Έφυγε η Μαίρη Χρονοπούλου (1933-2023)

hannele

RetroMasteR
Joined
2 Νοέ 2013
Μηνύματα
2.642
Αντιδράσεις
4.815
 
mairi-xronopoulou.jpg


Έφυγε απο την ζωή σήμερα (6/10) το μεσημέρι, σε ηλικία 90 ετών η ηθοποιός Μαίρη Χρονοπούλου. Η Μαίρη Χρονοπούλου νοσηλευόταν από τις 2 Οκτωβρίου στη ΜΕΘ του «Ευαγγελισμού», ύστερα από πτώση μέσα στο σπίτι της. Η υγεία της είχε κλονιστεί σοβαρά άλλες δυο φορές, μια το 1999 όταν ένα σοβαρό τροχαίο ατύχημα την καθήλωσε σε αναπηρικό καροτσάκι. Το δεύτερο «χτύπημα» ήρθε το 2009, όταν από ένα κερί έπιασε φωτιά το φόρεμά της, προκαλώντας σοβαρά εγκαύματα στη μεγάλη σταρ του κινηματογράφου.

ipiccy_image-2022-05-23T095719.378-730x450.jpg

 
αμαν παναια μου
δεν τα καταφερε τελικα
λιγοστευουν οι ηθοποιοι του παλιου καλου ελληνικου κινηματογραφου
και γινετα ολοφανερη η πολιτιστικη μας ενδεια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπως ανεφερε ο γιατρος της, η Μαιρη ειχε υγιεστατα ζωτικα οργανα (καρδια, ηπαρ, νεφρα) και γι' αυτο αντεξε τοσες μερες.
Ηταν μια γυναικα με διαφορα προβληματα υγειας, αλλα παντα απο ατυχηματα. Και απο ατυχημα εφυγε τελικα.
Ειδαλλως μπορει να εφτανε και τα 100.
 
Οπως ανεφερε ο γιατρος της, η Μαιρη ειχε υγιεστατα ζωτικα οργανα (καρδια, ηπαρ, νεφρα) και γι' αυτο αντεξε τοσες μερες.
Ηταν μια γυναικα με διαφορα προβληματα υγειας, αλλα παντα απο ατυχηματα. Και απο ατυχημα εφυγε τελικα.
Ειδαλλως μπορει να εφτανε και τα 100.
Πράγματι τόσο πείσμα δύναμη και υπομονή είχε μετά από αυτά τα ατυχήματα που είχε περάσει στη ζωή της
 
Οπως ανεφερε ο γιατρος της, η Μαιρη ειχε υγιεστατα ζωτικα οργανα (καρδια, ηπαρ, νεφρα) και γι' αυτο αντεξε τοσες μερες.
Ηταν μια γυναικα με διαφορα προβληματα υγειας, αλλα παντα απο ατυχηματα. Και απο ατυχημα εφυγε τελικα.
Ειδαλλως μπορει να εφτανε και τα 100.
Φαίνεται το είχε από την οικογένειά το "καλό κύτταρο". Η μητέρα της Μαίρης Χρονοπούλου πέθανε το 2015 σε ηλικία 107 χρονών!!! Και ίσως και η Μαίρη να έφτανε κάπου τόσο αν δεν είχε όλα αυτές τις περιπέτειες με τα ατυχήματα που της έτυχαν. Καλο παράδεισο να έχει!!! Ηταν μια πολύ δυνατή και πεισματάρα γυναίκα, αλλά και ταυτόχρονα ανοιχτόμυαλη σε πολλά. Δεν θα ξεχάσω την Πάολα Ρεβενιώτη που κάποτε είχε αναφέρει το πόσο η Μαίρη εκτιμούσε και αγαπούσε τα τρανς άτομα.
Παράλληλα απέδειξε σε όλη της την πορεία και το πόσο πραγματικά καλή ηθοποιός ήταν όταν φτάνεις να σε εμπιστεύονται σκηνοθέτες όπως ο Θεόδωρος Αγγελόπουλος ή να σου δίνονται ρόλοι όπως αυτός στα Παιδιά της Χελιδόνας ή στο Φόβο παλιότερα. Προσωπικά νομίζω πως θα μπορούσε να κάνει καριέρα και εκτός Ελλάδος, αν το επεδίωκε λίγο περισσότερο τότε....Είχε και την υποκριτική ικανότητα αλλά και ένα γενικότερο στυλ που θα μπορούσε να σταθεί και έξω νομίζω....
 
