"Έφυγε" ο Κώστας Τσάκωνας

Ο ήρωας που έπλασε ο Κώστας Τσάκωνας στην ταινία "Μάθε παιδί μου γράμματα" θα μείνει στην ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου. Καλό του ταξίδι.
 
"'Hτανε τηλεόραση,τώρα είναι κουμπαράς","μα ποιος είμαι, ο Ρομπέν των λαμπών?","χαβουζιάρα μου εσύ"και ένα σωρό άλλες αγαπημένες ατάκες του Κώστα Τσάκωνα που έφυγε χθες αργά δίνοντας μάχη με τον καρκίνο και έχοντας ταλαιπωρηθεί τα τελευταία 5 χρόνια από ένα εγκεφαλικό.

Να ναι καλά εκεί πάνω, προσωπικά τις 2 ταινίες του "Κλασική περίπτωση βλάβης"και "Η μεγάλη απόφραξη-Το σκατόμουτρο"τις αγαπάω και τις βλέπω συχνά πυκνά. Ξεκινάω να δω λίγο κάθε φορά και τελειώνουνε χωρίς να το πάρω είδηση. Η μία καραγκιοζιά διαδέχεται την άλλη :D

Eυχαριστούμε και πάλι για όλα όσα μας προσέφερες με τον ιδιαίτερό σου τρόπο.Kαλό ταξίδι.
 
Την προηγούμενη φορά που είχαμε μάθει για το θάνατο του στο τέλος γελάσαμε! Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει και αυτή τη φορά!! Ενα μεγάλο αντίο κι από μένα στο μεγάλο αυτό ηθοποιό, υπόδειγμα ανθρώπου και πραγματικού Ελληνα πολίτη!! Καλό ταξίδι μαστοράκο μας!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
τον Μπιτζιμπιτζιδη και τοσους αλλους χαρακτηρες του, να μας τον θυμιζουν.
Τελικά ο Μπιτζιμπιτζίδης ζεί ,αυτός μας οδιγεί...
 
Καλό ταξίδι σγουρομάλλη Δημοσθένη...

 
Έκανε πολύ κόσμο να γελάσει...

Απολαυστικός, από το "Μάθε παιδί μου γράμματα" μέχρι τη "Γυναικάρα από το Κιλκίς" μέχρι τους "Πόντιους" μέχρι το "Επάγγελμα Γυναίκα", μέχρι την "Κλασική περίπτωση βλάβης", μέχρι, μέχρι, μέχρι....

Δυστυχώς, έφυγε νωρίς και ταλαιπωρημένος...

Αθάνατος!
 
Καλό του ταξίδι,αγαπημένος μου κωμικός,όντως ταπεινός και πάνω από ολα,άνθρωπος.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα.

http://www.mixanitouxronou.gr/pethane-o-kostas-tsakonas/

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Πολύ λυπηρό...θα μείνει αθάνατος μέσα από τις ταινίες του!
 
Καλό ταξίδι στον μεγάλο κωμικό μας που έφυγε τόσο νωρίς. Θα μείνει πραγματικά αξέχαστος μιας και οι ταινίες του θα μεγαλώσουν ακόμη πολλές γενιές..
 
Πραγματι, το ειπαν οι ειδησεις το μεσημερι. Παραδοξως δεν ακουσα τιποτα στις βραδινες ειδησεις.
 
οπως εχω ξαναπει σπουδασα ηλεκτρολογος γιατι ειδα μικρος την κλασσικη περιπτωση βλαβης σε ευχαριστουμε πολυ για ολα κωστα τσακωνα να σαι καλα εκει που πας να συναντησεις τον σωτηρη και τον θαναση να τους κανετε ολους χαρουμενους εκει πανω

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία εδώ και καιρό; Βλέπω σε πολλά μέρη στο ίντερνετ να γράφουν ότι ο Τσάκωνας φοίτησε σε δραματικές σχολές, ο ίδιος όμως στη συνέντευξη που είχε δώσει για το φόρουμ είχε μιλήσει μόνο για σχολή μηχανικών/ηλεκτρολόγων, κι ότι τυχαία ασχολήθηκε με την υποκριτική, χωρίς να έχει κάποια πείρα. Τι ισχύει τελικά;
 
Ο Τσάκωνας είχε αυτό το "κάτι", που βλέπουμε στους παλιούς ηθοποιούς και μας αρέσει... Και που μάλλον,δεν θα το ξαναδούμε.

Με τις λίγες κινηματογραφικές ευκαιρίες στα χρόνια μετά την βιντεοκασσέτα, είχε αποδείξει ότι 'στέκεται' άνετα παντού.

Δεν τον αγαπούσα μόνο σαν ηθοποιό,αλλά και απο τα λίγα που έχω μάθει, σαν άνθρωπο.

Καλό ταξίδι.
 
Καλό ταξίδι στο μεγάλο κωμικό Κώστα Τσάκωνα.

Από το θάνατο και την εφορία δεν γλυτώνει κανείς, αλλά δυστυχώς "έφυγε" νωρίς.
 
λατρεμενος..

αυτος,ο ψαλτης και ο μουστακας μεγαλωσαν με τις ταινιες τους ολους οσους ημασταν παιδια στα 80s

αιωνια του η μνημη..
 
Είμουν στην κηδεία του πολυαγαπημένου μας ηθοποιού, & περιτό να πώ οτι είταν 100+ ηθοποιοί (Κώστας Πρέκας + Βάσια Τρυφιλλη έβγαλαν συγκινιτικούς λόγους αμφότεροι). Το κλίμα φορτισμένο και αμιλιτοι οι περισσότεροι.

Δεν είδα κάποιους επώνυμους που περίμενα να τους δώ (Βέρα Γκούμα, Τασο Κωστή). Ολοι οι υπολιποι ήταν εκει.

Θα κυκλοφορήσει βιβλίο σε λίγους μήνες με (άν όχι όλα) τα περισσότερα ανέκδοτα το Κώστα Τσάκωνα που έχουν συλεγεί ,αυτό ήταν υπόσχεση της κ.Τρυφίλλη προς τον κόσμο.

Εγώ θα έλεγα να δοθεί και το όνομα του σε κάποιο ελληνικό θεάτρο & πιστεύω θα το πράξουν.

Εάν επιτρέπετε να διμοσιεύσω 2-3 φωτογραφίες απο την κηδεία απλά μου δίνετε το πρασσινο φώς.
 
Φυσικα και μπορεις!

Μπραβο που πηγες
 
Πολύ μα πολύ τον αγαπουσα, καρδια-μπαξες και μας χαριζε απλοχερα το γελιο και την ξεγνοιασιά! καλο του ταξιδι
 
Αγαπημένος ηθοποιός, άξιζε καλύτερης καριέρας κατα την γνώμη μου.

Έχουμε γεμίσει ενα σωρό φελλούς στην τηλεόραση και ο Τσάκωνας ήταν εκτός :(

Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του.
 
video80 είπε:
Είμουν στην κηδεία του πολυαγαπημένου μας ηθοποιού, & περιτό να πώ οτι είταν 100+ ηθοποιοί (Κώστας Πρέκας + Βάσια Τρυφιλλη έβγαλαν συγκινιτικούς λόγους αμφότεροι). Το κλίμα φορτισμένο και αμιλιτοι οι περισσότεροι.Δεν είδα κάποιους επώνυμους που περίμενα να τους δώ (Βέρα Γκούμα, Τασο Κωστή). Ο
Σύμφωνα με τα ΜΜΕ ήταν εκεί ο Κωστής... :)
 
Πίσω
Μπλουζα