Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Και εγώ το πρώτο βιβλίο της Κρίστι που διάβασα ήταν το Ποιος σκότωσε τον Ακρόϊντ. Σε χριστουγεννιάτικη Κρίστι να πρωτείνω τα Εφιαλτικά Χριστούγεννα με τον Πουαρό που (όπως φαίνεται και από τον τίτλο) λαμβάνει χώρα Χριστούγεννα
 
To πρώτο βιβλίο της Κρίστι που διάβασα, στο γυμνάσιο ήμουν, ήταν η "Ποντικοπαγίδα". Μου είχε κόψει την ανάσα! Αργότερα, που το ξαναδιάβασα, απόρησα γιατί. Έχει γράψει πολύ καλύτερα. Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα και στα ελληνικά και στο πρωτότυπο. Κάποια αριστουργήματα, κατά την άποψή μου, όπως το "Τaken at the flood" ή το "Five little pigs" είναι παραγνωρισμένα, ενώ άλλα, όπως το "Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές", τα θεωρώ υπερτιμημένα.

Το "Ποιος σκότωσε τον Ακρόϋντ" και το "Ατελείωτη νύχτα" είναι από τα πολύ πολύ καλά της. Πάντως, αυτό που με φρίκαρε νομίζω περισσότερο από όλα, ήταν το "Οι άγγελοι δε φλυαρούν".

Το "Αυλαία" είναι ελεεινό! ΕΛΕΕΙΝΟ! Όποιος το διάβασε, πιστεύω πως καταλαβαίνει τι λέω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να καταλαβει κανεις αυτο το χαρακτηριστικο, αν δεν εχει διαβασει και τα δυο βιβλια.
Όντως έτσι είναι. Εγώ αυτό που έπαθα με αυτό το κοινό χαρακτηριστικό, είναι να το βρω εκνευριστικό στην περίπτωση του Ακρόυντ και ωραίο στην περίπτωση της Ατελείωτης Νύχτας. Δεν ξέρω ακόμα γιατί, ίσως η γενικότερη ατμόσφαιρα μυστηρίου και ο ρομαντισμός της Ατελείωτης Νύχτας βοήθησε σ'αυτό.

Όσο για την Αυλαία, εγώ δεν θα το χαρακτήριζα "ελεεινό" όπως η Αγγελίνα, κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά ωραίο, απλά έχει κάποια ενοχλητικά στοιχεία, κυρίως από ιδεολογικής άποψης. Είναι έξυπνα τα ερωτήματα που θέτει, αλλά διαφωνώ με τη στάση του Πουαρό σ'αυτό το βιβλίο.
 
Αγγελίνα και εγω με το οι άγγελοι δεν φλυαρούν φρίκαρα, θα γινότανε σπουδαίο θρίλερ κάτι σαν τα πουλιά του χιτσόσκ
 
αδιαμφισβήτητα το <<οι αγγελοι δεν φλυαρουν>> ειναι το πιο ανατριχιαστικο εργο της Αγκαθα. πολυ αγωνια μυστηριο και στο τελος η κορυφωση! Παντως αν και υπαρχουν χριστουγεννιάτικα βιβλία της Αγκάθα προτιμαω να διαβαζω Ντίκενς τα Χριστούγεννα.
 
Αλήθεια, γιατί δεν έχει γίνει ταινία το "Οι άγγελοι δε φλυαρούν;" Μπορώ να το φανταστώ με τη Maggie Smith πρωταγωνίστρια...εντάξει, κάποια χρόνια νωρίτερα. Τη λατρεύω αυτή την ηθοποιό, τη βρήκα εξαιρετική στο "Εγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ", που ήταν κάπως σχετικό θεματολογικά. Ξέρει κανείς αν έχει παίξει σε άλλη ταινία μυστηρίου;

texter, συμφωνώ για τον Ντίκενς! Πριν από κανένα χρόνο διάβαζα μανιωδώς και ακαταλήπτως Κρίστι κι είχα πάθει overdose. Ήταν η εποχή που συμπλήρωσα τη συλλογή μου. Τώρα κάνω διάλειμμα με συγγραφείς των φιορδ. :D

