Αγαπημένη ταινία του Άλφρεντ Χίτσκοκ (Alfred Hitchcock)

Εμ ήθελε και 13 ολόκληρα σκαλοπάτια, λες και οι σκάλες είναι για χόρταση. Πώς να μην τελειώσουν τα λεφτά? Κάτι ξέρανε αυτή που φτιάξανε τη γνωστή ελληνική ταινία του 1951 με τον Χατζίσκο και τη Ζινέτ Λακάζ και βάλανε μόνο "Tα 4 σκαλοπάτια"
 
Οχι αριάδνη 9 ειναι του βωβού. Το έλεγξα. Πριν απάντησα από μνήμης. Έκανα μια στρογγυλοποίηση τρόπον τινά. Η ταινία σίγουρα λέγεται "Τα δεκατρία σκαλοπάτια".
Ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια και να μην τα λέει καλά!
Το the Lodge , γυρίστηκε το 1926.
 
Ένα ενδιαφέρον που είχα διαβάσει για το ψυχώ, ήταν ότι η σκηνή του μπάνιου ήταν η πιο δύσκολη να γυριστεί από όλες, και ότι η ηθοποιός τρόμαξε τόσο όταν είδε την ταινία που έκανε πολύ καιρο να κάνει μόνη νύχτα ντους στο σπίτι (ή καπως ετσι).
Μια ερώτηση: σε ποια ταινία του (ασπρόμαυρη) υπάρχει μια σκηνή που ένας στραγγαλίζει μια γυναικα κι εμείς το βλέπουμε από μια λίμνη από νερά που είναι στο έδαφος? Ευχαριστω.
 
Ένα ενδιαφέρον που είχα διαβάσει για το ψυχώ, ήταν ότι η σκηνή του μπάνιου ήταν η πιο δύσκολη να γυριστεί από όλες, και ότι η ηθοποιός τρόμαξε τόσο όταν είδε την ταινία που έκανε πολύ καιρο να κάνει μόνη νύχτα ντους στο σπίτι (ή καπως ετσι).
Μια ερώτηση: σε ποια ταινία του (ασπρόμαυρη) υπάρχει μια σκηνή που ένας στραγγαλίζει μια γυναικα κι εμείς το βλέπουμε από μια λίμνη από νερά που είναι στο έδαφος? Ευχαριστω.
Εγω ξερω πως οταν προβληθηκε το Ψυχω πολλες Αμερικανιδες ειχαν προβλημα να πανε για ντους. Τωρα αν ειχε και η Τζανετ Λη, δεν ετυχε να το ακουσω.
Η ταινια για την οποια ρωτας ειναι το Strangers on a train (1951) και μαλιστα στη διαφημιστικη αφισα ειχε προστεθει και το γραμμα L σε παρενθεση αναμεσα στο G και στο Ε ετσι ωστε να γινει λογοπαιγνιο. Για την ακριβεια βλεπουμε τον σταγγαλισμο μεσα απο τα γυαλια του θυματος που βρισκονται πεσμενα στο εδαφος. Ειναι μια σκηνη πολυ ξαφνικη και φοβερα σοκαριστικη.

 
Πέντε ταινίες τον Ιουλιο ή κινηματογραφική μας λέσχη Χιτσκοκ στο θερινό το σινεμά και βάζω στοίχημα ότι θα χει και την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Ανάμεσα τους και ή Ρεβεκκα και τα 39 σκαλοπάτια και το τζάμαικα ιν. Πραξανε σοφά.
 
Πέντε ταινίες τον Ιουλιο ή κινηματογραφική μας λέσχη Χιτσκοκ στο θερινό το σινεμά και βάζω στοίχημα ότι θα χει και την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Ανάμεσα τους και ή Ρεβεκκα και τα 39 σκαλοπάτια και το τζάμαικα ιν. Πραξανε σοφά.
Χάθηκε να βάλουν και κάποιες τον Αύγουστο να προλάβουμε κι εμείς οι ξενιτεμένοι τίποτα; Είναι που δεν έχω δει το Jamaica Inn ποτέ (από τις ελάχιστες που δεν έχω δει). Κρίμα! :(
 
IMG_20200724_185415.png
Είχα τέτοια κούραση χθες παιδιά που κοιμήθηκε πάνω στην καρέκλα και δυστυχώς δεν την χαρηκα την ταινία. Και σήμερα τα ίδια είμαι.
 
Είχα τέτοια κούραση χθες παιδιά που κοιμήθηκα πάνω στην καρέκλα και δυστυχώς δεν την χαρηκα την ταινία. Και σήμερα τα ίδια είμαι.
Κριμα που δεν βαζουν και το Ψυχω. Αφιερωμα στον Χιτσκοκ, χωρις Ψυχω δεν γινεται!
Η εστω τη Σκια των τεσσαρων γιγαντων. Αυτες ειναι οι δυο ταινιες του μαιτρ που αγαπω περισσοτερο.

 
Είχα τέτοια κούραση χθες παιδιά που κοιμήθηκε πάνω στην καρέκλα και δυστυχώς δεν την χαρηκα την ταινία. Και σήμερα τα ίδια είμαι.


Κρίμα, βρε Αριάδνη. Ευτυχώς έχει ακόμη αρκετές το πρόγραμμα. Αύριο παίζει Τζαμάικα βλέπω και το έχω καημό που δεν την έχω δει ποτέ. Λες να πεταχτώ; :p
Πάντως κοίταζα και στα θερινά της Αθήνας και σε κάποιο είδα ότι παίζει αυτές τις μέρες το Κυνήγι του κλέφτη. Άραγε να έχουν κανονίσει διανομή και για άλλες;
 
Τον αυγουστο θα έχει και άλλες δύο θα σας πω, δεν πήγα απόψε δυστυχώς! Είμαι πολύ κουρασμένη και να πήγαινα με το ζόρι θα κρατούσα τα μάτια μου ανοιχτά. Αύριο αν είμαι καλύτερα θα παω για την τζάμαικα. Μπαμπι στο ψυχω δεν θα πήγαινα με τίποτα.
 
Χάθηκε να βάλουν και κάποιες τον Αύγουστο να προλάβουμε κι εμείς οι ξενιτεμένοι τίποτα; Είναι που δεν έχω δει το Jamaica Inn ποτέ (από τις ελάχιστες που δεν έχω δει). Κρίμα! :(
Nαι τον αυγουστο θα έχει το" catch a thief "με τον Γκαρι Γκραντ και την Γκρεις θα δω και ποια άλλη.
 
Μπαμπι στο ψυχω δεν θα πήγαινα με τίποτα.
Εγω παλι παρακαλαω να το πετυχω στο σινεμα για να το δω επιτελους μια φορα σε μεγαλη οθονη. Μεχρι τωρα και τις διακοσιες φορες που το εχω παρακολουθησει μονο σε μικρη οθονη ηταν. :)
Το Ψυχω το παρακολουθησα πρωτη φορα στα 19 μου. Δεν τρομαξα σχεδον καθολου. Μονο ο φονος του Αρμπογκαστ με αιφνιδιασε και με ταραξε λιγακι το βλεμμα του την ωρα που τρωει τη μαχαιρια, αλλα κατα τα αλλα κανενα προβλημα.
Βεβαια, για να λεμε την αληθεια, ημουν μιλημενη. Ηξερα για τη σκηνη στο ντους και δυστυχως ηξερα και ποιος ηταν ο ενοχος και ολα αυτα καμποσα χρονια προτου δω την ταινια για πρωτη φορα. Με ειχε πληροφορησει για ολα η αδελφη της μητερας μου και ημουν προετοιμασμενη. Ηξερα και για τον σκελετο που εμφανιζεται προς το τελος του εργου.
Ενταξει, δε γινεται να τρομαξω με ενα σκελετο στην οθονη. Αν τον εβρισκα στη ντουλαπα μου, μαλιστα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Bambi ως μέλος της κινηματογραφικής λέσχης λατρεύω Χιτσκοκ και όλες τις ταινιες του πλην της πιο διάσημης του " ψυχω"δεν την προτεινα διόλου αντίθετα επεμεινα να μπει η Ρεβεκκα που μπήκε και το τζάμαικα ιν.
 
Εγω παλι παρακαλαω να το πετυχω στο σινεμα για να το δω επιτελους μια φορα σε μεγαλη οθονη. Μεχρι τωρα και τις διακοσιες φορες που το εχω παρακολουθησει μονο σε μικρη οθονη ηταν. :)

Ζήλεια, ζήλεια, εγώ το έχω δει στο σινεμά.
(Βέβαια ήταν σε θερινό κινηματογράφο με μουσική υπόκρουση τις τηλεοράσεις των γειτόνων, τις κουβέντες και τους καυγάδες, αλλά πάντως σε σινεμά)
 
Είναι αλλιώς να βλέπεις Χιτσκοκ σε σινεμά και πχ.το ξενοδοχείο της Τζάμαικα είναι δύσκολο να το πετύχεις σε θερινό σινεμά όπως και τα 39 σκαλοπάτια σημερα. Καμιά σχέση με ταμπλετ, τονίζονται όλες οι λεπτομέρειες. Ή πρώτη εμφάνιση της μωριν ο χαρά !

Πάντως πέτυχε ένα μικρό θαύμα ο μετρ με τα ναυάγια να τα δείχνει τόσο ξεκάθαρα. Και να μιλάει τόσο ξεκάθαρα για την διεφθαρμένη ιεραρχία που ίσχυε στα παράλια της Κορνουαλης από την οποία όλοι επωφελούνται οι φτωχοί διάβολοι αλλά και ή κεφαλή της δικαιοσύνης.
Και όπως λέει στον πρόλογο της ταινίας ,υπήρχε και προσευχή να ρίχνονται εκεί τα λάφυρα στους βράχους της Κορνουαλης με τα πλούσια λάφυρα.
Είναι μία μικρογραφία πολλών κοινωνιών που λειτουργούν έτσ , ιδίως παλιά, διαφθορά και λεηλασία.
 
Τα" 39 σκαλοπάτια "ειχα την ευκαιρία να δω χτες και όπως ξαναπα ήταν εντελώς άλλη ή αίσθηση στο πανί να βλέπεις μία διάσημη ασπρόμαυρη ταινια μαζί με αλλους. Γελασαμε αρκετά σε πολλά σημεία του χιτσκοκικου φιλμ, το τέλος αναπάντεχο μας ξαναφέρει κατά κάποιον τρόπο στην αρχη της ταινίας κοντά στην λύση του μυστηρίου.
Τον περισσότερο κόσμο τον είχε το "νοτοριους "τολμώ να πω ενώ ή " Ρεβεκκα" άρεσε πιο πολύ από τις τέσσερις ταινίες συνολικά του Ιουλιου κατά γενική ομολογία.Οι δύο άλλες ταινίες παίχτηκαν σαββατοκύριακο οπότε σίγουρα θα είχαν και τον λιγότερο κόσμο . Τώρα ραντεβού τον Αυγουστο.
 
Βλέπω την ρεβεκκα του 2020 αλλά δεν είναι ή αυθεντική Ρεβεκκα του βιβλίου. Δηλ.τους δείχνει προ γάμου όταν πρωτογνωριζονται να κανουν έρωτα με τον Ντε γουιντερ στην αμμουδιά ενώ ή κοπέλα έχει πολλά φόρεματα και συνολακια όταν δουλεύει στην συντροφιά της στρυφνης κύριας ενώ στο βιβλίο είναι ξεκάθαρο πως δεν έχει πολλά ρουχα.
Δεν εχω θέμα που κάνουν έρωτα στην αμμουδιά ή που ο Ντε γουιντερ είναι λίγο ματάκιας και κοιτάζει με φακό ένα ζευγάρι να κάνει έρωτα σε ένα κότερο αν αυτά όλα γινόντουσαν στο βιβλίο το ίδιο.
Αλλά δεν θα το κάνε ποτέ ο Ντε γουιντερ αυτό ή ή Ρεβεκκα ή οποία ήταν τελείως άπειρη και δεν θα βαζε μία μπλούζα με διαφάνεια να διαγράφεται όλο το στήθος της. Πάμε για άλλους "χαρακτηρες" τελείως πολύ μεταμοντερνους.
 
Σημεια των καιρων, Αριαδνη μου. Και σεξ θα σου δειξουν και αλλα αντ' αλλων απο το βιβλιο θα φτιαξουν, αρκει να γινει η προπαγανδα τους.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα: Η Αγκαθα Κριστι που ηταν μια γυναικα πολυ συντηρητικη, τονιζει στην αυτοβιογραφια της οτι δε βαζει τους ηρωες της να εχουν προγαμιαιες σχεσεις. Παρ' ολα αυτα, στην τηλεοπτικη σειρα Πουαρο και στις τηλεταινιες Εγκλημα στο Νειλο και Θλιμμενο Κυπαρισι βλεπουμε τους πρωταγωνιστες μαζι στο κρεβατι, κατι στο οποιο η ιδια η συγγραφεας ηταν αντιθετη.
Σου πουλανε με λιγα λογια ο,τι θελουν και οπως το θελουν.
 
Tο θέμα είναι πως στο βιβλίο είναι το εντελώς αντίθετο, ή κοπέλα είναι ντυμένη αχάρα, ζωγραφίζει είναι πολύ συνεσταλμένη. Εδώ κάθε μέρα αλλάζει σύνολα και δεν ζωγραφίζει ποτέ , έχει ξεχάσει τους γονείς της τελειως και τον πατέρα της που λατρεύει και για τον οποιον πάντα μιλα , διάλογοι του βιβλίου τελειως παραλείπονται.. Ή εποχη ήταν τέτοια που δεν θα πήγαινε μία φτωχή κοπέλα με έναν ανδρα άγνωστο σχεδόν να κάνει έρωτα στην αμμουδιά ( αν έμενε έγκυος το 30' με εξώγαμο τι θα κανε;). Δεν θα είχε μέλλον μετά και δεν θα το παρακινδυνευε με την Βαν χοπερ να το μάθει ούτε ο Μαξ ήταν πια τόσο λυσσασμένος για σεξ που θα την έβαζε κάτω αμέσως. Ο άνθρωπος εψαχνε τον εαυτό του εκεί στο μοντέ καρλο ενώ αυτός εδώ είναι άνετος τελείως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό είναι το πρόβλημα. Αν ξαναγύριζαν τον Εραστή της Λαίδης Τσάτερλυ ας βάζαν όσο σεξ θέλανε, όπως έχω γράψει συχνά δεν είμαι πουριτανός και δεν με ενοχλεί να βλέπω και τα πιο προχωρημένα, αν τα χρειάζεται η ιστορία. Αλλά μόνο τότε, αλλιώς είναι απλή τσόντα. Εδώ μάλιστα είναι τελείως αδικαιολόγητο γιατί καταλαβαίνω ότι είναι remake της Ρεβέκκας (λες και χρειάζεται βελτίωση η παλιά ταινία) και όχι μια σύγχρονη ιστορία χαλαρά βασισμένη στο παλιό βιβλίο.
 
Πίσω
Μπλουζα