Αγορα: XBOX360 Vs Playstation3;

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Παίδες έφτασε η ώρα στο σπίτι μπήκε μια πολλή hight tec tv η οποία εκτός από το cd32 θέλει και μια ποιο σύγχρονη κονσόλα

Επειδή όμως το PS3 δεν με έχει πείσει απόλυτα για αυτό θελω να μου δωσετε εάν γίνετε τα υπέρ και τα κατά εν συντομία του καθενός

Επίσης είναι σημαντικό για εμένα να υπάρχει και Amiga emulation
 
Rigardie επειδη προκειται για καμποσα λεφτα και οχι για πασατεμπια πρεπει να κανεις προσωπικη ψακτικη.Το τι λεει ο καθενας δεν πολυπαιζει...

Παντως Amiga emulation δεν εχουμε σε καμια απο τις 2 κονσολες...(ακομα)
 
που είναι ο aardvark; :D
 
Καλορίζικη η TV rigardie! :thumbup:

Σε μια κρίση ειλικρίνειας, καλά τα λέει ο Wally...

Επειδή και στο δικό μου σπίτι μπήκε μια πολύ high tech TV :headbang: , μόλις προχτές, η δική μου επιλογή θα είναι το φθηνότερο blu ray player της αγοράς, που ακούει στο όνομα Playstation 3!

Πάντως, όσον αφορά τα παιχνίδια, το XBOX360, είναι κυρίαρχος :mad: (προς το παρόν)...
 
βασικά με ενδιαφέρει η γνωμη αυτών που έχουν ήδη τίς κονσόλες

ευχαριστώ
 
Παρων .

Λοιπον θα πας στο ps3 thread του G.R.M και θα διαβασεις τα αντικειμενικα ποστ μου. :D

Μετα θα κανεις το ιδιο και στου 360 και θα διαβασεις τα τοπικς του Wally του Keeper και καμμια 10αρια αλλων και θα βγαλεις συμπερασματα (και μην ξεχασεις να διαβασεις τα ενδιαφεροντα thread για το red ring.) :diablotin:

Περα απο την πλακα τωρα ολα τα πλεονεκτηματα του Ps3 τα γραφω εδω μεσα σε δικα του ξεχωριστα τοπικ.

Περιγραφικα το Ps3 ειναι εκτος μιας παιχνιδομηχανης ενα πολυ καλο Media center pc που παιζει τα παντα (divx -bluray-mp3-super audio cd,καλα αστο αυτο,) επισης κανει φοβερο upscaling στα dvd και συντομα θα εχει και δυνατοτητες εγγραφης (εγω το εχω ηδη καταφερει αυτο), επισης του συνδεεις εξωτερικους σκληρους.

Εχει δωρεαν ONLINE GAMING σε αντιθεση με το 360, του βαζεις οτι σκληρο θες σε αντιθεση με το 360 ,το controller του δεν θελει μπαταριες σε αντιθεση με το 360, του βαζεις οτι λειτουργικο θελεις (linux προς το παρον) σε αντιθεση με το 360 ,divx (certified)σε αφηνει να τα σωσεις στον σκληρο του σε αντιθεση με το 360........

Τωρα για παιχνιδια δεν πανα λενε οτι θελουν, δεν υπαρχει περιπτωση μια στο εκατομυριο να μην πλημυρισει η αγορα απο παιχνιδια.

Μπορω να γραφω κατεβατα και ολο και κατι θα ξεχασω.

Και προτου μου την πεσουν οι 360ς ποσος με ενδιαφερει τι θα παρεις ,για να βοηθησουμε τα γραφουμε. :D
 
Περιγραφικα το Ps3 ειναι εκτος μιας παιχνιδομηχανης ενα πολυ καλο Media center pc που παιζει τα παντα (divx -bluray-mp3-super audio cd,καλα αστο αυτο,) επισης κανει φοβερο upscaling στα dvd και συντομα θα εχει και δυνατοτητες εγγραφης (εγω το εχω ηδη καταφερει αυτο), επισης του συνδεεις εξωτερικους σκληρους.
Εχει δωρεαν ONLINE GAMING σε αντιθεση με το 360, του βαζεις οτι σκληρο θες σε αντιθεση με το 360 ,το controller του δεν θελει μπαταριες σε αντιθεση με το 360, του βαζεις οτι λειτουργικο θελεις (linux προς το παρον) σε αντιθεση με το 360 ,divx (certified)σε αφηνει να τα σωσεις στον σκληρο του σε αντιθεση με το 360........

