Ήρθε το DiVIDE+ !!!!!!

Είναι η ίδια ακριβώς συσκευή απλά η πρώτη έχει επιπλέον επάνω της τον pass through connectror ωστε να μπορέσεις να συνδέσεις joystick interface.

Αν πάρεις τη σκέτη, η μοναδική θύρα που έχει ο Spectrum θα είναι πιασμένη από το DivIDE+ οπότε δεν θα έχεις μέρος να συνδέσεις joystick interface. Αν δεις τη φωτοφραφία που έβαλα θα τον δείς τον connector στο επάνω μέρος.

Φυσικά και να πάρεις το δεύτερο αν είναι να πάρεις.
 
Το Divide+ με το passthrough σου δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις επάνω του ένα Joystick interface. Προσοχή, το joystick interface ΝΑ ΜΗΝ έχει υποδοχή για cartridges, αλλιώς το Divide δε θα ξεκινάει. ΑΥΤΟ είναι σίγουρο!!! Με ενα Divide+ χωρίς passthrough όμως , απλά δε μπορείς να συνδέσεις....joystick!! Λίγο περίεργο ακούγεται, αλλά δεν υπάρχει τρόπος. Το παραγγέλνεις με passthrough.
 
thanks gtsamour.

Λες να πάρει μήνες να έρθει όπως εσένα η τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα?
 
Αποκλείεται να πάρει όσο πήρε εμένα. Κανένα δίμηνο όμως σίγουρα, αξίζει όμως. Πραγματικά μεταμορφώνει το spectrum σε κάτι άλλο.

Αφού σκέφτομαι να πάρω και ένα απλό DivIDE αλλά σε kit ώστε να το συναρμολογήσω εγώ.

Προλάβετε όσοι θέλετε μια πιο φθηνή λύση, αλλά δεν έχει pass through http://www.papayalabs.co.uk/shop/

limitied stock, σήμερα τα βάλανε.

Ή εδώ http://www.divide.cz/?x=eshop

έχει pass through σαν extra (bus expander).
 
αααα θα το παραγγειλω και εγω ......πολυ καλο!!!τωρα που πηρα και το mmc 64:)
 
Πως είναι το MMC64.... KAMIA σχέση όμως..... (το έχω και εγώ το MMC64).

To DIVide+ κάνει απείρως περισσότερα πράγματα, πως όχι άλλωστε με 512k battery backed RAM και 512 ROM....

To σπουδαιότερο είναι ότι φορτώνει σε 1 δευτερόλεπτο και φορτώνει τα πάντα (όχι σαν το MMC64, μισή ώρα και άν φορτώσει τελικά).
 
γιατι το λες αυτο με το mmc64 κανω load σε 5 δευτερολεπτα τα ταπ!!!παντωs το divide

θα πρεπει να ειναι καλη φαση
 
Ναι τα ΤΑP ισως, τα PRG, τα Τ64 και τα D64 όμως?
 
Μια ερώτηση (μπορεί να είναι και βλακεία..) αν το βάλω στον 48+ που έχω θα παίζει και τα rom του 128?

η αυτά μονο με 128αρι?
 
Εννοείται ότι παιχνίδια του 128 τα παίζει μονο ο 128....Οπως τα παιχνίδια της Α1200 σε AGA τα παίζουν μονο συστήματα που είναι AGA....
 
Αυτο είναι και για τον +2, σωστα?εχει τόσο μεγάλη αναμονή ακομα και να πάρεις την DIY έκδοση;
 
Είναι για όλα τα spectrum.

Για το plus δεν υπάρχει DIY (do it yourself) έκδοση, μόνο για το απλό, το απλό δεν έχει αναμονή αλλά δεν είναι σαν το plus....

Το plus πωλείται μόνο από RWAP services και έχει minimum αναμονή 10 εβδομάδες λέει.

http://www.rwapsoftware.co.uk/spectrum/spectrum_storage.html
 
Tελικά το stock του απλού DivIDE εξαντλήθηκε μέσα σε μόλις μια μέρα....

http://www.papayalabs.co.uk/shop/

Ευτυχώς πρόλαβα και πήρα ένα DivIDE SIY (solder it yourself) kit για να έχω την ευχαρίστηση να το φτιάξω μόνος μου. Μετά ίσως το πουλήσω :D
 
Ενημερώνω ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει stock του απλού divide στo papayalabs.

Δεν θα υπάρχει για πολύ γι'αυτό οι ενδιαφερόμενοι σπεύσατε

http://www.papayalabs.co.uk/shop/
 
Πωλουνται μονο σε δεκαδα. :(

Ποιος ειναι μεσα για ομαδικη?

Εγω θα παρω 2

Γιωργο ποια η διαφορα του με το αλλο που κοστιζει διπλα λεφτα στο Ebay?
 
Το + υποστηρίζει ΚΑΙ σκληρό δίσκο και έχει και passthrough. Ε Γιώργο;
 
Ωχ άλλο και τούτο πάλι, εγώ είχα πάρει κανονικά ένα και το κόλλησα μόνος μου, τώρα το κάνανε ανά 10. Δεν κάνεις μια ερώτηση αν μπορεί να γίνει τουλάχιστον 5?

Κοίτα, αν το θέλεις απλά για να έχεις ότι παιχνίδι είχε βγεί ποτέ και να το φορτώνεις ακαριαία (όπως οι περισσότεροι βασικά) τότε θα σε καλύψει 1000%.

Το DivIDE+ έχει περισσότερες (πολλές περισσότερες) δυνατότητες όπως πολλαπλά firmwares (512k RΟΜ), 512kb battery backed ram που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ram drive για υποστήριξη ResiDOS, και αρκετά άλλα τα οποία και εγώ που πήρα (και) το plus δεν τα έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Βασικά για να φορτώνω παιχνίδια το χρησιμοποιώ.

Επίσης το plus έχει το pass through οπότε μπορείς αμέσως να συνδέσεις joystick interface ενώ το απλό δεν έχει οπότε πρέπει να έχεις ένα joystick interface που να έχει passthrough για να βάλεις το divide ή ένα port doubler. Εγώ πήρα ένα port doubler (currah) από ebay που το συνδέεις στο port και βγάζει δύο θύρες ώστε στη μία να μπει το divide και στην άλλη το joystick interface.

Και το απλό υποστηρίζει δισκό αλλά και compact flash (με adapter). Απλά το plus μπορεί να τα πάρει και τα δύο ταυτόχρονα (master και slave).

Η τιμή του απλού βέβαια είναι πολύ πιο χαμηλή από του plus οπότε δικαιολογεί την αγορά του. Εκτός αυτού είναι και πολύ καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, βάλτε και εμένα μέσα για 1 κομμάτι αν οργανώσετε ομαδική είμαι μέσα 100%!
 
Wally είπε:
Πωλουνται μονο σε δεκαδα. :( Ποιος ειναι μεσα για ομαδικη?

Εγω θα παρω 2

Γιωργο ποια η διαφορα του με το αλλο που κοστιζει διπλα λεφτα στο Ebay?
Δε βρίσκω να πωλείται στο ebay τώρα κάποιο αλλά αν είναι ένα από Πολωνία και ΔΕΝ λέει ότι είναι το plus, η διαφορά είναι μόνο ότι έχει πλαστικό case.

Πάνο στείλε του ένα μήνυμα και ρώτα τον αν δέχεται για πεντάδα.
 
Πίσω
Μπλουζα