Αγαπημένη ταινία του ζεύγους Αλίκη - Δημήτρης

Θα έλεγα το "Αχ αυτή η γυναίκα μου", τα "Χτυποκάρδια στο θρανίο" και οι "Διπλοπενιές"...ίσως γιατί σε αυτές τις ταινίες, σύμφωνα με το σενάριό τους, το ζευγάρι Βουγιουκλάκη- Παπαμιχαήλ είναι από την αρχή της ταινίας παντρεμένο (οκ στα "Χτυποκάρδια" υπάρχει και flashback) και βλέπουμε κάποιες περιπέτειές τους. Δεν βλέπουμε δηλαδή το κλασσικό ειδύλλιο που αναπτύσσεται και τελικά καταλήγει σε γάμο. Επομένως πιστεύω πως η χημεία του ζευγαριού φαίνεται καλύτερα σε αυτές τις ταινίες!
 
υπολοχαγος νατασσα με μεγαλη διαφορα απο την δευτερη που για μενα ειναι το η αρχοντισσα κι ο αλητης
 
Για μένα οι 3 πρώτες:

1.''Μοντέρνα Σταχτοπούτα''[Η αγαπημένη μου απ'τη συνεργασία τους]

2.''Η Αλίκη στο Ναυτικό'' και

3.''Διπλοπεννιές''
 
ολες αλλα περισσοτερο η αγαπη μας!!
 
<<Η Αρχόντισσα και ο Αλήτης>> και <<Η Νεράϊδα και το Παλικάρι>>.

Νομίζω οτι αυτές οι 2 ταινίες αποτύπωσαν τον έρωτα αυτών των δυο ανθρώπων με το καλύτερο τρόπο.

Οι ματιές τους, τα χαμόγελα τους, τα βλέμματα τους, ο τρόπος που φιλιόντουσαν, το ζούσαν και αυτό έβγαινε στο φακό και στα πρόσωπα τους, δεν ήταν μονο για τις ανάγκες του σεναρίου και των ρόλων.

Αλλωστε η χρονική περίοδος που γυρίστηκαν οι ταινίες (το 1968 η πρώτη, το 1969 η δευτερη) ήταν στην καλύτερη περίοδο της οικογενειακής ζωής τους. Οταν βγήκε η "Αρχοντισσα" στους κινηματογραφους (30 Δεκεμβρίου 1968) η Αλίκη ήταν ήδη εγκυος στο παιδί τους. Οσο για την "Νεράϊδα", είχε γεννήθεί ο γιός τους και ειχαν πάρει και το μωρό μαζί τους στην Κρήτη για τα γυρίσματα. Το είχε πει και ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ στο βιβλίο του, οτι σε αυτην την περιοδο ήταν πολυ ευτυχισμένοι...

Πραγματικά γιατί χώρισαν αυτοί οι δύο...γιατί;;;...τρομερή χημεια...πολύ κρίμα... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα το Η Αρχόντισσα κι ο Αλήτης είναι η αγαπημένη μου ταινία του ζευγαριού. Η σχέση τους εκεί έχει πολύ δυνατά συναισθήματα και είναι μοναδική. Μετά θα έλεγα τα Χτυποκάρδια.
 
hannele είπε:
Πραγματικά γιατί χώρισαν αυτοί οι δύο...γιατί;;;...τρομερή χημεια...πολύ κρίμα... :(
Nομίζω ότι φταίει ο ανταγωνισμός... κάπου μπερδεύτηκε ο έρωτας, η αγάπη με την κτητικότητα, τον ανταγωνισμό και τους χειρισμούς και έγινε το μπάχαλο...

Αλλά ναι, ήταν τέλειο ζευγάρι, το δυναμικό τους ήταν εξαιρετικά σπουδαίο.

Φανταστείτε να είχαν το δικό τους θέατρο, να ανέβαζαν ως το τέλος παραστάσεις, να έκαναν και άλλα παιδιά, να έκαναν περιοδείες, ίσως να γύριζαν και άλλες ταινίες, κλπ.

Μήπως και η Αλίκη το παράκανε με τα σταριλίκια και τις υπερβολές? δεν ξέρω :(

........