Τωρα για παιχνιδια δεν πανα λενε οτι θελουν, δεν υπαρχει περιπτωση μια στο εκατομυριο να μην πλημυρισει η αγορα απο παιχνιδια.

Μπορω να γραφω κατεβατα και ολο και κατι θα ξεχασω.

Και προτου μου την πεσουν οι 360ς ποσος με ενδιαφερει τι θα παρεις ,για να βοηθησουμε τα γραφουμε.
Πάντα μου άρεσαν οι αντικειμενικές τοποθετήσεις. :biglaugh::biglaugh:
 
Το ιδιο διλημμα εχω και γω. Σκεφτομαι να παρω μια από τις δυο κονσόλες. Παιδιά ξερετε να μου πείτε αν και οι 2 κονσόλες παιρνουν ΣΙΓΟΥΡΑ πληκτρολόγιο και ποντίκι? Πώς? Απλά τα συνδέεις δηλαδή ή θελει καμια άλλη διαδικασία πιο περιπλοκη? (αδυνατώ να παίξω fps και γενικότερα παιχνιδια χωρίς πληκτρ.+ποντίκι) Εχετε ακούσει τιποτα για τσιπάκι για Ps3? θενκς
 
Για το 360 δεν ειμαι σιγουρος ,το ps3 παιρνει σιγουρα ,ναι απλα τα συνδεεις,οχι εγω δεν εχω δοκιμασει.

Τωρα μολις ακουγεται κατι για ps3 loader.
 
Στα παιχνιδια το PS3 ειναι πολυ πισω τοσο σε αριθμο οσο και σε ποιοτητα.Δεν υπαρχει σχεδον κανενα exclusive και το μελλον ειναι ζοφερο...(εξαιρουμενου του LittleBigPlanet)

Οι κοινοι τιτλοι συνεχιζουν να ειναι εξωφθαλμα καλυτεροι στο 360.

Αρχεια ηχου και εικονας παιζουν τα ιδια (απλα επιπλεον το 360 παιζει xvid,wmv και το PS3 BlueRay)

Στο online απλα δεν υπαρχει συγκριση.Στo PS3 ειναι δωρεαν διοτι δεν θα μπορουσε η Sony να ζητησει λεφτα γι αυτο το πραγμα.Δεν το βασανιζω αλλο,τα εχουμε ξαναπει.

Το 360 "σπαει" το PS3 οχι (και αν ποτε σπασει...και αν ποτε σπασει λεω... :D )

Παντως το PS3 ειναι το πιο φθηνο BlueRay Player (και μαλιστα πολυ καλο)

Τραβα ριξε μια προσεχτικη ματια στα πολυαριθμα booths των πολυκαταστηματων και παιξε μηπως βγαλεις ακρη...
 
Δε θυμαμαι που είχα διαβασει ότι υπάρχει κοσμος που θα αγόραζε και ... τουβλα αν είχαν το "Σονυ" επάνω. λολ
 
Αντωνηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη :D
 
Παντως αναμενονται καποιοι πολύ δυνατοι τιτλοι για ps3 τους προσεχεις μηνες που ίσως αναδειξουν τη τεχνολογική υπεροχή έναντι του χβοχ360.

Brothers in arms hells highway 2/08

Alone in the dark 2/08

Army of two 2/08

Devil may cry 2/08

Condemned 2 3/08

Dark sector 3/08

GTA iv 4/08 (ολα τα λεφτα)

Heist 6/08

Metal gear solid iv 4/08 (μονο για ps3)

Killzone 2 3/08 (μονο για ps3)

Lost the game 3/08
 
To PS3 παίρνει πληκτρολόγιο/ποντίκι άλλα αν το θέλεις για FPS μόνο στο UT μέχρι στιγμής χρησιμοποιήται (υπάρχει πάντως και το fragFX που παίζει παντού). Επίσης παίρνει εκτυπωτή και κοινά PC USB devices. Κοινά bluethooth ακουστικά και κάμερα (αν και το eyetoy είναι αρκετά φθηνό).

Στο 360 δεν έχεις αυτές τις ευκολίες άλλα έτσι κι αλλιώς αν ζητάς κονσόλα μόνο για "hardcore gaming" © (έτσι λανσάρεται από τους πωλητές :) ) δεν τα πολυχρειάζεσαι.

Αν ζητάς κάτι αποκλειστικά για mainstream παιχνίδια και σε ενδιαφέρει το 100% σήμερα και να είναι 720p πας 360. Έχει πολλαπλάσια παιχνίδια από το PS3. Πολλά υπάρχουν και για τις 2 κονσόλες. Δες τα και βγάλε τα συμπεράσματα σου. Μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος. Ουρλιάζανε γοα το Assasin's Creed ότι έχει καλύτερα χρώματα στο 360. Τελικά αποδίχτηκε ότι δεν ήταν ενεργοποιημένη όλη η παλλέτα στο PS3. Οι διαφορές (γνώμη μου) είναι μικρές στα multiplatform. Σε ένα χρόνο που θα έχουν μάθει λίγο καλύτερα το χάος που λέγεται PS3 θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Αν ζητάς κάτι αποκλειστικά για mainstream παιχνίδια + media και είσαι διατεθειμένος να δώσεις λίγο χρόνο στην "επένδυση" σου τότε PS3. Και το 360 παίζει τα ίδια formats πλην ενός (Blueray). Divx,xvid παίζουν και τα 2. Η διαφορά είναι ότι στο PS3 βάζεις εσωτερικό δίσκο όσο μεγάλο θέλεις και 7200 στροφές για πολλές ταινίες και καλή συλλογή mp3 και δεν χρειάζεται να είσαι online στο live για να δεις μια ταινία. Στο 360 αν δεν έχεις internet έχεις κομμένα κάποια πράγματα. Π.χ Αν κάνει update το Bioshock και σου βάλει νέα tonics τότε παρόλο που το παιχνίδι είναι singleplayer αν δεν έχεις internet δεν μπορείς να παίξεις. Αν έχει πέσει το Live ή η Forthnet...απλά βλέπεις τηλεόραση,

Αν ζητάς ποιότητα και extra δυνατότητες (remote playing, browsing, homebrew (σιγά-σιγά εμφανίζονται) και ησυχία τότε PS3.

Αν ζητάς πολλά και αρκετά συμπαθητικά mini games τότε μονόδρομος 360.

Αν σε ενδιαφέρει το online gaming και δε σε πειράζουν τα 55? το χρόνο του live και τα μικροπροβλήματα που έχει τότε δαγκωτό 360 για τα achievements.

Αν έχεις λεφτά πάρε και τις 2. Αν δεν έχεις πάρε το PS3 και σε 1-2 χρόνια που θα βγει το 720 η Μ$ κατά την προσφιλή της τακτική θα σκοτώσει το 360 και θα έχουμε πολλά καβάτζα γιατί έχουν μια τάση...καταστροφής (εκτός αν πάρεις τελευταίας κοπής).

Αν δεν είσαι mainstream τύπος και δε σε ενδιαφέρει το 720 πάρε Wιι και 1-2 wiimotes και λιώσε με την παρέα σου. Θα το χαρείς πραγματικά :)

Έχω το PS3 και το 360 σε projectora και 5.1. Όλα ωραία και καλά άλλα στο τέλος της ημέρας η παρέα και ο χαβαλές καταλήγουν στο wii. Φεύγουν καναπέδες και τραπεζάκια από τη μέση και το φχαριστioμαστε. Η τηλεόραση είναι μια παλιά CRT με composite! Βέβαια δεν υπάρχει Bioshock, Warhawk και Cod άλλα αυτό είναι θέμα γούστου.

PS. Αντικειμενική γνώμη δε νομίζω να ακούσεις εδώ μέσα εκτός από τη δική μου :) :diablotin: Βρες ένα φίλο σου που να έχει και τα 2 να τα δεις.

Με μια μπάρμπεκιου πίτσα και ένα sixpack μπορούμε να το κανονίσουμε :)
 
Dr Malcolm Betruger είπε:
Παντως αναμενονται καποιοι πολύ δυνατοι τιτλοι για ps3 τους προσεχεις μηνες που ίσως αναδειξουν τη τεχνολογική υπεροχή έναντι του χβοχ360.
Brothers in arms hells highway 2/08

Alone in the dark 2/08

Army of two 2/08

Devil may cry 2/08

Condemned 2 3/08

Dark sector 3/08

GTA iv 4/08 (ολα τα λεφτα)

Heist 6/08

Metal gear solid iv 4/08 (μονο για ps3)

Killzone 2 3/08 (μονο για ps3)

Lost the game 3/08



Απαγορευται να γραφεις τετοια πραγματα στο G.R.M.

Διαβασε σε παρακαλω σχετικα τους "Κανονισμοί Λειτουργίας του Greek Retro Maniax".
 
AARDVARK είπε:
Απαγορευται να γραφεις τετοια πραγματα στο G.R.M.Διαβασε σε παρακαλω σχετικα τους "Κανονισμοί Λειτουργίας του Greek Retro Maniax".
TI???? ΓΙΑΤΙ?????????? :animeek::animeek::animeek::animeek:
 
Δεν εχει γιατι ,γιατι απαγορευεται .

Οτιδηποτε θετικο γραφεται για το Ps3 αντιτιθεται με τους κανονισμους του G.R.M. :D
 
AARDVARK είπε:
Δεν εχει γιατι ,γιατι απαγορευεται .Οτιδηποτε θετικο γραφεται για το Ps3 αντιτιθεται με τους κανονισμους του G.R.M. :D
Αμ ετσι πες μου οτι κανεις πλάκα... λεω και γω.
 
Αρχική Δημοσίευση από Dr Malcolm Betruger Παντως αναμενονται καποιοι πολύ δυνατοι τιτλοι για ps3 τους προσεχεις μηνες που ίσως αναδειξουν τη τεχνολογική υπεροχή έναντι του χβοχ360.

Brothers in arms hells highway 2/08

Alone in the dark 2/08

Army of two 2/08

Devil may cry 2/08

Condemned 2 3/08

Dark sector 3/08

GTA iv 4/08 (ολα τα λεφτα)

Heist 6/08

Metal gear solid iv 4/08 (μονο για ps3)

Killzone 2 3/08 (μονο για ps3)

Lost the game 3/08
Brothers in arms hells highway 2/08 (360/PC/PS3)

Alone in the dark 2/08 (360/PC/PS3)

Army of two 2/08 (360/PS3)

Devil may cry 2/08 ειναι το 4 (360/PS3)

Condemned 2 3/08 (360/PS3)

Dark sector 3/08 (360/PS3)

GTA iv 4/08 (ολα τα λεφτα) (360/PS3)

Heist 6/08 (????)

Metal gear solid iv 4/08 (μονο για ps3) TO ΠΕΤΥΧΕΣ!

Killzone 2 3/08 (μονο για ps3) (TBA 2008)

Lost the game 3/08 (360/PC/PS3)
 
Wally είπε:
Brothers in arms hells highway 2/08 (360/PC/PS3)Alone in the dark 2/08 (360/PC/PS3)

Army of two 2/08 (360/PS3)

Devil may cry 2/08 ειναι το 4 (360/PS3)

Condemned 2 3/08 (360/PS3)

Dark sector 3/08 (360/PS3)

GTA iv 4/08 (ολα τα λεφτα) (360/PS3)

Heist 6/08 (????)

Metal gear solid iv 4/08 (μονο για ps3)

Killzone 2 3/08 (μονο για ps3) (TBA 2008)

Lost the game 3/08 (360/PC/PS3)

Γραφω ποιοι τιτλοι θα βγουν ΜΟΝΟ για Ps3 σε παρένθεση... Απλά θελω να πω ότι όλοι ειναι πολύ δυνατοι τιτλοι από αποψη γραφικών (και οχι μονο) και ισως αναδείξουν την τεχνολογική υπεροπλία του ps3.

Heist (ps3-xbox360)

shock πρωτη φορα ακούω για 720.
 
Πίσω
Μπλουζα