Αγαπημένα τραγούδια από Ελληνικές ταινίες

mfairy_14

Retro Member
Joined
19 Ιουν 2009
Μηνύματα
102
Αντιδράσεις
4
Πόσο πολλή από τη μνήμη μας γεμίζουν τραγούδια από ελληνικές ταινίες, με τις οποίες μεγαλώσαμε;...

Ξεκινάω με δύο από τα πολύ αγαπημένα μου από την Αλίκη στο Ναυτικό. (Είχα γράψει την ταινία σε βιντεκασσέτα, θυμάμαι, και την έβλεπα συνέχεια :) !) Πολύ χαρακτηριστικά τα συγκεκριμένα μιας άλλης εποχής...

Τράβα Μπρος

Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις

Στίχοι: Αλέκος Σακκελάριος

Ο Γλάρος

Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις

Στίχοι: Αλέκος Σακκελάριος

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Δωσμου το χερακι σου" απο το Δολωμα (1964) με μια απαστραπτουσα Βουγιουκλακη. Φοβερο διαχρονικο tune. Μια ταινια-αριστουργημα του Σακελαριου...το δεσιμο στο 2λεπτο που γυρναει στα ασχημα παιδικα χρονια με υποκρουση λατερνας, ειναι εκπληκτικο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην τον ρωτάς τον ουρανό,

το σύννεφο και το φεγγάρι.

Το βλέμμα σου το σκοτεινό,

κάτι από την νύχτα έχει πάρει

Μάνος Χατζηδάκης με την φωνή της μοναδικής Τζένης Καρέζη.

Νομίζω από "Το νησί των γενναίων"
 
Playmolover είπε:
Μην τον ρωτάς τον ουρανό, το σύννεφο και το φεγγάρι.

Το βλέμμα σου το σκοτεινό,

κάτι από την νύχτα έχει πάρει

Μάνος Χατζηδάκης με την φωνή της μοναδικής Τζένης Καρέζη.

Νομίζω από "Το νησί των γενναίων"
Λες αυτό;


Ουάου,...και δεν γνώριζα καν ότι το'χε τραγουδήσει η Καρέζη! Και το λατρεύω αυτό το τραγούδι! Thanks Playmolover:)!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντα μου αρεσε και η μουσικη απο το Κοκκινο Τρενο
 
"Με λένε Αλέξη, σε λένε Σοφία,


κρατώ μια κιθάρα, κρατάς μια καρδιά" !


Ο Σταμάτης Γαρδέλης αυτοσχεδιάζει με κιθάρα, στο ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ.

[video=youtube;0kNPHB_MH-E]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Μπορεί να φάω ban. Δεν ξέρω, αλλά το απόσπασμα πάει με χίλια.

 


Η Πόλη ποτέ δεν κοιμάται
.

Άσε με να κάνω λάθος! Αργεί λίγο να εμφανιστεί αλλά αξίζει τον κόπο. Ο Παπακωνσταντίνου βαμμένος, επηρεασμένος από συγκροτήματα της εποχής...τραγουδά σε ντίσκο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα τα τραγούδια από την ταινία Λατέρνα, Φτώχεια και Φιλότιμο. Μάνος Χατζιδάκις και ξερό ψωμί. Να είναι καλά και όποιος ανέβασε το παρακάτω βιντεάκι στο youtube.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια ever!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΓΑΝΩΤΗΣ - ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ



και η ελαφρώς αλλαγμένη OST version

[edit]This video is no longer available because the uploader has closed their YouTube account.


Sorry about that.[/edit]


Aφιερωμένο στον θείο μου τον Γιάννη, τον ξάδερφο μου τον Τάσο και όλους τους άλλους κουρσάρους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:wub:​




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[video=youtube;ysoi8jaV-WA]


O αξεπέραστος Σωτήρης Μουστάκας χορεύει το "κουτσαβάκι" του Ζαχαρία Κασιμάτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shadowdancer2501 είπε:
O αξεπέραστος Σωτήρης Μουστάκας χορεύει το "κουτσαβάκι" του Ζαχαρία Κασιμάτη.
Απίθανο το βίντεο Shadowdancer! Φοβερός καρατερίστας ο Μουστάκας...Τί υπέροχος άνθρωπος!

Μία άλλη απίστευτη "περσόνα" του ελληνικού κινηματογράφου, γέννημα-θρέμμα του αυτοδίδαχτου...Απίστευτος χαρακτήρας και υπέροχη φωνή, που θυμίζει την παλιά καλή Αθήνα (την είχα πετύχει μια μέρα στο δρόμο και ακόμα κι εκεί ξεχώριζε το μπρίο της :) !)

Ρένα Βλαχοπούλου - Φεύγουν τα χρόνια

http://www.youtube.com/watch?v=T3SoVwmjcGA

Ρένα Βλαχοπούλου - Κοκορίκο

[video=youtube;cTflFWE-WIM]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sacha Distel - Monsieur Cannibal



Aπλά Α-Ξ-Ε-Π-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ο

(το χορεύει ο πιο γλυκός Άνθρωπος του Ελληνικού cinema)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shadowdancer2501 είπε:
Aπλά Α-Ξ-Ε-Π-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ο
(το χορεύει ο πιο γλυκός Άνθρωπος του Ελληνικού cinema)
'Οντως άψογο...Πολύ γέλιο :D !!! Υπέροχος Άνθρωπος (με Α κεφαλαίο)! Τον έχω γνωρίσει από κοντά και μου έκανε απίστευτη εντύπωση πόσο απλός, γλυκός και προσιτός είναι...Αυτοί είναι αληθινοί καλλιτέχνες! Όλα για τον άνθρωπο...Άλλη σχολή...Πού να βρεις τέτοιο ήθος σήμερα... :(
 
Xαίρομαι που συμφωνούμε mfairy! Είσαι πολύ τυχερή που έχεις γνωρίσει τον κύριο Βέγγο από κοντά. Έχει σπάσει αυτό το καλούπι...δεν βγαίνουν άλλοι.
 
Shadowdancer2501 είπε:
Xαίρομαι που συμφωνούμε mfairy! Είσαι πολύ τυχερή που έχεις γνωρίσει τον κύριο Βέγγο από κοντά. Έχει σπάσει αυτό το καλούπι...δεν βγαίνουν άλλοι.
Sadly so,...I know-I know! Δεν παραιτούμαι, όμως...Πιστεύω ότι λίγη από τη δική του "αστερόσκονη" περνάει και σε εκείνους τους "ελάχιστους" δίπλα του, που έχουν τον καλό τον "σπόρο" μέσα τους...Και βρίσκουν σ'εκείνον λαμπρό παράδειγμα! Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν νέοι καλλιτέχνες που βαδίζουν σ'αυτά τα μονοπάτια των "παλιών ηθών"! Η γνωριμία μας κράτησε λίγα λεπτά, αλλά ήταν αρκετά για να καταλάβω τον άνθρωπο που είχα απέναντί μου! Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι Άνθρωποι σαν κι αυτόν...
 
Παιδια σορυ αν ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα ψαχνω ενα τραγουδι,ισως τελικα να ειναι μονο μελωδια,του Πλεσσα το οποιο υπαρχει στις ταινιες:Ο Φαντασμενος(με τον Λαμπρο Κωνστανταρα),Ο Κυρ Γιωργης εκπαιδευεται(με τον Διονυση Παπαγιανοπουλο) ,Το Ανθρωπακι (Κωστας Βουτσας).

Ειναι μια χαρακτηριστικη λυπητερη μελωδια,η οποια μπαινει στα σημεια που οι πρωταγωνιστες στεναχωριουνται ή μονολογουν.

Οποιοι εχουν δει εστω και μια απο αυτες τις ταινιες,θα καταλαβουν.Θυμιζει τραγουδι της Μαρινελλας.

Αν μπορει καποιος ας μου πει που μπορω να το βρω και ποιος το τραγουδαει εαν δεν ειναι απλως μια μελωδια τελικα.

Ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Crazy girl


απ τις θαλασσιές τις χάντρες!!

Ισως λίγοι ξέρουν οτι η φωνή δεν είναι της Ζωίτσας αλλά της Αλέκας Κανελλίδου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα