Ένα πρόγραμμα-"μαμούθ"!

zoro

Retro Member
Joined
20 Φεβ 2008
Μηνύματα
177
Αντιδράσεις
5
Τα κατάφερα!

Είχα στο παρελθόν αναφέρει πως θα φτιάξω ένα πρόγραμμα, σχετικό με την αρχαία ελληνική γραφή. Υπολόγιζα να το ολοκληρώσω κατά τον χειμώνα, αλλά με έπιασε το πείσμα και το τελείωσα χθες.

Είναι σε Locomotive Basic γιά Amstrad 464/664/6128 και έχει "μέγεθος" 162Κ! Καταλαμβάνει σχεδόν όλο τον χώρο μίας δισκέτας 3'' (αφήνει ελεύθερα 16K) και είναι, βέβαια, χωρισμένο σε έξι τμήματα (το ένα καλεί το άλλο).

Αποτελείται συνολικά από 4518 γραμμές κώδικα (τις συνέπτυξα όσο μπορούσα), το περισσότερο μέρος του οποίου καταλαμβάνουν οι -οριζόμενοι από τον χρήστη- χαρακτήρες (1200 περίπου), οι οποίοι, μάλιστα, επανασχεδιάζονται μέσα στα τμήματα του προγράμματος, ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε ρουτίνας ή υπορουτίνας.

Δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει στο παρελθόν (την δεκαετία του 80) τόσο μεγάλο πρόγραμμα, αλλά πιθανό να υπάρχει και να μην κατέχω το ρεκόρ..

Το πρόγραμμα παρουσιάζει:

1) Τα αρχαία ελληνικά αλφάβητα κάθε πόλης-περιοχής (36 συνολικά) από το 800 π.Χ. έως το 403 π.Χ., όπου και οριστικοποιήθηκε στη σημερινή μορφή.

2) Όλους τους διαφορετικούς τύπους γραφής του κάθε γράμματος (υπάρχοντος ή παρωχημένου) ξεχωριστά.

3) Την δυνατότητα να γράψει κάποιος στην σύγχρονη γραφή (ανάμεσα από δέκα κυριότερα αλφάβητα) και η φράση αυτή να μετατραπεί στην αντίστοιχη αρχαία, αλλά και αντιστρόφως (γράφεις αρχαίο κείμενο και μετατρέπεται σε σύγχρονο)!

Όπως καταλαβαίνετε, το πρόγραμμα αυτό είναι αδύνατο να μεταφερθεί σε κοινοποιήσιμη μορφή, αλλά το είχα βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου, πως μπορώ να το φτιάξω.

Τώρα, ο επόμενος στόχος μου είναι να φτάξω ένα πρόγραμμα που εκτελεί αριθμητικές πράξεις μεταξύ αρχαίων ελληνικών αριθμών (με το αποτέλεσμα να μετατρέπεται και στο σημερινό, αραβικό αριθμητικό σύστημα), αλλά, βέβαια, να λειτουργεί και αντιστρόφως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και πως θα γινει να το δουμε? :)
 
Wally είπε:
και πως θα γινει να το δουμε? :)
Δεν ξέρω!

Πιθανόν, σε κάποια "μάζωξη" μηχανημάτων, να το έχω φορτωμένο σε Amstrad.

Το πρόβλημα της μεταφοράς προγραμμάτων από την original δισκέτα των 3'' σε dsk μορφή δεν το έχω λύσει.
 
Φίλε Zoro, ακούγεται υπέροχα ενδιαφέρον... Αν μου δώσεις το πρόγραμμα σε μία τριάρα δισκέττα μπορώ να το μετατρέψω σε αρχείο για μοίρασμα... Ενδιαφέρεσαι;
 
Gryzor είπε:
Φίλε Zoro, ακούγεται υπέροχα ενδιαφέρον... Αν μου δώσεις το πρόγραμμα σε μία τριάρα δισκέττα μπορώ να το μετατρέψω σε αρχείο για μοίρασμα... Ενδιαφέρεσαι;
Και βέβαια!

Σου στέλνω το τηλέφωνό μου με pm για να συνεννοηθούμε...
 
Περιμένω να το δω. Εγώ νόμιζα ότι το είχες ξεχάσει. Οταν γίνει DSK, μπορούμε να το δώσουμε στον Devilmarkus να το βάλει στο site του σε καποια κατηγορία π.χ. User submissions, και να τρέχει από εκεί. Μετά μπορούμε να επισυνάψουμε το λινκ εδώ μέσα και να το βλέπει ο χρήστης απευθείας. Επίσης μπορεί να επισυναφθεί και στο θρεντ. Κι εγώ μπορώ να το κάνω άμα έρθεις αύριο και το φέρεις σε μια δισκέτα, αρκεί να το εχεις αντιγράψει σε 2-3 δισκέτες να το έχεις ως backup.

BTW, μάζωξη εχουμε αύριο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Περιμένω να το δω. Εγώ νόμιζα ότι το είχες ξεχάσει. Οταν γίνει DSK, μπορούμε να το δώσουμε στον Devilmarkus να το βάλει στο site του σε καποια κατηγορία π.χ. User submissions, και να τρέχει από εκεί. Μετά μπορούμε να επισυνάψουμε το λινκ εδώ μέσα και να το βλέπει ο χρήστης απευθείας. Επίσης μπορεί να επισυναφθεί και στο θρεντ. Κι εγώ μπορώ να το κάνω άμα έρθεις αύριο και το φέρεις σε μια δισκέτα, αρκεί να το εχεις αντιγράψει σε 2-3 δισκέτες να το έχεις ως backup.
BTW, μάζωξη εχουμε αύριο...
Δεν μπορώ να έλθω αύριο. Ωστόσω, τηλεφωνήθηκα με τον Gryzor και θα του δώσω την original δισκέτα (πιθανώς την Κυριακή), να μεταφέρει το πρόγραμμα σε 3.5'', και από εκεί να γίνει σε dsk μορφή.
 
zoro είπε:
Δεν μπορώ να έλθω αύριο. Ωστόσω, τηλεφωνήθηκα με τον Gryzor και θα του δώσω την original δισκέτα (πιθανώς την Κυριακή), να μεταφέρει το πρόγραμμα σε 3.5'', και από εκεί να γίνει σε dsk μορφή.
Όχι την original!!!

Προς θεού...έχεις κάνει πάρα πολύ δουλειά για να κινδυνέψεις να τη χάσεις!!!!

Ελπίζω ότι ήταν τρόπος του λέγειν το original και να έχεις ήδη κάνει 2-3-4 και βάλε αντίγραφα της δουλειάς σου....

Αν όχι...σε παρακαλώ κάνε 1-2 αντίγραφα!!!

και υπόψην....Δεν το λέω επειδή ο Gryzor δεν είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης που θα το προσέξει σαν τα μάτια του ...(το αντίθετο είναι) ...αλλά επειδή πιστεύω ότι οι δισκέτες μιας 20ετίας δεν είναι άξιες εμπιστοσύνης ;)
 
Plink είπε:
Όχι την original!!!Προς θεού...έχεις κάνει πάρα πολύ δουλειά για να κινδυνέψεις να τη χάσεις!!!!

Ελπίζω ότι ήταν τρόπος του λέγειν το original και να έχεις ήδη κάνει 2-3-4 και βάλε αντίγραφα της δουλειάς σου....

Αν όχι...σε παρακαλώ κάνε 1-2 αντίγραφα!!!

και υπόψην....Δεν το λέω επειδή ο Gryzor δεν είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης που θα το προσέξει σαν τα μάτια του ...(το αντίθετο είναι) ...αλλά επειδή πιστεύω ότι οι δισκέτες μιας 20ετίας δεν είναι άξιες εμπιστοσύνης ;)
Δεν έχω πολλές δισκέτες 3''!

Έχω κάνει ένα αντίγραφο μόνο, που θα το δώσω στον Gryzor. Σε μία άλλη δισκέτα, έχω το πρωτότυπο του προγράμματος.

Αν έχει κάποιος καμμιά δισκέτα 3'' (ή περισσότερες), έχω άμεση ανάγκη. Θα φτιάξω ακόμη ένα μεγάλο πρόγραμμα (αυτό με τους αρχαίους αριθμούς), αλλά φτιάχνω και μερικά ακόμη προγράμματα, ή τροποποιώ παλαιά, για να τα παρουσιάσω με την σειρά τους.

With a little help from my friends!
 
Θα προσπαθ'ησω να βρω. Ότι έχω, έχω, αλλά δεν ξέρω αν έχω σε προσβάσιμο σημείο ή στο πατάρι μόνο... Αν καταφέρω θα σου φέρω...
 
Gryzor είπε:
Θα προσπαθ'ησω να βρω. Ότι έχω, έχω, αλλά δεν ξέρω αν έχω σε προσβάσιμο σημείο ή στο πατάρι μόνο... Αν καταφέρω θα σου φέρω...
Thanks a lot!!!
 
Εντάξει, πάλι καλά αφού υπάρχει 1 αντίγραφο τουλάχιστον.

Και εγώ ίσως έχω 2-3 δισκέτες να σου δώσω...

Θα κοιτάξω να δω τι υπάρχει και αν είναι στις στέλνω με τον Gryzor ή στις φέρνω εγώ ;)
 
Plink είπε:
Εντάξει, πάλι καλά αφού υπάρχει 1 αντίγραφο τουλάχιστον.
Και εγώ ίσως έχω 2-3 δισκέτες να σου δώσω...

Θα κοιτάξω να δω τι υπάρχει και αν είναι στις στέλνω με τον Gryzor ή στις φέρνω εγώ ;)
Thanks a lot again!!!
 
zoro, μιας και ξέρεις καλή basic μπορείς να βοηθήσεις τον Markus με το elvira project... Θέλει help o Markus, είναι τεράστιο το game ούτως ή άλλως...

Τη γνωριμία την αναλαμβάνω εγώ.... :cool:

voxfreax of revival
 
Odium είπε:
zoro, μιας και ξέρεις καλή basic μπορείς να βοηθήσεις τον Markus με το elvira project... Θέλει help o Markus, είναι τεράστιο το game ούτως ή άλλως...Τη γνωριμία την αναλαμβάνω εγώ.... :cool:

voxfreax of revival
Δυστυχώς, δεν είμαι γνωστης του επιπέδου που νομίζεις. Έμαθα μόνο όσα μου ήταν απαραίτητα για να φτιάξω το πρόγραμμα που ήθελα (και ίσως, όσα προγράμματα πρόκειται να φτιάξω). Η βιβλιογραφία που έχω είναι σχεδόν μηδενική, και ο χρόνος ελάχιστος. Να φαντασθείς, στην αρχή του χρόνου έμαθα όσα λίγα πράγματα μπόρεσα να βρώ, και άρχισα να φτιάχνω το πρόγραμμα, το οποίο τελείωσα μόλις προχθές. Άσχετα με το αν έχω καλή ικανότητα εκμάθησης (και αξιοποίησης όσων μαθαίνω), οι γνώσεις μου είναι ακόμη περιορισμένες. π.χ. από γραφικά και ήχο, ούτε που ξέρω ποιές εντολές είναι, και τι κάνουν. Γιά να ανέβω στο επόμενο επίπεδο, χρειάζομαι "δάσκαλο"... έπειτα, θα τον ξεπεράσω!

BTW, τι είναι το elvira project; (στο site του Marcus δεν μπορώ να μπώ, λόγω των περιορισμένων δικαιωμάτων που έχω στον σταθμό εργασίας μου)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zoro είπε:
Δυστυχώς, δεν είμαι γνωστης του επιπέδου που νομίζεις. Έμαθα μόνο όσα μου ήταν απαραίτητα για να φτιάξω το πρόγραμμα που ήθελα (και ίσως, όσα προγράμματα πρόκειται να φτιάξω). Η βιβλιογραφία που έχω είναι σχεδόν μηδενική, και ο χρόνος ελάχιστος. Να φαντασθείς, στην αρχή του χρόνου έμαθα όσα λίγα πράγματα μπόρεσα να βρώ, και άρχισα να φτιάχνω το πρόγραμμα, το οποίο τελείωσα μόλις προχθές. Άσχετα με το αν έχω καλή ικανότητα εκμάθησης (και αξιοποίησης όσων μαθαίνω), οι γνώσεις μου είναι ακόμη περιορισμένες. π.χ. από γραφικά και ήχο, ούτε που ξέρω ποιές εντολές είναι, και τι κάνουν. Γιά να ανέβω στο επόμενο επίπεδο, χρειάζομαι "δάσκαλο"... έπειτα, θα τον ξεπεράσω!
BTW, τι είναι το elvira project; (στο site του Marcus δεν μπορώ να μπώ, λόγω των περιορισμένων δικαιωμάτων που έχω στον σταθμό εργασίας μου)
Βασικά δε έχει να κάνει τίποτα ούτε με ήχο ούτε με γραφικά. Ας τα πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή....

Το elvira project που σου είπα είναι στην ουσία το adventure game που είχε κυκλοφορήσει το 1991. Είναι τρελό project (4-5 disks) το οποίο ο Markus το έχει τελειώσει πλήν του inventory. Βασικά χρόνος δε έχει μείνει σε κανένα μας,μιας και όλοι έχουμε μεγαλώσει και τρέχουμε με τις δουλειές. Πάντως, όλο το θέμα είναι window-based. Δηλαδή, όταν πατάς σε συγκεκριμένο window να σου εμφανίζει το κατάλληλο κτλ κτλ κτλ...

Τέσπα, αν βρεις το χρόνο, have a look...

Btw, elvira project can be found at http://www.cpc-live.com

Επίσης zoro, συγχαρητήρια... Δε σου είπα... :ban:

we speak,

voxfreax of revival
 
Δισκέττες 3 ιντσών έχω 10.Φίλε μου στείλε μου pm να σου δώσω όσες χρειάζεσαι.

zoro είπε:
Δεν έχω πολλές δισκέτες 3''!
Έχω κάνει ένα αντίγραφο μόνο, που θα το δώσω στον Gryzor. Σε μία άλλη δισκέτα, έχω το πρωτότυπο του προγράμματος.

Αν έχει κάποιος καμμιά δισκέτα 3'' (ή περισσότερες), έχω άμεση ανάγκη. Θα φτιάξω ακόμη ένα μεγάλο πρόγραμμα (αυτό με τους αρχαίους αριθμούς), αλλά φτιάχνω και μερικά ακόμη προγράμματα, ή τροποποιώ παλαιά, για να τα παρουσιάσω με την σειρά τους.

With a little help from my friends!
 
Odium,

Σκέψου οτι δεν έχω Internet στο σπίτι, ούτε PC, παρά μόνο στην δουλειά μου, όπου τρώω τα εντόσθιά μου στην συνεχή δουλειά (και τα Σαββατοκύριακα).

Αδύνατον να κάνω κάτι άλλο...
 
Εγώ έχω 130 δισκέτες, οπότε μπορώ να δώσω 1-2.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πλάκα κάνω, μπορώ να δώσω και 3.

Χωρίς πλάκα τώρα, μπορώ να διαθέσω περισσότερες, όπως επίσης και να περάσω τα προγράμματα σε 3,5'' διότι έχω και Am-Drive. (δεν μου έφταναν οι 130).

Απαιτώ όμως μαθήματα basic. Δεν μπορεί τόσα χρόνια, να μην ξέρω να γράφω τιποτα άλλο από επαναλαμβανόμενες λέξεις.
 
Τρεμω στην ιδεα ενος listing αυτου του προγραμματος (Σαν τομος εγκυκλοπαιδειας Λαρους θα μας εβγαινε!!).

Zoro, περιμενουμε με χαρα να δουμε το προγραμμα σου. Μπορει να ειμαστε "παιχνιδαδες" επι το πλειστον, αλλα τετοιες προσπαθειες επικροτουνται και διαφυλασσονται ως κορη οφθαλμου!
 
Πίσω
Μπλουζα