Αθλητική Κυριακή

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
974
Αθλητική Κυριακή (1972-σήμερα), ΕΙΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 1972


Μόλις γύρισα από τις διακοπές μου. Μου είχε λείψει το forum...

stam1370 είπε:
Υ.Γ.: Μιά μικρή χάρη, που νομίζω ξαναζητήθηκε από άλλον φίλο: Αν κάποιος έχει το ηχητικό της Αθλητικής Κυριακής (ΑΠΟ ΔΕΚΑΕΤΙΑ '80 ή άντε '90, όχι όπως το μεταγράψανε-καταστρέψανε τα τελευταία χρόνια), ας το κάνει mp3...
Δεν το έχω βρει σε mp3, βρήκα όμως τους τωρινούς τίτλους έναρξης (με το πασίγνωστο μουσικό σήμα) στο youtube (κάτι είναι κι αυτό...):

[ame=http://uk.youtube.com/watch?v=qz80T8F2tWo]YouTube - athlitiki kyriaki

Ξέρει κανείς ποιος είναι ο συνθέτης του μουσικού αυτού σήματος??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ Bernard... Αυτό που "γκρινιάζω" σχετικά με την Αθλητική Κυριακή είναι ότι κάνανε σχετικά άσχημη ψηφιοποίηση -σαν να κάνανε mp3 με ποιότητα ήχου κατώτερη του CD- στο "σήμα κατατεθέν" της εκπομπής... Γι' αυτό ρωτάω για παλιότερα χρόνια...

Μην ξεχάσω: Καλή σου επιστροφή στη ρουτίνα, μετά τις διακοπές. Ελπίζω να πέρασες καλά!
 
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ υλικο παιδια μπραβο !!! Αν γινεται μπορει να ανεβασει καποιος το τελευταια βιντεακι απο Αθλητικη Κυριακη???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αθλητική Κυριακή

Δεν ξέρω αν πρέπει να την αναφέρουμε (αν όχι, :nervous: ας σβήσει κάποιος το νημάτιον τούτο)

Είναι από τις μακροβιότερες ελληνικές εκπομπές. Νομίζω πως είναι και μεγαλύτερη από εμένα...:augenrollen:

Κλασσικά, κάθε Κυριακή 30κάτι ή 40κάτι χρόνια, λίγο πιό νωρίς λίγο πιό μετά μας καθηλώνει στην τηλεόραση :go: για να παρακολουθήσουμε τα πιό σημαντικά αθλητικά γεγονότα της εβδομάδας που πέρασε...

Μεγάλοι αθλητικοί αναλυτές έχουν περάσει από τα πλατώ: Διακογιάννης, Συρίγος, Τσώχος, Μαμουζέλος, Κατσαρός, Σωτηρακόπουλος...

Ο μεγάλος Διακογιάννης πρέπει να ήταν από το ξεκίνημα της εκπομπής μέχρι και τα πρώτα χρόνια του '80.

Για πάρα πολύ καιρό, ΔΕΝ ήταν γνωστό πως αυτή η φοβερή μουσική που ακούγεται στην αρχή και στο τέλος ανήκει στο Χρήστο Λεοντή. Μάλιστα, τα πρώτα χρόνια ακόμα και ο ίδιος ο Διακογιάννης πίστευε πως η μουσική ανήκε σε κάποια ξένη μουσική ευφυία..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To mousiko sima tis Athlitikis Kiriakis to egrapse apo to '66 pou metadothike gia proti fora o mousikosinthetis Xristos Leontis.
 
sportbilly79 είπε:
To mousiko sima tis Athlitikis Kiriakis to egrapse apo to '66 pou metadothike gia proti fora o mousikosinthetis Xristos Leontis.
Το έμαθα πρόσφατα και τελείως τυχαία, από μια αναφορά εφημερίδας στην εκπομπή, πρίν δυό βδομάδες. Αυτό που θα κράζω συνεχώς είναι η κακομεταχείριση της ποιότητας ήχου αυτού του καταπληκτικού μουσικού θέματος τα τελευταία χρόνια, αντί, τώρα που υπάρχει η τεχνογνωσία, να ακούγεται σαν να γράφτηκε σήμερα... Όπως κράζω και για τα ανα εποχή "remakes" που έχει υποστεί, όπως και φέτος, το κλασσικό σήμα των ειδήσεων του Παπαθανασίου...
 
sportbilly79 είπε:
To mousiko sima tis Athlitikis Kiriakis to egrapse apo to '66 pou metadothike gia proti fora o mousikosinthetis Xristos Leontis.
Φίλε sportbilly79,η χρήση των greeklish έχει απαγορευτεί στο forum....
 
Επανέρχομαι στο ηχητικό της "Αθλητικής Κυριακής". Την περασμένη Κυριακή είδα την εκπομπή από την αρχή. Ευτυχώς, κρατήσαν την περσινή "κακή ψηφιοποίηση" του αυθεντικού και όχι αυτό το παραποιημένο που είχε παίξει στα τρέιλερ του Αυγούστου... Πάλι καλά...
 
Το σήμα αρχής το βρήκατε κάπου; Αν ναι, ποστάρετέ το εδώ ή στο forum "Το σήμα της ΕΡΤ".
 
Βασικά, το ότι τρέχει τόσα χρόνια (και μάλιστα και στη χρυσή εποχή του ελληνικού ποδοσφαίρου, όταν ήταν μεγαλύτερο μέρος της κουλτούρας απ'ό,τι τώρα) βοήθησε στο να χαραχθεί πραγματικά στα μυαλά και τις καρδιές μας... πόσες, μα πόσες κυριακές βράδυ δεν έμενα με τον πατέρα μου περιμένοντας να δούμε τις γκολάρες του Αναστόπουλου;

Μετά ήρθαν τα πέτρινα χρόνια...
 
Lux Interior είπε:
Μπράβο! Αυτό δεν είναι το "original" που παιζόταν τις δεκαετίες 70-80?

:bow: :thanx2: :bow: :thanx2:

Δηλαδή, δεν είναι η διασκευή των τελευταίων χρόνων, σωστά?

Κύριε Lux Interior, είστε του γνωστού σαπουνιού που χρησιμοποιούν οι σταρ?
 
Δεν γνωρίζα ότι έχει διασκευαστεί.

Θεωρώ οτι είναι η μία και μόνη βερσιον που ακούστηκε.

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω οτι είναι αυτό που ακουγεται από τότε.

(Παρ'ότι star, το nickname μου ουδεμία σχέση με τους σάπωνες Lux έχει).
 
bernard.c είπε:
Μπράβο! Αυτό δεν είναι το "original" που παιζόταν τις δεκαετίες 70-80?:bow: :thanx2: :bow: :thanx2:

Δηλαδή, δεν είναι η διασκευή των τελευταίων χρόνων, σωστά?

Κύριε Lux Interior, είστε του γνωστού σαπουνιού που χρησιμοποιούν οι σταρ?
Δεν γνωρίζα ότι έχει διασκευαστεί.

Θεωρώ οτι είναι η μία και μόνη βερσιον που ακούστηκε.

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω οτι είναι αυτό που ακουγεται από τότε.

(Παρ'ότι σταρ, το nickname μου ουδεμία σχέση με τους σάπωνες Lux έχει.

Χαιρετίσματα στην Bianca!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν το κατεβάσω, θα σας βεβαιώσω περί του original.

Εννοείται ότι κανείς δεν τόλμησε να επανεκτελέσει το κομμάτι, μόνο το καλοκαίρι που μας πέρασε, σε τρέιλερ στην tv και το ράδιο, ακούστηκαν κάποια μπιτάκια, αλλά τα τελευταία χρόνια ακούγεται σαν χαμηλής ανάλυσης μετατροπή σε mp3...
 
stam1370 είπε:
Εννοείται ότι κανείς δεν τόλμησε να επανεκτελέσει το κομμάτι, μόνο το καλοκαίρι που μας πέρασε, σε τρέιλερ στην tv και το ράδιο, ακούστηκαν κάποια μπιτάκια, αλλά τα τελευταία χρόνια ακούγεται σαν χαμηλής ανάλυσης μετατροπή σε mp3...
Το συγκεκριμένο του φίλου Lux Interior ακούγεται πολύ καλά!

:cheers:

Lux Interior είπε:
Χαιρετίσματα στην Bianca!.
Όντως είσαι μεγάλος σταρ, μας "έφτιαξες" με την Αθλητική Κυριακή - το έχω βάλει στο repeat!!

Σε ευχαριστούμε και πάλι!

:thanx2:

Η Bianca στέλνει πολλά φιλιά, αν και δεν έβλεπε μπάλλα ποτέ της ...! ;)
 
Εγώ πάντως όταν άκουγα τη μουσική συνειδητοποιούσα πως μας τελείωσε και η Κυριακή και την επομένη έχουμε σχολείο. Αααχχ ψυχοφθόρο! :)
 
stam1370 είπε:
Μιά μεγάλη χάρη! Επειδή τελικά το κατέβασαν ήδη 10 πριν από μένα, μπορεί κάποιος να το ξαναποστάρει;;;

Όντως, κάποιος να το ξαναποστάρει αν γίνεται...

Φαίνεται, Σταμάτη, δεν ήμασταν από τους 10 υπερτυχερούς...
 
Πίσω
Μπλουζα