Καλό ταξίδι στη Μαίρη Χρονοπούλου. Εδώ, με τον Giulio Bronzi στην ταινία "Ταξίδι στα Κύθηρα" (1984) του Θόδωρου Αγγελόπουλου.

bronzi.jpg
 
μια αγνωστη εκτελεση του τραγουδιου παει η αγαπη μου του γιαννη καραλη (που τραγουδηθηκε απο πρωτοψαλτη και δαντη) απο την μαιρη χρονοπουλου
καμαρουλα μια σταλια το 1994 ντουετο με το γιαννη πουλοπουλο
14 τραγουδια απο τον κινηματογραφο
 
αμαν παναια μου
δεν τα καταφερε τελικα
λιγοστευουν οι ηθοποιοι του παλιου καλου ελληνικου κινηματογραφου
και γινετα ιολοφανερη η πολιτιστικη μας ενδεια
Δυστυχώς έχουν μείνει ελάχιστοι από εκείνη την περίοδο. Εδώ φεύγουν θα μου πεις απ' την γενιά του 80 που είναι εξίσου λυπηρό
 
Κάποτε, ένας φίλος καλλιτέχνης κι ο ίδιος, μου είχε πει για μια γνωστή μας "όσο πιο ευάλωτη, τόσο πιο ελεύθερη" (στίχος παραφρασμένος από τραγούδι του Θ. Παπακωνσταντίνου). Συνειρμικά τότε μου ήρθε στο μυαλό η Μαίρη Χρονοπούλου, ποιος ξέρει γιατί....
Ήταν ιδιαίτερη περίπτωση, ταλαντούχα και έδειχνε άνθρωπος με ευαισθησίες. Ευτύχησε να κάνει μια μεγάλη καριέρα σε θέατρο και κινηματογράφο. Ελπίζω να έζησε και μια όμορφη ζωή, γεμάτη. Προσωπικά μου άφηνε την αίσθηση πως ήταν από τους ανθρώπους που περισσότερο έδινε και λιγότερο έπαιρνε. Είναι επίσης γνωστό πως είχε αφήσει από χρόνια την περιουσία της στο Χαμόγελο του Παιδιού.
 
Μία ιδιαίτερη, πολύ δυναμική γυναίκα με ταμπεραμέντο, που έζησε έντονα τη ζωή της. Της είχε στοιχίσει πολύ που δεν είχε γίνει μητέρα, το διάβασα χθες εντελώς συμπτωματικά σε μία συνέντευξη που είχε δώσει πολύ παλιά. Η καριέρα της ναι, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη όπως γράφτηκε πιο πάνω, δε νομίζω ότι υπολείπονταν σε κάτι της Μελίνας Μερκούρη π.χ., που έκανε διεθνείς επιτυχίες.
Καλό της ταξίδι.
 
Έφυγε άλλη μια γυναίκα που άφησε το τόσο ιδιαίτερο στίγμα της στον ελληνικό κινηματογράφο. Χωρίς να είναι όμορφη, αυτές οι τόσο έντονες και μοναδικές γωνίες της έγραφαν τέλεια στον φακό. Επιπλέον, έντυνε πολύ κομψά την ψηλόλιγνη σιλουέτα της.Υπηρέτησε κωμωδία και δράμα εξίσου καλά και ήταν κατά την γνώμη μου, πάρα πολύ καλή ηθοποιός.

Λατρεμένες μου ταινίες που έχει πρωταγωνιστήσει, το "Γοργόνες και μάγκες", το "Εν ονόματι του νόμου", το "Πολύ αργά για δάκρυα", το "Το Παρελθόν μιας γυναίκας", το "Δάκρυα για την Ηλέκτρα". Τι να πρωτοθυμηθώ.

Επίσης, η φωνή της έχει μείνει στην ιστορία για τα γνωστά "Του αγοριού απέναντι" και "Είμαι γυναίκα του γλεντιού". Εγώ όμως την αποχαιρετώ με ένα τραγούδι που λατρεύω εγώ. Καλό της ταξίδι και καλή ανάπαυση στην ψυχή της.

Υπάρχει κάπου ένα παιδί

 
Υπάρχει κάπου ένα παιδί

Κι εγω, Τζελα, αυτο το τραγουδι της Μαιρης προτιμω. Αν και λιγοτερο γνωστο, το ξεχωριζω απο ολα τα αλλα και το αγαπω πολυ. Οπως και την ταινια οπου το ακουσαμε.
 
Για το δικό μου κριτήριο δεν ξέρω αν υπήρξε σπουδαιότερη ηθοποιός στον ελληνικό κινηματογράφο από την Μαίρη Χρονοπουλου.Μπορουσε να παιξει τα πάντα.Ειχε και το ταλέντο και μια μοναδική ομορφιά και στιβαρή παρουσία, την λατρευε ο φακός.
Πολύ στενάχωρη είδηση, ελαφρύ το χώμα.
 
Πίσω
Μπλουζα