Αγαπημένη 80s "παιδική" SciFi ταινία

Δε θα πρωτοτυπήσω! Krull, all the way! Αν και το The Last Starfighter είναι μισή ανάσα πίσω...
 
Ψήφησα ET : The Extraterrestrial γιατί είναι απο τις πιο αθώες SciFi ταινίες που σημάδεψαν το μυαλουδακι μου στα 80's
 
Ok Krull θα ψηφίσω, πρώτη φορά σε μαυρόασπρη τηλεόραση (!) και μετά άπειρες. Να τολμήσω μια ερώτηση: Sci-Fi το War Games?
 
Ωραία όλα αυτά, εγώ ψήφισα Krull χαλαρά, αλλά πως και δεν σκέφτηκε κανείς το Electric Dreams με την μουσικάρα του θεού Giorgio Moroder ? είναι ταινία σταθμός για τους κομπιουτεράδες.
 
!!

Τις έχω δει ΟΛΕΣ τις ταινίες και είναι όλες αγαπημένες...Όλες τις έχω δει πάνω απο μία φορά..Διάλεξα το ΕΤ γιατί πραγματικά με είχε μαγέψει κυριολέκτικα..ο συμπαθής ΕΤ, ο ηρωϊκος Έλιοτ, η απίστευτη μουσική και τα εφέ, η σκηνέ με τα ποδήλατα!!!! Όταν ακούω την μουσική της ταινίας νοιώθω ακόμη απίστευη συγκίνηση... Την είχα δει 4 φορές τότε στο σινεμά. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι αργησε πάρα πολύ να βγει σε βιντεοκασέτα!!

Η λίστα των ταινιών δεν είναι ολοκληρωμένη, απο την στιγμή που δεν υπάρχουν τα Goonies και το Labyrinth μέσα σε αυτή ;)

Όσον αφορά τις ταινίες υπάρχουν ΟΛΕΣ σε DVD με αγγλικούς τουλάχιστον υπότιτλους πλην της ταινίας με τον Bud Spencer, της οποίας δεν γνώριζα τον αγγλικό τίτλο και ευχαριστώ!! Στα ελληνικά λεγόταν "Ο σεριφης και ο μικρός εξωγήινος" ή κάτι τέτοιο..μάλιστα υπήρχε και sequel!

Τις ταινίες τις έχω όλες σε DVD και στις πιο πολλές υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι..το Starfighter τα σπάει στην remastered edition!! Την ταινία με τον Bud Spencer την είχα βρει σε κατάστημα στο Βερολίνο σε DVD αλλά δεν την πήρα γιατί ήταν μόνο σε γερμανική μεταγλώτιση..Τουλάχιστον βρήκα τον "Μαύρο Κουρσάρο" με αγγλικούς υπότιτλους!!! ;)
 
A strange game. The only winning move is not to play.
 
Μιας και δεν πήρα απάντηση, θα μου απαντήσω εγώ:

Παιδιά δε θεωρείται sci-fi το War Games.
 
Χμμμ, εχεις δικιο. Το 1983 ηταν πολυ φυσιολογικο να υπαρχει ενας υπολογιστης με νοημοσυνη και να εχει εν λευκω τη χρηση των πυρηνικων κεφαλων και την επιλογη στοχων. Οπως επισης να καταφερουν 2 παιδακια, αυτα που παρακολουθησαμε. :)

Δεν υπαρχει πουθενα ταυτοποιημενη κατηγορια "παιδικες SciFi" περα απο το κεφαλι μου - δεν ειναι paper, ενα απλο poll ειναι. Διαβασε το πρωτο ποστ plz.
 
Έλα βρε, μη με ειρωνεύεσαι :precry: δεν ήθελα να σου θίξω το poll, μια χαρά είναι αφού κι εγώ ψήφισα :) :) :)

Άσχετα με το poll και επι τη ευκαιρία της απάντησής σου, επίτρεψέ μου να ξεφύγω από το θέμα (κι αν ενδιαφερθούν κι άλλοι retromaniacs μετακομίζουμε).

Εμένα δεν μου αρέσει να βάζω στην υπερβολή την ταμπέλα επιστημονική φαντασία. Sci-fi θεωρώ είναι κάτι πέρα από τα όρια της γνωστής επιστήμης που ωστόσο τείνουν να το παρουσιάσουν ως λογικό - επιστημονικό. Ας πουμε το να πηγαίνεις με ένα συμβατικό αυτοκίνητο με 600 km/h είναι υπερβολή. Το να πετάς με το αυτοκίνητο, ε, είναι επιστημονική φαντασία. (Το να αιωρείσαι με μαγικό χαλί παραμύθι :D :D:D )

Το Krull ας πούμε είναι ανάμεσα σε παραμύθι και sci-fi.

Αυτό που λες για την τεχνητή νοημοσύνη είναι πολύ ενδιαφέρον.Αν σκεφτείς ότι έρευνες γίνονται από το '50, ειδικά το '70 λέγεται ότι οι Αμερικανοί επένδυσαν στη στρατιωτική της χρήση (εξ ου ίσως και έμπνευση και για την ταινία), το ότι ένας Η/Υ θα ελέγχει τα πυρηνικά εν έτει 1983, μου κάνει κάτι σε υπερβολή-εφιάλτη-προειδοποίηση. Ακριβώς επειδή ήταν ψυχρός στο λόγο και τη συμπεριφορά, μου φάνηκε αληθοφανής.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα την ίδια εποχή A.I. sci-fi είναι ο KITT. Οκ, ένα αμάξι να υπολογίζει βάσει διαφόρων στοιχείων μια διαδρομή και να οδηγεί και να αποφασίζει μόνο του είναι υπερβολή. Το να εκφράζει όμως συναισθήματα με ρητό λόγο, αυτό είναι επιστημονική φαντασία.

Υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πού μπορεί να φτάσει η επιστήμη κι όλα είναι πιθανά. Και τα βιβλία του Ιουλίου Βερν επιστημονική φαντασία ήταν κί έγιναν πραγματικότητα. Άρα ίσως δεν υφίσταται καν ο όρος επιστημονική φαντασία αφού η μία καταργεί τη δεύτερη.

Νομίζω ότι κρίνοντας με το τί είναι γνωστό τη στιγμή που μιλάμε, μπορεί να γίνει διαχωρισμός: τα όρια αν και λεπτά, είναι διακριτά.
 
Χμμ...

Αν και το ΕΤ η πρωτη ταινια που ειδα στο σινεμα (δεν πρεπει να ημουν πανω απο 6-7 χρονων και -μου λενε οι γονεις μου- ειχα πλανταξει στο κλαμα), αν και δε μπορω να βρω ποιο ειναι πιο αγαπημενο μου απο τα D.A.R.Y.L. και The Last Starfighter και θεωρησουμε οτι το TRON παιζει εκτος συναγωνισμου, τοτε ισως αγαπημενη μου να ειναι εν τελει (αν και δεν ειναι στο δημοψηφισμα) η The Black Hole

Κώδικας:
[url]http://www.youtube.com/watch?v=qzUJJKDa558[/url]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν θεωρειται τοσο παιδικη,αλλα μια απο τις πιο αγαπημενες μου ειναι το Enemy Mine(1985),που το ειχα δει το 1988 στην ηλικια των 9 ετων

[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
*bump*

Ψαχνόμουν να βρω κάτι ρετρό να δω για το βραδάκι της Κυριακής! :)

Αφού σκόνταψα στο War Games (μα, τι απίστευτη ταινιάρα! Με είχε καθηλώσει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!!! :D ), τα βήματά μου με οδήγησαν κι εδώ! :)

Μεταξύ του ET που ήμουν πιτσιρίκα όταν τον είχα δει, αλλά ακόμα θυμάμαι με συγκίνηση το "ET go home" (και δώσ' του ποτάμι το κλάμα που εμείς οι κακοί άνθρωποι κρατούσαμε εδώ τον ET!) και του War Games (που και τι δε θα 'δινα να μπορούσα να χακερέψω το σχολείο μου ;) ), ψήφισα το War Games!....

