Αγορα: XBOX360 Vs Playstation3;

Wally είπε:
Εδω στο μικρο-φτωχο GRM ειμαστε καμια 10-15αρια με 360.Μπορουμε να δουμε ποσοι απο εμας δεν βλεπουν dashboard,κανουν 10 λεπτα να παιξουν κτλ?Μικρο δειγμα μεν αλλα "καθαρο" δε... ;)
Όταν ανοίγω το 360 αποσυνδέω το καλώδιο από το ρούτερ που είναι το pc. Οι απαιτούμενες από την ms πόρτες είναι ανοιχτές στο ρούτερ. Δεν μπορώ να πω πως συμβαίνει και κάθε μέρα να καθυστερεί το live ή τουλάχιστο στο 2ωρο που τυχάνει να μπώ εγώ στο live. Θυμάμαι όμως ημέρες που δεν μπορούσε να κάνει sign in για πολλές ώρες. Συχνά καθυστερεί να κάνει sign in άλλα όχι και δέκα λεπτά. Κανα δυό λεπτά έχω μετρήσει.

ps Πάνο να γράψω στο thread για το cod4 και άλλα bugs και χαζομάρες που βρήκα; Στο τέλος θα γράψω βιβλίο για αυτό το πράμα. Πάντως σιχάθικα να ασχολούμαι με αυτή την τραγικότητα και δεν θα το ξανατρέξω. :D
 
Wally είπε:
Kαι αν σε ενοχλει το single-point-failure να μην καταθετεις και λεφτα στη τραπεζα,να μην κανεις φορολογικη δηλωση κτλ :D :D
Δεν το έπιασα. Θα προσπαθήσω πάλι :)

Wally είπε:
Tωρα αυτα τα FUD που λες για το οτι βλεπεις Divx μονο οταν εισαι online κτλ...μαλλον κανεις πλακα
Μα είναι κάτι που μπορείς πολύ εύκολα να το διασταυρώσεις.Αν έχεις το fall update βγάλε το καλώδιο από τον router και δοκίμασε να δεις μια Divx/xvid ταινία. Θα σου ζητήσει να κάνει connect. Κάντο και ξανακάντο όσες φορές θέλεις, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Wally είπε:
Και μιας και γνωριζεις...ποσα παιχνιδια εχουν dedicated servers στο PSN?
Δε γνωρίζω πόσα έχουν, δεν μπορώ να ξέρω και δεν ψάχνω στο Internet τέτοιες πληροφορίες γιατί δε μου χρησιμεύουν πουθενά. Ξέρω τη θεωρία και βλέπω στην πράξη σαν χρήστης και των 2 συστημάτων τι συμβαίνει.

Δεν μιλάμε για τις κονσόλες τώρα, μιλάμε για το Live και το network gaming, ας μην το πάμε παραπέρα. Στο κάτω κάτω ο φίλος που ενδιαφέρεται για την κονσόλα μπορεί να μην έχει κανένα ενδιαφέρον για Online οπότε τσάμπα όλα αυτά που λέμε :)
 
Μα είναι κάτι που μπορείς πολύ εύκολα να το διασταυρώσεις.Αν έχεις το fall update βγάλε το καλώδιο από τον router και δοκίμασε να δεις μια Divx/xvid ταινία. Θα σου ζητήσει να κάνει connect. Κάντο και ξανακάντο όσες φορές θέλεις, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

AARDVARK είπε:
Και arcade παιζεις χωρις "live" και "divx" βλεπεις .Παμε παρακατω.

Παρακαλω η συζητηση να γινεται με κοσμιο τροπο μην αναγκαστω να κλειδωσω το θεμα. :D
Ρε Αντουαν μηπως συμβαινουν μονο σε εσενα?
 
Το μελλον δεν ειναι ουτε το BR,ουτε το HDDVD...ειναι το downloadable content
Τωρα τι να γραψω απο κατω ?....οτι μας εχεις πρηξει εδω και 2 χρονια οτι το HDDVD θα ειναι το μελλον ? ή οτι τωρα που επιασε πατο αλλαξες γνωμη για αυτα που βλεπεις στη (μαγικη) σφαιρα ?
Ακομα και ετσι ομως - μου αρεσει που το θεωρεις καλο να συμβει και το αποδεχεσαι....
 
Άντε πάλιιιιι

Πάνο μη κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, τα ξέρεις καλύτερα από μένα :)

Τα Arcade live έχουν DRM protection που αποτελείται από το σειριακό αριθμό της κονσόλας + τον σειριακό αριθμό του σκληρού δίσκου. Μπορείς να τα παίζεις χωρίς να είσαι signon μόνο στην κοσνόλα στην οποία πρωτοαγοράστηκαν. Αν έχεις αλλάξει ένα από τα δύο (κονσόλα ή δίσκο) τότε πρέπει να είσαι συνδεδεμένος για να μπορείς να παίξεις. Σκέψου τώρα πόσοι έχουν αλλάξει κονσόλα λόγω δαχτυλιδιών. (*)

Αυτό το χάλι δε συμβαίνει πουθενά αλλού. Για την ακρίβεια στο PSN μπορούν να μοιραστούν το ίδιο "arcade live" μέχρι και 5 κονσόλες χωρίς μάλιστα να γνωρίζει κανένας το password αυτουνού που τo αγόρασε αρχικά.

Μπορώ δηλαδή να πάρω εγώ το Lemmings, το populus και άλλα mini games και να τα μοιραστώ με τον aardvark, τον Dino και άλλους 2.

(*) Μπορείς πάντα να πάρεις τηλ να σου γυρίσουν τα παιχνίδια στην καινούρια κονσόλα. Μόνο 2-3 μήνες διαδικασία σε χώρες που υποστηρίζεται το live :)
 
Νατες νατες οι αποκαλυψεις ,ευκαιρια να παω να κανω update την λιστα ,δεν τα'ξερα αυτα.

Shock στην επομενη συναντηση θα σου δωσω τον σκληρο μου να μου τον γεμισεις με arcades ,θελω τα "παπακια". :D
 
telamonas.stokos είπε:
Τωρα τι να γραψω απο κατω ?....οτι μας εχεις πρηξει εδω και 2 χρονια οτι το HDDVD θα ειναι το μελλον ? ή οτι τωρα που επιασε πατο αλλαξες γνωμη για αυτα που βλεπεις στη (μαγικη) σφαιρα ?
Ακομα και ετσι ομως - μου αρεσει που το θεωρεις καλο να συμβει και το αποδεχεσαι....

Ε καλά και εσύ τώρα μη παίρνεις της μετρητοίς ότι λέμε εδώ μέσα :)

Post ενός χρόνου πριν

Αν δεν εχεις universal friendlist,ενοποιημενο online,universal gamertag,universal leaderboards,background download,εξυπνο matchmaking κτλ κτλ κτλ τοτε καλο ειναι να βαλεις κατω τον ποπο σου να τα φτιαξεις και υστερα πλακωσου στα virtualities
Τότε δεν είχε κανείς PS3. Πήραν κάποιοι όμως και είδαμε ότι έχει κανονικά universal friendlist, gamertags, background download, μη πω για το ""έξυπνο" matchmaking του Live :) μερικά άλλα posts από το παρελθόν :)

Απο τη στιγμη που καθε εταιρεια βαζει τους servers,bye bye Universal x....ειναι ουσιαστικα PC online με ολα τα κακα που αυτο συνεπαγεται
Unified Online απο την στιγμή που δεν έγινε στο launch δύσκολα θα δούμε (μάλλον απίθανο ;) )
Το friendlist οπως εχω πει υπαρχει ΑΛΛΑ ειναι σχεδον αχρηστο αφου δεν ειναι UNIVERSAL.Αλλο στο Resistance,αλλο στο Motorstorm etc (γι'αυτο και εχει μεγαλο footprint ;) )

AARDVARK είπε:
Shock στην επομενη συναντηση θα σου δωσω τον σκληρο μου να μου τον γεμισεις με arcades ,θελω τα "παπακια". :D
Μα δε χρειάζεται να δώσεις κανέναν δίσκο, απλά τα κατεβάζεις από το Playstation Store. Δες εδώ

Να πω ότι και το Wii έχει ένα παρόμοιο τρόπο λειτουργίας και φυσικά επειδή υποστηρίζεται η Ελλάδα επίσημα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Aardvark η λίστα μπορεί να μεγαλώνει επ'άποιρον :) Π.χ Αγόρασες ένα αυτοκίνητο στο forza? Πρέπει να είσαι online για να παίξεις μόνος σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρα το προβλημα ειναι θεμα επαρκειας Αγγλικων... :p

Universal Friend List = see και invite ΠΑΝΤΟΥ.

Στο PSN δεν υπαρχει InGameInvite!!(βασικοτατο...όποτε παιζουμε μεταξυ μας κυρ Αντουαν ,με IGI βρισκομαστε)

To προβλημα αναπαραγωγης Divx μονο οταν εισαι online το αντιμετωπιζεις μονο εσυ...παγκοσμιως :D

Mπαρμπα Τελαμων,δεν ειπα ποτε οτι το HDDVD ειναι το μελλον.Ειπα οτι ειναι μονοδρομος για τους HiFidel-ιστες.

Ειναι πιο μπροστα τεχνολογικα.Μαλιστα ενα χρονο πριν που τα εγραφα το BlueRay δεν ειχε καν VC1!!!!!

Δυστυχως δεν επικρατησε...ετσι ειναι η ζωη και πως να την αλλαξεις (Κουιζ..ποιος ειναι ο τραγουδιστης?)

Και ευχαριστω που θυμαστε τα ποστ μου μετα απο 1-2 χρονια!Βλεπω ποσο μεσα πεφτω και ταιζετε την ματαιοδοξια μου ;)
 
Wally είπε:
To προβλημα αναπαραγωγης Divx μονο οταν εισαι online το αντιμετωπιζεις μονο εσυ...παγκοσμιως :D
Αφου σου το εξηγει. :D :

shock είπε:
Άντε πάλιιιιιΠάνο μη κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, τα ξέρεις καλύτερα από μένα :)

Τα Arcade live έχουν DRM protection που αποτελείται από το σειριακό αριθμό της κονσόλας + τον σειριακό αριθμό του σκληρού δίσκου. Μπορείς να τα παίζεις χωρίς να είσαι signon μόνο στην κοσνόλα στην οποία πρωτοαγοράστηκαν. Αν έχεις αλλάξει ένα από τα δύο (κονσόλα ή δίσκο) τότε πρέπει να είσαι συνδεδεμένος για να μπορείς να παίξεις. Σκέψου τώρα πόσοι έχουν αλλάξει κονσόλα λόγω δαχτυλιδιών. (*)

Αυτό το χάλι δε συμβαίνει πουθενά αλλού. Για την ακρίβεια στο PSN μπορούν να μοιραστούν το ίδιο "arcade live" μέχρι και 5 κονσόλες χωρίς μάλιστα να γνωρίζει κανένας το password αυτουνού που τo αγόρασε αρχικά.

Μπορώ δηλαδή να πάρω εγώ το Lemmings, το populus και άλλα mini games και να τα μοιραστώ με τον aardvark, τον Dino και άλλους 2.
 
Είναι τραγουδίστρια : Βίκυ Μοσχολιού! (R.I.P)

:D
 
Wally είπε:
Αρα το προβλημα ειναι θεμα επαρκειας Αγγλικων... :p
Universal Friend List = see και invite ΠΑΝΤΟΥ.

Στο PSN δεν υπαρχει InGameInvite!!(βασικοτατο...όποτε παιζουμε μεταξυ μας κυρ Αντουαν ,με IGI βρισκομαστε)
Κάτσε ρε συ Wally εσύ εδώ λες άλλα πράγματα. Ότι το κάθε παιχνίδι έχει το δικό του friend list και δεν είναι το ίδιο για όλα τα παιχνίδια. Αυτό θα πει Universal. Ο Shock να είναι ο ίδιος στο Motorstorm και στο COD. To ingame xmb είναι αλλονού παπά ευαγγέλιο και έχει σχέση με το να σταματάς το παιχνίδι και να κάνεις invite φίλους σου.

Wally είπε:
To προβλημα αναπαραγωγης Divx μονο οταν εισαι online το αντιμετωπιζεις μονο εσυ...παγκοσμιως :D
Έκανες τη δοκιμή που σου έγραψα?

Wally είπε:
Και ευχαριστω που θυμαστε τα ποστ μου μετα απο 1-2 χρονια!Βλεπω ποσο μεσα πεφτω και ταιζετε την ματαιοδοξια μου ;)
ΛΟΛ. Μα μόλις έπεσες έξω στο Blueray! και σχεδόν ότι έγραψες για το PS3 είναι ανακρίβειες και αυτό γιατί δε θες να δεις κάτι αντικειμενικά.

Bad Sony, bad Nintendo, good Friench cars, good Japan bikes και πάει λέγοντας. Καλή η πλάκα άλλα να βγάζει και μια άκρη αυτός που μας διαβάζει :)
 
Και για να μην το χάσουμε εντελώς το ρημάδι όσο έχει απομείνει, έκανα ξανά το test. Αποσύνδεσα τον router, άνοιξα το 360, προφανώς δεν έκανε signin και έπαιξα το evil dead (YES).

Το αποτέλεσμα προδιαγεγραμμένο

A media update is required to play this content. To get the update, sign in to XBox LIVE and play the contnent again.

Status code: 51-C00DF236

To τεστ μπορεί να επαναληφθεί όσες φορές θέλετε. Φυσικά δεν γίνεται κάνα update απλά πρέπει να είσαι συνδεδεμένος. Wally google το status code και θα δεις ότι δεν είμαι ο μοναδικός :)
 
Οταν κυκλοφορησε το PS3 ισχυε...οταν τα ελεγα,ρωτησα για επιβεβαιωση.Διαβασε και παρακατω ;)

Τους παπαδες και τα Ευαγγελια τι τα θες?

Απλη ερωτηση.Oταν παιζουμε μαζι,πως βρισκομαστε?Σωστα!Mε IGI!

Αλλιως γουοκ-ιτοκι,τυχη ΛΟΤΤΟτυχερου,επικλησεις στις ανωτερες δυναμεις κτλ :biglaugh:

Τι να κανω τους friends αν δεν μπορω να τους καλεσω οταν παιζω??

Eκτος αν παιζει κανας διαγωνισμος ποιος την εχει μεγαλυτερη (τη λιστα :D )

Δοκιμη....Tι δοκιμη βρε Αντουαν??Divx παιζω offline(τεταρτη φορα που το λεω και συνεχιζεις να επιμενεις - στο ειπε και ο Aardvark!!!!)...να σου στειλουμε ολοι οθονιές να δεις οτι δεν παιζει παγκοσμια συνομωσια??

Oσο για το ΒR...ναι συγνωμη που δεν προεβλεψα την εκβαση.Αν ειχα δυνατοτητες ενορασης θα ειχα νησι και θα ελυνα σταυρολεξα.

Ελεγα οτι το HDDVD ειναι καλυτερο τεχνολογικα και πιο φθηνο για τον καταναλωτη.Συνεχιζει να ισχυει αυτο...

Sinclair,Sega,Amiga,XBOX,3dfx,Peugeot,Manowar FTW! Happy now? :D
 
Λοιπον εκανα χοντρη ψακτικη!(αντι να την κανεις εσυ τεμπελχανα!)

Φτιαχνεις ενα νεο χρηστη στη κονσολα και μετα βαζεις ενα divx,xvid...αφοτου το κανεις ολοι οι χρηστες στο μασινι σου θα βλεπουν Divx offline οπως ο υπολοιπος κοσμος...problem solved ;
 
Wally είπε:
Οταν κυκλοφορησε το PS3 ισχυε...οταν τα ελεγα,ρωτησα για επιβεβαιωση.Διαβασε και παρακατω ;)
Όχι δεν ίσχυε. Το ίδιο ήταν και πριν 10 μήνες που τα έγραφες. Δεν απέκτησε Unifiend list τώρα τελευταία. Δεν ξαναγράφτηκαν όλα τα παιχνίδια πάλι. Μη με βάλεις να δω 3 versions :)

Wally είπε:
Τους παπαδες και τα Ευαγγελια τι τα θες?

Απλη ερωτηση.Oταν παιζουμε μαζι,πως βρισκομαστε?Σωστα!Mε IGI!

Αλλιως γουοκ-ιτοκι,τυχη ΛΟΤΤΟτυχερου,επικλησεις στις ανωτερες δυναμεις κτλ :biglaugh:
Πάνο το πας αλλού για άλλη μια φορά. Σε πειράζω που άλλαξες πάλι το τι σημαίνει unified friend list. Δε σου λέω για το ingameXMB (IGI). Το έγραψα τόσες φορές ότι από αυτό το πράγμα δεν έχει το PS3. Στο τελευταίο αναγκαστικά η επικοινωνία γίνεται εκτός παιχνιδιού. Όταν μπει κάποιος φίλος on line θα στο δείξει όπως και στο 360 αλλά θα πρέπει να μπει μόνος του στο παιχνίδι δεν μπορείς να τον κάνεις Invite.

Στο Warhawk π.χ μπαίνω στην clan βλέπω ποιοι παίζουν, που παίζουν και ανάλογα κάνω join. Αλλά ο Shock είναι ο ίδιος παντού. Η κάθε εταιρεία δεν έχει δική της λίστα με ονόματα που διαφέρουν.

