Αγαπημένη 80s "παιδική" SciFi ταινία

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Φυσικα με την δικη μου αιθαιρετη κατηγοριοποιηση... :)

Ας ψηφισουμε λοιπον την αγαπημενη μας "παιδικη" κινηματογραφικη ταινια επιστημονικης φαντασιας.

Προφανως καποιοι blockbuster τιτλοι (Back To The Future, GhostBusters, Superman κτλ) δεν συμπεριληφθησαν για να γινει πιο ενδιαφερουσα η ψηφοφορια.

Cocoon (1985)

http://www.youtube.com/watch?v=LhMvucGcfWs&feature=player_embedded

D.A.R.Y.L. (1985)

 
The Last Starfighter!!!!!!!!(Από τις πρώτες ταινίες sci-fi που αντί για μινιατούρες διαστημικα οχήματα χρησιμοποιήθηκαν computer generated)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
War Games χαλαρά
 
Ήμουν ανάμεσα στο Krull και στο Last Starfighter, αλλα το τελευταιο νίκησε. Αγαπημένες και οι 2 και άπειρες οι φορές που τις νοίκιαζα στο video-club.
 
Πολυ δυσκολο να πεις μονο μια...Το Krull ομως μου εκανε ενα κλικ παραπανω....Απιστευτη ταινια.
 
Ανάμεσα σε starfighter και wargames επειδή το wargames το έχω δει 32132132132131 φορές (και θα το ξαναέβλεπα άλλες τόσες) θα το προτιμήσω :p
 
+ The Last Starfighter. Υπάρχει άραγε σε DVD???
 
The Last Starfighter! Ταινιάρα! Ελάτε, παραδεχτείτε ότι από τότε που την είδατε δεν σκεφτόσαστε "βρε μπας και..." κάθε φορά που παίζατε το αγαπημένο σας shoot'em up!

Βέβαια σχεδόν όλα από τη λίστα μου αρέσουν.

nkarytia πριν λίγα χρόνια που το είχα ψάξει το είχα βρει μόνο σε VHS.
 
Krull, λόγω του παραμυθο-ονειρικο-RPG "feeling". :D :D
 
alkis21 Την έχω τη βιντεοκασέτα αν και δεν έχω πλέον VHS player :(
 
Το The Last Starfighter ! φοβερο εργο! το εχω γνησιο σε VHS
 
Ποιο αγαπημενη παιδικη scifi ???

Αναμεσα σε Krull (που δεν ειναι καθαρη Scifi) & The Last Starfighter θα διαλεξω το Krull μια και ειναι πισω σε ψηφους .

θεωρω γενικα ποιο ευχαριστη-αναλαφρη(οχι αγαπημενη οπως λεει το poll) ταινια να παρακολουθησεις (οχι απαραιτητα Scifi αλλα για τα κωμικα της στοιχεια), το Short Circuit.

Y.Γ. το The Sheriff and the Satellite Kid δεν το εχω δει .

Υ.Γ.2 Ευτυχως δεν υπηρχαν στη λιστα τιποτα Caravan of Courage: An Ewok Adventure ή Ewoks: The Battle for Endor

Υ.Γ.3 Αναρρωτιεμαι αν το Innerspace χωρουσε στην λιστα ...

Υ.Γ4 Τα Scifi Anime δεν περιλαμβανονται υποθετω ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για όσους ψάχνουν το Last Starfighter, έχει κυκλοφορήσει σε dvd remastered (και με Ελληνικούς υπότιτλους) κι απ'ότι είδα με ένα search στο amazon υπάρχει και εορταστική έκδοση.
 
Omenforever είπε:
Krull, λόγω του παραμυθο-ονειρικο-RPG "feeling". :D :D
Δεν το συζητάω, Κρουλλ, μιλάμε ΣΟΚ και ΔΕΟΣ όταν την πρωτοείδα πιτσιρικάς..μαζεύαμε τα σαγόνια μας από το πάτωμα..!
 
Θα πω και εγω Krull, κυριως λογο του οπλου του. Ειχαμε φαει τον κοσμο σαν πιτσιρικαδες να το βρουμε!

48591.gif
 
KRULL χαλαρά. Πολύ "ταξιδιάρικο" ...
 
Krull. Πρέπει να είναι η ταινία την οποία έχω δει τις περσότερες φορές στο cinema.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
War Games για τον υπολογιστή.

Σαν δεύτερη ψήφος το Krull λόγω υπόθεσης και ατμόσφαιρας!!!!
 
Αν και ο πειρασμός είναι μεγάλος να ψηφίσω D.A.R.Y.L, λόγω της παρουσίας στην ταινία του Atari 800XL...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

... θα ψηφίσω War Games...

Την είχα απολαύσει αυτή την ταινία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα