Αγορά joystick για χρήση στο MAME....

Ναι φίλε, είναι συνδυασμός υπερβολικής δουλειάς -μακριά από υπολογιστή- και του ιού της γρίπης που τον ταλαιπωρεί αυτή την εβδομάδα. Λίγη υπομονή και θα απαντήσει στα email σου.
 
Όπως είχα υποσχεθεί, σας γράφω τις εντυπώσεις μου για το ArcadeJoy.

Καταρχάς να σημειώσω πως ο Ιορδάνης είναι ευγενέστατος και πολύ εξυπηρετικός. Το ξέρω πως ζούμε στον αιώνα του ΙΚΕΑ και των ομοίων του (δηλ: σου πουλάω φτηνά αλλά θα έρθεις, θα κόψεις το δέντρο, θα λειάνεις τις πλάκες, θα το βάψεις, θα το πάρεις και θα το στήσεις μόνος σου) αλλά για μένα η εξυπηρέτηση είναι εξίσου σημαντική με το προϊόν γι' αυτό το τονίζω.

attachment.php


Από τις φωτογραφίες το joystick φωνάζει ότι έχει ποιότητα κατασκευής. Όταν το πάρεις στα χέρια σου, απλά βεβαιώνεσαι. Είναι πολύ επαγγελματικό και φαίνεται αύθραστο. Το θέμα της αίσθησης του μοχλού είναι πολύ υποκειμενικό και στα χρόνια που ταξιδεύω ανά την Ευρώπη για retrogaming έχουν δει πολλά τα μάτια μου, επομένως προσπαθώ να μην είμαι απόλυτος. Το τι βολεύει τον καθένα εκείνος το ξέρει. Εγώ θα πω ότι ο μοχλός είναι ακριβώς ίδιος με αυτόν που συναντάμε στα παλιά arcades, δηλαδή πολύ πιο μαλακός και ελαφρύς από το Pacman ή το Tomahawk, με τις "διαδρομές" του να θυμίζουν περισσότερο το δεύτερο αφού είναι αρκετά μεγάλες. Στα πρώτα μου παιχνίδια έπαθα ένα ψιλοσοκ αφού δοκιμάζοντας το για αρχή σε ένα driving simulation το αμάξι μου κουτούλαγε αριστερά-δεξιά, αφού συνηθισμένος από τα Amiga joysticks έβαζα υπερβολική δύναμη στον μοχλό ενώ αυτός είναι ελαφρύτερος και από του CMS. Όμως το συνήθισα πολύ πιο γρήγορα από ότι φανταζόμουν. Στη συνέχεια άρχισα να εκτιμώ ιδιαίτερα την χρησιμότητα του τόσο μαλακού μοχλού: το gaming γίνεται εμφανώς πιο ξεκούραστο. Ώρες μετά το χέρι μου ήταν το ίδιο άνετο όσο όταν ξεκίνησα να παίζω. Σας το λέω ως άνθρωπος που έκανε εγχείριση στον τένοντα λόγω του υπερβολικού Kick Off, είναι πολύ σημαντικό να μην καταπονείσαι ενώ παίζεις.

attachment.php


Τα 6 κουμπιά του (στους χρωματισμούς που εγώ επέλεξα) είναι ο ορισμός του ερωτεύσιμου. Εκπληκτική αίσθηση που σου επιτρέπει να "πυροβολείς" δεκάδες φορές το λεπτό χωρίς να καταβάλεις ιδιαίτερη προσπάθεια. Ειλικρινά πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο κουμπί σε Tomahawk. Τα δύο έξτρα κουμπιά στο μπροστινό μέρος είναι ιδανικά για επιπλέον λειτουργίες όπως πχ. το να βάζεις κέρμα και να ξεκινάς παιχνίδι σε ΜΑΜΕ ή να πατάς pause. Πολύ χρήσιμο για κάποιον που παίζει ας πούμε στο σαλόνι και δεν έχει ακριβώς μπροστά του το keyboard. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι το ArcadeJoy δεν χρειάζεται drivers, δευτερόλεπτα αφού το συνδέσεις σε USB θύρα αναγνωρίζεται με τα 8 κουμπιά του (το δοκίμασα σε Windows XP & VISTA).

Ιδού μερικά παιχνίδια στα οποία έκανα test drive: Kick Off 2, Deluxe Galaga (Amiga -WinUAE), Colin McRae DIRT (PC), Gyrus, Ms. Pacman, Bomb Jack, Kicker, 1942 (MAME).

Συμπερασματικά, το ArcadeJoy είναι ένα σπουδαίο περιφερειακό που αξίζει να έχει κάθε retrogamer και όχι μόνο -προσωπικά παίζω και σύγχρονα παιχνίδια όπως Need for Speed & NBA Live με joystick. Ίσως δεν αποτελεί την ιδανική λύση για τίτλους που χρειάζονται συχνή απότομη περιστροφή 270 μοιρών (πχ. Kick Off 2) λόγω του μαλακού μοχλού και των μεγάλων διαδρομών, αλλά το θεωρώ ιδανικό για κάθε άλλη χρήση.
 
Καλοπαιχτο φιλε εχω κγω το ιδιο αλλα με μακροστενο μοχλο
 
Ευχαριστώ Άλκη! Το καλώδιο μπορεί να το βγάλει άραγε δίμετρο για χρήση σε σάλονι; Με επιπλέον χρέωση φυσικά!
 
Το καλώδιο είναι 1.8m και από ότι μου είπε είναι standard, όμως σαφώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις επέκταση USB.
 
molισ ανακαλυψα αυτο το θεμα...ενδιαφερομαι κ εγω για το χειρηστηριοτου ιοσδανη ! ασο κ αν εψαξα δε βρηκα κανενα να εχει μοχλο δεξια πληκτρα αριστερα.... αν καποιοσ εχει ενα τηλ η καποιο μαιλ ασ βοηθησει ευχαριστω
 
Καλόπαιχτο και απο μένα. Να ρωτήσω κάτι. Αυτά τα χειριστήρια συνδέονται και σε Amiga και σε pc μέσω USB;;;
 
EBALA SHMERA ENA PALIO JOYSTICK POY EIXA TYPOY AMIGA για pc Κ οταν βαζω να παιξω mameο μοχλοσ δουλευει κανονικα αλλα τα κουμπια οχι δε παιζουν κ οταν παταω τα κουμπια του πληκτρολογιου παιζουν δηλαδη με μοχλο κ με κουμπια απο πληκτρολογιο παιζουν ατυτοχρονα μηπωσ ξερει κανεισ στισ ρυθμησεισ τι να κοιταξω??? παρακαλω βοηθεια
 
fonis είπε:
EBALA SHMERA ENA PALIO JOYSTICK POY EIXA TYPOY AMIGA για pc Κ οταν βαζω να παιξω mameο μοχλοσ δουλευει κανονικα αλλα τα κουμπια οχι δε παιζουν κ οταν παταω τα κουμπια του πληκτρολογιου παιζουν δηλαδη με μοχλο κ με κουμπια απο πληκτρολογιο παιζουν ατυτοχρονα μηπωσ ξερει κανεισ στισ ρυθμησεισ τι να κοιταξω??? παρακαλω βοηθεια
Οταν εισαι μεσα σε ενα παιχνιδι του mame,πατα το tab,εκει θα σου βγει ενα μενου για να ρυθμισεις το joystick σου(player 1 controls)
 
patav to tab αλλα τιποτα δεν μπαινει στο μενου να ρυθμησω....γενικα εχω δοκιμασει ολατα κουμπια στο πληκτρολογιο τιποτα... ευχαριστω παντωσ θα το ψαξω...
 
fonis είπε:
patav to tab αλλα τιποτα δεν μπαινει στο μενου να ρυθμησω....γενικα εχω δοκιμασει ολατα κουμπια στο πληκτρολογιο τιποτα... ευχαριστω παντωσ θα το ψαξω...
Θα πατησεις το tab ενω εισαι μεσα σε ενα παιχνιδι του mame,οχι στο menu του.Aποκλειεται να μη σου βγαινει το υπομενου,ειναι χρονια δοκιμασμενο.
 
den γινεται τιποτα κ το προβλημα το εχει κ αλοσ φιλοςπου εχχυμε την ιδια εκδοση μαμε κ τιπουτα κατι αλλο φταιει μαλλον...
 
Αν εννοείς ότι πατάς το TAB ενώ είσαι μέσα σε παιχνίδι και δεν σου εμφανίζεται κανένα μενού, τότε ή κάτι δεν πάει καλά με την έκδοση ΜΑΜΕ που έχεις ή είναι πάρα πολύ παλιά. Σου συνιστώ να κατεβάσεις μια νεώτερη. Το joystick εκτός ΜΑΜΕ συμπεριφέρεται κανονικά; Στα properties του στο control panel ανάβουν όλα τα κουμπιά του όταν τα πατάς;
 
fonis είπε:
den γινεται τιποτα κ το προβλημα το εχει κ αλοσ φιλοςπου εχχυμε την ιδια εκδοση μαμε κ τιπουτα κατι αλλο φταιει μαλλον...
μιλάμε για ρετρό έκδοση mame κανονικότατα. από περιέργεια, ποια έκδοση είναι?
 
etsi grafei καπου που κουταξα,,

M.A.M.E. - Multiple Arcade Machine Emulator

Copyright © 1997-2001 by Nicola Salmoria and The MAME Team

τωρα τι παιζει δε μπορω να βρω αλλα κ φιλοσ σχετικοσ κ πιο εξικιομενοσ απο μενα σε αυτα δε μπορει να βγαλει ακρη...
 
Ευχαριστω!!!! ΦΙΛΕ ΑΛΚΗ, για τα φωτα σου........
 
Τελειος adamioan,και εγω καπως ετσι ειχα ξεκινησει.
 
sorry που επεμβένω στο thread, αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται για custom arcade stick ασχολούμαι κι εγώ με το άθλημα εδώ και πολλά χρόνια.

Έχω ποστάρει μερικά δειγματάκια σε ένα άλλο section του φόρουμ, αν ενδιαφέρεστε μπορώ να ποστάρω κι εδώ περισσότερες λεπτομέρεις.
 
Πίσω
Μπλουζα