Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Δεν ξέρω αν εννοείτε αυτό το οποίο είχε γυρίσματα εντός του Πολυτεχνείου "Άσπρο και μαύρο" (1973) των Θανάση Ρεντζή και Νίκου Ζερβού όπου ακούγεται η πρώτη έκδοση του "Καλημέρα ήλιε" με άλλους στίχους (Δημήτρης Χριστοδούλου) και τη γνωστή σύνθεση του Μάνου Λοΐζου.

΄Οχι δεν είναι αυτό. Το ντοκιμαντέρ μου είδα στο Λονδίνο το είχαν γυρίσει Ολανδοί.
 

Μήπως εννοείτε αυτο; είναι το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό, έπαιζε κι ο Μαξιμιλιαν Σελ αν θυμάμαι καλά.
Στην Ελλάδα δεν παίχτηκε διότι μεσολάβησε το Πολυτεχνείο και φάνηκε πολύ ωραιοποιημενη κ κινηματογραφική η προσέγγιση του Ντασεν.
 

Μήπως εννοείτε αυτο; είναι το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό, έπαιζε κι ο Μαξιμιλιαν Σελ αν θυμάμαι καλά.
Στην Ελλάδα δεν παίχτηκε διότι μεσολάβησε το Πολυτεχνείο και φάνηκε πολύ ωραιοποιημενη κ κινηματογραφική η προσέγγιση του Ντασεν.
karapiperim, έχεις δίκιο. Πρέπει να είναι η "Δοκιμή", με τη Μελίνα Μερκούρη, τον Μαξιμίλιαν Σελ και τον Λώρενς Ολίβιε. Νομίζω εμφανιζόταν για λίγο και η Ολυμπία Δουκάκη.
 

Μήπως εννοείτε αυτο; είναι το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό, έπαιζε κι ο Μαξιμιλιαν Σελ αν θυμάμαι καλά.
Στην Ελλάδα δεν παίχτηκε διότι μεσολάβησε το Πολυτεχνείο και φάνηκε πολύ ωραιοποιημενη κ κινηματογραφική η προσέγγιση του Ντασεν.
΄Οχι, ούτε αυτό είναι. Ήταν ντοκυμαντέρ, γυρισμένο από ταράτσες και ορόφους σπιτιών γύρω από το πολυτεχνείο, από Ολανδούς κινηματογραφιστές/δημοσιογράφους. Ντοκιμαντέρ για την αντίσταση. Χωρίς ηθοποιούς, χωρίς 'σενάριο' . Ο σύλλογος των Βρετανών φοιτητών ρώτησε τους Ελληνες που είμαστε στη συγκέντρωση - Πώς θέλετε να σας βοηθήσουμε, όπλα? χρήματα? συναγωνιστές? Φαίνεται λοιπόν πως το ντοκυμαντέρ αυτό δεν παίχτηκε ποτέ στην Ελλάδα.
 
Αν θυμάμαι καλά το φιλμάκι που δείχνει το τανκ να γκρεμίζει την πόρτα του Πολυτεχνείου το είχαν γυρίσει Ολλανδοί οπότε ίσως να είναι απόσπασμα από το ντοκυμανταίρ αυτό.
 
Ντοκιμαντέρ για την αντίσταση. Χωρίς ηθοποιούς, χωρίς 'σενάριο'
Α , τώρα κατάλαβα. Νόμιζα πως ψάχνατε δραματοποιημενο. Μιλατε μάλλον για την περίπτωση Κουραντ. Ολλανδός ανταποκριτής ήταν που ζούσε στην Ελλάδα, νομίζω είχε παντρευτεί κι Ελληνίδα.
Τα πλάνα έχουν παιχτεί κ παίζονται κάθε χρόνο στην επέτειο ως κομμάτια διαφόρων αφιερωμάτων. Υπάρχει σίγουρα ένα ντοκιμαντέρ του Ροβηρου Μανθουλη που τα περιέχει, κ το είδα θαρρώ πρόπερσι. Θα το ψάξω.
.... το έψαξα. Για δείτε κι αυτό μήπως περιέχονται τα πλάνα που θυμόσαστε

 
Τελευταία επεξεργασία:
Α , τώρα κατάλαβα. Νόμιζα πως ψάχνατε δραματοποιημενο. Μιλατε μάλλον για την περίπτωση Κουραντ. Ολλανδός ανταποκριτής ήταν που ζούσε στην Ελλάδα, νομίζω είχε παντρευτεί κι Ελληνίδα.
Τα πλάνα έχουν παιχτεί κ παίζονται κάθε χρόνο στην επέτειο ως κομμάτια διαφόρων αφιερωμάτων. Υπάρχει σίγουρα ένα ντοκιμαντέρ του Ροβηρου Μανθουλη που τα περιέχει, κ το είδα θαρρώ πρόπερσι. Θα το ψάξω.
.... το έψαξα. Για δείτε κι αυτό μήπως περιέχονται τα πλάνα που θυμόσαστε

Προς το τέλος μερικά πλάνα θυμίζουν το ντοκιμαντέρ που είδαμε στο Λονδίνο. ΄Ισως ο Ολλανδός που αναφέρετε να ήταν στο γκρουπ που χρηματοδότησε η Μελίνα. Εκείνη η μέρα και το απόγευμα στο Λονδίνο δεν θα το ξεχάσω ποτέ, δυστυχώς.
 
Εκείνη η μέρα και το απόγευμα στο Λονδίνο δεν θα το ξεχάσω ποτέ, δυστυχώς.
Τι συνέβη; νομίζω θα ήταν ωραίο να είχαμε μια μαρτυρία από κάποια που τα έζησε από κοντά.
Στην αυτοβιογραφία της Μερκούρη που έχω διαβάσει οι αφηγήσεις που ξεκινούν από την παιδική της ηλικία τελειώνουν λίγο πριν τα γεγονότα του Πολυτεχνείου οπότε δεν τα εξιστορεί εκεί.
Αν πάντως θέλετε εγώ θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις αναμνήσεις σας από εκείνη την περίοδο.
 
Χοντρουλης ήταν ο Βουτσάς για ποδοσφαιριστης... αλλά τώρα που το σκέφτομαι κι ο Ροναλντο χοντρουλης ήταν... όχι ο τωρινός, ο ρετρό πλέον Ροναλντο:)
 
Τι συνέβη; νομίζω θα ήταν ωραίο να είχαμε μια μαρτυρία από κάποια που τα έζησε από κοντά.
Στην αυτοβιογραφία της Μερκούρη που έχω διαβάσει οι αφηγήσεις που ξεκινούν από την παιδική της ηλικία τελειώνουν λίγο πριν τα γεγονότα του Πολυτεχνείου οπότε δεν τα εξιστορεί εκεί.
Αν πάντως θέλετε εγώ θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις αναμνήσεις σας από εκείνη την περίοδο.
Το τι έγινε εκείνη την ημέρα στο Λονδίνο είναι κάτι που θέλω να ξεχάσω. Θλιβερή κατάσταση.
 
Πίσω
Μπλουζα