"Έφυγε" ο Βασιλης Τσιβιλικας.....

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Τον καημενο τον ανθρωπο! Εντελως ξαφνικη η φυγη του.....

Θα ηταν ψεμα αν ελεγα οτι ανηκε στους αγαπημενους μου κωμικους, ωστοσο θα τον θυμαμαι παντα με αγαπη στην καλυτερη για μενα στιγμη του: στο θεατρικο της Δευτερας, Ο φιλος μου ο Λευτερακης.

Ας ειναι καλα εκει που παει.....
 
Εχω σοκαριστεί! Δεν ήξερα ότι ήταν άρρωστος. Ηταν ακμαιότατος και αεικίνητος στη σκηνή. Τα τελευταία χρόνια δεν έχανα παράστασή του, μόνο φέτος δεν πρόλαβα να παω...

Πολύ λυπήθηκα :(
 
Φτωχότερο το θέατρο με την απώλειά του. Ένας άνθρωπος πολύ αγαπητός και στην ενεργό δράση ως το τέλος...Καλό του ταξίδι , θα τον θυμόμαστε πάντα...
 
Κρίμα ! Λυπήθηκα πολύ, αξιοπρεπέστατος ηθοποιός και άνθρωπος ..από τους αγαπημένους μου...
 
εντελως ξαφνικος ο χαμος του..μονο σε διαφημισεις και σε ταινιες του παλιου κινηματογραφου τον ειχα δει και μπορω να πω οτι κερδιζαν τις εντυπωσεις οι ρολοι του

να ειναι καλα ο ανθρωπος εκει που παει
 
Απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους. Μου αρεσε πολυ στην τηλεοραση και τον εχω δει πολλες φορες και στο θεατρο μικρος. Ειχε ενα ιδιαιτερο στυλ και δικες του εκφρασεις στις κωμωδιες και με εκανε να σκαω στα γελια.

Τα τελευταια χρονια δεν τον βλεπαμε συχνα. Τελευταια φορα τον ειδα σε ενα εορταστικο Αλ Τσαντιρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάει κι αυτός... Πόσοι έχουν μείνει άραγε;

Κρίμα... Πολύ κρίμα...
 
απιστευτος ηθοποιος

δεν ηξερα οτι ηταν τοσο μεγαλος

ειχε ενα χαρακτηριστικο χαμογελο και τον δικο του κωμικο τροπο

R.I.P
 
Κρίμα. Τον συμπαθούσα πάρα πολύ. Η λίστα μακραίνει... Καλό του ταξίδι.
 
Εξαίρετος κωμικός ο Βασίλης Τσιβιλίκας, με φινέτσα και λεπτό χιούμορ, απέφυγε την οποιαδήποτε χυδαιότητα και χοντροκοπιά στην τέχνη του και έζησε "ποιώντας ήθος". Τον είδα αρκετές φορές στο θέατρο (καλύτερη δουλειά του, νομίζω, το "Παγωτό μέσα στο χειμώνα" του Μίνο Μπέλεϊ, με τη Μάρθα Καραγιάννη, το 1985), ενώ έντονη ήταν η παρουσία του στην τηλεόραση ("Άγνωστος πόλεμος", "Εν τούτω νίκα", "Λούνα Παρκ", "Τρεις στον γύρο" και πολλά άλλα). Κρίμα που δεν αξιοποιήθηκε ιδιαίτερα στον κινηματογράφο. Καλό ταξίδι, Βασίλη.
 
πολυ κριμα... ευχομαι ο θεος να αναπαυει την ψυχη του!!! για εμενα ηταν ενας απο τους καλυτερους κωμικους!!!
 
Άλλος ένας αγαπημένος Έλληνας κωμικός ηθοποιός μας άφησε... :(

Καλό του ταξίδι...

Rinus Cesar είπε:
Αν με ρωτούσαν "απ' όσα έχεις δει από Τσιβιλίκα τι κρατάς ως πιο "αγαπημένη ανάμνηση" ??? η απάντηση θα ήταν σίγουρα πολύ δύσκολη !!! Επιλέγω, όμως, το "Παγωτό μες στο χειμώνα", που είδαμε κάααποτε στο "Θέατρο της Δευτέρας" και ... γελάσαμε πάρα πολύ, το ευχαριστηθήκαμε και το απολαύσαμε όσο ... δεν πάει άλλο...

atanasio είπε:
Εξαίρετος κωμικός ο Βασίλης Τσιβιλίκας, με φινέτσα και λεπτό χιούμορ, απέφυγε την οποιαδήποτε χυδαιότητα και χοντροκοπιά στην τέχνη του και έζησε "ποιώντας ήθος". Τον είδα αρκετές φορές στο θέατρο (καλύτερη δουλειά του, νομίζω, το "Παγωτό μέσα στο χειμώνα" του Μίνο Μπέλεϊ, με τη Μάρθα Καραγιάννη, το 1985)...
Δεν είναι παράξενες οι συμπτώσεις της ζωής κάποιες φορές;

Το περιοδικό ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα είχε προαναγγείλει ότι την Πέμπτη 1 Μαρτίου (αύριο δηλαδή) θα κυκλοφορήσει σε DVD την θεατρική παράσταση που αναφέρουν οι δύο φίλοι παραπάνω, το "Παγωτό μέσ' στο χειμώνα", η οποία είχε προβληθεί σε πρώτη προβολή από την ΕΡΤ στα πλαίσια του Θεάτρου της Δευτέρας στις 4 Ιουνίου 1984...

Η αγαπημένη παράσταση με τον Βασίλη Τσιβιλίκα, αύριο στα περίπτερα με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπουδαίος ηθοποιός, θα μας μείνει αξέχαστος... Κρίμα, ένας ένας όλοι οι σπουδαίοι ηθοποιοί του παλιού ελληνικού κινηματογράφου φεύγουν και γινόμαστε φτωχότεροι...
 
Wally είπε:
... το τραγουδακι να το θυμηθουμε...
Σας τραγουδώ την πρώτη στροφή! :)

Κύριε Κ.Ο.Κ είσαι εδωωωωώ?

Μια στιγμή δεν αργωωωωώ!

Μένει μόνο ένα σήμα

Θα το μάθω και αυτοοοοοό...

και ακολουθούσαν και άλλες στροφούλες που... δεν θυμάμαι.

Μου άρεσε η εκπομπή. Πρέπει να προβάλλονταν τη περίοδο '86-'87, έχω ακόμα παιδικές αναμνήσεις να παίζω Harrier Attack στον 464 και να ρίχνω ματιές και στην τηλεόραση για να μη χάνω την εκπομπή που ήταν κάθε Παρασκευή απόγευμα γύρω στις 18:00.

Κρίμα..
 
Να προσθέσω οτι ήμουν στην παράσταση " Ο Μαρξ στο Σόχο" πριν λίγη ώρα στη Θεσσαλονίκη και ήταν συγκινητικό στο τέλος που ο Άγγελος Αντωνόπουλος ζήτησε ένα θερμό χειροκρότημα για τον Βασίλη Τσιβιλίκα που μας άφησε σήμερα...
 
Συμπληρώνω όπως μου έρχεται αμυδρά στο μυαλό

Κύριε Κ.Ο.Κ είσαι εδωωωωώ? Μια στιγμή δεν αργωωωωώ!

Να ρυθμίσω ένα φανάρι

Που και αυτό ειναι σβηστό

Ας αναπαυθεί εν ειρήνη η ψυχή του
 
Α, άλλη μία "φλασιά" που μόλις μου "ήρθε" σχετικά με τον Βασίλη Τσιβιλίκα ...

Λοιπόν, είτε το πιστεύετε, είτε όχι, ο Βασίλης Τσιβιλίκας είναι "υπεύθυνος" για το ότι "εισχώρησε" στη βιβλιοθήκη μου ένα από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία !!! Πρόκειται για την "Ιστορία του Ελληνικού τραγουδιού" του Κώστα Μυλωνά [μην τον μπερδέψετε με το "παιδί της νύχτας" ... απλή συνωνυμία] !!! Σε κάποια εκπομπή, αφιέρωμα στον Μίμη Πλέσσα, ρώτησαν τον Β.Τσ. να πει την άποψή του για τον συνθέτη [αν δεν απατώμαι, παρουσίαζαν μαζί την εκπομπή "Καλλιτεχνικό Καφενείο" γύρω στο 1987 - 1988] !!! Και ο Τσιβιλίκας διάβασε ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Κώστα Μυλωνά που αφορούσε τον Μίμη Πλέσσα !!! "Βρε συ, υπάρχει βιβλίο με την ιστορία του ελληνικού τραγουδιού και μου έχει διαφύγει ??? Πρέπει να το αποκτήσω" !!! Και ... όχι μόνο απέκτησα το βιβλίο [και τους 3 τόμους του], αλλά ... μέχρι σήμερα δεν χορταίνω να το ξεφυλλίζω !!!

Τι θέλω να δείξω με αυτό το παράδειγμα ??? Ότι όλοι αυτοί οι παλιοί ηθοποιοί δεν ήταν μόνο ταλαντούχοι και μοναδικοί στην τέχνη τους !!! Είναι και ότι είχαν "ευρυμάθεια", "ευρύτερη καλλιέργεια και μόρφωση" και ένα σωρό γνώσεις για πολλά - πολλά πράγματα !!! Ο Τσιβιλίκας φερ' ειπείν : γνώριζε τόσα πολλά για το ελληνικό τραγούδι, μού "συνέστησε" βιβλίο με την ιστορία του ελληνικού τραγουδιού .... Και είμαι σίγουρος ότι αν π.χ. είχα αξιωθεί να βγω με κάποιον από αυτούς τους "παλιούς ηθοποιούς" για κανένα κρασάκι και κουβεντούλα, θα άκουγα τόσο όμορφα πράγματα, όχι μόνο για το θέατρο και το σινεμά, αλλά και για τη μουσική, την ποίηση, τη λογοτεχνία, τη ζωγραφική κλπ κλπ .... Κι αυτή, δυστυχώς, η "ευρύτερη καλλιέργεια" απουσιάζει από αρκετούς σύγχρονους ηθοποιούς [μακάρι χίλιες φορές να κάνω λάθος] ...
 
Μόλις είδα τα στιγμιότυπα απο την κηδεία του δημοφιλούς ηθοποιού.

Παρατήρησα οτι είχε και πολλά άτομα της βιντεοκασσέτας που τον τίμησαν ,εκτός απο τον Ψάλτη και βεβέως το Μάκη Κωστίνη οπου φένετε οτι είταν οικογενιακός τους φίλος μεταξυ άλλων είδα και τους : Ελενα τσαβαλιά , Χρήστος Φωτιδης ,Γιάννης Γούτης ,Ελένη Φιλήνη ,Νίκο Ζιάγγο ,Πανο Νικολαιδη.

Η φιλίνη συγουρα θα τον θημάτε για την βιντεοταινία που γιρήσανε μαζί το " απόψε θα τη βρούμε ".

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει... (πολυ συγκινητικό το κλίμα στο νεκροταφείο αμαρουσίου)
 
Η τελευταια του συνεντευξη, μολις μερικες ωρες προτου φυγει:

 
Εξαιρετικός καλλιτέχνης!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα