Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

1962. Κατερινα Χελμη, Γιαννης Δαλιανιδης και Βαγγελης Βουλγαριδης σε ενα διαλειμμα απο τα γυρισματα της ταινιας Νομος 4000.

1633435397099.jpeg
 
Διαβάζω τα ποστ σου, και ένα έχω να πω: δεν έχω γνωρίσει πιο φανατικό αντι-βουγιουκλακικό :rofl:
Δεν ξέρω αν είμαι αντι-βουγιουκλακικός αλλά μ'αρέσει να κατεβάζω τοτέμ από τα βάθρα τους. Η Βουγιούκλω μου δίνει συνέχεια αφορμές. Το έπαιζε ντίβα αλλά από φωτό και συνεντεύξεις μου φαίνεται ότι ήταν πιο ανασφαλής κι από μένα.
Όμως οφείλω να ομολογήσω ότι μ'άρεσε το σπίτι της. Εκείνης της εποχής τα σπίτια μου κάνουν κάτι.
 
Δεν ξέρω αν είμαι αντι-βουγιουκλακικός αλλά μ'αρέσει να κατεβάζω τοτέμ από τα βάθρα τους. Η Βουγιούκλω μου δίνει συνέχεια αφορμές. Το έπαιζε ντίβα αλλά από φωτό και συνεντεύξεις μου φαίνεται ότι ήταν πιο ανασφαλής κι από μένα.
Όμως οφείλω να ομολογήσω ότι μ'άρεσε το σπίτι της. Εκείνης της εποχής τα σπίτια μου κάνουν κάτι.
Δεν είμαι φαν την συγκεκριμένης ως ηθοποιού, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ένα μύθος που μεγάλωσε ήδη 2 γενιές και συνεχίζει ακάθεκτη ακόμα και μετά τον θάνατό της να γοητεύει. Όταν πριν 1 χρόνο η κόρη μου που ήταν 7 χρονών είδε για πρώτη φορά την σκηνή από την Νεράιδα και το Παλικάρι που η Βουγιουκλάκη ντυμένη Σηφαλιός χορεύει και τραγουδάει μαγεύτηκε! Από τότε έγινε φανατική βουγιουκλακικία :) Νομίζω για αυτές τις ηλικίες είναι ίνδαλμα η Αλίκη. Επίσης οι ταινίες είναι ομαδική δουλειά, που σημαίνει ότι όλοι έχουν βάλει το λιθαράκι τους στον μύθο της.

Για μένα ο μεγαλύτερος Έλληνας σταρ είναι ο Θανάσης Βέγγος. Είναι αγαπημένος μου, οι ταινίες του με κάνουν να γελάω και να κλαίω μαζί. Τον λατρεύω.
 
Και να φανταστείς, ο Βέγγος ήταν εντελώς αντι-σταρ: προσγειωμένος, εργατικός, πολύ καλός ηθοποιός και στις ταινίες του περνούσε και μηνήματα. Και φυσικά δεν ήταν αντικειμενικά όμορφος.
 
Καλέ στην φωτογραφία με τον Βουτσά σε νυχτερινό κέντρο, προς στιγμήν νόμισα οτι οι εσπαντρίγιες πλατφόρμες ήταν στα πόδια του. Είναι τα λεγόμενα παιχνίδια του φακού, αφού το υπόλοιπο της συνοδού του δεν φαίνεται στο ενσταντανέ. Αλήθεια, ποιά να είναι η τραγουδίστρια; Πρέπει να μιλάμε για τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του 80, αφού τότε είχε πάρει και ένα παρόμοιο πουκάμισο η μητέρα μου.
 
Και να φανταστείς, ο Βέγγος ήταν εντελώς αντι-σταρ: προσγειωμένος, εργατικός, πολύ καλός ηθοποιός και στις ταινίες του περνούσε και μηνήματα. Και φυσικά δεν ήταν αντικειμενικά όμορφος.
Για μένα αυτός είναι ο πραγματικός σταρ! Αυτός που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει, δεν ακίζεται στον φακό, υπηρετεί την τέχνη του, όχι τον εαυτό του. Οι ταινίες του είχαν πάντα μηνύματα ανθρωπιάς και αγάπης για τον συνάνθρωπο. Αμέσως ταυτίζεσαι με τους ηρωές του και ιδιαίτερα με τον ίδιο τον Θανάση.
Επίσης είναι ο μόνος που γύριζε ταινίες με το όνομά του στον τίτλο της ταινίας:
Ένας Βέγγος για όλες τις δουλειές, Δόκτορ Ζιβέγγος, Τρελός παλαβός και Βέγγος, και πολλές άλλες.
Το όνομά του έγινε συνώνυμο του ανθρώπου που τρέχει και δουλεύει ασταμάτητα, "τρέχει σαν Βέγγος".
Και καμία σχέση με ομορφιά. Αλλά είναι και θα παραμείνει αγαπημένος όλων των Ελλήνων, και ιδιαίτερα δικός μου αγαπημένος.
 
Καλέ στην φωτογραφία με τον Βουτσά σε νυχτερινό κέντρο, προς στιγμήν νόμισα οτι οι εσπαντρίγιες πλατφόρμες ήταν στα πόδια του. Είναι τα λεγόμενα παιχνίδια του φακού, αφού το υπόλοιπο της συνοδού του δεν φαίνεται στο ενσταντανέ. Αλήθεια, ποιά να είναι η τραγουδίστρια; Πρέπει να μιλάμε για τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του 80, αφού τότε είχε πάρει και ένα παρόμοιο πουκάμισο η μητέρα μου.
Νομίζω ότι η τραγουδίστρια είναι η Άντζελα Δημητρίου.
 
Αντί να βλέπουμε το ντεκολτε της Άντζελας βλέπουμε του Βουτσά. Τραγικά πράγματα.
Μάλλον πρόκειται για την Δούκισα (Φωταρά) και όχι για την Άντζελα Δημητρίου (Αγγελική Κιουρτσάκη).
 
Νομίζω ότι η τραγουδίστρια είναι η Άντζελα Δημητρίου.
Είναι όντως η Άντζελα κάπου στις αρχές των 80s (1982-83 μάλλον). Αυτό το ξανθό κοντό μαλλί το είχε όταν έβγαλε τον δίσκο " Ότι πούμε μεταξύ μας". Μάλιστα είναι η φωτό που ανέβασε η Άντζελα για να αποχαιρετίσει τον Κώστα Βουτσά την ημέρα που ανακοινώθηκε ο θάνατός του.
 
Είναι όντως η Άντζελα κάπου στις αρχές των 80s (1982-83 μάλλον). Αυτό το ξανθό κοντό μαλλί το είχε όταν έβγαλε τον δίσκο " Ότι πούμε μεταξύ μας". Μάλιστα είναι η φωτό που ανέβασε η Άντζελα για να αποχαιρετίσει τον Κώστα Βουτσά την ημέρα που ανακοινώθηκε ο θάνατός του.
Μια που αναφερόμαστε στην Άντζελα Δημητρίου παραθέτω ένα ανατρεπτικό ντουέτο
Κώστας Χαριτοδιπλωμένος - Άντζελα Δημητρίου - Ναι - Official Video Clip 1992
Μουσική: Κώστας Χαριτοδιπλωμένος, Στίχοι: Γιώργος Μήτσιγκας
 
Και γω το πήγα για Δούκισσα στην αρχή, πριν βάλουν οι επαΐοντες τα πράγματα στη θέση τους. Τη Δημητρίου την ξέρω κυρίως από τα ψήγματα σοφίας της που έχω διαβάσει κατά καιρούς και όχι από τραγούδια ή φάτσα οπότε ούτε τη σκέφτηκα.
 
Και γω το πήγα για Δούκισσα στην αρχή, πριν βάλουν οι επαΐοντες τα πράγματα στη θέση τους. Τη Δημητρίου την ξέρω κυρίως από τα ψήγματα σοφίας της που έχω διαβάσει κατά καιρούς και όχι από τραγούδια ή φάτσα οπότε ούτε τη σκέφτηκα.
Βλέπε για παράδειγμα την δήλωσή της "Τρώω είδη υγιεινής"
Ναι νιπτήρες λεκάνες, μπιντέδες κλπ...
 
Πίσω
Μπλουζα