Αγαπημένα τραγούδια από Ελληνικές ταινίες

Εννοείται ότι θα πω το Κοκκινο γαρουφαλλο μου - Νορα Βαλσαμη (Γ.Χατζηνασιου/Ντ.Δημοπουλου) απο την ταινια: ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΟΥΛΑ (1975)
 
Ενα τραγουδι με υπεροχη μουσικη ειναι το Κοκκινο Τρενο απο την ομωνυμη ταινια.

Με τη χαρακτηριστικη αρθρωση του Πανου Τζαβελα.

Κριμα που εχει τοσο πολιτικο στιχο...

[video=youtube;vtem5N-DY-Y]http://www.youtube.com/watch?v=vtem5N-DY-Y
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ενα τραγουδι με υπεροχη μουσικη ειναι το Κοκκινο Τρενο απο την ομωνυμη ταινια.Με τη χαρακτηριστικη αρθρωση του Πανου Τζαβελα.

Κριμα που εχει τοσο πολιτικο στιχο...
Άλλες εποχές, άλλες ανάγκες, διαφορετικές αναζητήσεις και ανησυχίες, άλλοι στόχοι....

Απ' τον επονομαζόμενο "κλασσικό" ελληνικό κινηματογράφο, ένα μικρό δείγμα Χατζιδάκι, με μια Αλίκη που φοβότανε τότε να τραγουδήσει, στη "Μανταλένα":

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπο την ταινια Κοριτσια για Φιλημα, του 1964, η Τζενη Βανου ερμηνευει ενα τραγουδι υψηλων φωνητικων προδιαγραφων που πολυ λιγες τραγουδιστριες διαθετουν.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αγνωστου τιτλου ομορφο ιταλικο τραγουδακι που τραγουδα ο Τονυ Πινελλι στην (αρκετα χιουμοριστικη) εισαγωγη του Υιε μου, υιε μου


Γνωριζει κανεις τον τιτλο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shake Per Sempre ο τιτλος του και ειναι και δικο μου αγαπημενο, Wally.

Κοιτα σε αυτο το thread το ποστ Νο 34.

Απιθανο κομματι!
 
Τι να πει κανεις γι' αυτο το μοναδικο τραγουδι, σε στιχους του μεγαλου Πυθαγόρα και μουσικη του Γιωργου Κατσαρου. Μαγευτικη και διαχρονικη η φωνη της Τζενης Βάνου. Από τον ομώνυμο δίσκο (1975).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο και ιταλικο τραγουδακι, σιγουρα θα το ειχες μνημονευσει. Επρεπε να το ειχα τσεκαρει ;)
 
Καλυτερα που εγινε ετσι γιατι το καλο πρεπει να λεγεται περισσοτερο απο μια φορα! ;)
 
Απο την ταινια του 1964, Ο Νικητης, με πρωταγωνιστες τον Δημητρη Παπαμιχαηλ και τη Μιραντα Κουνελακη ενα τραγουδι του Μιμη Πλεσσα απο τη λατρεμενη μου φωνη της Τζενης Βανου.

Αγαπη μου που εισαι...

 
Απο την ταινια του 1964, Ο Νικητης, με πρωταγωνιστες τον Δημητρη Παπαμιχαηλ και τη Μιραντα Κουνελακη, ενα τραγουδι απο τη λατρεμενη μου φωνη της Τζενης Βανου...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Το αγνωστου τιτλου ομορφο ιταλικο τραγουδακι που τραγουδα ο Τονυ Πινελλι στην (αρκετα χιουμοριστικη) εισαγωγη του Υιε μου, υιε μου

Αχ και μένα μου αρέσει πολύ!!! χεχε :p

Και γενικά πολύ ωραίοι οι συγκεκριμένοι τίτλοι αρχής ( γλυτώσαμε το πετσόκομα σκεφτόμουν αλλά μετά είχα παρατηρήσει οτι το έκαναν μόνο στον Καραγιάννη/Καρατζόπουλο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ζωή πληρώνω

Και ένα γνωστό πολύ μεγάλο τραγούδι από τη Ρίτα στην ταινία "Ένας κοντός θα μας σώσει" (1981)

http://www.youtube.com/watch?v=vONN6pvDfz4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημερα Αθηνα! Ενα χαριτωμενο, δροσερο τραγουδακι απο την ομωνυμη ταινια του 1960.

Το τριο που τραγουδα, υπεροχο! Ο γοητευτικος και πνευματωδης Γιωργος Οικονομιδης, ο γλυκος και τσαχπινης Ντινος Ηλιοπουλος, και ο ζεν - πρεμιε Νικος Κουρκουλος στα πρωτα του βηματα. Τι καλυτερο να ζητησει κανεις;

Εκτος απο το ιδιο το τραγουδι, αυτο που μου αρεσει πολυ ειναι η Αθηνα στην οποια ειναι αφιερωμενο.

Μια πολη ομορφη, που εσφυζε χαρουμενα απο ζωη, χωρις ωστοσο να γινεται αποπνικτικη οπως σημερα. Μια πολη για την οποια αξιζε να γραφτει ενα τραγουδι.

Μια πολη που ακομα δεν ειχε γνωρισει την επελαση των βαρβαρων....

[video=youtube;U9ds-ZcVji4]

 
Σάπια Βίδα από τις Φυλακές Ανηλίκων σε στίχο του Γιώργου Μυλωνά μουσική από Γιώργο Κατσαρό και τον Κώστα Γανωτή στην ερμηνεία του

 
Gyubrush είπε:
Παιδια σορυ αν ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα ψαχνω ενα τραγουδι,ισως τελικα να ειναι μονο μελωδια,του Πλεσσα το οποιο υπαρχει στις ταινιες:Ο Φαντασμενος(με τον Λαμπρο Κωνστανταρα),Ο Κυρ Γιωργης εκπαιδευεται(με τον Διονυση Παπαγιανοπουλο) ,Το Ανθρωπακι (Κωστας Βουτσας).
Ειναι μια χαρακτηριστικη λυπητερη μελωδια,η οποια μπαινει στα σημεια που οι πρωταγωνιστες στεναχωριουνται ή μονολογουν.

Οποιοι εχουν δει εστω και μια απο αυτες τις ταινιες,θα καταλαβουν.Θυμιζει τραγουδι της Μαρινελλας.

Αν μπορει καποιος ας μου πει που μπορω να το βρω και ποιος το τραγουδαει εαν δεν ειναι απλως μια μελωδια τελικα.

Ευχαριστω!
Πρέπει να εννοείς τη "βόλτα των ερωτευμένων" του Μίμη Πλέσσα, που υπάρχει στο soundtrack από τις "Θαλασσιές τις Χάντρες", και ήταν και μουσική τίτλων του "Λούνα-Παρκ". Θα το βρεις στο διαδίκτυο. Ήταν ορχηστρικό αλλά το είπε κάποια στιγμή και ο Πουλόπουλος με τους στίχους "Μαύρη είναι η μοίρα παράπονό μου..."

Όσο για το δικό μου αγαπημένο (αν και καθαρά γυναικείο), γεννήθηκε όταν ο μεγάλος Κώστας Καπνίσης αποφάσισε να "τζαζέψει"...

www.youtube.com/watch?v=pxP8zltP7PM

Ειδικά για το σολάρισμα του πιάνου, πεθαίνω...

(γιατί πια δεν επικολλώνται youtube?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσεκάρετε και το υπέροχο τραγούδι του Κώστα Καπνίση "Σιγά σιγά ξημέρωσε", που ερμηνεύει μοναδικά η (σχεδόν ξεχασμένη σήμερα, αλλά με σπουδαία φωνή) Έβη Μυλοπούλου στην ταινία "Έγκλημα στο Κολωνάκι" (1960). Τραγούδι απόλυτα ενταγμένο στο ύφος της ταινίας.

http://www.youtube.com/watch?v=pGd6J4eArJc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
[....](γιατί πια δεν επικολλώνται youtube?)
Για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα, το δικό σου είχε τον "απέθαντο"....

Χρειάστηκε να βάλω "καρφωτά" μέσα στο tag το video link για να το πάρει...

Ενίοτε, τρώει ένα "σκάλωμα" - σε τέτοιες περιπτώσεις, λέγε με, σε παρακαλώ, για να τα φτιάχνω.

Τώρα είναι εντάξει!... (προφανώς!)
 
Ευχαριστώ πολύ. Πολλές φορές, απ' όσο έχω καταλάβει, μπορεί να έχει να κάνει και με το firewall του χώρου εργασίας μου...

Να συμπληρώσω ότι θεωρώ τρομερή "υπέρβαση" της Βουγιουκλάκη την ερμηνεία της στο συγκεκριμένο τραγούδι, με την τόσο στριφνή μελωδία, ε;. Είναι αυτό που λέμε "αγγίζεις την τελειότητα !"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
No prob! :)

Ξαναγυρνάω κι εγώ στο θέμα, μολονότι έχουν ποσταριστεί (κι εγώ προσωπικά έχω αναφερθεί ξανά στα συγκεκριμένα! :) )

Α) Έχω στενάχωρη καρδιά (και το ορίτζιναλ, και η χιουμοριστική έκδοση του "Ραντεβού στον αέρα"! :D )

[video=youtube;JoDt2cXY-gM]

Β) Τράβα μπρος: (Αλίκη στο Ναυτικό! :) )

http://www.youtube.com/watch?v=4Ad75nZSzAQ

Γ) Ήρθες εσύ και ήρθε η άνοιξη κοντά μου! (Κορίτσια για φίλημα!)

http://www.youtube.com/watch?v=eB5S6Xo04fQ
 
Πίσω
Μπλουζα