Ένα πρόγραμμα-"μαμούθ"!

Να πω ότι οι αρχαίες γραμματοσειρές μου αρέσουν ιδιαίτερα... δείχνουν πολύ όμορφες στον CPC! Αυτό θα έπρεπε να υπάρχει πριν 20 χρόνια που ο κόσμος έκανε εργασίες και διπλωματικές στο μηχάνημα...
 
Φίλοι,

Ευχαριστώ, σε δύο-τρεις ημέρες θα ανεβάσει ο Maxouli βελτιωμένη έκδοση, χωρίς κάποιες δυσλειτουργίες (δεν θα υπάρχει διαφορά, απλώς, θα λείπουν κάποια bugs όταν πηγαίνεις από την 3η στην 2η και στην 1η ενότητα, ή στην αρχική οθόνη όταν ξανατρέχεις το πρόγραμμα χωρίς να έχεις κάνει reset).
 
Επανέρχομαι με το πρόγραμμα μαϊμούθ (πλάκα κάνω, είναι γνήσιο το πρόγραμμα) στην έκδοση 1,1

Διορθώνει αυτά που είπε ο zorο.

Θα το ξαναπώ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πρόγραμμα και απίστευτη υπομονή πρέπει να είχες.
 
Μaxouli,

Κατέβασα τη δεύτερη Version και όταν ζήτησα να φορτωθεί στον Caprice 32 emulator, μου έβγαλε μήνυμα πως υπάρχει κάποιο λάθος, ή δεν είναι dsk!!

Στον emulator του Markus, ζητώ "cat" και μπλοκάρει!

Η πρώτη έκδοση αναγνωρίζεται και τρέχει κανονικά και στους δύο emulators...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ, το βράδυ το διορθώνω
 
Με μια μικρή καθυστέρηση ανεβάζω τη σωστή έκδοση του διορθωμένου προγράμματος (v1.2).

Σήμερα που το κοίταξα λίγο καλύτερα, διαπίστωσα οτι έχει τρομερό βάθος και θα μπορούσε να σταθεί ισάξια δίπλα στα εκπαιδευτικά προγράμματα που βγαίναν κατά καιρούς στον Amstrad και όχι μόνο.
 
maxouli είπε:
Με μια μικρή καθυστέρηση ανεβάζω τη σωστή έκδοση του διορθωμένου προγράμματος (v1.2).Σήμερα που το κοίταξα λίγο καλύτερα, διαπίστωσα οτι έχει τρομερό βάθος και θα μπορούσε να σταθεί ισάξια δίπλα στα εκπαιδευτικά προγράμματα που βγαίναν κατά καιρούς στον Amstrad και όχι μόνο.
Τώρα να δεις τι "βάθος" απέκτησα εγώ, που έχασα αρκετά προγράμματα και χρήσιμες ρουτίνες που είχα φτιάξει, όταν μία δισκέτα καταστράφηκε.

Αυτό που κλαίω περισσότερο, είναι ένα πρόγραμμα σχετικό με τους λεξάριθμους (λεκτικούς και πυθμενικούς), που το ξαναφτιάχνω από την αρχή, αλλά... δεν θυμάμαι καλά τις υπορουτίνες και παιδεύομαι (αυτά παθαίνει όποιος έχει λίγες δισκέτες και δεν κρατά backups).

Το άλλο που κλαίω, είναι ένα πρόγραμμα σχετικό με τοπογραφική όδευση, αλλά αυτό μάλλον δεν ένδιαφέρει κανέναν, εκτός αν είναι τοπογράφος. Θα το ξαναφτιάξω και αυτό (είπαμε, είμαστε απόγονοι του Λεωνίδα και δεν μας τρομάζει το μέγεθος του αντιπάλου) :armed: :armed:
 
fgbrain είπε:
τι μου θύμισες τώρα..
Catloc's Numerology preview (in Greek)

http://geocities.com/chaoscpc/Grnumbrs.zip

:cry:
Εντυπωσιακό! Να υποθέσω πως είναι σε κώδικα μηχανής, ή κάποια άλλη γλώσσα (εκτός Basic)...

Το δικό μου (θα προσπαθήσω προς το τέλος του μήνα να το ανακατασκευάσω) είναι σε Basic, και εμφανίζει ταυτόχρονα τον λεκτικό και τον πυθμενικό λεξάριθμο. Παραμένω στην Basic, γιατί:

α) Η γλώσσα αυτή μου ασκεί μία "retro" γοητεία

β) Είναι πιό κατανοητή σε μας όταν κοιτάμε το listing

γ) Δεν έχω σκοπό να παιδευτώ γιά κάποια άλλη, και μάλιστα, χωρίς να έχω τρόπο να την μάθω (όσα λίγα έμαθα από την Basic, τα έμαθα μόνος μου, με μόνο δάσκαλο το ελλειπέστατο βιβλίο της)
 
zoro είπε:
Τώρα να δεις τι "βάθος" απέκτησα εγώ, που έχασα αρκετά προγράμματα και χρήσιμες ρουτίνες που είχα φτιάξει, όταν μία δισκέτα καταστράφηκε.
πωπω τώρα το είδα αυτό...

Βρε ζορρό...αμαρτία είναι να χάνεται έτσι ο κόπος σου...

μήπως πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να καταφύγεις σε κάποια σύγχρονη λύση τύπου AM-Drive για αποθήκευση των αρχείων σου σε 3,5'' δισκέτες...ή σε κάποια λύση τύπου σκληρός (Symbiface δεν λέγεται?)

:precry:
 
Plink είπε:
πωπω τώρα το είδα αυτό...Βρε ζορρό...αμαρτία είναι να χάνεται έτσι ο κόπος σου...

μήπως πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να καταφύγεις σε κάποια σύγχρονη λύση τύπου AM-Drive για αποθήκευση των αρχείων σου σε 3,5'' δισκέτες...ή σε κάποια λύση τύπου σκληρός (Symbiface δεν λέγεται?)

:precry:
Είμαι "ταπί και καθόλου ψύχραιμος", αφού με κυνηγάνε από Τράπεζες μέχρι ΔΕΗ και ΟΤΕ!!!
 
Επαναφέρω αυτό το θέμα μετά από 15 χρόνια σχεδόν. Να θυμίσω κατά πρώτον ότι ο φίλος zoro έφυγε από τροχαίο, λίγους μήνες μετά την σύνταξη των παραπάνω posts. Είχε έρθει σπίτι μου μερικές φορές, μου έφερνε τη δισκέτα του προγράμματος και των διορθώσεων, και εγώ το ανέβαζα στο φόρουμ. Βλέπω οτι τα συνημμένα αρχεία δεν υπάρχουν τώρα. Με αφορμή την προσπάθεια συγκέντρωσης ελληνικών προγραμμάτων για τον Amstrad, ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν να ανακτηθούν, ή αν κάποιος που το κατέβασε τότε, το έχει ακόμα.
 
Επαναφέρω αυτό το θέμα μετά από 15 χρόνια σχεδόν. Να θυμίσω κατά πρώτον ότι ο φίλος zoro έφυγε από τροχαίο, λίγους μήνες μετά την σύνταξη των παραπάνω posts. Είχε έρθει σπίτι μου μερικές φορές, μου έφερνε τη δισκέτα του προγράμματος και των διορθώσεων, και εγώ το ανέβαζα στο φόρουμ. Βλέπω οτι τα συνημμένα αρχεία δεν υπάρχουν τώρα. Με αφορμή την προσπάθεια συγκέντρωσης ελληνικών προγραμμάτων για τον Amstrad, ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν να ανακτηθούν, ή αν κάποιος που το κατέβασε τότε, το έχει ακόμα.

@maxouli Στείλε μήνυμα στον Darth_Cotsos.


Ο Κώστας ήταν μέλος στην ομάδα Zeus και απο όσο ξέρω είχε πολλά προγράμματα απο αυτά που είχαν φτιάξει μαζί με τον Zorro(RIP) και τον zxjim(RIP) και ίσως να έχει και αυτό με τα αρχαία ελληνικά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καμιά φορά τον σκέφτομαι το Δημήτρη, είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ με το χαμό του. Τον έχω καπου εκεί μεσα στις αναμνήσεις μου απο εκείνεςτις μαζώξεις και τις κοπές πιτών. Θα ήθελα πολύ να βρεθούν τα αρχεία του.

Επαναφέρω αυτό το θέμα μετά από 15 χρόνια σχεδόν. Να θυμίσω κατά πρώτον ότι ο φίλος zoro έφυγε από τροχαίο, λίγους μήνες μετά την σύνταξη των παραπάνω posts. Είχε έρθει σπίτι μου μερικές φορές, μου έφερνε τη δισκέτα του προγράμματος και των διορθώσεων, και εγώ το ανέβαζα στο φόρουμ. Βλέπω οτι τα συνημμένα αρχεία δεν υπάρχουν τώρα. Με αφορμή την προσπάθεια συγκέντρωσης ελληνικών προγραμμάτων για τον Amstrad, ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν να ανακτηθούν, ή αν κάποιος που το κατέβασε τότε, το έχει ακόμα.
Κι εσύ ρε μούργο δεν κράτησες τίποτα;;;;
 
Τώρα που το σκέφτομαι, μου έφερνε το πρόγραμμα σε δισκέτα 3’’ , το μετέφερα σε 3,5 με το amdrive και από εκεί σε pc. Λογικά σε κάποια από τις 3μισαρες θα υπάρχει. Θα το δω αύριο.
 
Τώρα που το σκέφτομαι, μου έφερνε το πρόγραμμα σε δισκέτα 3’’ , το μετέφερα σε 3,5 με το amdrive και από εκεί σε pc. Λογικά σε κάποια από τις 3μισαρες θα υπάρχει. Θα το δω αύριο.

Μήπως κοίταξες; Μακάρι να το βρεις.
 
Το βρήκα, το πρόγραμμα υπάρχει, αλλά υπάρχει ένα μικρό αλλά. Μάλλον είναι από τις αρχικές εκδόσεις του, που θέλουν διόρθωση. Δηλαδή κάποια στιγμή αναζητάει κάποια διεύθυνση που δεν υπάρχει. Αυτό διορθώνεται σχετικά εύκολα. Εγώ συνεχίζω την αναζητηση για τη διορθωμένη έκδοση. Αν βρω disc drive θα το ανεβάσω, σε κάθε περίπτωση.
 
Πίσω
Μπλουζα