Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Μια σημαντική συνέντευξη που έδωσε η Φλωρέττα Ζάννα λίγες εβδομάδες πριν φύγει από τη ζωή. Μιλάει γι
Απίστευτο ότι έδωσε τελικά συνέντευξη...

Θα μπορούσε ο δημοσιογράφος να αποσπάσει κι άλλα κατά τη γνώμη μου.

Σημαντικό για μένα πως από ότι καταλαβαίνω η Ζάννα δεν τρελαινοταν να παίξει με σκηνοθέτη τον άντρα της. Κάπου το είχαμε ξανααναφερει ( ίσως για την Ασημακοπούλου, δε θυμάμαι).

Πρόσεξα επίσης πως δύο φορές αναφέρει πως ο Δημόπουλος είχε θέμα με το βάρος των πρωταγωνιστριών του. Δε μου άρεσε πολύ αυτό. 

Το πιο σημαντικό όμως από αυτή τη στερνή συνέντευξη της ηθοποιού είναι πως αναφέρει με σαφήνεια πως ο Φίνος λογοκρινε τις ταινίες. Το είχα σκεφτεί, αλλά θετικά δε νομίζω να το είχε αναφέρει κανείς άλλος. Τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει από άλλον. 
 
Εξαιρετικά σπάνιες φωτογραφίες με τραγουδιστές αλλά και γνωστούς ηθοποιούς από το αρχείο του αγαπητού Γιάννη Φλωρινιώτη σε διαδικτυακό ρεπορτάζ μπορείτε να δείτε εδώ
 
Ο Γιαννης και η Ζωζω λατρεψανε τις πουλιες και τα στρας οσο κανεις!
 
Φοβερο ποστ. Σπαθη και Χριστιανα, κουκλαρες.

Ο Ζαχος με το χαρεμι του...
 
Καταπληκτικό (και ενημερωτικό - δεν ήξερα τη σχέση Χριστιάνας - Βιτάλη) δημοσίευμα. Ποτέ δεν μου άρεσε ο Φλωρινιώτης ως τραγουδιστής, δεν θα πήγαινα ποτέ να τον ακούσω, αλλά θα πρέπει να ήταν καλός σόουμαν για όποιους τους άρεσαν τέτοια σόου. Θυμάμαι πολύ καλά την εκπομπή στο Τρίτο με τον Χατζιδάκι (εκπομπές μάλλον, δύο ήταν, αλλά μόνο τη μία μπόρεσα να ακούσω). "Ένας μετέωρος αστροναύτης χωρίς επιστροφή". Δεν κατάλαβα τι του έβρισκε ο μακαρίτης και γιατί του έπλεκε τέτοιους ύμνους, αλλά κάτι περισσότερο ήξερε από μένα για φωνές και για ερμηνευτές. Την άλλη μέρα είχαν ξεσηκωθεί οι καλλιτεχνικές στήλες των εφημερίδων (ίσως όχι των πολύ λαϊκών, δεν ξέρω, εγώ Ελευθεροτυπία διάβαζα τότε) για το ανοσιούργημα του Χατζ. Σιγά ρε παιδιά ήθελα να τους πω. δεν έπαθε τίποτε ο κόσμος επειδή ο Χατζ έφερε τον Φλωρινιώτη στο τρίτο πρόγραμμα να τραγουδήσει με συνοδεία από τσέμπαλο. Δεν είχε δικαίωμα δημιουργός τέτοιου διαμετρήματος να κάνει κι ένα λάθος, στο κάτω κάτω? Φυσικά δεν έλειψαν τα χυδαία σχόλια που συνδύαζαν τη σεξουαλικότητα του Χατζ με την υποτιθέμενη του Φλωρινιώτη (διότι χωρίς να έχουμε ιδέα για τα προσωπικά του ανθρώπου και κρίνοντας από εμφάνιση και κίνηση μόνο είχαμε αποκρυσταλλώσει άποψη, τρομάρα μας). Πριν λίγα χρόνια βρήκα ηχογράφηση τμήματος της εκπομπής. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι βρήκε ο Χατζ. στον Φλωρινιώτη.

ΥΓ: Α, και η μποντιμπιλντερική του πόζα μου θύμισε ένα σχόλιο που είχα κάνει προ καιρού η bambinella θαρρώ για τις πρωταγωνίστριες που ρουφούσαν την κοιλιά τους στις φωτό με μαγιώ. Το ρούφηγμα του Φλωρινιώτiκης κοιλιάς δεν το έφτανε καμία :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υποκλίνομαι. Όντως η Ζωζώ ήταν εκτός συναγωνισμού. Αλλά μιλάμε για ανθρώπους, όχι για θεές.
 
Ανέκδοτη φωτογραφία από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Μόσχας του 1980, με τους Μάνο Κατράκη, Λίντα Άλμα και Λυκούργο Καλλέργη. Επίσης περιλαμβάνεται σημαντικό υλικό για τον Μάνο Κατράκη. Πηγή
 
Απόσπασμα από συνέντευξη της Ελένης Ζαφειρίου, του 1997, όπου αναφέρεται στον τρόπο με τον οποίο επιλέχθηκε για τον ρόλο της μάνας στην ταινία του Γρηγόρη Γρηγορίου "Πικρό ψωμί" (1960).

 
Ο Μιχάλης Νικολινάκος και ο Ζαννίνο στις ηλεκτρικές σκάλες της πλατείας Ομονοίας, 1957. Πηγή. Μπορείτε στον σύνδεσμο να βρείτε επίσης πολλές ενδιαφέρουσες φωτογραφίες του σπουδαίου ηθοποιού. 

nikolinakos.jpg
 
Μια φετινή συνέντευξη με τον καλό ηθοποιό Λευτέρη Ελευθεριάδη που παραμένει διακριτικά μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας.
 
