Όταν οι ασπρόμαυρες ταινίες γίνονται έγχρωμες...

fab είπε:
Οι περισσότερες εξ αυτών των φωτογραφιών δεν είναι έγχρωμες αλλά ασπρόμαυρες οι οποίες γίνανε έγχρωμες με την τεχνική του photochrome ,ασχολούμαι με την συγκεκριμένη τεχνική και αν έχω να κάνω ένα σχόλιο είναι το εξής ,τα χρώματα πολλές φορές δεν είναι τα πραγματικά ,εξαρτάτε από τι πληροφορίες έχει ο καλλιτέχνης για την μεταφορά από ασπρόμαυρο σε photochrome,μερικές φορές ο χρωματισμός γίνεται κατά προσέγγιση ,ένα γκρι σακάκι λόγου χάρη θα μπορούσε να είναι πράσινο είτε μπλε .
Χρήσιμες πληροφορίες, πράγματι! :)

Δηλαδή, έπαιρναν ας πούμε πληροφορίες από αφίσες ή / και έντυπα της εποχής, για να μπορέσουν να προσδιορίσουν το χρώμα?

Αν θες, πες μας και πώς γίνεται η διαδικασία (στάδια εργασίας, υλικά, εξοπλισμός κλπ!)
 
Έτσι να περνάει η ώρα ,10 λεπτά υπόθεση λόγο βαρεμάρας

5MxVYCl.jpg
 
Πολύ εντυπωσιακο!
 
Ρε fab κάνε μου ένα δωράκι όποτε ευκαιρίσεις. Μια έγχρωμη φώτο από μια από τις εξής ταινίες:

Ηλίας 16ου(1960), Μακρυκωσταίοι, Ζήκος
 
Και από το " Οι Γερμανοί ξανάρχονται " του (1948), αν γίνεται...
 
αν μου βρείτε καλής ανάλυσης φωτογραφίες ή στοπ καρέ πολύ ευχαρίστως !!

βασικά δεν κάνουμε ένα ξεχωριστό νήμα να τα βάλουμε όλα εκεί όσα έργα θέλετε να τα επιχρωμίσω για να υπάρχει και διαχωρισμός από τις αυθεντικές έγχρωμες φωτογραφίες ; έχω όλη την καλή διάθεση να το κάνω για αρχειακούς λόγους και για το retromaniax
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fab είπε:
αν μου βρείτε καλής ανάλυσης φωτογραφίες ή στοπ καρέ πολύ ευχαρίστως !!
βασικά δεν κάνουμε ένα ξεχωριστό νήμα να τα βάλουμε όλα εκεί όσα έργα θέλετε να τα επιχρωμίσω για να υπάρχει και διαχωρισμός από τις αυθεντικές έγχρωμες φωτογραφίες ; έχω όλη την καλή διάθεση να το κάνω για αρχειακούς λόγους και για το retromaniax
Why not? Lead the way! :)

Άνοιξε ένα θέμα και φαντάζομαι ότι θα ακολουθήσουν τα παιδιά! Btw, η παραπάνω φωτό, απλά :thumbup:
 
Πολυ καλη δουλεια jack taylor!!! :bow:
 

Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Αγάπη για πάντα"


 


62.jpg
62.jpg
 

Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Για ποιόν χτυπά η κουδούνα"


 


78.jpg
78.jpg
 
Το ιδιο γαλαζιο φορεμα φορεσε η Νορα και στην ταινια Κατι κουρασμενα παλικαρια, παλι στη σκηνη του νυχτερινου κεντρου.
 
Όλες φανταστικές. Άξιος ο tonytony για τη δουλεία και το υλικό του.
 

Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Αγάπη για πάντα"


 


89.jpg
89.jpg
 

Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Η ωραία του κουρέα"


 


101.jpg
101.jpg
 

Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Μια τρελή σαραντάρα"


 


109.jpg
109.jpg
 
Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Ο ψεύτης"

 


116.jpg
116.jpg
 
Μ αρέσει που στην τελευταία φώτο ή πολυθρόνα ακουμπά στα ξύλα. Σπουδαίες φωτο. Απομυθοποιουν και λίγο το ασπρόμαυρο, με την καλή έννοια. Tony συνέχισε όσο μπορείς
 

Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Ξύπνα Βασίλη"


 


125.jpg
125.jpg
 
 


Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω"


 


131.jpg
131.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα