Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Με την Παπαφλεσσεια γενειάδα κρύβονταν τουλάχιστον τα προγούλια.
Ναι ελέφαντα ήθελα να σε ρωτήσω είναι σωστά ελληνικά να πούμε ας πούμε η Παγκάλειος μπάκα, η Βενιζέλειος μπάκα, η ΜΙλτιάδειος μπάκαι (η Εβέρτειος μπάκα ακούγεται άσχημα)
 
Εντωμεταξύ Βλαχοπούλου και Βουτσάς παίξανε τόσες φορές μάνα και γιο ή πεθερά και γαμπρό. Εδώ μάλλον μοιάζουν με συμπέθερους.
 
Εντωμεταξύ Βλαχοπούλου και Βουτσάς παίξανε τόσες φορές μάνα και γιο ή πεθερά και γαμπρό. Εδώ μάλλον μοιάζουν με συμπέθερους.
Τοτε η καλομεγαλωσε η Βλαχοπουλου, η κακομεγαλωσε ο Βουτσας.
 
Ναι ελέφαντα ήθελα να σε ρωτήσω είναι σωστά ελληνικά να πούμε ας πούμε η Παγκάλειος μπάκα, η Βενιζέλειος μπάκα, η ΜΙλτιάδειος μπάκαι (η Εβέρτειος μπάκα ακούγεται άσχημα)
Νόμιζα ότι είχα απαντήσει σ' αυτό. Πάλι ξέχασα να πατήσω το κουμπάκι στο τέλος.

Δεν βλέπω γιατί να μην είναι σωστο (δηλαδή σύμφωνο με τους Τζαρτζάνειους :) κανόνες). Λέμε Πάντειος Σχολή (καλά, αυτό το λέγαμε), , Βαρβάκειος Αγορά, Ευγενίδειον Ίδρυμα. Δεν μου πήγαινε άλλο επίθετο.
 
Δημήτρης Παπαμιχαήλ και Δέσπω Διαμαντίδου δροσίζονται, πιθανά τον ζεστό μήνα Αύγουστο (τέλους '50s ίσως, αρχές '60s).

PAPAMIHAIL.jpg
 
Γιατί έχω την εντύπωση ότι η Διαμαντίδου δεν θα σήκωνε Πειραιώτικα ζοριλίκια όπως αυτά που υποτίθεται υφίστατο για χρόνια η Αλίκη? Μόνο που βλέπω το ύφος της στη φωτό με κόβει κρύος ιδρώτας, κι ας είμαι από τα ηρωικά Κουπόνια.
 
Γιατί Διαμαντίδου-Παπαμιχαήλ θα ήταν πολύ πιο ευτυχισμένο ζευγάρι από το Παπαμιχαήλ-Βουγιούκλω ζευγάρι. Το μεν το κόβω αληθινά καψούρικο ζευγάρι, το δε το κόβω πιο ψευδές κι από ψεκασμένη ιστοσελίδα.
 
Αλίκη και Δημήτρης ειχαν καψούρα ο ένας για τον άλλο αλλά σε διαφορετικό τάιμινγκ.
 
Γιατί Διαμαντίδου-Παπαμιχαήλ θα ήταν πολύ πιο ευτυχισμένο ζευγάρι από το Παπαμιχαήλ-Βουγιούκλω ζευγάρι. Το μεν το κόβω αληθινά καψούρικο ζευγάρι, το δε το κόβω πιο ψευδές κι από ψεκασμένη ιστοσελίδα.
Εγώ πάλι το μεν το κόβω συμφεροντολογία, όπως άλλωστε και το δεύτερο τώρα που το σκέφτομαι. Μπορεί να σφάλω κιόλας. Είναι αληθεια πως ο ΔΜ έμεινε χρόνια με τη ΔΔ και πιστεύω πως τουλάχιστον την εκτιμούσε. Αλλά έρωτας;
Αλίκη και Δημήτρης ειχαν καψούρα ο ένας για τον άλλο αλλά σε διαφορετικό τάιμινγκ.
Γενικά δεν καταλαβαίνω την έννοια της καψούρας. Αλλά ας πούμε οτι εννοούμε ένα μεγάλο πάθος για χάρη της συζήτησης, δε βλέπω τι σόι καψούρα ήταν αυτή με ξυλοδαρμούς, προσβολές και απιστίες. Αν είναι έτσι οι καψούρες, ας λείψει το βύσσινο.
 

Νομίζω ότι αυτή η συνέντευξη ταιριάζει στο thread "Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!"
 
Χε χε μα έχει μπει σε διάφορα σημεία. Πολύ σουξέ είχε εντός και εκτός ρετροφόρουμ.
 
Πίσω
Μπλουζα