Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Αγαπημένο soundtrack φίλε RIO. Τέλειο! Και ειδικά το κομμάτι με την "Καταιγίδα" είναι από τα αγαπημένα μου.
Και κοίτα να δεις σύμπτωση τώρα! Τις προάλλες που postαρες την επική μουσική του "Μπεν Χουρ" (και μάλιστα 2 φορές μέσα σε λίγες μέρες) σκεφτόμουν να βάλω κάτι ανάλογο,από την ίδια κατηγορία ταινιών. Είχα βρεθεί στην Ιταλία το 1998.Ψάχνοντας σε δισκάδικο να αγοράσω 2 cd για να ακούω σε κάποιες μου στιγμές εκεί,επέλεξα το "Ride the Lightning" των Metallica και ένα soundtrack. Ήμουν στο σταντ με τα ost και κρατούσα στα χέρια μου ένα από τα sountrack της γνωστής σειράς "Βίβλος". Αυτό με το "Αβραάμ" (1993).Υπήρχε και το "Ιωσήφ" (1995). Αν έβρισκα του "Μωυσή" (1995) με Μπεν Κίνγκσλει,θα το είχα πάρει με κλειστά μάτια.Μου αρέσει πολύ εκείνο το ost. Τη μουσική του "Αβραάμ" δεν την θυμόμουν καθόλου.Αν και ήθελα να το αγοράσω. Τελικά,επέλεξα safe και αγόρασα το "Δράκουλα".Αυτό ακριβώς που ανέβασες.Βέβαια,μετάνιωσα που δεν αγόρασα το "Αβραάμ",αφού δεν το είδα ποτέ σε ελληνικό δισκάδικο.Ενώ αυτό με το "Δράκουλα" υπήρχε. Όλα τα σημάδια λοιπόν,με οδηγούν να postάρω και εγώ αυτό που δεν αγόρασα τότε. Τη μουσική από το "Αβραάμ".
"Divine" , όπως θα έλεγε και ο φίλος elephadas.. Divine!

Abramo - Marco Frisina

 
ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΡΘΕΙΣ -ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΑΛΑΝΗ από την ταινία
Ένα Γελαστό Απόγευμα (1979)
Στίχοι -Ανδρέας Θωμόπουλος
Μουσική -Γιώργος Χατζηνάσιος

 
Ερμηνεία ένα χρόνο μετά την πρώτη εκτέλεση από την Whitney Houston (Ταινία : The Bodyguard / Ο Σωματοφύλακας , 1992)
και η Μαντώ τόλμησε να ερμηνεύσει ένα θαυμάσιο τραγούδι ζωντανά με τον δικό της τρόπο αποδεικνύοντας τις φωνητικές της δυνατότητες.
Ακούγοντας την αυθεντική εκτέλεση της Whitney Houston και αντιπαραβάλλοντας τους στίχους του τραγουδιού υπάρχουν κάποιες (εσκεμμένες ; ) μικροδιαφοροποιήσεις στους στίχους από την Μαντώ. Καταπληκτική ερμηνεία για την οποία ό, τι και να γραφεί είναι λίγο.

ΜΑΝΤΩ "I have nothing" Live στο Ciao ANT1 (1993)

Whitney Houston - I Have Nothing (Official HD Video)
 
Τα παρακάτω ακούγονται στη Ελληνική ταινία "Ο ΜΠΟΥΦΟΣ" του 1968
(μπορεί να ακούγονται και σε άλλες ταινίες ελληνικές ή ξένες)

Andy Williams - Music to Watch Girls By (Audio)

Enoch Light - Rio Junction (Bossa Nova)

The Crystals - "Git' It" (1963, Phil Spector instrumental 45)

La strada nel bosco

The Box Tops - The Letter (Audio)

Galaxy A Go-Go!-Or-Leave It To Flint
https://youtu.be/0uBHvc3D0Bw
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μουσικό θέμα του Φρανσίς Λε από την ταινία "Ένας άντρας που μου αρέσει" ("Un homme qui me plait", 1969) του Κλωντ Λελούς, με τον Ζαν-Πωλ Μπελμοντό και την Αννί Ζιραρντό.

 
Μουσικό θέμα του Φρανσίς Λε από την ταινία "Ένας άντρας που μου αρέσει" ("Un homme qui me plait", 1969) του Κλωντ Λελούς, με τον Ζαν-Πωλ Μπελμοντό και την Αννί Ζιραρντό.

Αννί Ζιραρντό. Άλλη μια γυναίκα με "γήινη ομορφιά" όπως θα την χαρακτήριζε και ο φίλος Elephadas. Και με υπέροχο υποκριτικό ταλέντο! Μόνο τη σκηνή στο αεροδρόμιο να δεις,εκεί που δεν μιλάει καθόλου και απλά περιμένει.. Ο τρόπος που κοιτάει,οι γκριμάτσες που κάνει κοιτάζοντας,σε κάνουν να καταλάβεις τα αμέτρητα συναισθήματα αυτής της γυναίκας.
Πιστεύω,το μακρύ μαλλί της πηγαίνει πιο πολύ. Έχει χαρακτηριστικά όμορφο,θλιμμένο βλέμμα. Ειδικά στη ταινία Vivre pour Vivre (1967),στη σκηνή στο κουπέ του τρένου,που ο σύζυγος Ιβ παραδέχεται και περιγράφει την απιστία του, εκείνη (η Αννί) έχει ένα πρόσωπο,που σε κάνει να θες να μπεις μες στη tv και να βρεθείς δίπλα της,να την αγκαλιάσεις!.. Υπέροχη!
 
Μουσικό θέμα του Φρανσίς Λε από την ταινία "Ένας άντρας που μου αρέσει" ("Un homme qui me plait", 1969) του Κλωντ Λελούς, με τον Ζαν-Πωλ Μπελμοντό και την Αννί Ζιραρντό.

Άσχετο αλλά στο 2:31 του αποσπάσματος διακρίνεται το όνομα του αεροσκάφους της Pan Am "Jet Clipper Gem of the Ocean".
Πρόκεται για το Boeing 707-321B με νηολόγιο N891PA και όνομα Jet Clipper Gem of the Ocean
Το αεροσκάφος συνετρίβη στις 20 Σεπτεμβρίου 1990 κατά την απογείωσή του από το αεροδρόμιο Marana Pinal Air Park - KMZJ, USA - Arizona , στην πρώτη πτήση μετά από την αποθήκευσή του κατευθυνόμενο στην Davis Monthan AFB προς εκ νέου αποθήκευση.
βλ.
 
Μουσικό θέμα του Φρανσίς Λε από την ταινία "Ένας άντρας που μου αρέσει" ("Un homme qui me plait", 1969) του Κλωντ Λελούς, με τον Ζαν-Πωλ Μπελμοντό και την Αννί Ζιραρντό.

Εντάξει, πόσο ωραίο είναι αυτό... ❤️
 
Θα βάλω κάτι ανάλογο,από διαφορετικό όμως κινηματογραφικό σύμπαν. Το "έτερο σύμπαν",φίλε RIO. Και ευτυχώς -στο νήμα που λένε- το νέο χρονολογικό όριο στο φόρουμ,μου επιτρέπει να βάλω ένα από τα πιο επικά sountrack που υπάρχουν (το είχα αγοράσει τότε,το 1999).

Duel of the fates - John Williams

 
Πίσω
Μπλουζα