Wally είπε:
Δοκιμη....Tι δοκιμη βρε Αντουαν??Divx παιζω offline(τεταρτη φορα που το λεω και συνεχιζεις να επιμενεις - στο ειπε και ο Aardvark!!!!)...να σου στειλουμε ολοι οθονιές να δεις οτι δεν παιζει παγκοσμια συνομωσια??
Δεν είδα που έγραψε ο Aardvark ότι παίζει divx/xvid χωρίς να κάνει signin. Σου έδωσα status code και είδες τι γίνεται. Ρίξε και μια ματιά εδώ είναι αρκετά σχετικό. Ίσως το πρόβλημα είναι ότι η κονσόλα που μπαίνω είναι από αλλαγή οπότε οτιδήποτε και να κάνες πρέπει να είσαι connected. Από ότι διάβασα τα codec είναι signed

Wally είπε:
Λοιπον εκανα χοντρη ψακτικη!(αντι να την κανεις εσυ τεμπελχανα!)
Φτιαχνεις ενα νεο χρηστη στη κονσολα και μετα βαζεις ενα divx,xvid...αφοτου το κανεις ολοι οι χρηστες στο μασινι σου θα βλεπουν Divx offline οπως ο υπολοιπος κοσμος...problem solved ;
Link για να μάθω περισσότερα και να το δοκιμάσω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο τελευταίο αναγκαστικά η επικοινωνία γίνεται εκτός παιχνιδιού. Όταν μπει κάποιος φίλος on line θα στο δείξει όπως και στο 360 αλλά θα πρέπει να μπει μόνος του στο παιχνίδι δεν μπορείς να τον κάνεις Invite. Στο Warhawk π.χ μπαίνω στην clan βλέπω ποιοι παίζουν, που παίζουν και ανάλογα κάνω join.
Αρα για να βρεθειτε πρεπει να ειστε κλανουχοι :D :D

Ρε απιστε Θωμα,μην με ξαναβαζεις να ξαναψαχνω(δεν κραταω και Ηistory στον Opera)

Καντο και να δεν παιξει τρυπα μου τη μυτη (ρετρο φραση που δεν θα ξαναπουμε μιας και ολες οι κοπελες (και καμποσα αρρεν) διαθετουν κι απο μια :D )
 
Αν και πιστευω στην ανωτεροτητα του PS3, τελικα το πηρα απόφαση να αγοράσω χβοχ360. Οι λογοι ειναι οι ακολουθοι:

1. Πιο φτηνο

2. Παιρνει τσιπακι

3. Μπορει να παρει πληκτρ. και ποντικι με ειδικο ανταπτορα ( και το PS3 παιρνει)

4. Μεγαλυτερη ποικιλια παιχνιδιων (τουλαχιστον μεχρι τωρα)

Μεχρι στιγμης εχω βαλει στην ακρη το αστρονομικο ποσο των 34 ευρω και συνεχιζω...
 
Πολυ καλη επιλογη Dr!

Σε βλεπω λιγο πριν το Πασχα να εχεις το καινουριο σου 360! Απο τα παιχνιδια που βλεπω σε display στα μαγαζια, ειναι το κατι αλλο..

Μεχρι να ερθει και η σειρα μου για 360, παω για το τεταρτο XBOX μου! Το απολυτο media center / emulation station μεχρι να δωσει την σκυταλη στο 360..

..
 
Mαλιστα,ενδιαφερουσα τροπη. :xm:

PS3 has outsold Xbox 360 in Europe [Eurogamer]

During his keynote speech at Sony PlayStation Day London '08, Sony Computer Entertainment Europe head David Reeves announced that the PS3 had officially overtaken the Xbox 360 in European sales.

I am delighted to be able announce today that we have sold more PlayStation 3s throughout Europe than Xbox 360 - even though they launched sixteen months before PS3.
More than 5 million PS3 systems have been sold across Europe, with PS2 and PSP numbers equally as impressive at 48 million and 12 million respectively.

These numbers are a testament to the strength of the PlayStation brand throughout our region, the ever-increasing number of titles being launched, the rich content on offer and its appeal to different demographics and cultures.

Ειμαι περιεργος να δω τι θα βρειτε τωρα,λεει ψεματα ,ειναι μεθυσμενος,τον εχουν πληρωσει,βρισκεται σε πλανη. :D
 
Έχοντας το 360 με τον 120άρη σκληρό για 5 μήνες περίπου, μπορώ να πώ ότι, σαν games μου αρέσει το 360, σαν concept - hardware το PS3 το προτιμώ. Ειδικά το 360 σαν hardware και ποιότητα κατασκευής, είναι μακρά πίσω, και από το XBOX 1. Περιμένω τώρα πότε θα τρέξουμε homebrew κώδικα, για να πέσει " πατατάκι" (chip :D ).
 
Πίσω
Μπλουζα