Αγαπημένο LP της Αννας Βισση

ΤΡΑΥΜΑ (1997) Δυστυχώς ο τελευταίος δίσκος της Άννας που βγήκε σε μορφή βινυλίου :( Μακάρι να έβγαζε και το Αντίδοτο σε LP...
 
Το έχεις το LP?Είναι διπλό?Πολυ συλλεκτικό θα είναι σίγουρα!
 
thebest20 είπε:
Το έχεις το LP?Είναι διπλό?Πολυ συλλεκτικό θα είναι σίγουρα!
ναι τον έχω τον δίσκο! όχι δεν είναι διπλός και όχι τόσο σπάνιος ;)
 
Έχει δηλαδή και τα 15 κομμάτια?8 στην πρώτη πλευρά και 7 στη δεύτερη?Δεν ήξερα ότι βγαίνουν και βινύλια διάρκειας πάνω από 1 ώρα,συνήθως τα χώριζαν σε 2πλά!!!!!!!
 
Για στανταρ αλμπουμς ηταν δυσκολοτερο να εχουν μαζεψει οι καλλιτεχνες πανω απο μια ωρα καινουργιου υλικου τη φορα. Στα best συνεβαινε πολυ συχνα. To Greatest Hits των Queen εχει 17 κομματια στο αρχικο μονο LP (58 λεπτα) ενω η Japan εκδοση εχει επισης 17 κομματια (καποια διαφορετικα) (61 λεπτα).
 
Μ'αρέσουν όλα της μεχρι το Εμείς. Περισσότερο μ'αρέσουν όσα εβγαλε μεχρι το 81-82. Επειδή πρέπει να επιλέξω, λεω το Ναι αν και θα προτιμούσα το Κιτρινο γαλάζιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα λογια του Rygar ειμαι περιπου και εγω και συμφωνω και με τον Aardy οποτε δεν ψηφισα τιποτα.
 
Το "Είμαι" θεωρώ καλύτερο LP της,σε αυτά που συμπεριλαμβάνονται στην ψηφοφορία.Τι να πει κανείς για τα κομμάτια "Είμαι", "Φως", "Ένα σου λέω", "Υπερβολές", "Υποψίες", "Άδικα"!!!!!!Οι ενορχηστρώσεις έχουν κάτι από όπερα,και γράφτηκε,όταν προετοιμάζονταν οι Δαίμονες!!!!!!
 
Ψήφισα το "Ναι" γιατί αυτό το lp νομίζω πως περιέχει την Βϊσση που αγάπησα ως παιδί και που πάντα θα αγαπώ. Εξίσου μου αρέσει και το "Κίτρινο-γαλάζιο" του 1979. Από τον Καρβέλα και μετά δυστυχώς η συγκεκριμένη καλλιτέχις έχασε κάθε ευκαιρία για να μπει στο πάνθεον των μεγάλων ελληνίδων τραγουδιστριών
 
Εγω παντως, παρολο που ο Καρβελας δεν μου ειναι συμπαθης, θεωρω οτι η συνεργασια του με τη Βισση εφτασε και τους δυο στις καλυτερες τους καλλιτεχνικες στιγμες.

Δεν μου πολυαρεσε η Βισση με τις πλισε φουστες και το στυλακι της εποχης. Εξαιρω καποια κομματια οπως η Μεθυσμενη Πολιτεια και αλλα.

Με Καρβελα εδωσε δυνατα κομματια, αξιομνημονευτα και καταφερε να τα υποστηριξει και σκηνικα (φωνη ειχε ετσι κι αλλιως).

Φυσικα εως ενος σημειου. Μετα απο καποια χρονια προσωπικα με κουρασε...παραμενει παντως η κορυφαια ποπ Ελληνιδα τραγουδιστρια παρα τα στραβοπατηματα των τελευταιων ετων.
 
Πριν τον Καρβέλα ηταν ποιοτική, μολις τον γνώρισε εγινε ποπ εμπορική αλλα επειδή στα 80'ς μεγαλώσαμε, μας αρέσει. Ε στα 90'ς, άστο......
 
Θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν στη λίστα και τα albums "Αννα Βϊσση" του 1981 (περιείχε το πολύ καλό "Καλημέρα καινούρια μου αγάπη") αλλά και το "Είμαι το σήμερα και είσαι το χθες" του 1982- super νοσταλγικά και τα δύο. Απορώ γιατί δεν είναι...

Πάντως όσον αφορά την "καρβελική" Άννα Βίσση υπάρχουν θεωρώ διαβαθμίσεις. Τα πρώτα τους albums στη δεκαετία του 80 (π.χ. "Κάτι συμβαίνει", "Τώρα") ήταν σαφέστερα καλύτερα απ ότι στα 90ς όπου - όπως είπε και ο φίλος Rygar- ας το!!!!
 
Η πρωτη μου επιλογη ειναι το τραγουδι

Άννα Βίσση & Νίκος Καρβέλας - Εμείς - Official Video Clip


[edit] Tα edit που γινονται απο τους mod και τους admin δεν θα τα επεξεργαζεσαι! Σου εκανα edit πριν και σου εβαλα τιτλους στα βιντεο! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@BETTY BOOP[/USER]

Χριστινα, τιτλους....βαζουμε και τους τιτλους απο τα video, για ξερουμε τι και πως σε περιπτωση που "πεσουν"!!! :)

Τωρα οσο αφορα τα της δημοσκοπησης....ζορικα τα πραγματα... :xm:

Θα το εξετασω και θα επανερθω. :)

 
Είμαι η Άννα που δεν ξέχασες ακόμη, είμαι η Άννα που σε ξέχασε συγνώμη. Αυτήν την Άννα αγαπήσαμε και δεν ξεχάσαμε πλην όμως αυτή προτίμησε να ακολουθήσει άλλα μονοπάτια. Γι' αυτό το κομμάτι και τον σπουδαίο στιχουργό Σαράντη Αλιβιζάτο προτιμώ το "Να 'χες καρδιά" (1984).

 

1@BETTY BOOP[/USER]

Την επομενη φορα που θα πατησεις επεξεργασια και θα κανεις edit πανω σε edit που εχει κανει καποιος mod ή admin εχει infraction!

 
Πίσω
Μπλουζα