Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)
Προτίμησα να παραθέσω ζωντανή εκτέλεση του The Imperial March (Darth Vader's Theme)
με διεύθυνση από τον ίδιο τον συνθέτη John Williams της Φιλαρμονικής Ορχήστρας της Βιέννης
John Williams & Vienna Philharmonic – Williams: Imperial March (from “Star Wars”)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)
Προτίμησα να παραθέσω ζωντανή εκτέλεση του The Imperial March (Darth Vader's Theme)
με διεύθυνση από τον ίδιο τον συνθέτη John Williams της Φιλαρμονικής Ορχήστρας της Βιέννης
John Williams & Vienna Philharmonic – Williams: Imperial March (from “Star Wars”)
Και καλά έκανες. Και εγώ ήθελα να βάλω το προηγούμενο κομμάτι από live εκτέλεση,αλλά επειδή όλες ήταν μετά το 2000,δεν το ΄κανα.
Είναι πολύ διαφορετικά να βλέπεις την ορχήστρα,τον διευθυντή,τη χορωδία.Είναι εκπληκτικό το πάθος που βγάζουν και το πόσο συμβαδίζει με την συγκεκριμένη μουσική του Γουίλιαμς!
 
Star Wars : Episode 4- A New Hope
Επίσης ζωντανή εκτέλεση με διεύθυνση από τον ίδιο τον συνθέτη John Williams της Φιλαρμονικής Ορχήστρας της Βιέννης
John Williams & Wiener Philharmoniker – "Main Title" from "Star Wars: A New Hope"
 
Star Wars : Episode 4- A New Hope
Επίσης ζωντανή εκτέλεση με διεύθυνση από τον ίδιο τον συνθέτη John Williams της Φιλαρμονικής Ορχήστρας της Βιέννης
John Williams & Wiener Philharmoniker – "Main Title" from "Star Wars: A New Hope"
Τι μας κάνεις g1973tony!..Είμαι έτοιμος να ανοίξω τον προτζέκτορα μου να απολαύσω ένα επεισόδιο από την πρώτη τριλογία,ίσως και το επεισόδιο 1 από την δεύτερη τριλογία.Το επεισόδιο 3 αν και είναι καλό.με "στεναχωρεί" και μου χαλάει τη διάθεση! Η τελευταία τριλογία δε,σαν φαν με έχει απογοητεύσει. Απλά είναι, καλές περιπέτειες στο διάστημα που εύκολα ξεχνιούνται. Και αν δεν είσαι και οπαδός του είδους,ούτε καν σε προσελκύουν να τις δεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Cozy Cole Topsy Part1

Πρόκειται για τη μουσική τίτλων της σειράς της ΕΡΤ-2 "Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ" ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 1
Το κομμάτι ακούγεται και στην αρχή της ελληνικής ταινίας "Ευτυχώς... τρελλάθηκα!" (1961) πολύ προγενέστερα της σειράς της ΕΡΤ-2 "Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ",
 
Diana Ross - Lovin', Livin' and Givin' (1978)

Χρησιμοποιήθηκε ως μουσικη τίτλων στις αγαπημένες σειρές: Οι Aξιόπιστοι (1982), Οι Ιερόσυλοι (1983), Η Βεντέτα (1986) με πρωταγωνιστή τον Θάνο Λειβαδίτη (Άρης Μαρτέλης) και μουσική επιμέλεια από τους Ζακ Μεναχέμ και Πωλ Ράιτ. Ενδιαφέρον έχει ότι δεν γίνεται αναφορά στον τίτλο του κομματιου/τραγουδίστρια στους τίτλους αρχής/τέλους.

 
Diana Ross - Lovin', Livin' and Givin' (1978)

Χρησιμοποιήθηκε ως μουσικη τίτλων στις αγαπημένες σειρές: Οι Aξιόπιστοι (1982), Οι Ιερόσυλοι (1983), Η Βεντέτα (1986) με πρωταγωνιστή τον Θάνο Λειβαδίτη (Άρης Μαρτέλης) και μουσική επιμέλεια από τους Ζακ Μεναχέμ και Πωλ Ράιτ. Ενδιαφέρον έχει ότι δεν γίνεται αναφορά στον τίτλο του κομματιου/τραγουδίστρια στους τίτλους αρχής/τέλους.
Αγαπημένες σειρές με την αξέχαστη βροντερή και επιβλητική φωνή ως αφηγητή του Κώστα Σκόκου πρώην ντράμμερ του συγκροτήματος Forminx και πατέρα του συνθέτη και μαέστρου Αντώνη Σκόκου με καριέρα στο εξωτερικό και διακρίσεις.
Ο Αντώνης Σκόκος επίσης έχει συμμετάσχει στη σύνθεση ορισμένων κομματιών της νέας δισκογραφικής δουλειάς της Μαντώς "Βραδινές Διαδρομές".
https://www.in.gr/2021/10/10/life/f...ipa-kai-grafei-mousiki-gia-tainies-kai-voice/

Με το κομμάτι της Diana Ross εμφανίζουν ομοιότητες το

BIG ALICE - I MISS YOU ( OFFICIAL VIDEO CLIP ) 1984

και η αντίστοιχη έκδοση με ελληνικό στίχο
Κώστας Μπίγαλης - Μου λείπεις | Official Video Clip 1994
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όντως, απίστευτη η φωνή του Κώστα Σκόκου! Αξέχαστες οι αφηγήσεις του στην "Φρουτοπία". Και βέβαια χαραγμένη η φωνή του στο συλλογικό ακουστικό ασυνείδητο μέσω πολλών διαφημίσεων της εποχής.


 
Πίσω
Μπλουζα