Αγόρασα XBOX!!!

Πήρα και εγώ ΧΒΟΧ σήμερα. Μονταρισμένο, με το μικρό χειριστήριο, Advanced Scart Cable,χειριστήριο DVD και τα παιχνίδια Burnout 3 και Dead or Alive 3 (μανία με τα 3 :D ) Παρακαλώ τους ''γερόλυκους'' του κουτιού να μου ανοίξουν τα ματια σχετικά με το τι έχω υποχρέωση να κάνω...
 
Johnny_Salonika: Αν ειναι softmodded δεν κανεις και πολλα.

Απο υποχρεωση... χμ... εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να του βαλεις executor 2 (παμφθηνο αν βρεις) η 3 (μαλλον θα βρεις πιο ευκολα αλλα θα σου κοστισει), 500αρη εως 750αρη σκληρο, και θα το φορτωσεις με το Evolution X περιβαλλον (το συνιστω ανεπιφυλακτα) και εννοειται το XBOX media. Μεσα επισης θα βαλεις:

- Emulators (o master Wally ειναι ο πλεον ειδικος και εχει φτιαξει και ενα thread με ολα τα emulatορια που υπαρχουν για XBOX - που θα παθεις πλακα αν αρχισεις να τα μετρας!)

- MP3 και ολα σου τα αλμπουμ

- Divx ταινιες και τα DVD σου (αφου φορτωσεις το DVD2XBOX)

- Αυτουσια παιχνιδια XBOX (παλι με την βοηθεια του DVD2XBOX) ωστε να εχεις αντιγραφα απο τα αυθεντικα σου για καθε ενδεχομενο.

Δεν εχεις ιδεα τι κοσμος θα σου ανοιχθει μπροστα στην TV σου.. :)

Και παλι καλοδουλευτο!
 
phil vr , έχει ήδη πάνω του το xecutor2. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να μεταφέρω αρχεία απο το pc μέσω ethernet καλώδιου ή μόνο μέσω CD/DVD. Αν μπορώ μέσω καλωδίου ποιές ρυθμίσεις πρέπει να κάνω? Όσο και αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα.
 
Φυσικά και μπορείς. Ποιό Dashboard έχεις; EvolutionX ή UnleashX;

Στο EvolutionX θα είναι κάπου στα settings. Αλλά ας πεί καλύτερα ο phil_vr που το ξέρει καλύτερα.
 
Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% το Dashboard είναι το εργοστασιακό. Για αυτό έχω μπερδευτεί.
 
Αν οταν δεν έχεις κάποιο CD μέσα, σου βγαίνει αυτή η οθόνη
dash1.jpg


τότε έχεις το εργοστασιακό.

Υπάρχουν αρκετά dashboards διαθέσιμα. Στο δικό μου έχω το UnleashX.

Με μια πρόχειρη αναζητηση στο Google βρήκα το UnleashX σε torrent.

Μόλις κατέβει, το καίς σε ένα DVD κάνοντας του finalize (γιατί αλλιώς δεν θα παίζει) και το βάζεις στο XBOX.

Αν όλα έχουν πάει καλά θα σου βγάλει το menu του UnleashX.

Το συνδέεις με το PC και ανοίγεις μια FTP σύνδεση με το XBOX με username:xbox και password:xbox στη διεύθυνση που θα σου γράψει κάτω δεξιά στο menu του UnleashX.

Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι (και εγώ) είναι να πάρεις εκείνη τη στιγμή ένα backup από τα partition C και Ε, ώστε σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά να μπορείς να το επαναφέρεις.

Στη συνέχεια πας στο C ,και μετονομάζεις το xboxdash.xbe σε msxboxdash.xbe. Μετά μεταφέρεις το UnleashX (τα περιεχόμενα του rar δηλαδή) στο C και έχεις τελειώσει.

Πλέον το UnleashX έχει εγκατασταθεί στο XBOX. Βγάζοντας το DVD και επανεκκινώντας το XBOX, θα πρέπει να σου βγάλει το UnleashX.

Λόγω του οτι είχα κάνει αυτή τη διαδικασία πρίν 2 χρόνια και δεδομένου οτι δεν βρήκα έτοιμο ελληνικό turtorial, το έγραψα λιγάκι στο πόδι. Οτι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα με.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το XBMC ειναι ενα πολύ καλό dashboard για το xbox.
 
Saulot είπε:
Το XBMC ειναι ενα πολύ καλό dashboard για το xbox.
Όντως! Και με πολύ ποζεράδικο interface:D

Θεωρητικά θα γίνεται να το κάψεις σε κάποιο DVD και να το περάσεις σαν πρώτο dashboard. Δεν ξέρω αν μπορεί όμως να εφαρμοστεί πρακτικά. (πάντα μιλάμε για πρώτο dashboard).
 
Το μονο κακο με το XBMC ειναι οτι αν δεν εχεις chip που να εχει hardware IGR τοτε απλα δεν εχεις IGR. :)

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν αλλαζω το EvolutionX απο dashboard.
 
Πίσω
Μπλουζα