Όταν οι ρετρό αδαείς gamer φίλοι σου τσακώθηκαν με την αλήθεια

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
163
Εσένα ο 2600 σου έχει ποδοσφαιράκι που μπορείς να κάνεις ανάποδα ψαλίδια και να βάζεις γκολ? Το 386 PC σου μπορεί να βγάλει την συμμαθήτρια σου γυμνή στο monitor, γράφοντας μόνο το όνομά της στο command prompt του DOS? * Το famiclone σου μπορεί να κοντράρει στα ίσια ένα SNES ή ένα MegaDrive, έχοντας την δυνατότητα να παίξει τίτλους όπως το Final Fight, το OutRun, το Street Fighter II με περίσσιο 16bitο θράσος? Μπορείς να γράψεις στον Amstrad το όνομα ενός πλοίου, να πατήσεις ENTER και να πάρεις διαστάσεις,προδιαγραφές,φωτογραφίες και τα πάντα όλα? Σου είπανε ποτέ πως στον δρόμο που πας για το σχολείο το πρωί, θα σηκώσεις τον τάδε κουβά, κι από κάτω θα βρεις ένα gameboy ή game gear επειδή κάποια τσογλάνια από το κέντρο ήρθαν στην γειτονιά σου να κοκορευτούν πως κάνουν μπούκες σε παιχνιδομάγαζα?

Τα παραπάνω παραδείγματα δεν είναι βγαλμένα από την φαντασία αλλά πραγματικές ιστορίες. Tις περισσότερες φορές δε, έκανα φραμπαλά όταν άκουγα τον κάθε πικραμένο που δεν ήξερε που πάνε τα 4 την ώρα που εγώ έγραφα ήδη κώδικα σε Loccomotive Basic! Άλλες φορές πάλι κοιτούσα σαν χάνος τον ψεύτη ομιλητή να μιλάει για την κονσόλα του. Δεν ήμουν σίγουρος για την αλήθεια, ποτέ δεν ήμουν... Ήθελα πάντα να πιστεύω όλα όσα άκουγα γιατί πολύ απλά με βόλευαν και με καναν να ονειρεύομαι! Και μου μείνανε και κουσούρια ε , ψάχνω ακόμα μέσα σ εκείνες τις "πειρατικές κίτρινες κασέτες" το 16μπιτο υπέρτατο game!!!

*Ποιος το περίμενε πως ύστερα από 15 χρόνια αυτό θα γινόταν πραγματικότητα στο facebook..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Όταν οι ρετρό αδαείς gamer φίλοι σου τσακώθηκαν με την αλήθεια"

Ή αλλιώς: "Πατάω το κουμπί και βγαίνει μια χοντρή!"... :D
 
χαχαχαχα ακριβώς αυτό φίλε DINO! Πραγματικά με τόσα που είχαν ακούσει τα αυτιά μας, απορώ γιατί δεν είχαμε κουφαθεί ή καραφλιάσει!!
 
Σε κάποιο τεύχος, ή το Pixel ή το USER -νομίζω το δεύτερο- είχε δημοσιεύσει κάποια αστεία υποτιθέμενα hints & tips στη σχετική του στήλη. Ήταν εσκεμμένα προφανή, του στυλ "Αν πληκτρολογήσεις στο King's Quest 'Rosella eise kai i proti gomena' θα πάρεις 1000 πόντους". Ε, περιττό να σας πω ότι εκείνο το μήνα βούιξε το σχολείο μου από οργή που δεν δούλευαν τα hints!
 
Το καλύτερο που θυμάμαι ήταν που φίλος μου που το έπαιζε (Και το παίζει ακόμα τρομάρα του..) πολύ ψαγμένος και "εγώ ξέρω τα πάντα!" είχε πει ότι αν βάλεις ένα παιχνίδι στο PS1, το αρχίσεις χωρίς να κλείσεις το καπάκι, και μόλις αρχίσει να γυρίζει το βγάλεις και βάλεις ένα κενό CD-R θα σου περάσει ΟΛΟ το παιχνίδι στο CD-R, και έτσι αντιγράφονται τα παιχνίδια του PS1.. :p

Λογικά ο τύπος πρέπει να είχε ακούσει κάπου κάτι για το πως παίζονται τα αντιγραμμένο με το γνωστό disk swap trick, όμως επέμενε ότι ΔΕΝ ήταν αυτό αλλά ότι με αυτόν τον τρόπο αντιγράφεις τα παιχνίδια.

Και για να πω και την αλήθεια, την πρώτη φορά που μου το είπε νόμιζα ότι απλά κάνει πλάκα, και είχα παίξει λίγο το παιχνίδι του σε στιλ "ποιος δουλεύει ποιόν".. Όμως όταν είχα δει ότι αυτό το έλεγε σε όποιον έβρισκε μπροστά του, του είπα "ρε μεγάλε ωραία η πλάκα, αλλά πολύ τράβηξε!", και τότε όχι μόνο κατάλαβα ότι αυτό πραγματικά το πίστευε, αλλά πατήσαμε και έναν γερό καβγά γιατί προσπάθησα να του εξηγήσω ότι αυτό είναι από την φύση αδύνατον να γίνεται!
 
«Όλες οι κονσόλες τρέχουν όλους τους τίτλους, η διαφορά είναι στο σχήμα της κασέτας που δεν χωράει.»

«Βάλε τσιπ στο SNES και θα τρέχει σαν PlaySation.»

«Το Game Gear καίει τόση ενέργεια που ακόμα και στην πρίζα να το βάλεις θα έρθει μεγάλος ο λογαριασμός.»

Θα θυμηθώ κι άλλα...
 
"το gameboy μπαινει σαν cartridge στο snes και παιζεις τα παιχνιδια του gb στην tv εγχρωμα! λεγεται super gameboy"

"το dreamcast ειναι 96bit"

"αν στην πιστα soul chamber στο ΜΚ3 παρεις 2 smoke και κανουν ταυτοχρονα την κινηση F,F+LK τοτε το παιχνιδι θα μετατραπει σε ultimate mk3" (μυθος που με καποιο τροπο εφτασε και στην ελλαδα)

"αν στο pokemon rby πιασεις ολα τα ποκεμον χωρις να κανεις πανω απο 20 ανταλλαγες, θα παρεις το Diploma, θα παλεψεις με τον dr oak και θα σου δωσει μια stone που θα μπορεις να ενωσεις τα ποκεμον σου" (απο αλληλογραφια του ελληνικου gamepro)

"αν χασεις πολλες φορες στο zelda alttp μετα δε θα μπορεσεις να ξαναπαιξεις το παιχνιδι, θα σου δειχνει για παντα την οθονη του game over και θα πανε τζαμπα τα λεφτα που δωσες να το αγορασεις"
 
To game boy που μπαινει στο snes φυσικα και εχει δοσεις αληθειας και ονομαζεται super game boy απλα δεν μπαινει το game boy αλλα η κασσετα του στην επισης κασσετα του snes που ειναι γιαυτη την δουλεια και ονομαζεται super game boy:D
 
"Το gamegear είναι καλύτερο από το snes επειδή είναι φορητό και έγχρωμο"

"Υπάρχει τσιπάκι που σου επιτρέπει να παίζεις τα παιχνίδια του ps2 στο xbox. Κυκλοφόρησε πρόσφατα στην Αγγλία"

"Μια ελληνική εταιρία hardware κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά κλώνους των επεξεργαστών της cyrix, αλλά πάνω στην εβδομάδα καίγονται"
 
metalcandyman είπε:
To game boy που μπαινει στο snes φυσικα και εχει δοσεις αληθειας και ονομαζεται super game boy απλα δεν μπαινει το game boy αλλα η κασσετα του στην επισης κασσετα του snes που ειναι γιαυτη την δουλεια και ονομαζεται super game boy:D
επειδη εμιαζε το super gameboy απο τις φωτογραφιες, με αληθινο gameboy ειχε γινει αυτο το μπερδεμα. καποτε δοκιμασαμε να βαλουμε το gameboy στην υποδοχη του snes για να διαπιστωσουμε οτι δεν χωραει
 
Dr. SLUMP είπε:
«Όλες οι κονσόλες τρέχουν όλους τους τίτλους, η διαφορά είναι στο σχήμα της κασέτας που δεν χωράει.»
Αυτό είναι από τα πιο κλασικά!

Και ειδικά όταν περάσαμε στην CD εποχή, θυμάμαι αρκετούς που έβριζαν τις εταιρίες γιατί την στιγμή που όλα τα συστήματα παίρνουν CD όλα τα παιχνίδια θα πρέπει να τρέχουν παντού! Και την στιγμή που δεν γίνεται αυτό, μας "έκλεβαν".

Και ένα "κατάλοιπο" που υπάρχει ακόμα, είναι ότι ακόμα και σήμερα ακούς ερωτήσεις του στιλ από το απλό "Τα παιχνίδια του PS3 παίζουν στο 2;", ως και το σχεδόν ίδιο "Γιατί το PS3 δεν παίζει παιχνίδια του PS4;".
 
cloud είπε:
Αυτό είναι από τα πιο κλασικά!
Και ειδικά όταν περάσαμε στην CD εποχή, θυμάμαι αρκετούς που έβριζαν τις εταιρίες γιατί την στιγμή που όλα τα συστήματα παίρνουν CD όλα τα παιχνίδια θα πρέπει να τρέχουν παντού! Και την στιγμή που δεν γίνεται αυτό, μας "έκλεβαν".

Και ένα "κατάλοιπο" που υπάρχει ακόμα, είναι ότι ακόμα και σήμερα ακούς ερωτήσεις του στιλ από το απλό "Τα παιχνίδια του PS3 παίζουν στο 2;", ως και το σχεδόν ίδιο "Γιατί το PS3 δεν παίζει παιχνίδια του PS4;".
Αν το ξανακόυσεις μπορείς να το πας παραπέρα και να πεις, "μα ναι, κανονικά τα παιχνίδια του PS4 θα έπρεπε να παίζουν στο CD player του παλιού στερεοφωνικού, αφού χωράνε... και με μία μόντα να βάλουμε ένα καλώδιο να μπαίνει στην τηλεόραση! Κουτός είσαι να σκάσεις 300+ για την κονσόλα?" :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Αν το ξανακόυσεις μπορείς να το πας παραπέρα και να πεις, "μα ναι, κανονικά τα παιχνίδια του PS4 θα έπρεπε να παίζουν στο CD player του παλιού στερεοφωνικού, αφού χωράνε... και με μία μόντα να βάλουμε ένα καλώδιο να μπαίνει στην τηλεόραση! Κουτός είσαι να σκάσεις 300+ για την κονσόλα?" :p
Να έχουν χάρη που δεν είμαι γραμμένος στα φόρουμ που βλέπω κάτι τέτοια, αλλιώς την "καφρίλα" την έχω και με το παραπάνω! :p
 
"Οι ιδιες οι εταιριες φανερωνουν το τροπο να μπορεις να παιξεις πειρατικα παιχνιδια στα μηχανηματα, ωστε να πουλανε περισσοτερο".

Και ομως εν ετη 2015 το πιστευουν το παραπανω αρκετοι!

Agahnim είπε:
"αν στην πιστα soul chamber στο ΜΚ3 παρεις 2 smoke και κανουν ταυτοχρονα την κινηση F,F+LK τοτε το παιχνιδι θα μετατραπει σε ultimate mk3" (μυθος που με καποιο τροπο εφτασε και στην ελλαδα)
Αυτο ειναι μια πολυ εξυπνη ψευτικη εικονα οπου δημιουργηθηκε και κυκλοφορησε στο εξωτερικο.

Και πιο συγκεκριμενα, η παρακατω:

Picture079.jpg

Υπηρξε αναπαραγωγη αλλα και αναφορα στην Ελλαδα απο δυο τουλαχιστον εντυπα. Τα σαινια και το gamepro.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα ηθελα ολοκληρη την image αν ειναι ευκολο! ολοκληρη την σελιδα

ο παιχτης κατω αριστερα που ειναι κυκλομενος και μοιαζει με τον stryker, ειχα δει σε wiki οτι λεγετε pedro!

gamepro δεν ειχα πολλα τευχη αλλα σαινια τα εχω σχεδον ολα και δεν θυμαμαι να ειχα διαβασει ποτε κατι τετοιο. εξαλλου το παιχνιδι παραηταν βιαιο για περιοδικα οπως τα ΣΑΙΝΙΑ
 
Agahnim είπε:
θα ηθελα ολοκληρη την image αν ειναι ευκολο! ολοκληρη την σελιδα
ο παιχτης κατω αριστερα που ειναι κυκλομενος και μοιαζει με τον stryker, ειχα δει σε wiki οτι λεγετε pedro!

gamepro δεν ειχα πολλα τευχη αλλα σαινια τα εχω σχεδον ολα και δεν θυμαμαι να ειχα διαβασει ποτε κατι τετοιο. εξαλλου το παιχνιδι παραηταν βιαιο για περιοδικα οπως τα ΣΑΙΝΙΑ
Δεν εχω δυστηχως κανενα τευχος του περιοδικου εδω και πολλα χρονια. Αν θυμαμαι καλα παντως, πρεπει να ειναι το τευχος 50, και συγκεκριμενα στη σελιδα με λυσεις και κολπα για παιχνιδια.

Απο εκει και περα, η συγκεκριμενη εικονα ειναι αποτελεσμα ψηφιακης επεξεργασιας απο καποιο περιοδικο του εξωτερικου. Αν και πολυ πετυχημενη και ρεαλιστικη, δεν υπηρχαν σχεδια να υλοποιηθει η συγκεκριμενη εκδοση, ουτε φυσικα υπαρχει και το συγκεκριμενο κολπο για το Mortal Kombat 3 η καποια παραπλησια εκδοση του.

Καποιες πληροφοριες μπορεις να διαβασεις εδω:

http://tabmok99.mortalkombatonline.com/rumored_characters.html
 
Εχω ακούσει κι εγω διάφορα κουφά κυρίως την εποχή που πήγαινα γυμνάσιο,(2000-2003) Απο εκεινη τη περίοδο 2 "μαργαριτάρια" θυμάμαι.. Μια συμμαθήτρια μου (που ειχε Sega mega drive και playstation) μου ειχε πει πως καποια στιγμή η Sony θα εβγαζε παιχνίδι Mario για το playstation.. Και το τελευταίο και πιο εξοργιστικό που είχα ακούσει ηταν η δήλωση ενος συμμαθητή μου οτι η sony θα εξαγόραζε τη Nintendo..
 
Χωρίς σχόλια....

qguIwDs.jpg

Υ.Γ.: Αν υπάρχει πρόβλημα γιατί η εικόνα έχει διάλογο από άλλο site (Αν και έχω σβήσει προσωπικά στοιχεία και στοιχεία του site.), ας διαγραφεί το μήνυμα.
 
Όχι και πολύ ρετρό, αλλά καλό..

Εχθές είδα σε ελληνικό site ερώτηση για το αν υπάρχει νέο GTA (Αλλιώς το ρωτάει, αλλά δεν είναι αυτό το καλό της υπόθεσης..) για το PS2..

Ενώ του απαντούν ότι το τελευταίο GTA είναι το 5 και δεν έχει βγει για το PS2, πετάει την ατάκα "Έχω πρόγραμμα που μετατρέπει τα PS3, 360 και PC σε PS2"..

Τώρα αν βάλουμε την λογική να ερμηνεύσει το τι θέλει να πει ο ποιητής, θα λέγαμε ότι ίσως να έχει ακούσει κάτι για PS2 emulators για PC, κλπ...

Όμως από την άλλη ο τύπος είναι ξεκάθαρος ότι το παιχνίδι το θέλει για το PS2!

Άβυσσος το μυαλό του κάθε άσχετου.. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie dragon είπε:
Εχω ακούσει κι εγω διάφορα κουφά κυρίως την εποχή που πήγαινα γυμνάσιο,(2000-2003) Απο εκεινη τη περίοδο 2 "μαργαριτάρια" θυμάμαι.. Μια συμμαθήτρια μου (που ειχε Sega mega drive και playstation) μου ειχε πει πως καποια στιγμή η Sony θα εβγαζε παιχνίδι Mario για το playstation.. Και το τελευταίο και πιο εξοργιστικό που είχα ακούσει ηταν η δήλωση ενος συμμαθητή μου οτι η sony θα εξαγόραζε τη Nintendo..
Δεν ισχυει κανενα απο τα δυο, αλλα υπαρχει μια μικρη υποσταση αληθειας.

Σε παλαιοτερες εποχες οπου η sony πετουσε δολαρια για να μαζεψει κοσμο, καπου στο 1997 ειχαν αποχωρησει καποιοι ανθρωποι κλειδια απο την Rare. Αρχικα δημιουργησαν ενα studio μεσα στη sony, την Eighth Wonder, πριν αποροφηθουν απο την sony καθεαυτου.

Φυσικα η απωλεια για την Rare ηταν μεγαλη, και τα περιοδικα και ο "ειδικος τυπος" οπου ηταν "φιλικα προσκυμενος" στη sony το αναπαρηγαγαν αυτο σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο. Οπου εφτασαν καποιοι και να λενε πως η sony ειχε την δυνατοτητα να αγορασει πρακτικα ολο το εργατικο δυναμικο της Nintendo.

Λιγες πληροφοριες εχει εδω:

http://www.insidegamingdaily.com/2011/10/13/all-your-history-rare-part-3-one-of-a-kind/
 
Πίσω
Μπλουζα