Αγαπημένα τραγούδια από Ελληνικές ταινίες

Gyubrush είπε:
Παιδια σορυ αν ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα ψαχνω ενα τραγουδι,ισως τελικα να ειναι μονο μελωδια,του Πλεσσα το οποιο υπαρχει στις ταινιες:Ο Φαντασμενος(με τον Λαμπρο Κωνστανταρα),Ο Κυρ Γιωργης εκπαιδευεται(με τον Διονυση Παπαγιανοπουλο) ,Το Ανθρωπακι (Κωστας Βουτσας).
Ειναι μια χαρακτηριστικη λυπητερη μελωδια,η οποια μπαινει στα σημεια που οι πρωταγωνιστες στεναχωριουνται ή μονολογουν.

Οποιοι εχουν δει εστω και μια απο αυτες τις ταινιες,θα καταλαβουν.Θυμιζει τραγουδι της Μαρινελλας.

Αν μπορει καποιος ας μου πει που μπορω να το βρω και ποιος το τραγουδαει εαν δεν ειναι απλως μια μελωδια τελικα.

Ευχαριστω!
Για τον Μίμη και τις μελωδίες του τι μπορεί να πεί κανείς...Αξεπέραστος! λοιπόν, το κομμάτι λέγεται "Μοναξιά" και θα το βρείς στο άλμπουμ "Μια Βόλτα στην Ελλάδα", έκδοση του 1975 απο τη LYRA με μουσικά κομμάτια του Μίμη Πλέσσα! Ελπίζω να βοήθησα :)
 
Μια που είπατε για Πλέσσα, πολύ ωραία είναι και η μουσική απο την ταινία "ένα τανκ στο κρεβάτι μου",στην σκηνή που ο Βουτσάς, παει να ψηφίσει.Επίσης το "ποτάμι" του Καλογιάννη, απο το "θέμα συνειδήσεως" με τον Κούρκουλο.
 
Απο την ταινια ΒΙΒΑ ΡΕΒΑ

Ρένα Βλαχοπούλου - Ανθρωπε της μοιρας μου

Απλά ''δεν υπάρχει'' η ερμηνεια της Βλαχοπουλου, οχι οτι το κομματι πάει πίσω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πάλι επιστρέφω στην αγαπημένη μου Βλαχοπούλου...

Έχω Στενάχωρη Καρδιά σε δύο εκδοχές - η πρώτη χιουμοριστική & κλασσική!

Μουσική: Μίμης Πλέσσας

Στίχοι: Γιάννης Δαλιανίδης

[video=youtube;OMG-jxoCmRA]http://www.youtube.com/watch?v=OMG-jxoCmRA

& 'Ανοιξε, Άνοιξε

Μουσική: Μίμης Πλέσσας

Στίχοι: Γιάννης Δαλιανίδης

[video=youtube;JoDt2cXY-gM]

...& φυσικά να μην ξεχάσω το αξεπέραστο 'Ανοιξε Πέτρα με τη Μαρινέλλα.

Μουσική: Μίμης Πλέσσας

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

http://www.youtube.com/watch?v=wIh2JxyTAd0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "ας είν καλά το γινάτι σου" με τον Δημήτρη χόρν από την ταινία αλίμονο στους νέους και το φρερεζανκο με τους Γ.Κωνσταντίνου και Σ. Μουστάκα από την ταινία καλωσήρθε το δολάριο.
 
Gyubrush είπε:
Παιδια σορυ αν ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα ψαχνω ενα τραγουδι,ισως τελικα να ειναι μονο μελωδια,του Πλεσσα το οποιο υπαρχει στις ταινιες:Ο Φαντασμενος(με τον Λαμπρο Κωνστανταρα),Ο Κυρ Γιωργης εκπαιδευεται(με τον Διονυση Παπαγιανοπουλο) ,Το Ανθρωπακι (Κωστας Βουτσας).
Ειναι μια χαρακτηριστικη λυπητερη μελωδια,η οποια μπαινει στα σημεια που οι πρωταγωνιστες στεναχωριουνται ή μονολογουν.

Οποιοι εχουν δει εστω και μια απο αυτες τις ταινιες,θα καταλαβουν.Θυμιζει τραγουδι της Μαρινελλας.

Αν μπορει καποιος ας μου πει που μπορω να το βρω και ποιος το τραγουδαει εαν δεν ειναι απλως μια μελωδια τελικα.

Ευχαριστω!
Μήπως εννοείς το "Δώς μου τ'αθάνατο νερό" της Μαρινέλλας?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ένας και μοναδικός Γιώργος Ζαμπέτας. Από την ταινία Πάρε Κόσμε

Γιώργος Ζαμπέτας - Ο Αγαθοκλής

[video=youtube;dIt7OKZA-5w]


(Ελενίτσααααα!!!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασσικό, απλά...

Μάρθα Καραγιάννη

Ο Άντρας που θα παντρευτώ

Μουσική: Μίμης Πλέσσας

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

http://www.youtube.com/watch?v=3b5WCPtjPRU

& από τα πολύ αγαπημένα...

Γιάννης Πουλόπουλος

Θα πιώ απόψε το φεγγάρι

Μουσική: Μίμης Πλέσσας

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τόσα καλοκαίρια

Τραγούδι: Δάκης

Ταινία: Γοργόνες και Μάγκες

Μουσική: Μίμης Πλέσσας

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

http://www.youtube.com/watch?v=JAoAut9PfVc

Όμορφη και νοσταλγική μελωδία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα Πρωινό (Αναμπέλ)

Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος

Στίχοι: Γιώργος Παπαστεφάνου

Ερμηνεία: Μαρία Δημητριάδη

Από την ταινία "Κορίτσια στον Ήλιο"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα λαικα τραγουδια δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για μενα.

Προτιμω αυτα που τους λειπει το μπουζουκι. Ωστοσο υπαρχουν καποια λαικα που ειναι αξιοσημειωτα, οπως το τραγουδι που ακολουθει...

Η μεγαλη κυρια του κινηματογραφου, Μαιρη Χρονοπουλου, ερμηνευει το " Υπαρχει καπου ενα παιδι ", απο την ταινια του 1968, " Οταν η πολις πεθαινει ".

Και οπως παντα, ειναι υπεροχη...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξανά από τις "Θαλασσιές τις χάντρες" το "Βρέχει πάλι απόψε" με την -μεταξύ άλλων παρουσιάστρια των πρώτων χρόνων της τηλεόρασης - Αλέκα Μαβίλη. Το έχει τραγουδήσει και ο Γιάννης Βογιατζής (αυτός με την Γκιουλινάρ).

Μιχάλης Ρακιντζής- OUT OF CONTROL από την ταινία "Ισόβια" (1987)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ μπορεί να έχω δει ελάχιστες ελληνικές ταινίες που χρονολογούνται πριν το '89 (μην ετοιμάζετε γιαούρτια συμβαίνει καμιά φορά :p ), αλλά νομίζω ότι αυτό το τραγούδι είναι από τα πλέον γνωστά, σπουδαία, διαχρονικά...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1965, και απο τους τιτλους αρχης της ταινιας " Υιε μου, υιε μου ", ο Toni Pinelli τραγουδα ενα σεικ που μου ανεβαζει τη διαθεση κατακορυφα...

 
Μερικα απο τα τραγουδια που μου ερχονται αμεσως στο μυαλο ειναι:

1. Σημερα απο την ταινια η ψευτρα

2. Οσα τραγουδια ξερω παλι απο την ταινια η ψευτρα

3. Γυριζω συγυριζω απο την ταινια η νεραιδα και το παλικαρι

4. Ποιος Ποιος Ποιος απο την ταινια η Αγαπη μας

5. Love themev from Phaedra

6. τα ρολόγια απο την ταινια Γυμνοι στο δρομο

7. Μην πιεις νερό απο την ταινια Γυμνοι στο δρομο

8. ΜΟΙΡΟΛΟΪ ΗΛΙΕ ΦΟΝΙΑ απο την ταινια Αστραπογιαννος

9. Βρέχει στη Φτωχογειτονιά απο την ταινια Συνοικεια το ονειρο

10. Ειμαι κοριτσι ζορικο απο την ταινια Ο ψευτης
 
Δεν ειναι μονο το τραγουδι. Μου αρεσει ολο το στησιμο της σκηνης και πιο πολυ η Καραγιαννη που "ζει" οσα λεει ο υπεροχος στιχος. Πολυ ερωτικος, μοναδικος, μιλαει κατ' ευθειαν στην καρδια.

Υπαρχει πιο ομορφος τροπος απο αυτον που ακολουθει στο βιντεο, για να προσεγγισει μια γυναικα εναν αντρα?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα αγαπημενα μου τραγουδια . Απο την ταινια με πρωταγωνιστρια την Ελενα Ναθαναηλ - Εκεινο το καλοκαιρι.

http://www.youtube.com/watch?v=TrCRiWYLn4I
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Γιώργος Οικονομίδης "εντάσσει" το τραγούδι που έχει αφιερώσει στη γυναίκα του Λιάνα Βιτσώρη στην ταινία "Χαρούμενο Ξεκίνημα".

Και η Μαίρη Χρονοπούλου μαζί με την Μάρω Κοντού κάνουν την πρώτη εμφάνισή τους στον κινηματογράφο.

"Μα εγώ αγαπώ τη Λιάνα" :flower:

[edit]"ΑΓΑΠΩ ΤΗ ΛΙΑΝΑ - ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΙ..."


This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]


Κι ο ανεπανάληπτος Ντίνος Ηλιόπουλος με τη Μαργαρίτα Παπαγεωργίου το χορεύουν στην πιο σουίγκ εκδοχή του

[edit]"Μα εγώ αγαπώ τη Λιάνα fo..."


This video is no longer available due to a copyright claim by EPOE.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κουβέντα με το Χάρο

Θα αναφερθώ σε ένα αρκετά γνωστό τραγούδι (ρεμπέτικο) που έχει ερμηνευτεί απο διάφορους τραγουδιστές και συχνά με παραλλαγές στους στίχους. Είναι το "Κουβέντα με το Χάρο" ή αλλιώς "Το Χάρο τον αντάμωσαν" σε στίχους και μουσική Πάνου Τούντα και πρώτο ερμηνευτή τον Κώστα Ρούκουνα ενώ επίσης αξιόλογες ερμηνείες ήταν του Δημήτρη Ευσταθίου, του Σπύρου Ζαγοραίου και άλλων. Στα video που επισυνάπτω παρουσιάζονται α) η ερμηνεία του Κώστα Ρούκουνα και β) απόσπασμα από την ταινία "Η ιδιωτική μου ζωή" (1971, Άννα Φόνσου, Αντρέας Μπάρκουλης) όπου ερμηνεύει ο Μίμης Ξαπλαντέρης σημαντικός μπουζουκτσής, συνθέτης και τραγουδιστής που πέθανε πριν λίγο καιρό. Στο στιγμιότυπο της ταινίας εμφανίζεται για λίγο και ο Άλκης Γιαννακάς, ο πασίγνωστος ζεν-πρεμιέ.

[video=youtube;3pKRC-IBNC8]

[edit]This video has been removed by the user.


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα