Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Καλημέρα. Διάβασα πρώτη φορά Άγκαθα Κρίστι στα 12 μου. (Ήταν το Τραγωδια σε 3 Πράξεις εκδ. Άγκυρα). Μετά από χρόνια και χρόνια τρελής αναζήτησης κατάφερα να μαζέψω όλα τα βιβλία της που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά καθώς και την αυτοβιογραφία της + ένα μη αστυνομικό " Η Ιζαμπέλ που φοβόταν το θάνατο" Τα έχω πλέον όλα σε εκδόσεις Λυχνάρι, για την ιστορία να πούμε ότι είναι ο εκδοτικός οίκος που έχει τα πνευματικά δικαιώματα των βιβλίων της Κρίστι στην Ελλάδα. Όλα τα άλλα είναι πειρατικά. Θα ήθελα να προτείνω τα 10 καλύτερα της(προσωπική άποψη). Μου αρέσουν όλα τα βιβλία της 1-2 μόνο με άφησαν αδιάφορη. Ιδού η λίστα:

1. Τα πέντε μικρά γουρουνάκια (το αγαπημένο μου)

2.Δέκα Μικροί Νέγροι

3.Στον αστερισμό της Παρθένου

4.Δηλητήριο σε μικρές δόσεις

5.Ο Σατανάς με την πλερέζα

6.Θλιμμένο κυπαρίσσι

7.Νέμεσις

8.Η δοκιμασία της αθωότητας

9.Ραντεβού στην Βαγδάτη

10.Θυμήσου τον θάνατο.

Έχω και το Μυαλο της Αλεπους θα κοιτάξω απόψε στο σπίτι και θα σας ενημερώσω αύριο.
 
Ολα! Ζηλευω το ραφι σου χαχαχαχα

Μερικα απο την δεκαδα σου, δεν τα εχω διαβασει. Συμπληρωνω τη λιστα μου λοιπον...

Μου κανει εντυπωση που σε καμια "δεκαδα" μελων μας δεν εχω δει το The Mysterious Mr Quin...
 
Wally είπε:
Μου κανει εντυπωση που σε καμια "δεκαδα" μελων μας δεν εχω δει το The Mysterious Mr Quin...
Ίσως επειδή δεν τον έχουν διαβάσει πολλοί, δεν θεωρείται από τα συνηθισμένα. Άνετα θα έμπαινε στη δική μου δεκάδα, τον λατρεύω τον Quin, αν και δύσκολα συγκρίνεται με τους άλλους ντετέκτιβς, γιατί μιλάμε για κάτι υπερφυσικό και πολύ διαφορετικό.

Λοιπόν, για να κρατήσουμε λίγο σε ζωντάνια αυτό το υπέροχο θέμα της αγαπημένης συγγραφέως τώρα που έφυγε η δημιουργός του η Bambinella, ορίστε ένα τεστάκι, το οποίο το έφτιαξα εγώ. Τιμήστε το please, ειδικά οι φανς, για να δω κι αν το έφτιαξα καλά :p

Ποιός χαρακτήρας ντετέκτιβ της Άγκαθα Κρίστι είστε;

1 Έχετε αναλάβει την υπόθεση ενός εγκλήματος. Τι είναι πιθανότερο να κάνετε;

α) Δεν πολυβγαίνετε από το σπίτι και βάζετε σε λειτουργία το μυαλό σας για να διαλευκάνετε την υπόθεση. Από το μυαλό δεν ξεκινάνε όλα;

β) Συζητάτε με όσους περισσότερους μπορείτε που να εμπλέκονται στην υπόθεση, απολαμβάνοντας ταυτόχρονα στην καφετέρια ένα ζεστό ρόφημα. Κάποια στιγμή όλο και κάποια αναλαμπή θα σας έρθει. Ή κάποιος θα σας θυμίσει κάτι...

γ) Μπαίνετε ολόκληρος στην περιπέτεια, παρακολουθείτε κρυφά τους υπόπτους, μέχρι που σκαρφίζεστε κάτι για να μπείτε στον ιδωτικό τους χώρο. Τι είναι η ζωή χωρίς λίγη δράση;

δ) Δεν ξέρετε και πολλά από αυτά, αλλά ευτυχώς έχετε πρακτικό μυαλό. Όλο και κάποιο κόλπο θα σκεφτείτε για να αποκαλυφθεί η αλήθεια.

2 Ποιά από τις παρακάτω φράσεις σας ταιριάζει περισσότερο;

α) Το μυαλό είναι το πιο σημαντικό απ'όλα, αλλά θέλει και την εξάσκησή του.

β) Είναι απίστευτο το πως κάποιοι άνθρωποι μοιάζουν μεταξύ τους και σε εμφάνιση και σε χαρακτήρα.

γ) Η ζωή δεν είναι συναρπαστική χωρίς λίγο μυστήριο και περιπέτεια.

δ) Τα νούμερα τα λένε όλα. Αρκεί να ρίξεις μία ματιά στη στατιστική και μαθαίνεις πολλά για τους ανθρώπους.

3 Πού προτιμάτε να απολαύσετε τον καφέ σας;

α) Καθισμένοι σε μία πολυθρόνα μπροστά στο τζάκι. Τι καλύτερο από τη θαλπωρή του τζακιού;

β) Σε μία όμορφη, ζεσή καφετέρια. Αν έχουν και τίποτα ωραία γλυκά για συνοδεία, ακόμα καλύτερα.

γ) Σ'ενα ωραία διακοσμημένο σαλόνι με μοντέρνα έπιπλα.

δ) Στην αναπαυτική καρέκλα του γραφείου σας.

4 Τι σκέφτεστε για τον έρωτα;

α) Πολύ ωραίο πράγμα, αλλά τι να το κάνεις αν ο άλλος δεν έχει μέθοδο και τάξη και κάνει το σπίτι άνω-κάτω;

β) Ρομαντικό, αλλά για άλλες ηλικίες. Το έχω πάρει απόφαση τώρα πια...

γ) Είναι πολύ όμορφο το να έχεις σταθερά έναν σύντροφο και να μοιράζεστε πράγματα.

δ) Ποιός έρωτας; Πρώτα πρέπει να μπαίνει η λογική, μετά το συναίσθημα.

5 Πώς θα προτιμούσατε να αιφνιδιάσετε έναν ένοχο;

α) Παίζοντας ψυχολογικά παιχνίδια με το μυαλό του. Στο τέλος θα τον φέρετε ακριβώς εκεί που θέλετε.

β) Λέγοντάς του ξεκάθαρα το τι σκέφτεστε γι'αυτόν. Εννοείται βέβαια ότι έχετε πάρει τις προφυλάξεις σας, η αστυνομία παραμονεύει πίσω από την πόρτα!

γ) Εισβάλλοντας ξαφνικά και απειλώντας τον με όπλο.

δ) Στήνοντάς του μία πολύ έξυπνη παγίδα ώστε να αποκαλυφθεί μόνος του.

6 Ποιόν θα είχατε για βοηθό στις υποθέσεις σας;

α) Θα δρούσατε άνετα και μόνος, αλλά θα μπορούσατε έστω και για παρέα να έχετε έναν καλό φίλο.

β) Κανέναν, θα δρούσατε αρκετά ήσυχα και μεθοδικά μόνοι σας. Στο τέλος απλά θα ζητούσατε από την αστυνομία να επέμβει.

γ) Τι καλύτερο από το σύντροφό σας; Μπορείτε να κάνετε πολλά μαζί.

δ) Μία όμορφη, γοητευτική κοπέλα και έναν γοητευτικό νεαρό για να μπορούν να σας φανούν χρήσιμοι με αυτήν την ομορφιά τους και να ξεγελάνε τους άλλους όπου χρειάζεται.

7 Επιλέξτε δραστηριότητα...

α) Σκάκι

β) Πλέξιμο

γ) Τζόκινγκ

δ) Διάβασμα

8 Ποιά εξόρμηση προτιμάτε;

α) Μία ήσυχη μέρα σ'ένα μικρό, γραφικό μέρος. Ειδικά αν έχει και καλό φαγητό.

β) Ένα ταξίδι με τρένο. Αν μη τι άλλο, θα συναναστραφείτε με κόσμο και θα κάνετε και νέες γνωριμίες.

γ) Μία απομονωμένη βίλλα στην εξοχή. Θα είναι τόσο γλυκά και ρομαντικά.

δ) Οπουδήποτε, δεν έχει σημασία. Αρκεί να μπορέσετε να ασχοληθείτε και λίγο με τις δουλειές σας εκεί που θα πάτε.

9 Επιλέξτε λιχουδιά:

α) Τίποτα σαν τη σοκολάτα!

β) Ένα αφράτο κέικ

γ) Ψητό κοτόπουλο

δ) Παξιμάδια ή κουλουράκια

10 Επιλέξτε ποτό:

α) Ένα παχύ, ζεστό ρόφημα σοκολάτας.

β) Ένα φλιτζάνι αρωματικό τσάι.

γ) Ένα αλκοολούχο ποτό, ό,τι και να είναι.

δ) Έναν απολαυστικό, αχνιστό καφέ.

Περισσότερα α

Είστε ο Ηρακλής Πουαρό

Δεν είστε και πολύ αθλητικός τύπος, προτιμάτε την καθιστική ζωή και τις ήσυχες δραστηριότητες. Ασχολείστε όμως με μία άλλου είδους άσκηση, αυτή του μυαλού. Σας αρέσει να το βάζετε σε λειτουργία, καθώς και να παίζετε παιχνίδια που το εξασκούν. Είστε λάτρης του καλού φαγητού, ενώ σας αρέσουν εξίσου και τα γλυκά, με ιδιαίτερη αδυναμία στη σοκολάτα. Δεν μπορείτε τους χαζούς ανθρώπους, αλλά ούτε και τους χαοτικούς, τα θέλετε όλα σε τάξη. Μπορεί να είστε ήσυχος άνθρωπος, αλλά αλίμονο σε εκείνον που θα σας υποτιμήσει και δεν θα σας πάρει στα σοβαρά γι'αυτό το λόγο. Τι λένε, τα σιγανά ποταμάκια να φοβάσαι!


Περισσότερα β

Είστε η μις Μαρπλ

Σας αρέσει πολύ να μελετάτε τους ανθρώπους και την ανθρώπινη φύση. Είστε αρκετά ακουστικός τύπος, και ακούτε τα προβλήματα των άλλων με ενδιαφέρον και ευχαρίστηση. Μπορεί να μην είχατε και την καλύτερη τύχη στα ερωτικά, αλλά είστε πολύ συμπαθής άνθρωπος, που χαίρει της εκτίμησης των άλλων, γι'αυτό έχετε τουλάχιστον κάποιους φίλους να σας πλαισιώνουν. Σας αρέσει η σπιτίσια ζωή και να κάνετε διάφορα μέσα στο σπίτι, αλλά δεν θα λέγατε όχι και σε κάποια ταξίδια. Άλλωστε έτσι θα διευρύνατε ακόμα περισσότερο τις γνώσεις σας για τους ανθρώπους και τον κόσμο γύρω. Έχετε αρκετή περιέργεια σαν άνθρωπος, το οποίο σας βοηθάει να ανακαλύψετε νέα πράγματα, αλλά προσέξτε λίγο, γιατί όπως λένε, η περιέργεια σκότωσε τη γάτα!


Περισσότερα γ

Είστε ο Τόμμυ και η Τούπενς

Είστε άτομα δραστήρια, που δεν αντέχουν να ζουν χωρίς λίγη περιπέτεια. Σας συναρπάζουν τα μυστήρια κα θέλετε τόσο πολύ να είστε εσείς το άτομο που θα βρει τη λύση τους. Αυτή η παρορμητικότητά σας μπορεί και να σας μπλέξει σε πολλές καταστάσεις, γι'αυτό χρειάζεται λίγη προσοχή. Έχετε αρκετό γούστο για τη διακόσμηση του σπιτιού και ωραίο στυλ. Συνήθως έχετε μία υγιή ερωτική ζωή, και προτιμάτε έναν πιστό σύντροφο που θα είναι μαζί σας μακροχρόνια. Κι αν μπορείτε να τον παρασύρετε στις περιπέτειες και στις εξερευνήσεις σας, τόσο το καλύτερο!


Περισσότερα δ

Είστε ο Πάρκερ Πάιν

Είστε ένας πρακτικός και αρκετά υλιστής άνθρωπος, που προτιμάει την ψυχρή λογική απ'το συναίσθημα. Αυτό το θεωρείτε συχνά κακό σύμβουλο, αλλά η λογική μπορεί να σας φέρει πιο κοντά στο να αποκτήσετε αυτό που θέλετε. Πιστεύετε στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα", και προκειμένου να φτάσετε ένα στόχο, δεν θα διστάζατε να κάνετε και πράγματα που μπορεί θεωρητικά να μην θεωρούνταν σωστά. Δεν σας ενδιαφέρουν οι ατομικές συμπεριφορές, θέλετε να ξέρετε γενικότερα στο που κινείται η πλειοψηφία των ανθρώπων. Γι'αυτό βρίσκετε πολύ ενδιαφέρουσες τις στατιστικές έρευνες. Και όταν πηγαίνατε σχολείο σας άρεσαν τα Μαθηματικά, γενικά βρίσκετε γοητευτικό τον κόσμο των αριθμών. Προτιμάτε να ανοίξετε μία εφημερίδα να μάθετε τα νέα, από το να διαβάσετε ένα λογοτεχνικό βιβλίο. Άλλωστε πρέπει πάντα να είστε προσγειωμένος στην πραγματικότητα, τι όφελος έχει η φαντασία ενός συγγραφέα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα το τεστ σου. Με απογοήτευσε το αποτέλεσμα. Είμαι ο Πάρκερ Παιν!!!
 
Δεν σου ταιριάζει δηλαδή; Μα γιατί κανείς δεν τον χωνεύει, έχει και τα καλά του ο Πάρκερ :p Εγώ βγήκα Πουαρό ξανά, όπως και σε παλαιότερα τεστ που είχα δοκιμάσει, και φυσικά μου ταιριάζει πολύ, είναι ο αγαπημένος μου ντετέκτιβ.
 
perlastar είπε:
.
Λοιπόν, για να κρατήσουμε λίγο σε ζωντάνια αυτό το υπέροχο θέμα της αγαπημένης συγγραφέως τώρα που έφυγε η δημιουργός του η Bambinella,
Nομιζω οτι αρκετα πραγματα εχουν ισιωσει και θελω να πιστευω οτι η Βιβη θα επιστρεψει
 
Εμένα βγήκε 50 - 50 ! Είστε ο Ηρακλής Πουαρό & Είστε ο Τόμμυ και η Τούπενς


:D
 
Χμμ...πολύ ενδιαφέρον συνδυασμός Kambia! Άρα είσαι μία μίξη ήσυχου-σκεπτόμενου αλλά και περιπετειώδους τύπου :D
 
Ηρακλής Πουαρό... :cool:
 
Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση. Το Μυαλό της Αλεπούς είναι το νούμερο 209 στις εκδόσεις Λυχνάρι. Πρώτη έκδοση 1937 με πρωτότυπο τίτλο Problem at Pollensia Bay and other stories. Περιέχει τις εξής ιστορίες: Το μυαλό της αλεπούς, Σερβίτσιο τσαγιού Αρλεκίνος και Πρόβλημα στον κολπο της Πολένσα. Το Φονικο στη Ροδο( νουμ. 207 Triangle at Rhodos) είναι ξεχωρίστό βιβλίο και περιέχει τις εξής ιστορίες: Φονικό στη Ρόδο, Για την αγάπη του Τέρρυ, Απο μηχανής διάβολος, Ένα τραγούδι για δύο δεκάρες, Το δεύτερο γκογκ, Το διαμέρισμα του τρίτου ορόφου, Ένα παράξενο αστείο, S.O.S. Γενικά η κατάσταση των διηγημάτων της Κρίστι στα ελληνικά είναι λίγο μπερδεμένη. Βρήκα πολλές ιστορίες να επαναλαμβάνονται σε πολλά βιβλία με διηγήματα της. Οπότε για να είναι κάποιος σίγουρος καλύτερα να ανατρέξει στην πρωτότυπη έκδοση. Από τις εκδόσεις Λυχνάρι ξέρω ότι σκόπευαν να ετοιμάσουν ένα τόμο με όλα τα διηγήματα της Αγκαθα Κρίστι όταν θα εξαντλούνταν τα βιβλία με τα διηγήματα της που είχαν εκδοθεί ήδη (όπως το Μυαλό της Αλεπούς και το Φονικό στη Ρόδο) Μέχρι την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές δεν το έχουν κάνει ακόμα)Ελπίζω να βοήθησα.
 
Καλημέρα σας,

προς το παρών δε θα βγουν τα διηγήματα της Αγκαθα Κρίστι σ' έναν τόμο. Εχουν κυκλοφορήσει

Οι περιπέτειες του Ηρακλή Πουαρό τόμος 1 και 2.



Τα τελευταία νέα από τις εκδόσεις Λυχνάρι για βιβλία της Άγκαθα Κρίστι
 
Ένα υπέροχο, ατμοσφαιρικό έργο της Κρίστι με πολύ ωραίο μυστηριώδες και ανατριχιαστικό κλίμα είναι το The Pale Horse ή κατά τις εκδόσεις Λυχνάρι, Φόνοι υπό εχεμύθειαν. Μία γυναίκα πεθαίνει από μυστηριώδη αίτια, και λίγο πριν το τέλος ζητάει να εξομολογηθεί. Ο Καθολικός ιερέας που φτάνει στο σπίτι της όμως, δεν ακούει μόνο την εξομολόγηση, αλλά παίρνει από εκείνη και μία περίεργη λίστα με ονόματα, τα οποία έχουν να κάνουν κι αυτά με ανεξήγητους θανάτους. Φαίνεται ότι κάποιος δεν ήθελε να γίνει γνωστή η συγκεκριμένη λίστα, καθώς αφού την αποκτάει και ο ίδιος ο ιερέας δολοφονείται. Όλα φαίνονται να συνδέονται με ένα πανδοχείο με το όνομα Pale Horse, όνομα παρμένο από τους καβαλάρηδες της Αποκάλυψης και πολύ ταιριαστό κι αυτό με τους ανεξήγητους θανάτους που συμβαίνουν. Εμένα είναι το δεύτερο αγαπημένο μου βιβλίο της Κρίστι, μετά το Ten Little Niggers, και μαζί με αυτό αποτελούν ίσως και τα βιβλία της με τα περισσότερα στοιχεία τρόμου. Στο βιβλίο εμφανίζεται και ο γνωστός χαρακτήρας της συγγραφέως Αριάδνης Όλιβερ. Αυτό είναι το εξώφυλλο από τις εκδόσεις Λυχνάρι που είχα κι εγώ:



40240.jpg
 
Δεν το εχω συναντησει ποτε. Μου ανοιξες την ορεξη και πανω που ξεκιναω το Δοκιμασια της Αθωοτητας
 
Ας είναι το επόμενό σου μετά τη Δοκιμασία της Αθωότητας Wally, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα :)
 
Το σαββατο ηρθε και η μις μαρπλ απο την σειρα διασημοι ντετεκτιβς και αρχισε με το πτωμα στην βιβλιοθηκη
 
Ενα ωραιο που ειπε χτες ο πουαρο " πως το μυστηριο της αγαπης " ειναι το μονο πραγμα που δεν μπορει να το λυσει ουτε αυτος ο ιδιος
 
Ειδα αυτο το επεισοδιο του πουαρο αλλα δεν ειδα τιτλο με την πλουσια κληρονομο που ειδε την μανα της να αυτοκτονει και μετα αποκτα πολλα ψυχολογικα προβληματα! Νομιζοντας πως σκοτωσε την ντατα της πηγαινει απελπισμενη στον πουαρο αφου πρωτα εχει συναντησει την αριαδνη ολιβερ! Θυμαται κανεις τιτλο;
 
Το χαμόγελο της Μέδουσας (Third Girl) :)
 
Ακριβως σωστα καταλαβαινω το γιατι εχει αυτον τον τιτλο! Οι τρεις φιλες που ζουν μαζι αν και διαφορετικες
 
Πίσω
Μπλουζα