Δε μπορώ να δεχτώ ότι, στο ηλιοβασίλεμα της ζωής και της καριέρας του, ο Πουαρώ θα έκανε φόνο, ούτε θα αυτοκτονούσε, whatever the reason. Ενα κάρο σαχλαμάρες. Ακριβώς επειδή συνολικά θαυμάζω τόσο το έργο της Κρίστι, για μένα, σαν αναγνώστρια, ήταν προδοσία και μάλιστα άνευ λόγου και αιτίας. Μια αψυχολόγητη και βλακώδης κίνηση που εξακολουθεί να με εξοργίζει, όποτε το θυμάμαι.
 
το <<οι άγγελοι δεν φλυαρούν>> έχει γινει ταινία στα γαλλικά με τους catherin frot και andre dussollier πρωσοπικά δεν μου αρεσε και πολυ αλλα ξερω οτι εχει γίνει και με την μις Μαρπλ αν και δεν την εχω δει.
 
Παιδιά ο ''Ακρούντ'' δεν μου πολύαρεσε , επίσης η ανατροπή στο τέλος που γίνεται μου θύμισε ένα άλλο βιβλίο της Αγκάθας, όχι πάντως αυτό που σχολίασε η Κατερίνα με την μπάμπι, δεν λέω φυσικά ποιο! επίσης το τέλος μου φάνηκε αξιοπερίεργο :eek: καθως δεν καταλαβαινω γιατι ο δολοφόνος δεν δίδεται στην δικαιοσύνη( άλλο ένα σκοτεινό σημείο) Πιο δυνατά μέχρι σημερα θεωρω το ''οι αγγελοι δεν φλυαρουν'' . ''τα αστρα μιλούν για θάνατο'' το εγκλημα στο νείλο'' και το ''πάρτυ'' και ''10 μικροί νέγροι''!
 
texter είπε:
το <<οι άγγελοι δεν φλυαρούν>> έχει γινει ταινία στα γαλλικά με τους catherin frot και andre dussollier πρωσοπικά δεν μου αρεσε και πολυ αλλα ξερω οτι εχει γίνει και με την μις Μαρπλ αν και δεν την εχω δει.
Για τη γαλλική δε γνωρίζω αλλά δε θα το ψάξω, γιατί δεν έχω την παραμικρή επιθυμία να ακούσω τον Τόμμυ και την Τούπενς να μιλάνε γαλλικά, έκανα στο γυμνάσιο και τα απεχθάνομαι. Το άλλο επίσης δεν το γνωρίζω, είναι του BBC? Πάντως αναφερόμουν σε επεισόδιο-τηλεταινία, αλλά κινηματογραφική. Νομίζω το σενάριο έχει όλα τα φόντα.

Αριάδνη, σου απαντάω σε spoiler.

Στον Ακρόυντ, η εξιστόριση γίνεται από το δολοφόνο, στο σημείωμα που αφήνει πριν αυτοκτονήσει. Αν θυμάμαι καλά, ο Πουαρώ τον "αφήνει" να επιλέξει ανάμεσα στην παράδοση και την αυτοκτονία, όπως κάνει και με άλλους ενόχους σε άλλα βιβλία. Προφανώς, σου θύμισε το "Ατελείωτη νύχτα", όπου αφηγητής είναι και πάλι ο δολοφόνος, λίγο πριν του επιβληθεί η θανατική ποινή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγγελίνα δεν μπορω να βάλω πλοκή αλλιως θα σου ελεγα κάποια πράγματα πιο λεπτομερώς :) γυρω από τον Ακρουντ, όχι δεν μου έρχεται στο μυαλό η ατελείωτη νύκτα, την οποια δεν έχω διαβάσει κιολας :D αλλά άλλο βιβλίο. Δεν ήξερα πως ο Πουαρό αφήνει κάποιους ενόχους να επιλέξουν...φυσικά υπήρχε και η θανατική ποινή τοτε...
 
Ποιο βιβλίο σου θυμίζει ο Ακρόυντ;

Παρόμοια περίπτωση, όπου ο Πουαρώ αφήνει το δολοφόνο να επιλέξει το τέλος του, υπάρχει και σε ένα άλλο υπέροχο βιβλίο, το "Τραγικό ιντερμέτζο". Από τα καλύτερα της Κρίστι, για μένα.
 
Αγγελίνσ θα σου έγραφα λεπτομερως την σκέψη μου αλλά δεν μπορω να βάλω σποιλερ, οπότε δωρον-άδωρον και εδώ πρέπει να μπουν, είναι το θέμα ;) τέτοιο, πάντως ουτε το τραγικό ιντερμετζο μου θύμισε που το βρηκα και εγω καταπληκτικό και περισσότερο ψυχογραφικό! Τωρα που το λες καλή μου, εχει στοιχεία
 
αριαδνη είπε:
Παιδιά ο ''Ακρούντ'' δεν μου πολύαρεσε , επίσης η ανατροπή στο τέλος που γίνεται μου θύμισε ένα άλλο βιβλίο της Αγκάθας, όχι πάντως αυτό που σχολίασε η Κατερίνα με την μπάμπι, δεν λέω φυσικά ποιο! επίσης το τέλος μου φάνηκε αξιοπερίεργο :eek: καθως δεν καταλαβαινω γιατι ο δολοφόνος δεν δίδεται στην δικαιοσύνη( άλλο ένα σκοτεινό σημείο) Πιο δυνατά μέχρι σημερα θεωρω το ''οι αγγελοι δεν φλυαρουν'' . ''τα αστρα μιλούν για θάνατο'' το εγκλημα στο νείλο'' και το ''πάρτυ'' και ''10 μικροί νέγροι''!
Συμφωνώ για τον Ακρόυντ Αριάδνη, δεν μου άρεσε και με εκνεύρισε κιόλας. Δεν μου βγαίνει να το διαβάσω δεύτερη φορά. Τα άλλα βιβλία που αναφέρεις ανήκουν και στα δικά μου αγαπημένα, είναι όντως υπέροχα!
 
http://www.allthetests.com/quiz11/quiz/1102727600/Which-Agatha-Christie-Detective-Are-You

ένα ωραιο κουιζ, παιδιά μπορει να σας βγει ντετέκτιβ του αντιθετου φυλλου, δεν εχει σημασία! είναι αν ο τροπος που ψάχνετε τα πράγματα ταιριαζει με τον εκάστωτε ντετέκτιβ της Αγκάθας, εμενα μου βγαινει ανδρας :) πχ
 
Στο μεγαλυτερο ποσοστο ειμαι η Μις Μαρπλ!
 
bambinella 100 είπε:
Στο μεγαλυτερο ποσοστο ειμαι η Μις Μαρπλ!
ΒΒ κι εγω Μις Μαρπλ με ποσοστο γυρω στο 40%

ενω το ποσοστο για να ειμαι "Πουαρω" ειναι γυρω στο 20%
 
Lol 20% από όλους! Με πρώτο προφίλ 20% Miss Marple και τελευταίο 20% Poirot
 
Και μένα με πενταχοτόμισε!

For 20 % you are: You are Parker Pyne! For 20 % you are: You are Hercule Poirot!

For 20 % you are: You are Tuppence and Tommy Beresford.

For 20 % you are: You are Satterthwaite!

For 20 % you are: You are Miss Marple!
Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα! :D
 
Καλά σε μενα σε μεγαλο βαθμό μου βγαζει τον Παρκερ αλλά δεν ξερω ποιος είναι , δεν τον έχω ακόμα συναντησει ;) πιστευω!

μετα την Τουμπενς και τον Τομμυ! κορίτσια καντε και το τεστ της Ωστεν, εχει πλάκα
 
Πίσω
Μπλουζα