Την οποία όμως ελπίζω να μη διάβασε ο συνεντευξιαζόμενος, ο οποίος μοιάζει να έχει πάθος για τη γλώσσα ("... τηλεπερσόνες και τηλεπερσόνους, που κυριολεκτικά δολοφονούν την γλώσσα") διότι ο δύστυχος χρησιμοποίησε λέξεις που η δημοσιογράφα δεν είχε ακούσει ποτέ της και τις οποίες μάλλον προσπάθησε να αποδώσει φωνητικά όπως τις άκουσε, με αποτέλεσμα μαργαριτάρια όπως "άλλα συνπαριμαρτούν. ", " φληναθήματα " και άλλα τα οποία είναι πταίσματα συγκριτικά. Και καλά δεν είχε ακούσει ποτέ της τη λέξη "συμπαρομαρτώ". Αλλά δεν έχει μάθει στο σχολείο της, ή παρατηρήσει, ότι "νπ" δεν υπάρχει στα ελληνικά και ότι το -ν- μπροστά από τα χειλικά μετατρέπεται σε μ? Εκτός αν εκείνη συνπαθεί, συνφωνεί και συνβαδίζει με ό,τι τη συνφέρει.
 
Η πρώτη εμφάνιση της Μπέτυς Λιβανού (Μπέτυ Τράτα στην ταινία, όπως είναι το πραγματικό της επίθετο) στην ταινία "Άγγελοι της αμαρτίας" (1966) του Ανδρέα Κατσιμητσούλια. Σε πολύ νεαρή ηλικία, 16 ετών μόλις, ξενίζει με το παρουσιαστικό που διαφέρει εντελώς από αυτό που έχουμε συνηθίσει.

betty.jpg
 
Την οποία όμως ελπίζω να μη διάβασε ο συνεντευξιαζόμενος, ο οποίος μοιάζει να έχει πάθος για τη γλώσσα ("... τηλεπερσόνες και τηλεπερσόνους, που κυριολεκτικά δολοφονούν την γλώσσα") διότι ο δύστυχος χρησιμοποίησε λέξεις που η δημοσιογράφα δεν είχε ακούσει ποτέ της και τις οποίες μάλλον προσπάθησε να αποδώσει φωνητικά όπως τις άκουσε, με αποτέλεσμα μαργαριτάρια όπως "άλλα συνπαριμαρτούν. ", " φληναθήματα " και άλλα τα οποία είναι πταίσματα συγκριτικά. Και καλά δεν είχε ακούσει ποτέ της τη λέξη "συμπαρομαρτώ". Αλλά δεν έχει μάθει στο σχολείο της, ή παρατηρήσει, ότι "νπ" δεν υπάρχει στα ελληνικά και ότι το -ν- μπροστά από τα χειλικά μετατρέπεται σε μ? Εκτός αν εκείνη συνπαθεί, συνφωνεί και συνβαδίζει με ό,τι τη συνφέρει.
Καλά, εντάξει, είναι γνωστό το τραγικό επίπεδο πολλών δημοσιογράφων...
 
Σε ένα περσινό αφιέρωμα για τον εκλιπόντα Γιώργο Παπαζήση, εμφανίστηκαν σπάνιες φωτογραφίες του ηθοποιού με σημαντικούς συντελεστές του χώρου. Από αυτό το αφιέρωμα είναι και η ακόλουθη φωτογραφία που προέρχεται από τη θεατρική παράσταση "Ο τρελός του λούνα παρκ και η ατσίδα" (1969). Στη φωτογραφία εμφανίζονται από αριστερά: Βαγγέλης Λιβαδάς, θεατρικός επιχειρηματίας, Γιώργος Λαζαρίδης, θεατρικός συγγραφέας, Θανάσης Βέγγος, Σμαρούλα Γιούλη, Ορφέας Ζάχος, Δημήτρης Χορν και Γιώργος Παπαζήσης. Πηγή

 ​

 ​

 PAP13.jpg
 
Αναγγελία γάμου Σωτήρη Μουστάκα - Μαρίας Μπονέλου. Τους "συνέλαβε" ο τηλεοπτικός φακός στο Ψυχικό.

 
Μία συλλεκτική εκπομπή την παραμονή της Πρωτοχρονιάς του 1975 στο τότε σπίτι της Νόνικας Γαληνέα, με πλήθος ηθοποιών, πολιτικών και άλλων αναγνωρίσιμων προσώπων που εμφανίζονται και κάποιοι από αυτούς επανεμφανίζονται το 1993. Στην παρουσίαση ο Χρήστος Οικονόμου, ο Νάσος Αθανασίου και ο εκλιπών πλέον εκλεκτός δημοσιογράφος Δημήτρης Λιμπερόπουλος (έφυγε πριν λίγους μήνες πλήρης ημερών) ο οποίος έκανε και τη σχετική ανάρτηση του video.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας το 1931, ως έφεδρος αξιωματικός.
74602886_3172951589388430_723159758344814592_o.jpg
 
Ο Νίκος Κούρκουλος, σε ηλικία 26 ετών και 2 χρόνια αφού αποφοίτησε από τη Σχολή του Εθνικού Θεάτρου, το 1960, με την Έλσα Βεργή και τον Τζαβαλά Καρούσο στο έργο του Graham Greene, Το δίλημμα του κυρίου Ρόουντς. Πηγή.
 
Σαν τον Τσαγανέα στην ίδια ηλικία μοιάζει μ' αυτό του μαλλί κι αυτό το κούτελο! Βιάσου να τριανταρίσεις νεαρέ μου γιατί δεν σε βλέπω να κάνες καριέρα μ' αυτή τη φάτσα.
 
Πίσω
Μπλουζα