Οι δικές μου αγαπημένες και πολυλατρεμένες ταινίες είναι

- Μανταλένα

- Αρχόντισσα και ο Αλήτης
 
Η αλήθεια ειναι οτι είχαν τρομερή χημεία και πιστεύω το ήξεραν και ίδιοι, αλλωστε το εβλεπαν και απο τις εισπραξεις των ταινιων οταν επαιζαν μαζι που εσπαγαν ταμεία και οταν επαιζαν χωριστα που εκαναν τα μισα εισιτήρια. Και φυσικά το εβλεπε και ο Φίνος ότι είχε πετύχει "φλέβα" με το δίδυμο.


Απο ότι εκείνοι είχαν πει σε τηλεοπτικές συνεντεύξεις τους ο γάμος τους χάλασε <απέξω>, από εξωτερικους παραγοντες και αντιλαμβάνομαι πως η ταινία "Η Αγαπη μας" εχει αρκετά στοιχεία απο την προσωπικη τους ζωή. Ειχαν ολη την αγαπη του κοσμου και μακαρι να ηταν διαφορετικα τα πραγματα να τους χαιρομασταν μαζί μεχρι το τελος τους. Αλλα δυστυχως σε αυτη τη δουλεια, τα κυκλωματα, οι κλίκες, τα συμφεροντα των εταιριών, ολη αυτη την πιεση και το ανελέητο κυνηγητό απο τα ΜΜΕ, προφανώς δεν το αντεξαν.


Ειδα προσφατα στο youtube αποσπασματα απο συνεντευξη του ΔΠ στον Νίκο Χατζηνικολαου που ελεγε οτι "αν ήμασταν πιο χαμηλα και οχι στην κορυφη, θα ήμασταν ακομα μαζί με την Αλικη. Δεν ζούσαμε φυσιολογικά...". Νομιζω αυτο τα λεει ολα...Θεωρω οτι αγαπηκαν πολυ, ερωτεύθηκαν πολύ, άλλωστε αυτο ειναι κατι που το λενε οι άνθρωποι πους τους εζησαν απο κοντα, αλλα δυστυχως η ζωή δεν εχει παντα happy end οπως στις ταινίες. Σιγουρα θα τους πληγωσε και τους δυο αυτο το διαζυγιο, αλλα επειδη η ζωή προχωράει ο καθενας γυρισε τη σελιδα του. Αν και για τον Δημήτρη έχω την εντυπωση οτι δεν το ξεπερασε ποτε...δεν ξερω βεβαια, ισως κανω και λαθος, αλλα αυτη την εντυπωση μου εδινε καθε φορα που μιλουσε για την Αλικη...


Πάντως στη συνειδηση του κοσμου, ήταν, ειναι και θα ειναι το αγαπημενο ζευγάρι που μεγάλωσε και εξακολουθει να μεγαλώνει γενιες με τις ταινιες τους...η Αλικη και ο Δημήτρης των παιδικων μας χρονων που για το κοινο που τους αγαπησε δεν χωρισε ποτε.


Πιστευω οτι οι ταινιες τους στη Finos Films αλλα και εκεινες του Αλέκου Σακελλάριου (είτε στη Finos, ειτε οχι) ειναι μακράν οι καλυτερες της καριέρας τους.



 
Στην συνέντευξη στο Χατζηνικολάου ο ίδιος ο Δημήτρης είχε πει ότι "από αυτό το δεσμό έμειναν οι ταινίες και ο Γιάννης"...

Μακάρι να είχαν μπορέσει να ξεχωρίσουν τα προσωπικά από τα επαγγελματικά... θα είχαν διαπρέψει εξαιρετικά!

Το ταλέντο του Δημήτρη ήταν ανεπανάληπτο... σήμερα είδα για πρώτη φορά την ταινία Χαμένα Όνειρα-τι συναίσθημα, καθόλου μελό αν και βαρύ το θέμα με τα ανεκπλήρωτα όνειρα...

Μου λείπει που δεν υπάρχει ένα θέατρο "Δημήτρης Παπαμιχαήλ"... το ταλέντο του άξιζε κάτι καλύτερο!
 
1.Χτυποκάρδια στο θρανίο

2.Μανταλένα

3.Μοντέρνα Σταχτοπούτα
 
andrianna είπε:
Στην συνέντευξη στο Χατζηνικολάου ο ίδιος ο Δημήτρης είχε πει ότι "από αυτό το δεσμό έμειναν οι ταινίες και ο Γιάννης"...Μακάρι να είχαν μπορέσει να ξεχωρίσουν τα προσωπικά από τα επαγγελματικά... θα είχαν διαπρέψει εξαιρετικά!

Το ταλέντο του Δημήτρη ήταν ανεπανάληπτο... σήμερα είδα για πρώτη φορά την ταινία Χαμένα Όνειρα-τι συναίσθημα, καθόλου μελό αν και βαρύ το θέμα με τα ανεκπλήρωτα όνειρα...

Μου λείπει που δεν υπάρχει ένα θέατρο "Δημήτρης Παπαμιχαήλ"... το ταλέντο του άξιζε κάτι καλύτερο!
Ηταν πραγματικά απιστευτος! Ειχα την τυχη να τον προλαβω στο θεατρο και να τον δω, ηταν το κατι άλλο! Ηταν ηθοποιος που μπορουσε να παιξει απίστευτη γκάμα εργων...απο τα λεγομενα "βαριά" εργα κλασσικού ρεπερτοριου, μεχρι αναλαφρες κωμωδίες. Αλλα ειδικα στην τραγωδία ήταν μοναδικός. Στην τελευταία του εμφανιση σε τραγωδία, στον Οιδίποδα επι Κολωνω (1998) ετρεμε όλη η Επίδαυρος. Λένε οτι "επισκιάστηκε" κατα καποιο τροπο απο την Αλικη, οτι γινοταν περισσότερη προβολη στην Αλικη, οτι τα εργα που επαιζαν στο κινηματογραφο ήταν γραμμενα για την Αλικη και η δικη του προβολή περνουσε σε "δευτερη μοιρα"...δεν ξερω...

Κατα τη γνωμη μου- δεν αναγνωριστηκε οσο θα επρεπε το ταλεντο του απο την πολιτεία...

Αλλα νομιζω οτι υπάρχει ενας κινηματογραφος στο Χαλανδρι με το ονομα του...
 
hannele είπε:
Λένε οτι "επισκιάστηκε" κατα καποιο τροπο απο την Αλικη, οτι γινοταν περισσότερη προβολη στην Αλικη, οτι τα εργα που επαιζαν στο κινηματογραφο ήταν γραμμενα για την Αλικη και η δικη του προβολή περνουσε σε "δευτερη μοιρα"...δεν ξερω...Κατα τη γνωμη μου- δεν αναγνωριστηκε οσο θα επρεπε το ταλεντο του απο την πολιτεία...
όσα λέγονται δηλαδή στην "αγάπη μας". Κρίμα...

Εβλεπα πριν από λίγο μια συνέντευξη της Αλίκης στο Νυχτερινό Επισκέπτη του 1995 και λέει σε κάποιο σημείο ότι την εποχή που πρωτοξεκίνησε υπήρχε ένα ολόκληρο σύστημα που λειτουργούσε και ίσως αυτό το σύστημα να ευθύνεται που χάλασε ο γάμος της με το Δημήτρη (και εκείνος το είπε σε μια συνέντευξη), παίχτηκαν πολλά παιχνίδια στα άλογα αυτά της κούρσας. Και τη ρωταει ο δημοσιογράφος - δεν είναι τόσο δυνατή η αγάπη ώστε να ξεπερνά αυτά τα προβλήματα ή ο χώρος αυτός είναι τόσο κακός και επικίνδυνος που ξεπερνά ακόμα και τη δύναμη της αγάπης? και του απαντά η Αλίκη - είναι ο χώρος πάρα πολύ σκληρός και χρειάζεται πολύ μεγάλη δύναμη και αντοχή πάνω από τα ανθρώπινα. Ούτε ο Δημήτρης ούτε εγώ μπορέσαμε να αντιμετωπίσουμε αυτό που γινόταν ερήμην μας.

hannele είπε:
Ηταν πραγματικά απιστευτος! Ειχα την τυχη να τον προλαβω στο θεατρο και να τον δω, ηταν το κατι άλλο! Ηταν ηθοποιος που μπορουσε να παιξει απίστευτη γκάμα εργων...απο τα λεγομενα "βαριά" εργα κλασσικού ρεπερτοριου, μεχρι αναλαφρες κωμωδίες. Αλλα ειδικα στην τραγωδία ήταν μοναδικός. Στην τελευταία του εμφανιση σε τραγωδία, στον Οιδίποδα επι Κολωνω (1998) ετρεμε όλη η Επίδαυρος. Κατα τη γνωμη μου- δεν αναγνωριστηκε οσο θα επρεπε το ταλεντο του απο την πολιτεία...

Αλλα νομιζω οτι υπάρχει ενας κινηματογραφος στο Χαλανδρι με το ονομα του...
Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να τον απολαύσω από κοντά!

Συμφωνώ ότι δεν αναγνωρίστηκε το ταλέντο του όσο τού άξιζε!!!!

και νιώθω... με πικρία το γράφω... ότι υποτιμήθηκε... απαξιώθηκε το έργο του με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
andrianna είπε:
όσα λέγονται δηλαδή στην "αγάπη μας". Κρίμα.........δεν είναι τόσο δυνατή η αγάπη ώστε να ξεπερνά αυτά τα προβλήματα ή ο χώρος αυτός είναι τόσο κακός και επικίνδυνος που ξεπερνά ακόμα και τη δύναμη της αγάπης? και του απαντά η Αλίκη - είναι ο χώρος πάρα πολύ σκληρός και χρειάζεται πολύ μεγάλη δύναμη και αντοχή πάνω από τα ανθρώπινα. Ούτε ο Δημήτρης ούτε εγώ μπορέσαμε να αντιμετωπίσουμε αυτό που γινόταν ερήμην μας.
Αυτο πραγματικά αναρρωτιέμαι και εγω........

Αγαπήθηκαν πολυ και απορώ αν άξιζε για τα επαγγελματικά να διαλυθεί αυτος ο γαμος, γιατί απο οτι αντιλαμβανομαι απο τις κατα καιρους συνεντευξεις τους για τα επαγγελματικά ήρθε η ρίξη. Και οι δυο πληγώθηκαν απο αυτό το χωρισμό.

Η Αλικη βεβαια πατησε στα ποδια της και γυρισε σελιδα στη ζωη της, αλλα ο Δημήτρης μου εδινε την εντυπωση οτι δεν το ειχε ξεπερασει, οτι του ειχε μείνει πολυ πίκρα, παροτι ειχε φτιαξει και αυτος τη ζωή του. Βεβαια την πραγματική αιτία του διαζυγίου την ξερουν μονο οι ιδιοι και κανεις αλλος, αλλα πραγματικά πολυ κρίμα να εχουν αυτήν την καταληξη....κριμα και για τους δυο... :(

andrianna είπε:
Συμφωνώ ότι δεν αναγνωρίστηκε το ταλέντο του όσο τού άξιζε!!!!

και νιώθω... με πικρία το γράφω... ότι υποτιμήθηκε... απαξιώθηκε το έργο του με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...
Προσωπικά δεν θα ελεγα οτι υποτιμήθηκε, αλλα οτι δεν αναγνωρίστηκε οσο θα επρεπε η προσφορά του σιγουραααααα!!!!
 
hannele είπε:
Αγαπήθηκαν πολυ και απορώ αν άξιζε για τα επαγγελματικά να διαλυθεί αυτος ο γαμος, γιατί απο οτι αντιλαμβανομαι απο τις κατα καιρους συνεντευξεις τους για τα επαγγελματικά ήρθε η ρίξη. Και οι δυο πληγώθηκαν απο αυτό το χωρισμό.
Νομίζω ότι γύρω στο 1970, λίγο πριν λίγο μετά τα γυρίσματα της Υπολοχαγού Νατάσσας, άρχισε ο κατήφορος στη σχέση τους...

Αφού είχαν κατακτήσει τρελές πρωτιές με τις ταινίες τους, είχαν βγάλει καλά χρήματα, έπαιζαν μαζί στο θέατρο, και έκαναν το μωράκι τους.
 
Στην Υπολοχαγό Νατασσα φαίνεται στα πλάνα οτι υπηρχε πλεον απόσταση αναμεσα τους... :( ...

Το "Αστείο κορίτσι" ήταν η πρωτη ταινία που επαιξε η Αλικη χωρις το Δημήτρη απο το 1965 που παντρευτηκαν...μέχρι τότε επαιζαν μαζί...και η ταινία αυτη προηγήθηκε της "Νατάσσας"...προφανώς είχε ήδη αρχίσει η τριβή...

Εκει αλλωστε επεσε και η αυλαία της κινηματογραφικης τους συνεργασίας που ειχε ξεκινήσει απο την Αστέρω το 1958. Απο τότε δεν επαιξαν ξανα μαζί στον κινηματογραφο, ο καθένας εκανε δικές του ταινίες. Νομιζω οτι και ο Παπαμιχαηλ εφυγε απο την Finos Films μετα τη "Νατάσσα" και πηγε στον James Paris (με Παπαφλέσσα, Ιπποκράτης και Δημοκρατία κλπ. Εξαίρεση το guest που εκανε στο "Αλίκη Δικτάτωρ").

Παντως παρόλο που χώρισαν ο ενας ειχε εκτίμηση για το ταλεντο του άλλου.
 
Το ΑΣΤΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙ είχε πρεμιέρα στις 26 Οκτωβρίου 1970 ενώ η ΝΑΤΑΣΑ στις 21 Δεκεμβρίου 1970.


Η προηγούμενη ταινία τους ήταν η
ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ, είχε πρεμιέρα στις 22 Δεκεμβρίου 1969. Λίγο πριν η ΔΑΣΚΑΛΑ στις 27 Οκτωβρίου 1969.


Και στις
30 Δεκεμβρίου 1968 η Αρχόντισσα και ο Αλήτης.

 


Άρα, το 1970 κάτι έγινε και ψυχράνθηκαν, αν δεχθούμε ότι το 1969 ήταν ευτυχισμένοι με το μωρό τους.
 
hannele είπε:
Νομιζω οτι και ο Παπαμιχαηλ εφυγε απο την Finos Films μετα τη "Νατάσσα" και πηγε στον James Paris (με Παπαφλέσσα, Ιπποκράτης και Δημοκρατία κλπ. Εξαίρεση το guest που εκανε στο "Αλίκη Δικτάτωρ").
To 1974 συνεχισε παλι στο Φινο με την ταινια "Ερασται του ονειρου". Καθολου ταιριαστος με τη Ζωη Λασκαρη, κατα τη γνωμη μου.
 
bambinella 100 είπε:
To 1974 συνεχισε παλι στο Φινο με την ταινια "Ερασται του ονειρου". Καθολου ταιριαστος με τη Ζωη Λασκαρη, κατα τη γνωμη μου.
Οταν επέστρεψε ο Παπαμιχαήλ στο Φινο, είχε φύγει απο το Φινο η Αλίκη απο οτι είχα ακουσει....

andrianna είπε:

....Άρα, το 1970 κάτι έγινε και ψυχράνθηκαν, αν δεχθούμε ότι το 1969 ήταν ευτυχισμένοι με το μωρό τους.
Απο οτι αντιλαμβάνομαι και απο οτι εχω δει κατα καιρους στο youtube σε αφιερωματα για τη ζωή του ΔΠ, οι κοντρίτσες και τα καυγαδάκια, υπηρχαν απο την αρχή...αλλα αυτο ειναι και λογικό γιατί ποιο ζευγάρι ειναι αυτο που δεν εχει διαφωνίες...

Ομως οπως αναφερεται και στο βιβλιο αλλα και οι ιδιοι ειχαν πει κατα καιρους σε συνεντευξεις οι διαφωνίες ειχαν να κανουν με τα επαγγελματικά τους... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρατήρησα ότι στη ΝΑΤΑΣΑ και οι δυό τους είχαν αδυνατίσει πάρα πολύ... σε σχέση με τη Νεράιδα και το Παλικάρι...
 
Την "Υπολοχαγό Νατάσσα" είδαν οι Αγγλοι και έδωσαν στην Αλίκη τα δικαιωματα της Εβίτας οπως ειχε πει η ίδια.

Το τελος ήταν λίγο ξενερωμα σε σχεση με την ιστορία αγαπης Ορέστη-Νατάσσας (δεν επρεπε να πεθάνει ο Ορέστης :cry: ) αλλα ήταν μεγάλη παραγωγή με γυρίσματα στο Νταχάου, στην Κύπρο (οι σκηνές της ερήμου). Πάντως ήταν φανερή η αποσταση τους...στη σκηνή του πρώτου φιλιού τους στο σπιτι της "Λίζας", ήταν καπως...αυτο το φιλι δεν ήταν πια τοσο "ζεστο" οπως σε άλλες ταινίες τους...
 
Πίσω
Μπλουζα