Αγαπημένη μουσική σειράς κινουμένων σχεδίων

dr_slump είπε:
Οι Ελληνικές μεταγλωττίσεις δυστυχώς δεν μπορούν να βρεθούν με νόμιμο τρόπο. Αλλά στα αγγλικά, σχεδόν τα πάντα έχουν κυκλοφορήσει σε DVD boxsets.
Δοκίμασα κάποτε ... καποια επεισόδια που βρήκα απο την Οδύσσεια του Διαστήματος χωρίς την ελληνική μεταγλώτιση και δε μπορεσα να το δω... Αν έχεις συνηθίσει στην παιδική σου ηλικία να ακούς κάποιες συγκεκριμένες φωνες, οι πρωτότυπες αγγλικές μου φάνηκαν γελοίες, ενω πχ Thundercats βλέπαμε στα αγγλικά και το συνήθισα ετσι (νομίζω δηλαδη!)

Επίσης προσφατα βγήκε ο Nils Holgerson σε μεταγλωτιση, αλλα οι φωνες είναι καινούριες. Έχει να κάνει καθαρά και μονο με το πως το έχω στο μυαλο μου εγω και μόνο και αν τα δω οπως ήταν τότε, θα γυρίσω για λιγο στην παιδική μου ηλικία. Μπορεί να ακούγεται λίγο περίεργο, το ξερω :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sugarcube είπε:
Δοκίμασα κάποτε ... καποια επεισόδια που βρήκα απο την Οδύσσεια του Διαστήματος χωρίς την ελληνική μεταγλώτιση και δε μπορεσα να το δω... Αν έχεις συνηθίσει στην παιδική σου ηλικία να ακούς κάποιες συγκεκριμένες φωνες, οι πρωτότυπες αγγλικές μου φάνηκαν γελοίες, ενω πχ Thundercats βλέπαμε στα αγγλικά και το συνήθισα ετσι (νομίζω δηλαδη!) Επίσης προσφατα βγήκε ο Nils Holgerson σε μεταγλωτιση, αλλα οι φωνες είναι καινούριες. Έχει να κάνει καθαρά και μονο με το πως το έχω στο μυαλο μου εγω και μόνο και αν τα δω οπως ήταν τότε, θα γυρίσω για λιγο στην παιδική μου ηλικία. Μπορεί να ακούγεται λίγο περίεργο, το ξερω :xm:
Δεν ακούγεται καθόλου περίεργο φίλε Sugarcube ! Όλοι μας το ίδιο θέλουμε, να τα δούμε όπως ήταν τότε, να γυρίσουμε πίσω στην παιδική μας ηλικία, να γαληνέψει η ψυχή μας...

Είναι τουλάχιστον απογοητευτικό να ξαναβλέπουμε παλιά αγαπημένα μας κινούμενα σχέδια με νέα μεταγλώττιση, όπως π.χ. τον Αστυνόμο Σαϊνη...
 
η αυθεντικη εισαγωγη της ΕΡΤ, μεσα δεκαετιας 80. απο τις αγαπημενες μου σειρες τοτε. το δειξαν αργοτερα και με υποτιτλους και μετα το ξαναμεταγλωττισανε (εξυπνα αρκουδακια γιναν Gummi Bears). ο ηχος φυσικα μετα απο τοσα χρονια ειναι χαλια

[edit]youtube link σε ολόκληρο επεισόδιο[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Είναι σίγουρο οτι έχουν μείνει απ εξω άλλα τόσα διαμάντια...
Οντως εχουν μεινει στην απ' εξω πολλα καλα "διαμαντια"... :(

Απο την 10αδα ψηφισα με συνοπτικες διαδικασιες

και χαλαρα την "Οδυσσεια του Διαστηματος"!!!! :cool:
 
εμενα μου αρεσαι πολυ η μουσικη απο την παιδικη σειρα '' ο θυσαυρος της βαγιας ''
 
Μου αρεσε παρα πολυ η μουσικη απο το παιδικο:festival of family classics με το ουρανιο τοξο στην αρχη και οι ηρωες να περνανε απο πανω.Καταπληκτικο πραγματικα παιδια

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα τα Στρούμφ αλλά τελικά τα Γιαπωνέζικα Παραμύθια μου άρεσαν περισσότερο με μια 2η σκέψη.
 
Απο τα αγαπημενα μου ειναι το opening του Getta Robo! (Λεω αγαπημενα γιατι ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις μονο ενα :) )

GAN GAN GAN GAN!! :D

http://www.youtube.com/watch?v=Nhjds5BtY68

Getter Robo Opening
 
Τα στρουμφ και Νιλς Χολγκερσον παίζουν σε άλλο επίπεδο πια, αλλά εγώ θα έβαζα το λίγο μελαγχολικό αλλά μελωδικό ταο-ταο :)
 
Ψήφισα τα στρουμφάκια ( μου άρεσε πολύ και η μουσική που ακουγόταν όταν τα προβλήματα είχαν λυθεί και επέστρεφαν στο χωριό). Αλλά και άλλες μουσικές που έβαλαν άλλα παιδιά ήταν πολύ καλές, όπως ο σερίφης του διαστήματος και το festival of family classics..
 
Στρουμφάκια (πρώτη επιλογή)

Νιλς Χόλγκερσον

The Flintstones

Ροζ Πάνθηρας

[video=youtube;bii-PIGprv8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα Δον Κιχώτη, αν και είναι το δεύτερο αγαπημένο μου, μαζί με το Saber Rider και τον δεινόσαυρο Ντένβερ, που δεν είναι στα υποψήφια. Τα πρώτα αγαπημένα μου είναι αυτά τα δύο, το αγγλικό των Silverhawks και τα Χελωνονιντζάκια, πραγματικά τα λατρεύω:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E, ολα εννοειται!!! Εκτος απο το Κολαργκολ που ουτε καν το θυμαμαι.
 
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος. Και μόνο που για μουσική έχει τη Fuga του Μπαχ κερδίζει τη δική μου ψήφο. Γενικά απ' όλη τη σειρά (ήταν μια φορά κι έναν καιρό η ζωή/ανακαλύψεις, κτλ) μου άρεσε η μουσική γιατί το τραγούδι ήταν στα γαλλικά.
 
Πολύ καλό και αγαπημένο θέμα!

Αν με ρωτήσουν «Τί μουσική σου αρέσει να ακούς;» θα απαντήσω «Μουσική από παιδικά και (βίντεο) παιχνίδια!»

Θα σταθώ λοιπόν στα πρώτα και θα χαρώ πολύ αν μάθω ότι υπάρχει θέμα για για τα δεύτερα!

Οι δημιουργοί αυτών των κομματιών, που δεν περιορίζεται μόνο στο τραγούδι των τίτλων αλλά και των υπολοίπων τραγουδιών ή μελωδιών που ακούγονται σε παιδικά, θεωρώ ότι είναι ισάξιοι των κλασικών μουσικών, των μαστόρων των παραδοσιακών, των ποπ και ροκ, κτλ, έκαστος στο είδος τους βέβαια.

Ακόμα θυμάμαι τραγούδια από το 80 που ήμουν μικρό παιδάκι, αλλά και νεότερα εξίσου καλά. Και φυσικά από το διαδίκτυο όπου εκείνες οι θύμησες γίνονται πραγματικότητα και εμπλουτίζονται με νέες εκδοχές σε άλλες γλώσσες.

Έχουμε και λέμε:

Το πρώτο τραγούδι από Σκούμπι Ντού! Αγαπημένο παιδικό, αγαπημένη μελωδία, καμιά άλλη έκδοσή της δεν την φτάνει!

Επικά θα έλεγα τα κομμάτια από Σερίφη του Διαστήματος και Χελωνονιντζάκια.

Από τον Αστυνόμο Σαϊνη δεν θυμάμαι την παλιά ελληνική εκδοχή (αν υπήρχε δηλαδή), η καινούρια δεν μου αρέσει πάντως, κι ας είναι από τα αγαπημένα μου παιδικά. Το αγγλικό κομμάτι όμως είναι φοβερά καλό, όχι όμως το γαλλικό. Επίσης, τέλειο τραγούδι είναι το θέμα της Πένης (Theme de Sophie), μια καταπληκτική μελωδία με γαλλικό στοίχο!

Transformers και GIJooooooooooooooooooe κλασικά και αγαπημένα!

Θυμάμαι ακόμα τα δυνατά κομμάτια από Thandercats, Mask, Pole Position και Wheeled Warriors.

Το μόνο που μου έχει μείνει από την Οδύσσεια του Διαστήματος είναι η φράση που λέει ο Νονό στην γαλλική εκδοχή: «Je suis Nono, le petit robot, l'ami d' Ulysse.» Το υπόλοιπο δεν το θυμάμαι καθόλου!

Ακόμα μου αρέσουν τα τραγούδια από το Mission Magic, Beverly Hills Teens και Jem.

Παπιοπεριπέτειες και Dragonball! Απίστευτα όμορφα τραγούδια!

Τα Αστερίξ και Τεν Τεν δεν ξέρω αν πιάνονται αλλά κατά την γνώμη μου έχουν και αυτά όμορφα τραγούδια. Στο Αστερίξ και η Κλεοπάτρα έχουμε (στα γαλλικά) το μπάνιο της Κλεοπάτρας και την πουτίγκα με αρσενικό, στο Χτύπημα του Μενίρ ο Κακοφωνίξ δείνει ρεσιτάλ, ενώ καλό είναι και το, μετέπειτα, κυρίως θέμα του παιδικού! Από Τεν Τεν θυμάμαι ακόμα τις διασκευές στα ελληνικά τραγουδιών από το επεισόδιο στη Λίμνη με τους Καρχαρίες.

Όσο για του Κουτιού τα Παραμύθια και Φρουτοπία, η μουσική τους μιλάει από μόνη της!
 
Πολύ καλό και αγαπημένο θέμα!

Αν με ρωτήσουν «Τί μουσική σου αρέσει να ακούς;» θα απαντήσω «Μουσική από παιδικά και (βίντεο) παιχνίδια!»

Θα σταθώ λοιπόν στα πρώτα και θα χαρώ πολύ αν μάθω ότι υπάρχει θέμα για για τα δεύτερα!

Οι δημιουργοί αυτών των κομματιών, που δεν περιορίζεται μόνο στο τραγούδι των τίτλων αλλά και των υπολοίπων τραγουδιών ή μελωδιών που ακούγονται σε παιδικά, θεωρώ ότι είναι ισάξιοι των κλασικών μουσικών, των μαστόρων των παραδοσιακών, των ποπ και ροκ, κτλ, έκαστος στο είδος τους βέβαια.

Ακόμα θυμάμαι τραγούδια από το 80 που ήμουν μικρό παιδάκι, αλλά και νεότερα εξίσου καλά. Και φυσικά από το διαδίκτυο όπου εκείνες οι θύμησες γίνονται πραγματικότητα και εμπλουτίζονται με νέες εκδοχές σε άλλες γλώσσες.

Έχουμε και λέμε:

Το πρώτο τραγούδι από Σκούμπι Ντού! Αγαπημένο παιδικό, αγαπημένη μελωδία, καμιά άλλη έκδοσή της δεν την φτάνει!

Επικά θα έλεγα τα κομμάτια από Σερίφη του Διαστήματος και Χελωνονιντζάκια.

Από τον Αστυνόμο Σαϊνη δεν θυμάμαι την παλιά ελληνική εκδοχή (αν υπήρχε δηλαδή), η καινούρια δεν μου αρέσει πάντως, κι ας είναι από τα αγαπημένα μου παιδικά. Το αγγλικό κομμάτι όμως είναι φοβερά καλό, όχι όμως το γαλλικό. Επίσης, τέλειο τραγούδι είναι το θέμα της Πένης (Theme de Sophie), μια καταπληκτική μελωδία με γαλλικό στοίχο!

Transformers και GIJooooooooooooooooooe κλασικά και αγαπημένα!

Θυμάμαι ακόμα τα δυνατά κομμάτια από Thandercats, Mask, Pole Position και Wheeled Warriors.

Το μόνο που μου έχει μείνει από την Οδύσσεια του Διαστήματος είναι η φράση που λέει ο Νονό στην γαλλική εκδοχή: «Je suis Nono, le petit robot, l'ami d' Ulysse.» Το υπόλοιπο δεν το θυμάμαι καθόλου!

Ακόμα μου αρέσουν τα τραγούδια από το Mission Magic, Beverly Hills Teens και Jem.

Παπιοπεριπέτειες και Dragonball! Απίστευτα όμορφα τραγούδια!

Τα Αστερίξ και Τεν Τεν δεν ξέρω αν πιάνονται αλλά κατά την γνώμη μου έχουν και αυτά όμορφα τραγούδια. Στο Αστερίξ και η Κλεοπάτρα έχουμε (στα γαλλικά) το μπάνιο της Κλεοπάτρας και την πουτίγκα με αρσενικό, στο Χτύπημα του Μενίρ ο Κακοφωνίξ δείνει ρεσιτάλ, ενώ καλό είναι και το, μετέπειτα, κυρίως θέμα του παιδικού! Από Τεν Τεν θυμάμαι ακόμα τις διασκευές στα ελληνικά τραγουδιών από το επεισόδιο στη Λίμνη με τους Καρχαρίες.

Όσο για του Κουτιού τα Παραμύθια και Φρουτοπία, η μουσική τους μιλάει από μόνη της!
Τα μισά απο όσα ανάφερες τα έχω είδη σε playlist στο κινητό μου.;) :lol:
 
Τα μισά απο όσα ανάφερες τα έχω είδη σε playlist στο κινητό μου.;) :lol:

Και πόσα ακόμα έχουμε λησμονήσει...!
Όταν έγραφα το παραπάνω νόμιζα ότι δεν θα τελειώσει ποτέ,
και όντως δεν τελειώνει αυτή η συλλογή.

Στο παρά πέντε μπαίνει και μια από τις καλύτερες μελωδίες σε καρτούν, αυτή των X-men.
Ακούστε όμως, και δείτε, και την ιαπωνική εκδοχή:



Θα προσθέσω ακόμα το Samurai Pizza Cats, τι αστείο και παιδικό τραγούδι!
Την μουσική του Αλαντίν, και ιδίως το κομμάτι από την Αγορά (Aladdin: Marketplace).

...και όσο γράφω θα προσθέτω! Δεν μπορείς να διαλέξεις μόνο ένα για καλύτερο!
 
έκανα τη μετάφραση της ιαπωνικής εισαγωγής και τίτλων τέλους του Ντεμετάν. Πραγματικά υπέροχη. Εχει και Αγγλικους και Ελληνικους υπότιτλους. Από τα πολλά παραδείγματα δυστηχώς που οι μεταγλωττίσεις δεν επενδύουν για να φτάσουν το πρωτότυπο ιαπωνικό τραγούδι σε ποιότητα με ηχηρά ονόματα στο χώρο της μουσικής τους.
Απολάυστε το. Τετοιο λυρισμό σπάνια βρίσκεις


 
δυστηχώς λίγοι μιλάνε για αυτήν μιας και μόνο 6 από τα 27 επεισόδια κυκλοφόρησαν σε βίντεο. Ωστόσο τότε ηταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας κινουμένων σχεδίων, χωρίς να ξέρω καν για τον Τεζούκα και τη σειρά Astro Boy
Αγγλικοί και ελληνικοί υπότιλοι

 
Πίσω
Μπλουζα