεισφορά σου στο όλο εγχείρημα. :D

Δαφνοστεφανομένα πορτραίτα σου θα αναρτώνται τιμητικά στo Moυσείο Πληροφορικής Αθηνών του 2046, ενώ αγάλματά σου (όπου θα αναπαρίστασαι με ένα σκάνερ στο ένα χέρι και με το 1ο τεύχος του Pixel στο άλλο) θα κοσμούν τους διαδρόμους, Tο διδακτορικό του Μετσοβείου Πολυτεχνείου θα αποκαλείται πλέον τιμητικά akmakion!....

(εχμ..μήπως διαβάζω πολύ Ε.Φ. τώρα τελευταία; ;) )

Y.Γ: Μια μικρή παράκληση μόνο: Τους αριθμούς των σελίδων μην τους βάζεις σε παρένθεση, γιατί χαλάει η διαδοχική σειρά θέασης στα image browsers και στα slideshow programs (τύπου ΑCDSee)
 
FastStone Photo Resizer 2.2

Και επειδή η μετονομασία τόσο πολλών αρχείων μέσα στα windows μόνο πονοκέφαλο μπορεί να προκαλέσει... δοκιμάστε το μαγικό:

FastStone Photo Resizer 2.2

που είναι άπαιχτο σαν πρόγραμμα, με απίστευτες δυνατότητες όχι μόνο στο rename αρχείων εικόνων αλλά και:

Features* Convert and Rename images in batch mode

* Convert to JPEG(CMYK, RGB, YCbCr), TIFF(CMYK, RGB, YCbCr), BMP, PNG, GIF

* Resize, crop, change color depth, apply color effects, add text and watermark.

* Rename images with sequential number.

* Support folder/non-folder structure.

* Load and save settings

* Mouse Wheel Support

* And Much more
και είναι πολύ μικρό: 1.3MB

και βέβαια είναι FreeWare

Επίσής διαθέσιμα από την ίδια εταιρεία μερικά άλλα εξαιρετικά προγραμματάκια (mostly image/photo related).

http://www.faststone.org/
 
Προς ΑΕΟΝ......

Κατσε να κατεβω απο το καβανι λιγο.........αρκετα ανεβηκα!!!! :D

Ενταξει παιδια ουτως συ αλλιως τα περιοδικα ειναι για ολους μας

μεγαλωσαμε με αυτα....Αν και πιστευω πως καμια ηλεκτρονικη μορφη

δεν μπορει να συγκριθει με το χαρτι του αυθεντικου!!!!!

Ισως να με παρετε για τρελο αλλα αυτη η μυρωδια του χαρτιου ειναι 80 παει και τελιωσε!!!

ΑΕΟΝ καλα το μυνημα σου το εκανα copy paste!!!!!πεθανα στο γελιο...... :D
 
Τhanx ambu_dare. Δείχνει συμπαθητικό εργαλειάκι!

Τώρα με το φετίχ του χαρτιού συμφωνώ μεν, φθείρεται το άτιμο δε. Γι' αυτόν τον λόγο μην διανοηθείς να αφήσεις τον φίλο σου με τα τεύχη να σου ξεφύγει! 1-9 απόλυτη προτεραιότητα. Αν βρεις κάποιον φίλο σου Σαλόνικα που μπορείτε να μοιραστείτε την δουλειά, ακόμα καλύτερα (έτσι μου έρχεται να τα παρατήσω όλα και να ανέβω κι εγώ με κανά σκάνερ να πιάσω δουλειά! :D )
 
AEON δεν νομιζω να ενδιαφερθει κανενας φιλος εδω στην θεσσαλονικη για σκαναρισμα!!!

Δεν με πειραζει!!Ας παρω εγω εστω τα πρωτα τευχη και δεν θελω τιποτα αλλο!!! :)
 
...ο θαυματοποιός akmakas, ξαναχτυπά !! ...θα κάνω τα σχόλιά μου στην αντίστοιχη ενότητα. :D
 
Respekt!

Mόλις ολοκληρώθηκε το ανέβασμα των τευχών 3 & 36!

Το ότι το 3 είναι καρασυλλεκτικό (μιλάμε για τα σπάργανα της Πληροφορικής στην Ελλάδα) και εξαιρετικά δυσεύρετο δεν χρειάζεται καν να το αναφέρω. Δείτε ποιά μηχανήματα μεσουρανούσαν εκείνη την εποχή...Dragon, Jupiter Ace, TI99/A, Laser, BBC, ZX81....history in the making!

Για εμάς τους προγραμματιστές, και πληροφορικάριους γενικότερα, αυτό το ...μακροβούτι στο παρελθόν και στο κλίμα της παλαιολιθικής εποχής (όπου το electical engineering το computer science ήταν ακόμα σιαμαία) μόνο αλλεπάλληλα ρίγη συγκίνησης μπορεί να προκαλέσει!

Έχω αφήσει τον σχολιασμό πολλών ενδιαφερόντων τευχών σε εκκρεμότητα. Ειδικά το 3 είναι για πολλούς λόγους τόσο σημαντικό, που απαιτεί από μόνο του μια μικρή μελέτη-ανάλυση. Παρακαλάτε να βρω χρόνο σύντομα. Έχω τόσο πολλά να γράψω στις σχετικές ενότητες download...!

Υ.Γ: akmakas, τα ρέστα μου!
 
Τις τελευταίες 5-6 μέρες που "δρόσισε" λιγάκι ο καιρός (μέχρι και βροχές φάγαμε, που είσαι Βασίλη Κωνσταντίνου να φρίξεις με τον καιρό της Ελλάδας !!) βρήκα την ευκαιρία να κάτσω να σκανάρω ένα ακόμα τεύχος Pixel.

Το link βρίκεται εδώ και όπως πάντα, το επίσημο "ανέβασμα" θα το δρομολογήσει σύντομα ο Aeon !!
 
Μπραβο γιγαντα!!!!.....Ανταποδιδω και εγω με την σειρα μου!!

Το τευχος 19 ειναι ετοιμο ισως μεχρι το βραδυ να το εχει ο ΑΕΟΝ στο φορουμ!!!
 
Τεύχος 132 / Μάιος 1996

Η τελευταία «ανασκαφή» έφερε στο φως αυτό το Pixel. ;)

Δείτε το εδώ. (100 dpi, 41MB)
 
Πίσω
Μπλουζα