Ήρθε το DiVIDE+ !!!!!!

gtsamour είπε:
Ακριβώς.Από αυτό το site θα πάρεις το divide με τον CF adapter και μια CF κάρτα.

Τώρα για να μπορέσεις να έχεις πάνω στο μηχάνημα και Joystick (εκτός αν έχεις +2 και χρησιμοποιείς sinclair joystick) πρέπει να βρέις να πάρεις (ebay) ένα expansion port doubler (εγώ πήρα το currah U slot) ώστε να μπορέσεις να συνδέσεις και ένα kempston interface ταυτόχρονα.

Ή μπορείς να πάρεις ένα interface που έχει pass through (συνδέεται και έχει το ίδιο μια θύρα από πίσω για να βάλεις και κάτι άλλο).

Μην πάρει κανείς kempston interface από αυτά που έχουν ταυτόχρονα και slotάκι για rom cart, δεν θα δουλέψει.

Μια επιλογή για κάποιον που θέλει και το K-mouse (και kempston interface με passthrough) είναι πχ και αυτή http://www.benophetinternet.nl/hobby...y080323-221239


μάλιστα με προβληματίζεις τώρα...

εγώ αυτό που έχω είναι Sinclair ZX interface 2

έχει 2 θύρες joystick...ένα slot με μια θύρα που δεν έχω ιδέα τι είναι...και πίσω έχει παρόμοια θύρα με αυτή που έχει ο +2...

λογικά σε αυτή την πίσω θύρα δεν μπαίνει το divIDE? θα μου παίξει λες ή θα χρειαστώ άλλο joystick interface?
 
Δυστυχως το IF2 εχει stripped expansion στο οποιο μπαινει μονο ο Sinclair printer

@Storm το interface σου εχει pass through αν θυμαμαι καλα
 
Wally είπε:
Δυστυχως το IF2 εχει stripped expansion στο οποιο μπαινει μονο ο Sinclair printer
κοινώς πρέπει να πάρω άλλο???

εεεε ρε γλέεεεντια...

τα 50λιρα φεύγουν αέρας τον τελευταίο καιρό...

άντε να δούμε που θα φτάσουμε
 
Εγώ με ένα παρόμοιο joystick interface (όχι το sinclair if2) είχα πρόβλημα, αυτό γίνεται γιατί αυτά τα joystick interfaces (με μικρό slot για rom cart) κάνουν απευθείας page στη rom του spectrum, το ίδιο πάει να κάνει και το divide και γίνεται conflict με αποτέλεσμα λιαν συντόμως αφού ξεκινήσει ένα παιχνίδι το μηχάνημα να κρασάρει.

Χρειάζεται ένα απλό kempston interface (χωρίς rom cart slot) με pass through ή ένα expansion port doubler. Eίναι φθηνά τα currah u slot και εμφανίζονται συχνά αλλά δεν βρίσκονται ανα πάσα στιγμή.

Είναι αυτό που φαίνεται στο βάθος σε αυτή τη δημοπρασία

http://cgi.ebay.co.uk/2-Currah-uSpeech-uSlot-Jetman-game-Sinclair-Spectrum_W0QQitemZ260237155236QQihZ016QQcategoryZ50223QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
gtsamour είπε:
Εγώ με ένα παρόμοιο joystick interface (όχι το sinclair if2) είχα πρόβλημα, αυτό γίνεται γιατί αυτά τα joystick interfaces (με μικρό slot για rom cart) κάνουν απευθείας page στη rom του spectrum, το ίδιο πάει να κάνει και το divide και γίνεται conflict με αποτέλεσμα λιαν συντόμως αφού ξεκινήσει ένα παιχνίδι το μηχάνημα να κρασάρει.
Χρειάζεται ένα απλό kempston interface (χωρίς rom cart slot) με pass through ή ένα expansion port doubler. Eίναι φθηνά τα currah u slot και εμφανίζονται συχνά αλλά δεν βρίσκονται ανα πάσα στιγμή.

Είναι αυτό που φαίνεται στο βάθος σε αυτή τη δημοπρασία

http://cgi.ebay.co.uk/2-Currah-uSpeech-uSlot-Jetman-game-Sinclair-Spectrum_W0QQitemZ260237155236QQihZ016QQcategoryZ50223QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Μάλιστα...θενκς για την πληροφορία..θα το έχω στο νου μου να πάρω άμεσα ένα...

Για το divIDE ήδη έστειλα παραγγελία :)
 
Expansion doubler υπάρχει και εδώ http://www.divide.cz/?x=eshop

έχει και divide αλλά συνολικά με τα μεταφορικά δε συμφέρει από εκεί.
 
Ερωτησεις

1)@Γιωργο που ειναι το CF adaptor??

2)@Plink πως πληρωνω αυτο τον ανθρωπο?Δεν λεει αν δεχεται PayPal.
 
Wally είπε:
Ερωτησεις1)@Γιωργο που ειναι το CF adaptor??

2)@Plink πως πληρωνω αυτο τον ανθρωπο?Δεν λεει αν δεχεται PayPal.
1) αν εννοείς το cf που δίνει μαζί με divIDE είναι το αμέσως επόμενο προϊόν στον κατάλογο.

2) ...δεν έχω ιδέα...έστειλα την παραγγελία και θα επικοινωνήσει μαζί μου..βλέπουμε...
 
Βλεπω το IF αλλα δεν βλεπω ΥΠΟΔΟΧΗ για τη καρτα!
 
Wally είπε:
Βλεπω το IF αλλα δεν βλεπω ΥΠΟΔΟΧΗ για τη καρτα!
που δεν βλέπεις υποδοχή της κάρτας???

όπως κοιτάς τη σελίδα..

έχει με τη σειρά

2 εκδόσεις divIDE

2 κάρτες

2 IDE to CF (σε αυτό μπαίνει η κάρτα CF)...
 
ordered...Storm,Plink με το καλο να τα δεχτουμε :D
 
Αφού κάνετε την παραγγελία σας, ο τύπος θα σας στείλει email και θα ρωτήσει πως θέλετε να πληρώσετε, και θα σας δώσει ένα email για να πληρώσετε με PayPal. Δεν υπάρχει πρόβλημα :)

Πάνο ο CF adapter μπαίνει στη θύρα IDE που έχει το divide. Άλλωστε η CF είναι στην πραγματικότητα μια μνήμη σε hard disk φορματ.

Καλά μόλις είδα ότι έγιναν Sold out.... ευτυχώς προλάβατε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Αφού κάνετε την παραγγελία σας, ο τύπος θα σας στείλει email και θα ρωτήσει πως θέλετε να πληρώσετε, και θα σας δώσει ένα email για να πληρώσετε με PayPal. Δεν υπάρχει πρόβλημα :)
Πάνο ο CF adapter μπαίνει στη θύρα IDE που έχει το divide. Άλλωστε η CF είναι στην πραγματικότητα μια μνήμη σε hard disk φορματ.

Καλά μόλις είδα ότι έγιναν Sold out.... ευτυχώς προλάβατε

xaxa απίστευτο ρε!!!

Πότε πρόλαβαν και ξεπούλησαν!!! πάλι καλά που προλάβαμε...
 
Μεγειές μεγειές, μόλις τα πάρετε θα σας τα φτιάξω και θα γράψω στις CF σας το πακέτο με τα παιχνίδια.
 
:animeek:

Λοιπόν...επείδη σήμερα είχα μια τρομερή εμπειρία που ακόμα δεν το πίστευω ότι

την έζησα (Flying Shark με optical mouse σε +2). Σας ενημερώνω ότι ΝΑΙ θέλω και δεύτερο Turbo Kempston Interface και είμαστε ήδη 2 (βλέπε gtsamour) που θέλουμε... Κανονίστε να μαζευτούμε δέκα άτομα σύντομα.

(Δουλεύει με DivIDE)

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 
Anestis είπε:
:animeek:
Λοιπόν...επείδη σήμερα είχα μια τρομερή εμπειρία που ακόμα δεν το πίστευω ότι

την έζησα (Flying Shark με optical mouse σε +2). Σας ενημερώνω ότι ΝΑΙ θέλω και δεύτερο Turbo Kempston Interface και είμαστε ήδη 2 (βλέπε gtsamour) που θέλουμε... Κανονίστε να μαζευτούμε δέκα άτομα σύντομα.

(Δουλεύει με DivIDE)

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
για δώσε κάνα link να του ρίξω μια ματιά γιατί δεν το βρίσκω...
 
Πίσω
Μπλουζα