Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Ο Γιώργος Σκαλενάκης με το συνεργείο του γυρίζει σκηνή από το Ντάμα Σπαθί (1966) στα σκαλιά ανάβασης προς το φρούριο του Παλαμηδίου στο Ναύπλιο. Στο βάθος φαίνονται η Έλενα Ναθαναήλ και ο Σπύρος Φωκάς. Πηγή.

15945278_SKALENAKIS-2.jpg
 
Τι Γυναικάρα! :love:

Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι στην Πλάκα.
 
Με αφορμή τον θάνατο της αγαπημένης ηθοποιού Αφροδίτης Γρηγοριάδου θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα εύρημα που μόλις πριν λίγο ανακάλυψα. Παραγωγή του Νίκου Μαστοράκη, ίσως επεισόδιο πιλότος αν καταλαβαίνω καλά ενός φιλόδοξου πειράματος που λόγω κόστους και τεχνικών μέσων δεν προχώρησε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς το επεισόδιο αυτό συνδέεται (αν συνδέεται) είτε με τις ραδιοφωνικές παραγωγές του Λαμπίρη είτε με την ταινία Θύελλα στο σπίτι των ανέμων. Το επεισόδιο φέρεται να έχει τον τίτλο "Ευχές από μία παληά φίλη". Συμμετέχουν καταξιωμένοι ηθοποιοί όπως ο Βύρων Πάλλης, η Αφροδίτη Γρηγοριάδου, η Άννα Βαγενά, ο Βάσος Ανδρονίδης, ο Σπύρος Κωνσταντόπουλος και άλλοι.

 

Νομίζω σε κάποιο νήμα είχε ειπωθεί ότι η Βουγιούκλω δεν γούσταρε τα πόδια της και δεν της άρεσε να βγαίνει φωτογραφίες με τις ποδάρες έξω. Γι'αυτό, έλεγε το πόστι, υπάρχουν πολύ λίγες φωτο της Βουγιούκλως με τα πόδια φάτσα φόρα.
 
Νομίζω σε κάποιο νήμα είχε ειπωθεί ότι η Βουγιούκλω δεν γούσταρε τα πόδια της και δεν της άρεσε να βγαίνει φωτογραφίες με τις ποδάρες έξω. Γι'αυτό, έλεγε το πόστι, υπάρχουν πολύ λίγες φωτο της Βουγιούκλως με τα πόδια φάτσα φόρα.
Η Βουγιουκλακη μονο χαζη δεν ηταν. Ηξερε να προστατευει την εικονα της παρα πολυ καλα. Τα ποδια της ηταν στραβα. Οχι καβουρινα, αλλα ολοϊσια δεν ηταν. Η σταρ φυσικα το ειχε εντοπισει αυτο και απεφευγε τη μεγαλη εκθεση των κατω ακρων της.
Ακομα ομως και στην περιπτωση που τα εδειχνε φατσα φορα, παντα προσεχε την ποζα της και διαλεγε αυτη που θα τα κολακευε περισσοτερο.
 
Ένα ενδιαφέρον θέμα από το Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο που έλαβε χώρα την περίοδο 15/07/1961 - 10/08/1961. Το περιοδικό Πρώτο διοργάνωσε τότε τη 2η κρουαζιέρα στα νησιά του Σαρωνικού με πλήθος κινηματογραφικών αστέρων να λαμβάνουν μέρος σε αυτή. Βλέπουμε έτσι τον Φιλοποιμένα Φίνο, την Αλίκη Βουγιουκλάκη, τον Λάμπρο Κωνσταντάρα, τον Παντελή Ζερβό, τη Μίρκα Καλαντζοπούλου, τον Γιάννη Μαλούχο, τον Δημήτρη Νικολαΐδη (ίσως), τη Τζόλυ Γαρμπή (ίσως), τον Θόδωρο Μορίδη (ίσως) και τον δημοσιογράφο Δημήτρη Λυμπερόπουλο. Σύνδεσμος.
 
hqdefault.jpg


Diva Μεμα! :love:
 
Η Μέμα ήταν κούκλα ( εκτός της προφοράς της) ο Θάνος Λειβαδίτης μπροστά της... Έτερον εκάτερον όμως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
ΑΛΛΑ αυτό το γούστο στα παπούτσια ρε παιδί μου; Τείνω να πιστέψω ότι ήταν το κριτήριο για να μην συνεχιστεί η σχέση. Εδώ το πέδιλο είναι που είναι σαν υπόδημα είναι και μισό νούμερο μικρότερο για να κάνει κάνει την φτέρνα απολέπιση στην άσφαλτο.

Όταν είδα τον Κωνσταντάρα στρατιώτη περίμενα να δω και τον θείο τον Κατραμπανέλη που το "ετούτο του" ήταν ίδιο με της Ίλιας Λιβυκού.
 
Ήταν πολύ όμορφη η Μέμα.. εντελώς τυχαία στις φωτογραφίσεις αποφεύγει να σταθεί δίπλα της κι ανεβαίνει σκαλωσιές.. αχ βρε Θάνο ήσουν λίγο κοντούλης,δεν είναι κι έγκλημα
 
Η Μέμα ήταν κούκλα ( εκτός της προφοράς της) ο Θάνος Λειβαδίτης μπροστά της... Έτερον εκάτερον όμως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
ΑΛΛΑ αυτό το γούστο στα παπούτσια ρε παιδί μου; Τείνω να πιστέψω ότι ήταν το κριτήριο για να μην συνεχιστεί η σχέση. Εδώ το πέδιλο είναι που είναι σαν υπόδημα είναι και μισό νούμερο μικρότερο για να κάνει κάνει την φτέρνα απολέπιση στην άσφαλτο.

Όταν είδα τον Κωνσταντάρα στρατιώτη περίμενα να δω και τον θείο τον Κατραμπανέλη που το "ετούτο του" ήταν ίδιο με της Ίλιας Λιβυκού.
Είδα τις φωτο κ σκέφτηκα αμέσως πόσο αταίριαστο ζευγάρι....
 
Ο Νίκος Κούρκουλος με τη Μαίρη Χρονοπούλου και την ομολογουμένως πολύ όμορφη σύζυγό του Μελίτα Κουτσογιάννη το 1964 στις πρόβες για το θεατρικό έργο Ο Πύργος του Φραντς Κάφκα. Πηγή.

FB_IMG_1593434273373.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα