Ό,τι αγάπησα

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.616
Αντιδράσεις
28.525
Σημερα συμπληρωνω πεντε χρονια στο Retromaniax. Aντι να ανοιξω ενα θεμα στη γνωστη, κλασικη μορφη του, αισθανομαι την αναγκη να ανοιξω ενα μερος της καρδιας μου σε ολους εσας. Επετειακο θεμα, αλλωστε, ειχα κανει το 2011 οταν εκλεινα τον πρωτο μου χρονο εδω και οσα εγραψα τοτε ισχυουν και σημερα.

Στη ζωη ενος ανθρωπου υπαρχουν πολλα που αγαπαει, εμψυχα και αψυχα. Αναμφισβητητα, τα πρωτα ειναι τα πιο σημαντικα, αυτο ομως δε σημαινει οτι τα αλλα ειναι ασημαντα. Σημερα λοιπον, θα σας μιλησω για ολα η σχεδον ολα οσα αψυχα μιλησαν στην ψυχη μου. Πραγματα που αποτελουν ενα μεγαλο μερος της καρδιας μου. Προσπαθησα να τα βαλω σε χρονολογικη σειρα, ετσι οπως τα συναντησα στην πορεια της ζωης μου.

Την κουκλα μου τη Λιζα


Το μαλλι της γριας


Την τηλεοπτικη σειρα Λουνα Παρκ


Τα χρονια απο 9 εως 11 ετων που τα θεωρω δωρο Θεου προς εμενα


Το περιοδικο Ρομαντσο


Την Α' Γυμνασιου που ηταν η ωραιοτερη σχολικη χρονια της ζωης μου


Τις παλιες ταινιες, ελληνικες και ξενες και κατα προτιμησιν ασπρομαυρες



Την τηλεοπτικη σειρα Αναδυομενη


Τις αναμεικτες παστες κρεμα - σερανο η αλλιως μενελικ



Tα βιβλια μυστηριου, ιδιως της Αγκαθα Κριστι



To καλοκαιρι των 15 μου χρονων στο Χαλκουτσι Ωρωπου



Την τηλεοπτικη σειρα The twilight zone



Την ταινια Ψυχω


Τη δεκαετια του 1950


Τη χρονια που εδινα για Proficiency

Το ρετρο αρωμα Diorissimo που μυριζει κρινακια του αγρου και το φοραω μεχρι σημερα

Την ταινια Μidnight lace


Το σουπερ μαρκετ Δουκας στην πλατεια Καλογηρων για τη σπιτικη ζεστασια και τη ρετρο ατμοσφαιρα του.



Το Retromaniax που μου δινει την ατελειωτη χαρα καθε μερα να το διαβαζω και να γραφω σ' αυτο.


 


Ο,τι αγαπησα ειναι ενα μεγαλο μερος της ζωης μου. Καποια τα εχω ακομα και καποια αλλα τα εχασα για παντα.


Ο,τι κι αν συνεβη ομως, θα ζουνε στην καρδια μου μεχρι την τελευταια μου μερα γιατι ολα αυτα ειμαι....εγω και ο,τι κι αν γινει δεν μπορει να ζησει κανεις χωρις αναμνησεις και αγαπη!
 
Μεσα σε λιγες γραμμες μια ολοκληρη ζωη....

Σε ευχαριστουμε πολυ που τις μοιραστηκες μαζι μας Βιβη!!! :thanx2: :thanx2:

Να 'σαι παντα καλα και να συνεχιζεις να κοσμεις με την ομορφη παρουσια σου την ρετροκοινοτητα μας!!! :flower: :flower:
 
Σε ευχαριστούμε για την όμορφη παρέα σου στο φόρουμ!!!

Oi αναμνήσεις είναι πάντα στην καρδιά μας και στο μυαλό μας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα τα όμορφα που μοιράζεσαι μαζί μας. Να είσαι πάντα καλά!
 
Από όλα τα παραπάνω στην λίστα της μπάμπι νοστάλγησα παρα πολύ το μαλλί της γριας και το λουνα παρκ που καποτε τη μερα του αγιου-προστατη ηταν κοντα στην γειτονια μου! τελικα πόσα ιδια πραγματα νοσταλγούμε :) εμεις οι ρετρομανιακοι
 
Εισαι 5 χρόνια στη παρέα κοπελιά..?

5 όμορφα χρόνια που περάσανε πολύ ευχάριστα.. :flower:

bambinella 100 είπε:
Ο,τι αγαπησα ειναι ενα μεγαλο μερος της ζωης μου. Καποια τα εχω ακομα και καποια αλλα τα εχασα για παντα.
Ο,τι κι αν συνεβη ομως, θα ζουνε στην καρδια μου μεχρι την τελευταια μου μερα γιατι ολα αυτα ειμαι....εγω και ο,τι κι αν γινει δεν μπορει να ζησει κανεις χωρις αναμνησεις και αγαπη!

 
Nα εισαι καλα bambi και ευχομαι να συνεχισεις την εξαιρετικη σου παρουσια εδω!!
 
Τιμή μας που μας συντροφεύεις στο ταξίδι μας στα περασμένα και αγαπημένα. Ένα δείγμα τους παραθέτω για να ξαναθυμηθούμε και να ξανααγαπήσουμε τα χρόνια που ήμασταν παιδιά. Να είσαι πάντα καλά!!!

 
Σας ευχαριστω για τα γλυκα σας λογια!

Θελω να ξερετε οτι το Retromaniax, δηλαδη ολοι εσεις που ειστε η ψυχη του, ειναι μια πολυ μεγαλη αγαπη για μενα και παντα μα παντα θα μοιραζομαι κομματια της καρδιας μου μαζι σας.

Αλλωστε, γι' αυτο ειναι οι φιλοι. Ετσι δεν ειναι;
 
Μπαμπινελα μου τα επετειακα σου θρεντ αφηνουν εποχη :)

Χαρα μου που σε συναντησα στο ρετρομανιαξ και παντα διαβαζω με ενδιαφερον οτι ποσταρεις.
 
Λορένα είπε:
Μπαμπινελα μου τα επετειακα σου θρεντ αφηνουν εποχη :)
Χαρα μου που σε συναντησα στο ρετρομανιαξ και παντα διαβαζω με ενδιαφερον οτι ποσταρεις.
εχεις απόλυτο δικιο
 
Να σαι πάντα καλά και χαίρομαι που ήμουν τυχερός να σε γνωρίσω κι από κοντά! Εύχομαι άλλα 5 κι άλλα 5 και όσα 5άρια ακόμα θέλεις!
 
Να ειστε καλα, Λορενα, αριαδνη και spirtoulis!

Tonytony, κι εμεις ειμαστε χαρουμενοι που σε γνωρισαμε απο κοντα. Ηταν πολυ ευχαριστο που ο αντρας μου κι εγω ειχαμε την ευκαρια να τα πουμε μαζι σου στο περσινο σου ταξιδι - αστραπη στην Αθηνα.
 
Θεα...απλα Θεα! :)
 
bambinella 100 είπε:
Στη ζωη ενος ανθρωπου υπαρχουν πολλα που αγαπαει, εμψυχα και αψυχα. Αναμφισβητητα, τα πρωτα ειναι τα πιο σημαντικα, αυτο ομως δε σημαινει οτι τα αλλα ειναι ασημαντα. Σημερα λοιπον, θα σας μιλησω για ολα η σχεδον ολα οσα αψυχα μιλησαν στην ψυχη μου. Πραγματα που αποτελουν ενα μεγαλο μερος της καρδιας μου. Προσπαθησα να τα βαλω σε χρονολογικη σειρα, ετσι οπως τα συναντησα στην πορεια της ζωης μου.

Ο,τι αγαπησα ειναι ενα μεγαλο μερος της ζωης μου. Καποια τα εχω ακομα και καποια αλλα τα εχασα για παντα.


Ο,τι κι αν συνεβη ομως, θα ζουνε στην καρδια μου μεχρι την τελευταια μου μερα γιατι ολα αυτα ειμαι....εγω και ο,τι κι αν γινει δεν μπορει να ζησει κανεις χωρις αναμνησεις και αγαπη!

Μπορεί να διαφέρουν οι "Λίστες" μας, αλλά η ουσία - ο τρόπος σκέψης

και η νοσταλγία,είναι η ίδια...

Καλή συνέχεια ,ΒΒ...
 
Ευχαριστω πολυ Wally και Stratulator.

Eκανα μια λιστα με τα πραγματα που αγαπησα και συνεχιζω να αγαπω, αλλα δε σημαινει οτι το θεμα πρεπει να ληξει εδω. Θα χαιρομουν πολυ να διαβαζα και δικες σας λιστες με αυτα που αγαπησατε.
 
1. η κάντυ κάντυ( τι θα 'λεγα εγω πρωτο, πρωτο)

2. οι ταινιες με ψαλτη, γαρδελη και Μιχαλόπουλο

3. το μαλλι της γριας, τα λούνα παρκ, η μπαλαρινα και τα ρετρο παζαρια :)

4. τα πρωτα μου παραμυθια, η ντολυ και όλες οι παιδικές εκδόσεις του στρατικη

5. τα γιασεμιά και τα τραγουδια του πουλόπουλου που ακούγαμε στις γειτονιες μαζι με ποιηματα του ελύτη σε μελοποιημένα τραγουδια

6. η ομαδικη θεαση μαγκαιβερ και καράτε κιντ και νιτζακια

7. η χαιντι της Σπύρι και η πολυαννα

8. η μπι-μπι-μπο

9. το κλωτσοσκούφι και η λατερνα, φτωχεια και φιλότιμο

10. οι ταινιες της μονροε

11. οι συζητήσεις στην πλατεια

12. ο καπαμαρου και η σαντυμπελ

13.

https://www.youtube.com/watch?v=TE4BsnG8d5Q1

14. τα καλοκαιρια στο χωριο με τα ξαδελφια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ομορφες και νοσταλγικες οι αναμνησεις σου,μαζι σου καναμε ενα γρηγορο ταξιδι στο παρελθον :)

να εισαι παντα καλα φιλη μου!!
 
Πίσω
Μπλουζα