Αγαπημένη ταινία του Άλφρεντ Χίτσκοκ (Alfred Hitchcock)

Αυτό είναι το πρόβλημα. Αν ξαναγύριζαν τον Εραστή της Λαίδης Τσάτερλυ ας βάζαν όσο σεξ θέλανε, όπως έχω γράψει συχνά δεν είμαι πουριτανός και δεν με ενοχλεί να βλέπω και τα πιο προχωρημένα, αν τα χρειάζεται η ιστορία. Αλλά μόνο τότε, αλλιώς είναι απλή τσόντα. Εδώ μάλιστα είναι τελείως αδικαιολόγητο γιατί καταλαβαίνω ότι είναι remake της Ρεβέκκας (λες και χρειάζεται βελτίωση η παλιά ταινία) και όχι μια σύγχρονη ιστορία χαλαρά βασισμένη στο παλιό βιβλίο.
Φαντασου τωρα εγω που σε ορισμενα θεματα ειμαι εντελως πουριτανη...
Πολυ σωστες ομως οι επισημανσεις σου. Συμφωνω απολυτα.
 
Αυτό είναι το πρόβλημα. Αν ξαναγύριζαν τον Εραστή της Λαίδης Τσάτερλυ ας βάζαν όσο σεξ θέλανε, όπως έχω γράψει συχνά δεν είμαι πουριτανός και δεν με ενοχλεί να βλέπω και τα πιο προχωρημένα, αν τα χρειάζεται η ιστορία. Αλλά μόνο τότε, αλλιώς είναι απλή τσόντα. Εδώ μάλιστα είναι τελείως αδικαιολόγητο γιατί καταλαβαίνω ότι είναι remake της Ρεβέκκας (λες και χρειάζεται βελτίωση η παλιά ταινία) και όχι μια σύγχρονη ιστορία χαλαρά βασισμένη στο παλιό βιβλίο.
Oπως ακριβώς τα γράφεις αν γυρίσουν τον εραστή της λαίδη τσατερλι ας βάλουν σεξ , άλλωστε γυρω από τις υπόγειες σεξουαλικές επιθυμίες γυροστρεφεται ή ταινία και της παει απόλυτα ή τολμηρη σκηνή. Εδώ όμως( όχι ότι είχε κάτι το εξτριμ ) αλλά ματάκιας ένας άνθρωπος που είναι μέσα του μισογκρεμισμενος , δεν πάει, δεν κολλάει. Ούτε κολλάνε τα ωραία συνολικά στην ηρωίδα της ταινίας στην αρχή πώς θα δείξεις την αντίθεση με την κομψή Ρεβεκκα;
 
Πριν απο μια εβδομαδα ακριβως, την περασμενη Παρασκευη το βραδυ κατα τις 8:00, εβαλα να δω το Ψυχω για αλλη μια φορα. Ειναι η ταινια που εχω παρακολουθησει τις περισσοτερες φορες στη ζωη μου μεχρι στιγμης.
Με το που ξεκινησε η ταινια ενιωσα εκπληξη και μια μικρη ανατριχιλα. Εγραφε πως η ιστορια εκτυλισσοταν μια Παρασκευη 11 Δεκεμβριου και η μερα που εβλεπα την ταινια ηταν επισης 11 Δεκεμβριου και Παρασκευη!
Μολις αρχισε να βρεχει στην ταινια, ξεκινησε και εδω και η βροχη σταματησε μολις ενα με δυο λεπτα αργοτερα απο ο,τι στην ταινια.
Οπως ελεγα, εχω δει την ταινια αμετρητες φορες, αλλα απο οσο μπορω να θυμηθω, ποτε με βροχη και κυριως σιγουρα ποτε Παρασκευη 11 Δεκεμβριου.
Το Ψυχω το λατρευω οσο καμια αλλη ταινια και εχω μαζι του μια σχεση πολυ ιδιαιτερη.
Μου αρεσε πολυ που η τυχη επαιξε μαζι μου αυτο το παιχνιδι και θελησα γι' αυτο να το μοιραστω μαζι σας.
- "Dirty night!"

1608315155071.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να σας πω για την ρεβεκκα του 2020 την οποία δεν βλέπω και με μεγάλο ενθουσιασμό το ομολογώ.
- Ο Ντε Γουιντερ, είναι υπνοβάτης και τα βράδια πηγαίνει στην κρεβατοκάμαρα που διέμενε με την Ρεβεκκα
- ή κοπέλα γνωρίζετε με τον ξάδερφό της Ρεβεκας και κάνουν ιππασία μαζι οπότε ο Ντε γουιντερ το μαθαίνει και γίνεται καυγάς
- Ή Ρεβεκκα εμφανίζεται ως μελαχροινη γυναίκα μέσα σε κατακόκκινος φόρεμα χωρίς όμως να βλέπουμε πρόσωπο.
- Το κορίτσι συνέχεια έχει εφιάλτες και υποφερει ενώ βρίσκει τα πατρόν από τα εσώρουχα της Ρεβεκας και παραγγέλνει τα ίδια διότι δεν της αρέσουν πια τα απλά πυτζαμακια της :p . Όχι πείτε μου έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες εκδοχές;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το βήμα δίνει ένα τεύχος ( όχι αυτήν την βδομάδα) όπου επιστήμονες ψυχολόγοι, κοινωνιολογοι κτλ.μιλουν για τον Χιτσκοκ και την ανθρώπινη φύση, το κακό και την εν γένει ψυχολογία μέσα από τις ταινίες του σκηνοθέτη , πρέπει να ναι καλό.
 
Ένα ενδιαφέρον αρθρο
 
Αυτό που κρατάω είναι πως ο Γκραντ χρέωνε τα αυτόγραφα που εδινε
 
Θα μπορουσε, αν ας πουμε κραταγε αυτος τον ρολο του Θορνχιλ στην Σκια των τεσσαρων γιγαντων, αντι για τον Καρυ Γκραντ. :D
 
Πίσω
Μπλουζα