Ένα ακόμα τεύχος

Παντως αξιζουν kudos στον Aabron για τη προσφορα του...
 
@Aabron: Σε ποια περιοχή ακριβώς φίλε; Για να δούμε αν μένει κανένας κοντά σου να συντονιστούμε.

@akmakas: Ο σημαντικότερος λόγος που δεν σκανάρω δεν είναι χρόνος (αυτός κουτσά-στραβά βρίσκεται), αλλά ότι πρέπει να αγοράσω καινούργιο σκάνερ. Αυτός που έχω κατά έναν μυστηριώδη τρόπο έχει μαζέψει (αρκετή) σκόνη από την μέσα μεριά του τζαμιού και κάθε scanned page θέλει κυριολεκτικά photoshop για να δείχνει ανθρώπινη. Εννοείται ότι θα αγοράσω καινούργιο κάποια στιγμή, απλά είναι δύσκολο ειδικά αυτήν την περίοδο γιατί επίκειται και upgrade.

Eυχαρίστως βέβαια να δανείσω στο μεταξύ τα τεύχη μου σε οποιονδήποτε από τα παιδιά του φόρουμ έχει χρόνο, γνώσεις και μηχάνημα της προκοπής να σκανάρει.
 
Στείλε μου το σκανερ σου να στο καθαρίσω...Είναι πολύ εύκολο να το καθαρίσεις!
 
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω και τον telonio για το σκανάρισμα των mini Pixel...Και όλοι όσοι βάλατε το λιθαράκι σας

Telonie σε ξέχασα!!!! :p :thumbup:
 
akmakas είπε:
ΑΑ+ Έχεις όλα τα τελευταία τεύχη άρχισε αν μπορείς από το τέλος και τεύχη που δεν έχουμε εμείς. Αν κατάλαβες είσαι ο μοναδικός κρίκος μαζί με τον ΑΕΟΝ που τα έχει…1 τον μήνα μπορείτε?

Πρόσεξε να δεις τι γίνεται... Λόγο εργασίας καθημερινές δεν μπορώ πλέον να επισκέπτομαι το site. Ετσι μένει το Σαβ-Κυρ που πρέπει να δώ 130 mail, 2-3 forums, torrents, γυναίκες :biglaugh: , γενικά γράφεται κι'εσεις τόσα πολλά post που μου τρώει κανα 2ώρο να διαβάσω όλα αυτά που μαζεύονται.

Σίγουρα θα διαθέσω με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το υλικό. Dont worry το Πίξελ θα ολοκληρωθεί σίγουρα, μόνο που δεν κάνω τα 80-90 αυτά με το περίεργο εξώφυλλο.

Εχω και τα μίνι πίξελ μάλλον ολα. Είναι μόνο θέμα χρόνου.... όπως και στους περισσότερους.
 
Χριστουγεννιάτικο δώρο! Pixel τεύχος 50

Μια και είναι εποχή για δώρα, ιδού το δωράκι μου για τους RetroManiax!

Πάω στοίχημα ότι δεν το περιμένατε...SURPRISEEEE!!! :animparty:

Ελπίζω να μην το έχει αρχίσει κανείς αυτό το τεύχος, αλλά έκπληξη δεν γινόταν αλλιώς...:animrolleyes:

Για προφανείς λόγους το τεύχος είναι εξίσου "εποχιακό". Ας γιορτάσουμε μαζί τα Χριστούγεννα του 1988!

Pixel τεύχος 50 (Δεκέμβριος 1988)

page001thumbvn6.jpg


168 σελίδες , 51.8 ΜΒ


125 DPI


Έκανα σημαντική προσπάθεια για ποιοτικό release.

Καταρχήν αφαίρεσα τους συνδετήρες οπότε η κάθε σελίδα μπόρεσε να "καθίσει" άψογα πάνω στον scanner και να βγει χωρίς τσακίσματα και με σταθερό μέγεθος (1024x1348).

Δεύτερο, ανέβασα την ανάλυση στα 125 DPI αντί για τα συνήθη 100. Δεν ξέρω αν φταίει ότι είμαι γέρος, αλλά στα 100 δυσκολεύομαι να τα διαβάσω ενίοτε...

Τρίτο, όλες οι εικόνες έχουν περάσει στοιχειώδη επεξεργασία: Ίσιωμα, αφαίρεση των σημαντικότερων artifacts και βρωμιών, ειδικά από το εξώφυλλο και από σημεία που (κατά την γνώμη μου) χτύπαγαν άσχημα, διόρθωση της "κιτρινίλας" του παλιού χαρτιού.

Μου έφαγε πολλές ώρες αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο...

Ελπίζω να σας αρέσει!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και ευτυχισμένο το 1989!!!:lotsofolove:

Α,ναι, θέλετε και το link! Ιδού (τουλάχιστον μέχρι να το βάλει ο AEON κάπου καλύτερα): http://rapidshare.com/files/8789320/Pixel_Issue_50_December_1988.rar.html
 
...σνιφ σνιφ...

...μου μυρίσε ξανά καινούριο Πίξελ απο μακριά !! :D

Mπράβο σου, Maddog, πάλι θα πέσουμε με τα μούτρα στην ανάγνωση !! (...και πάλι θα έχει δουλειά ο Aeon που θα πρέπει να το ανεβάσει, αλλά και ο ambu, που θα πρέπει να ανανεώσει την λίστα του... ;) ).

Θα αφήσω το thread ως έχει για μερικές μέρες, και μετά πιθανότατα θα το μεταφέρω στο "ενα ακόμα τεύχος", όπου έχει καθιερωθεί να postάρουμε τα temp downloads για το Pixel, μετά απο παλιότερη παράκληση του προέδρου, ώστε να είμαστε πιό "μαζεμένοι".

...και πάλι ένα μεγάλο μπράβο σε εσένα φίλε Maddog. Αντε, και καλό 1989 να έχουμε... :biglaugh:
 
Αυτά είναι δώρα... Thnx mate :thumbup:
 
Mπραβο μπραβο μας καλομαθαινεις ομως και θα περιμενουμε και το αντιστοιχο πρωτοχρονιατικο. :D
 
Πάντα ένα δώρο που δεν το περιμένεις είναι ξεχωριστό.

ThanX a lot MD.

Welcome 2 the scanning team.
 
AARDVARK είπε:
(...) θα περιμενουμε και το αντιστοιχο πρωτοχρονιατικο. :D
...το αντίστοιχο πρωτοχρονιάτικο (τεύχος 51) το έχω αναλάβει για σκανάρισμα.... πρώτα όμως πρέπει να τελειώσω με το 49... :)
 
αντε αντε!

πρεπει να το ανεβασεις επετειακα!! :D
 
Δεν έπρεπε να το πεις αυτό Billy, τώρα θα σε ταράξουν στην γκρίνια αν δεν το έχεις έτοιμο στις 31/12 το βράδυ! :D
 
Σε βλέπω Maddog το Pixel Νο 50 είναι θείο δώρο αυτές τις γιορτές..Υποκλίνομαι...

Θα σε συμπληρώσω με το παρακάτω δωράκι ... :D :D :D

pixelrd0.jpg


Ήταν αν θυμάστε συμπληρωματικό σε αυτό το τεύχος...

Κανονικά δίνω τα Link πρώτα στον ΑΕΟΝ αλλά Θα κάνω μια παράκαμψη

στους νόμους και μόνο για τις γιορτές θα το βάλω εδώ

Θυμηθείτε......
 
Ερώτηση...Μήπως το σκάναρες και αυτό? Αν είναι να το βγάλω!!
 
Nope-δεν είμαι καν σίγουρος ότι το έχω αυτό...thanx για το συμπλήρωμα! :)
 
Ευχαριστούμε Maddog & akmakas. Ότι πρέπει είναι για Xmas present! Πάω να το ανεβάσω...
 
...έτοιμο ένα ακόμα τεύχος ("γκάζωσα" λίγο και το ολοκλήρωσα επιτέλους).

Μπορεί να μην συμβαδίζει επετειακά (είναι γνωστό άλλωστε ότι ανέκαθεν ήμουν ανεπίκαιρος), αλλά δεν μας "χαλάει" ιδιαίτερα. :D

Τις μέρες που έρχονται σχεδιάζω να φάω του σκασμού, για να πάρω δυνάμεις για τον επόμενο σκανάρισμα... :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα