"Έφυγε" ο Ντέμης Ρούσσος...

atrus42 είπε:
Αποχαιρετισμός με ένα κομμάτι που μού προκαλεί "ρίγη & αναπόληση"...!!!
Ακριβως τα ιδια συναισθηματα πλημμυριζουν κι εμενα οταν ακουω αυτη τη θεια μελωδια. Το τραγουδι το εχει πει και η Μαρινελα, με τιτλο Παρ' το φεγγαρι και καντο βερα μου, αλλα ο Ντεμης ειναι αλλο πραγμα!
 
Δεν γνώριζα ότι είχε προβλήματα υγείας...Αξιόλογος καλλιτέχνης!!!
 
Κρίμα.

Τα τελευταία χρόνια ,νομίζω ότι ήταν κάπως ξεχασμένος/υποτιμημένος.

Ένας καλλιτέχνης με καριέρα και πωλήσεις χιλιάδων δίσκων στο εξωτερικό.
 
Kαλό του ταξίδι... πολύ κριμα.
 
Stratulator είπε:
Τα τελευταία χρόνια ,νομίζω ότι ήταν κάπως ξεχασμένος/υποτιμημένος.
Σε καποια αποστροφη του λογου του στα πλαισια μιας συνεντευξης απο τα αρκετα σχετικα αποσπασματα που επαιξαν σημερα

ο Ντεμης Ρουσσος ειχε - αν το συγκράτησα σωστα -πει :

"το ταλεντο μπορει να σου το συγχωρησουν ,την επιτυχια οχι "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Demis Roussos-Lord Of The Flies

[video=youtube;LGr-0VEKCRM]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενος ερμηνευτης. Δεν κρυβω οτι ειχα παντα μια ελπιδα οτι θα καταφερναμε να του παρουμε μια αλλιωτικη ρετρο συνεντευξη.

Δυστυχως και εκ των πραγματων δεν κατεστει δυνατο.

Νομιζω οτι δεν απολαυσε την αναγνωριση που του αξιζε εδω.

Ωραιος τυπος. Καλο ταξιδι
 
Ζω στο εξωτερικό. Αν και είμαι νέος μεν για να τον έχω ζήσει την περίοδο που μεσουρανούσε, τον Ντέμη Ρούσσο τον ήξερα δε καθώς και τα περισσότερα από τα κλασικά τραγούδια του. Ομολογω όμως ότι δεν είχα δώσει πολλή σημασία και δεν έιχα συνειδητοποιήσει ποτέ το πόσο γνωστός και επιτυχημενός ήταν στο εξωτερικό. Εδώ που είμαι με έκπληξη διαπίστωσα ότι πολύς κόσμος είχε ακούσει για το θάνατο του, μου το ανέφεραν λέγοντας μου επίσης ότι ήξεραν τόσο εκείνον όσο και αρκετά από τα τραγούδια του. Μάλιστα αυτό έγινε από ανθρώπους από διαφορετικές χώρες και αρκετούς νέους κοντά στη δική μου ηλικία. Παρακολούθησα αρκετά βίντεο από συνεντεύξεις και παρουσιάσεις του σε ξένα κανάλια και διαπιστώνω αφού το έψαξα και λίγο παραπάνω ότι ο άνθρωπος αυτός πραγματικά είχε κάνει διεθνή καριέρα μεγάλου βεληνεκούς. Αναμενόμενο βέβαια με τα φωνητικά προσόντα που είχε!! Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι τελικά μάλλον ο μόνος Έλληνας καλλιτέχνης που έκανε στ' αλήθεια καριέρα στο εξωτερικό και έγινε όνομα. Δυστυχώς το γεγονός ότι δεν τραγούδησε τραγούδια ελληνων συνθετών με ελληνικό στίχο τον κράτησε σε κάποια απόσταση από το Ελληνικό κοινό. Κρίμα που δεν τον περιβάλλαμε όσο θα έπρεπε με τον σεβασμό και την εκτίμηση που του άξιζε. Ένας τεράστιος καλλιτέχνης, ταπεινός άνθρωπος και με πολύ αγάπη για τη χώρα του!!
 
Νομίζω οτι το τελευταίο post του butch_cassidy, αντικατοπτρίζει πολλούς από εμάς που δεν είχαμε δείξει τη δέουσα προσοχή σε αυτόν τον τεράστιο καλλιτέχνη...

Well said! :thumbup:
 
Σήμερα το άκουγα στο beach bar που ήμουν και βέβαια επαναδιαπίστωσα τι τεράστια φωνή ήταν και πόσο διαχρονικός επίσης. Στίχοι: Robert Costandinos, μουσική: Στέλιος Βλαβιανός. Χαρείτε το.

[video=youtube;gbZ_G-6eg30]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νεκρανασταση σε RIP θεμα αλλα δεν καταλαβα πως περασαν 4 χρονια απο το θανατο του Ντεμη Ρουσσου.

H κλαση του φαινεται απο το ποσο "λιγη" φαινεται η διασκευη του συγκεκριμενου τραγουδιου απο την (κορυφαια) Μαρινελλα.

Ωραιος τυπος

Παρτε το και απο Ρωσσια :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
White Sails - αγγλική διασκευή των "Άσπρων Κόκκινων, Κίτρινων, Μπλε" από τον ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟ Α' του 1972.


Η ηχογράφηση του τραγουδιού έγινε το 1977 και θεωρείται μια από τις σπάνιες συνεργασίες του Ντέμη Ρούσσου με τον Δήμο Μούτση.
 
Πίσω
Μπλουζα