Η πλοκή του με είχε καθηλώσει! Χώρια του ότι είχα μια ιδιαίτερη αδυναμία στον Broderick! (....και μάλλον έχω ακόμα! #) )
 
@ D@redevil

Καλησπέρα.

Θυμήθηκα τώρα την ταινία του 1986 "Τerminal Entry" που σε κάποια σημεία θυμίζει το "War games".

Η υπόθεση ήταν περίπου η εξής:

μια παρέα εφήβων, απομονωμένη σε κάποιο προάστιο, προσπαθεί να κερδίσει σε κάποιο δικτυακό παιχνίδι.

Εν αγνοίαν της και άθελά της εισέρχεται στο υπολογιστικό σύστημα ελέγχου μιας διεθνούς τρομοκρατικής ομάδας.

Τα παιδιά δίνουν εντολές για επιθέσεις στο παιχνίδι που νομίζουν ότι παίζουν. Οι επιθέσεις όμως εκτελούνται

στ' αλήθεια από τους τρομοκράτες προξενώντας καταστροφή. Όταν καταλαβαίνουν τι γίνεται είναι αργά καθώς

έχουν ήδη κάνει το λάθος να διατάξουν, για αστείο, επίθεση στο ίδιο το σπίτι που βρίσκονται.

Έχω δει το έργο μόνον μια φορά, μικρός, όταν παίχτηκε από την τηλεόραση, νομίζω το 1989 (?).

Δεν θυμάμαι περισσότερα αλλά τότε μου είχε κάνει εντύπωση γι αυτό και το θυμάμαι ως τώρα.

Είναι β' διαλογής και δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θα σε ενθουσιάσει σίγουρα, αλλά,

αφού σου άρεσε τόσο το "War games", πιθανόν να το βρεις ενδιαφέρον.

Βρήκα κι ένα trailer :




Στον παραπάνω κατάλογο θα μπορούσε να προστεθεί επίσης και το "Manhattan Project" όπου ένας ιδιοφυής έφηβος κατασκευάζει μια

πυρηνική βόμβα (!!) κλέβοντας ένα δείγμα πλουτωνίου από ένα πυρηνικό εργοστάσιο (θυμάμαι ότι στη θέση του έβαλε σαμπουάν !!).

Η βόμβα όμως παρουσιάζει μια δυσλειτουργία και ενεργοποιείται ο χρονοδιακόπτης του πυροκροτητή...

Και αυτό το έχω δει μόνον μια φορά αλλά, απ' ότι θυμάμαι, αξίζει και θα σε καθηλώσει επίσης - must see των '80s αν δεν το έχεις δει.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Στον παραπάνω κατάλογο θα μπορούσε να προστεθεί επίσης και το "Manhattan Project" όπου ένας ιδιοφυής νεαρός κατασκευάζει μια πυρηνική βόμβα (!!) κλέβοντας ένα δείγμα πλουτωνίου από ένα πυρηνικό εργοστάσιο (θυμάμαι ότι στη θέση του έβαλε σαμπουάν !!).

Η βόμβα όμως παρουσιάζει μια δυσλειτουργία και ενεργοποιείται ο χρονοδιακόπτης του πυροκροτητή...

Και αυτό το έχω δει μόνον μια φορά αλλά - απ ότι θυμάμαι - μάλλον αξίζει και θα σε καθηλώσει επίσης....

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
To Manhattan Project το είχα δει - όντως εξαιρετική πρόταση! :thumbup: Το θυμάμαι βέβαια πάρα πολύ αμυδρά, ωστόσο είχες δίκιο - με είχε καθηλώσει!....

V.I.Smirnov είπε:
@ D@redevil
Καλησπέρα.

Θυμήθηκα τώρα την ταινία του 1986 "Τerminal Entry" που σε κάποια σημεία θυμίζει το "War games".

Η υπόθεση ήταν περίπου η εξής:

μια παρέα εφήβων, απομονωμένη σε κάποιο προάστιο, προσπαθεί να κερδίσει σε κάποιο δικτυακό παιχνίδι.

Εν αγνοίαν της και άθελά της εισέρχεται στο υπολογιστικό σύστημα ελέγχου μιας διεθνούς τρομοκρατικής ομάδας.

Τα παιδιά δίνουν εντολές για επιθέσεις στο παιχνίδι που νομίζουν ότι παίζουν. Οι επιθέσεις όμως εκτελούνται

στ' αλήθεια από τους τρομοκράτες προξενώντας καταστροφή. Όταν καταλαβαίνουν τι γίνεται είναι αργά καθώς

έχουν ήδη κάνει το λάθος να διατάξουν, για αστείο, επίθεση στο ίδιο το σπίτι που βρίσκονται.

Έχω δει το έργο μόνον μια φορά, μικρός, όταν παίχτηκε από την τηλεόραση, νομίζω το 1989 (?).

Δεν θυμάμαι περισσότερα αλλά τότε μου είχε κάνει εντύπωση γι αυτό και το θυμάμαι ως τώρα.

Είναι β' διαλογής και δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θα σε ενθουσιάσει σίγουρα, αλλά,

αφού σου άρεσε τόσο το "War games", πιθανόν να το βρεις ενδιαφέρον.

Βρήκα κι ένα trailer :

Το Terminal Entry δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου! Τόσο το trailer όσο και οι πληροφορίες που υπάρχουν στη Wikipedia μου έδωσαν ένα πολύ καλό ερέθισμα για να την αναζητήσω.

Το καστ μου φάνηκε άγνωστο (έχοντας πάντα κατά νου, ότι δεν ανήκω στους σινεφίλ, επομένως είναι ένα γνωστικό πεδίο, ελαφρώς περιορισμένο), αλλά πιστεύω ότι θα "κρατάει" την πλοκή και το ρυθμό της ταινίας σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Ευχαριστώ για την πρόταση - θα τις ψάξω και τις 2!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν ή όταν τις δεις, μας μεταφέρεις τις εντυπώσεις σου...

Ούτε κι εγώ είμαι σινεφίλ. Ξαναλέω ότι το Terminal Entry μου φαίνεται κάπως b-movie αλλά έχει ενδιαφέροντα στοιχεία και πλοκή.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν αν δεν σου αρέσει, να μην θεωρηθώ ηθικός αυτουργός της σπατάλης του χρόνου σου...


Το Manhattan Project είναι αναμφισβήτητα must see για όποιον δεν το έχει δει.


-
 
Θα ψήφιζα το Time Bandits, αν και είναι κάπως πιο σκοτεινό, αν υπήρχε στη λίστα :( . Οπότε μεταξύ WarGames και The Last Starfighter, ψηφίζω το δεύτερο
 
Cocoon γιατί έτσι μας αρέσει :D
 
Φυσικα ειμαι ο μονος που ψηφισα The Sheriff and the Satellite Kid αλλα ειχα εντονες μνημες απο αυτη τη μετρια κωμωδια.

Θυμαμαι την φρικτη Ελληνικη μεταφραση του Time Bandits...Υπεροχοι ληστες και τα κουλουβαχατα της Ιστοριας (???)
 
...νομίζω ... και τα τρελά κουλουβάχατα της ιστορίας αλλα τη μετάφραση του Holly Grail (Το αδελφάτο των ιπποτών της ελεεινής τραπέζης) δεν την φτάνουν (γενικά πρέπει να είχαν ένα θέμα με τις ταινίες που είχαν σχέση με τους Μάντυ Πάιθον βρίσκαν τους τίτλους τους πολύ σύντομους... :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα