Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Στη φωτό του κουίζ μου, δεν είναι η Δέσπω Διαμαντίδου, ούτε η Κάκια Αναλυτή. Προσπαθήστε κι άλλο. Αν δω ότι δεν το βρήκε κανένας, θα το αποκαλύψω.
 
Η συγκεκριμένη φωτο ειναι απο σκηνή της ταινίας του Θαναση Βέγγου "Ενα ασυλληπτο κορόιδο".

Στους τιτλους της ταινίας προσεξα οτι αναφερεται το ονομα Ελένη Μεντή...προκειται για την μετεπειτα γνωστή ηθοποιο Νένα Μεντή σε εφηβική τότε ηλικία????????? την ανηψιά του ηθοποιου Κώστα Μεντή ο οποιος συμπρωταγωνιστούσε μαζί με το Θαναση Βέγγο σε πολλες ταινίες????
 
hannele είπε:
Η συγκεκριμένη φωτο ειναι απο σκηνή της ταινίας του Θαναση Βέγγου "Ενα ασυλληπτο κορόιδο". Στους τιτλους της ταινίας προσεξα οτι αναφερεται το ονομα Ελένη Μεντή...προκειται για την μετεπειτα γνωστή ηθοποιο Νένα Μεντή σε εφηβική τότε ηλικία????????? την ανηψιά του ηθοποιου Κώστα Μεντή ο οποιος συμπρωταγωνιστούσε μαζί με το Θαναση Βέγγο σε πολλες ταινίες????
Πολύ σωστά hannele!!! Είναι η Νένα Μεντή σε ηλικία 24 ετών. Η ταινία είναι του 1969 συγκεκριμμένα και είναι η πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση της Νένας Μεντή, σ' ένα ρόλο που ούτε καν μιλάει.
 
Πάντως οι περισσότεροι φαίνονται μεγαλύτεροι από την ηλικία τους ή είναι η ιδέα μου ?
 
fani_grgr είπε:
Πάντως οι περισσότεροι φαίνονται μεγαλύτεροι από την ηλικία τους ή είναι η ιδέα μου ?
Παίζουν ρόλο τα ντυσίματα και τα κουρέματα της εποχής...
 
Μία ακόμη ενδιαφέρουσα φωτογραφία από το κέντρο Μυρτιά, όπως αναγράφεται στη λεζάντα. Αλέκος Αλεξανδράκης, Μίκης Θεοδωράκης, Μάνος Κατράκης, Βασίλης Διαμαντόπουλος. Η γυναίκα που γελάει ίσως είναι η Βούλα Ζουμπουλάκη. Εκτιμώ ότι πρέπει να είναι αρχές της δεκαετίας του '60. Το ιστορικό κέντρο διασκέδασης Μυρτιά (μεταγενέστερα Παλιά Ταβέρνα - 1896), βρισκόταν στο Μετς, σύμφωνα με αυτόν τον σύνδεσμο. Δεν γνωρίζω αν πλέον λειτουργεί. Πηγή.

katrakis.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην παραπάνω ωραία φωτογραφία η κυρία που γελάει νομίζω ότι είναι η Ζωή Φυτούση ή η Αλίκη Γεωργούλη.
 
Μου μοιάζει και μένα για Ζουμπουλάκη, αλλά αν ήταν κάποια γνωστή δεν θα το έγραφε η λεζάντα? Οπότε ίσως ήταν κάποια "της παρέας". Βλέπουμε και τη "Μαργαρίτα Μαργαρώ" εικονογραφημένη στο σκίτσο που κρέμεται σον τοίχο.
 
Εμενα δε μου θυμιζει καμια. Μαλλον προκειται για μια μη επωνυμη φιλη των ηθοποιων.
 
Μήπως είναι η Αλκαίου; 

Πάντως τα βλέμματα τα τραβάει ο Αλέκος. 
 
21  Απριλίου  1967. Αξιωματικός και στρατιώτης  ελέγχουν το ζευγάρι Παπαμιχαήλ-Βουγιουκλάκη, που κατευθύνονται στο θέατρο όπου εμφανίζονταν!    

67.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα σημαντικό γεγονός με πρωταγωνιστές αρκετούς γνωστούς ηθοποιούς αλλά και δημοσιογράφους έλαβε χώρα στην Αθήνα τον Απρίλιο του 1963. Στο γήπεδο του Παναθηναϊκού έπαιξαν φιλικό ομάδα των ηθοποιών με ομάδα δημοσιογράφων. Έτσι διακρίνουμε ανάμεσά τους, τον Λάμπρο Κωνσταντάρα (τερματοφύλακα), τον Νίκο Κούρκουλο, τον Κώστα Βουτσά, τον Γιώργο Πάντζα, τον Τάσο Γιαννόπουλο, τον Νίκο Τσαχιρίδη, τον Ανδρέα Ντούζο, τον Βασίλη Μαυρομάτη, τον Γιώργο Οικονόμου και άλλους. Στον ραδιοφωνικό σχολιασμό ο Κώστας Ρηγόπουλος. Επίσης διακρίνονται ανάμεσα στους θεατές η Τζένη Καρέζη και ο Ζάχος Χατζηφωτίου. Από το 6:59 και μετά. Μετά το πέρας του ρεπορτάζ μην το κλείσετε γιατί ακολουθούν τα εγκαίνια του Hilton. Video από το Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο. 
 
Μία ακόμη ενδιαφέρουσα φωτογραφία από το κέντρο Μυρτιά, όπως αναγράφεται στη λεζάντα. Αλέκος Αλεξανδράκης, Μίκης Θεοδωράκης, Μάνος Κατράκης, Βασίλης Διαμαντόπουλος. Η γυναίκα που γελάει ίσως είναι η Βούλα Ζουμπουλάκη. Εκτιμώ ότι πρέπει να είναι αρχές της δεκαετίας του '60. Το ιστορικό κέντρο διασκέδασης Μυρτιά (μεταγενέστερα Παλιά Ταβέρνα - 1896), βρισκόταν στο Μετς, σύμφωνα με αυτόν τον σύνδεσμο. Δεν γνωρίζω αν πλέον λειτουργεί. Πηγή.

Είναι η Αλίκη Γεωργούλη  έτος 1966! Την έχω ξαναδεί αλλού τη φωτό και το αναφέρανε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λογικό, αφού μέχρι το 1965 ήταν κα. Αλεξανδράκη
 
Δεν πρέπει να είναι το 66. Η αν είναι δεν είναι η Γεωργούλη. Απ το 62 ο γάμος τους πήγαινε προς το τέλος το 64 έφυγε ο Αλεξανδράκης απ το σπίτι τους με άσχημο τρόπο κι από τότε η ίδια είπε πως τον είδε δύο φορές όλες κι όλες κι αυτές τυχαία, οπότε δε νομίζω να τα λέγανε κ να γελαγανε.

Κρίνοντας απ τη συντροφιά πρέπει να είναι 61-62
 
Τελικά μετά από έρευνα που έκανα,  η αλήθεια είναι διαφορετική από την αρχική μου εκτίμηση. Σύμφωνα με το βιβλίο " Η ιστορία του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά από τον 19ο στον 21ο αιώνα" (εκδ. Νέος Κύκλος, 2013), η φωτογραφία εμπεριέχεται όπως φαίνεται παρακάτω (σελ 146-147) και μάλιστα στην επόμενη σελίδα αναφέρεται ότι "...Κορυφαίες εκφάνσεις της Πολιτιστικής Άνοιξης στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, στα μέσα της δεκαετίας του '60 υπήρξαν οι παραστάσεις του θιάσου Αλέκου Αλεξανδράκη - Αλίκης Γεωργούλη με σκηνοθέτη τον Γιώργο Σεβαστίκογλου (περίοδος 1965-66)...". Λογικά από κάποια παράσταση της περιόδου θα είναι και η φωτογραφία αυτή.

katrakis.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω... Εξακολουθεί να μου φαίνεται δύσκολο. 

Οι δύο ηθοποιοί φαίνεται πως φορούν τις βέρες τους. Το '64 ο Α. Α. γνώρισε τη μετέπειτα γυναίκα του το '65 γεννήθηκε ο γιος του μου φαίνεται δύσκολο να είναι εκείνης της εποχής. Το '65 πρέπει να γέννησε κι η Γεωργούλη το γιο της, δεν κολλάει. Μήπως ξέρεις έργο; Λέει οτι οταν ήταν έγκυος στο γιο της έπαιζε με τον Κατράκη το " Αυτό το ζώο το παράξενο". Ο θίασος πάντως πρέπει να διατηρήθηκε και μετά το χωρισμό για κάποιο διάστημα λόγω υποχρεώσεων. Αλλά είναι και οι βέρες.. δεν ξέρω. 
 
Δεν ξέρω... Εξακολουθεί να μου φαίνεται δύσκολο. 

Οι δύο ηθοποιοί φαίνεται πως φορούν τις βέρες τους. Το '64 ο Α. Α. γνώρισε τη μετέπειτα γυναίκα του το '65 γεννήθηκε ο γιος του μου φαίνεται δύσκολο να είναι εκείνης της εποχής. Το '65 πρέπει να γέννησε κι η Γεωργούλη το γιο της, δεν κολλάει. Μήπως ξέρεις έργο; Λέει οτι οταν ήταν έγκυος στο γιο της έπαιζε με τον Κατράκη το " Αυτό το ζώο το παράξενο". Ο θίασος πάντως πρέπει να διατηρήθηκε και μετά το χωρισμό για κάποιο διάστημα λόγω υποχρεώσεων. Αλλά είναι και οι βέρες.. δεν ξέρω. 
Σύμφωνα με την ίδια πηγή, τα πιθανά έργα ήταν δύο, και τα δύο την περίοδο 1965-66. Το πρώτο χρονολογικά (24/11/65-10/4/66) ήταν το Έγκλημα και Τιμωρία του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι απ' όπου και η σχετική φωτογραφία με τους Αλέκο Αλεξανδράκη και Βάσο Ανδρονίδη. Αμέσως μετά το Έγκλημα και Τιμωρία παίχτηκε το Ένας μήνας στην εξοχή του Ιβάν Τουργκένιεφ. Παρακάτω παραθέτω και ένα σχετικό κολάζ από τις πληροφορίες της πηγής, δηλωτικό και του κλίματος της εποχής.

1. Το κολάζ.

georgouli1.jpg



2. Αλέκος Αλεξανδράκης και Βάσος Ανδρονίδης στο Έγκλημα και Τιμωρία, 1965.

georgouli4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο παρακάτω απόσπασμα από τη σειρά της ΕΡΤ "Πρόσωπα θεάτρου" (1982), ο Ανδρέας Φιλιππίδης μιλάει για την πρώτη σύζυγό του, Δέσπω Διαμαντίδου.

 
Μια σημαντική συνέντευξη που έδωσε η Φλωρέττα Ζάννα λίγες εβδομάδες πριν φύγει από τη ζωή. Μιλάει για την ίδια και τον Ντίνο Δημόπουλο και αποκαλύπτει πλευρές του χαρακτήρα και των δύο. Συνοδεύεται καιν από σπάνιο φωτογραφικό υλικό.

Και μία τηλεοπτική συνέντευξη του ίδιου του Ντίνου Δημόπουλου το 1998.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα