Αθλητικό κουίζ

μηπως το ελλαδα -ιταλια το 1981 για τα προκριματικα του μουντιαλ 82 της ισπανιας ,το ματς που εγινε στη λεωφορο και χασαμε 0-2????
 
vosporos you win!!!stakovie δεν προλαβες..μονο να διορθωσω πως το ματς εγινε το 1980 στις 6 Δεκεμβριου ανημερα του Αγιου Νικολαου στις 2 30 το μεσημερι σε περιγραφη Μαυρομματη και σε εθνικο δικτυο παρακαλω..λες και ηταν διαγγελμα!!! το πρωτο εντος εδρας ματς γενικα που μεταδοθηκε σε χρωμα ηταν μια εβδομαδα πριν το ματς με τους ιταλους..παλι στη λεωφορο ελλαδα-αυστραλια 3-3 προς τιμην του Μιμη Δομαζου
 
εισαι εγκυκλοπαιδεια τι να πω,εγω το υπολογισα με το μυαλο στο περιπου και να φανταστεις οτι το εχω το ματς απο ερτ οντως με μαυρομματη,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα γραψει εγω αλλα το απεκτησα στην πορεια και αυτη την λεπτομερεις δεν την γνωριζα,να σαι καλα για την ενημερωση,θυμμαι οταν το ειδα το ματς οτι μου κανε εντυπωση περιγραφη (οπως το ειπες διαγγελμα)γιατι ηταν η 1 φορα που ακουγα τον μαυρομματη τοσο επιθετικα παθιασμενο (παρολο που ηταν απο τις συμπαθειες μου ηταν παντα προσεκτικος με κατι τετοια που ακουμε κυριως τελευταια,οπως "το στον 7 ουρανο ολοι αδερφια"σε αγωνα ποδοσφαιρου κτλ κτλ ονοματα δεν λεμε
 
και μαλιστα η εναρξη και οι εθνικοι υμνοι ειναι ολα τα ΛΕΦΤΑ...επειδη εχω και εγω τον αγωνα παρατηρησε ατμοσφαιρα,σε καποια στιγμη πηρε φωτια και μια σημαια...το ματς ειναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ παντως και για εναν αλλο λογο περα απο την παλαιοτητα...ηταν απο τα τελευταια παιχνιδια του ΔΕΛΗΚΑΡΗ στο ποδοσφαιρο γενικα..αγνωστος ο λογος που σταματησε ακομα και τωρα μονο φημες ακουγονται
 
MrRetromemories είπε:
και μαλιστα η εναρξη και οι εθνικοι υμνοι ειναι ολα τα ΛΕΦΤΑ...επειδη εχω και εγω τον αγωνα παρατηρησε ατμοσφαιρα,σε καποια στιγμη πηρε φωτια και μια σημαια...το ματς ειναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ παντως και για εναν αλλο λογο περα απο την παλαιοτητα...ηταν απο τα τελευταια παιχνιδια του ΔΕΛΗΚΑΡΗ στο ποδοσφαιρο γενικα..αγνωστος ο λογος που σταματησε ακομα και τωρα μονο φημες ακουγονται
Αξεχαστο παιχνιδι. Η Ελλαδα πηγαινε για προκριση, ειχε προηγηθει η νικη στη Δανια με το γκολ του Κουη, αλλα δεν τα καταφερε στο κρισιμο παιχνιδι με τους Ιταλους. Μαλιστα ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που σκοραρε με την εθνικη ο αειμνηστος Γκαετανο Σιρεα.

Που μπορει να βρει κανεις αυτο το παιχνιδι;
 
Kambia είπε:
Τασουλα Κελεσίδου
ΣΩΣΤΟ. Απο το 1999 ως το 2004 στην Αθηνα, συνολο 6 μεταλλια, κανενα ομως χρυσο. Το 2001 στο παγκοσμιο στο Εντμοντον το μεταλλιο της δοθηκε αναδρομικα, μιας και ηταν 4η, λογω ακυρωσης συναθλητριας της.
 
Είχε και τις ατυχίες της. Πάντως ήταν η πιο σταθερή αθλήτρια σε επιδόσεις
 
Ευπαλίνος είπε:
Και ενα κουιζ απο μενα:
1.Ποιος ποδοσφαιριστης, ποιας ομαδας και πόσες φορες επαιξε στους περισσοτερους τελικους κυπέλλων Ευρωπης;

Ευπαλίνος είπε:
1. Αναφέρομαι σε συλλογικό επίπεδο, όχι των εθνικών ομάδων. Βοήθεια: Είναι Ισπανός
Καιρο εχει μεινει αναπαντητη αυτη η ερωτηση!!! :D

Ο Ισπανος Francisco Gento.Επαιξε σε 9 τελικους.8 στο κυπελλο πρωταθλητριων (τις δεκαετιες 50 και 60,πηρε 6 απο αυτους) και μια σε τελικο κυπελλουχων το 1971(εχασε απο την Τσελσι στο Καραισκακη).Ολες με τη Ρεαλ.

Δευτερος σε συμμετοχες σε τελικους ειναι ο Παολο Μαλντινι.Επαιξε σε 8 τελικους (πρωταθλητριων - champions league) και πηρε 5 απο αυτους.Ολες τις φορες με τη Μιλαν.
 
Συγχαρητηρια! Είναι ο Χέντο της Ρεάλ. Ειχα προβληματα με τον Η/Υ και δεν εμπαινα στο σαιτ για καιρο. Σε 1-2 μερες θα δωσω ολες τια απαντησεισ και καινουργιο κουιζ
 
Ευπαλίνος είπε:
Και ενα κουιζ απο μενα:
1.Ποιος ποδοσφαιριστης, ποιας ομαδας και πόσες φορες επαιξε στους περισσοτερους τελικους κυπέλλων Ευρωπης;

2. Ποιοι και ποσες φορες επαιξαν στις περισσοτερες τελικες φασεις παγκοσμιων κυπελλων ποδοσφαιρου;

3. Ποια χρονικη περιοδο της Α εθνικης δημιουργησε ο Αρης το ρεκορ αηττητων αγωνων με ΠΑΟΚ;

4. Ποια ελληνιδα αθλητρια κερδισε τα περισσοτερα μεταλλια ανοικτου στιβου σε μεγαλες διοργανωσεις(Ολυμπιακοι, Παγκοσμιο και ευρωπαϊκο πρωταθλημα);

5. Για ποσα χρονια εμεινε ακαταρριπτο το παγκοσμιο ρεκορ του Τζεσε Όουενς στο μηκος, ποιος αθλητης και ποτε το κατερριψε;
Εστω και με καθυστερηση οι απαντησεις στο κουιζ. Εντος των ημερων θα στειλω αλλο ενα. Συγχαρητηρια σε οσους απαντησαν σωστα στις περισσοτερες ερωτησεις.

1.Ειναι ο Χεντο της Ρεαλ Μαδριτης, 9 τελικοί απο 1956 ως 1971 εναντιον της Τσελσι στο Κραϊσκακη, οι πρωτοι 8 ηταν για το τοτε επονομαζομενο Κυπελλο Πρωταθλητριων Ευρωπης. Κερδισε τους 6. Οι νεοτεροι ισως θυμουνται τον ανεψιο του Πακο Λιορεντε της Ρεαλ.

2.Ειναι ο Μεξικανος τερματοφυλακας Αντονιο Καρμπαχαλ(1950-1966) και ο πολυ νεοτερος Γερμανος Λοταρ Ματεους(1982-1998) με 5 συμμετοχες. Ο Ματεους εκανε και ρεκορ παιχνιδιων στα τελικα με 25.

3.Την περιοδο 1963-1972. Εμεινε αηττητος σε 18 συνεχομενα παιχνιδια πρωταθληματος απο τον ΠΑΟΚ.

4.Η Τασουλα Κελεσιδου, του ΗΡΑΚΛΗ Θεσσαλονικης. Απο το 1999 στο παγκοσμιο της Σεβιλλης ως το 2004 στους Ολυμπιακους των Αθηνων κερδισε 6 μεταλλια στο δισκο.

5.Εμεινε ακαταρριπτο για 25 χρονια, απο απο το 1935 που το κατερριψε ο Αμερικανος Τζ. Οουενς με 8.13μ ως το 1960 οταν ο συμπατριωτης του Ραλφ Μποστον πηδησε 8.21μ.
 
Ενα νεο κουιζ για οποιον εχει το κεφι:

1)Ποια ομαδα και ποτε πετυχε τα περισσοτερα γκολ σε παιχνιδι της τελικης φασης του Παγκοσμιου κυπέλλου;

2)Ποτε κατεκτησε για τελευταια φορα το πρωταθλημα Αγγλιας η Λιβερπουλ;

3)Ποιος κολυμβητης ειχε το ρεκορ χρυσων μεταλλιων σε μια διοργανωση Ολυμπιακων αγωνων και πότε, πριν του το καταρριψει ο Φελπς στο Πεκινο το 2008;

4)Ποιος ηταν ο κορυφαιος Ιταλος παικτης μπασκετ της Βαρεζε κατα τη δεκαετια του 1970;

5)Ποιας ελληνικης ομαδας ηταν αθλητρια η Βουλα Πατουλιδου οταν κερδισε το χρυσο στους Ολυμπιακους της Βαρκελωνης το 1992;

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
 
3) Mark Spitz με 7 μετάλλια το 72 στο Μοναχο

5) Στον Ηρακλη αν δεν κάνω λάθος
 
Ουγγαρια-Ελ Σαλβαδορ 10-1 το 1982...αυτο δεν ειναι;

11 τερματα σαν αθροισμα ομως ειχαμε κι αλλες φορες,το 54 πχ(οχι προ Χριστου ε..)οταν η υπερομαδα της ουγγαριας ανασκολοπησε τη Δ.Γερμανια με 8-3 στους ομιλους,αλλα στον τελικο ειδαμε το...θαυμα της Βερνης(πολυ καλη ταινια)Πρωτη φορα εδω γινεται λογος για ντοπινγκ στο ποδοσφαιρο..

Επισης η Γιουγκοσλαβια το 74 ειχε νικησει 9-0 το Ζαιρ..

Δεν θα το ανεφερα,αλλα σ αυτο το ματς ,ειχε κανει χατ-τρυκ ο Πριγκιπας του Νερετβα, ΝΤΟΥΣΚΟ ΜΠΑΓΙΕΒΙΤΣ... :bow:

Τωρα,παμε παρακατω...τι δεν εχει δει ενα Αγγλακι 20 χρονων;τη Λιβερπουλ πρωταθλητρια!απο το 90 (χεχεχε...)δεν εχει δει χαρα...

οσο για τη Βαρεζε,ο Ντινο(ντινο ντινο τσιτσιολινο κατα τους αρειανους)Μενεγκιν..

ποιος αλλος;εμβληματικη μορφη,παικτουρα και αθληταρας.αφου κοντευε να παιζει μεχρι προπερσι..(αληθεια,ο Οσκαρ Σμιτ τα παρατησε τελικα.. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
Ουγγαρια-Ελ Σαλβαδορ 10-1 το 1982...αυτο δεν ειναι;11 τερματα σαν αθροισμα ομως ειχαμε κι αλλες φορες,το 54 πχ(οχι προ Χριστου ε..)οταν η υπερομαδα της ουγγαριας ανασκολοπησε τη Δ.Γερμανια με 8-3 στους ομιλους,αλλα στον τελικο ειδαμε το...θαυμα της Βερνης(πολυ καλη ταινια)Πρωτη φορα εδω γινεται λογος για ντοπινγκ στο ποδοσφαιρο..

Επισης η Γιουγκοσλαβια το 74 ειχε νικησει 9-0 το Ζαιρ..

Δεν θα το ανεφερα,αλλα σ αυτο το ματς ,ειχε κανει χατ-τρυκ ο Πριγκιπας του Νερετβα, ΝΤΟΥΣΚΟ ΜΠΑΓΙΕΒΙΤΣ... :bow:

Τωρα,παμε παρακατω...τι δεν εχει δει ενα Αγγλακι 20 χρονων;τη Λιβερπουλ πρωταθλητρια!απο το 90 (χεχεχε...)δεν εχει δει χαρα...

οσο για τη Βαρεζε,ο Ντινο(ντινο ντινο τσιτσιολινο κατα τους αρειανους)Μενεγκιν..

ποιος αλλος;εμβληματικη μορφη,παικτουρα και αθληταρας.αφου κοντευε να παιζει μεχρι προπερσι..(αληθεια,ο Οσκαρ Σμιτ τα παρατησε τελικα.. ;)
Φιλε μου εισαι καταπληκτικος και στις απαντησεις και στα σχολια σου. :clap:

Το κουιζ ολοκληρωθηκε επιτυχως. :thanx2:

Θα τα πουμε στο επομενο.
 
1. 10η Θέση και δεν θυμάμαι από ποιον έχασε!!!

2. 1980 και νομίζω βάλαμε 1 γκολ (ποιός;; ;)

3. Παπανικολάου

4. Σεργκέι Μπούμπκα φυσικά...

5. Μάριον Τζόουνς ????
 
VAGBITH είπε:
1. 10η Θέση και δεν θυμάμαι από ποιον έχασε!!!2. 1980 και νομίζω βάλαμε 1 γκολ (ποιός;; ;)

3. Παπανικολάου

4. Σεργκέι Μπούμπκα φυσικά...

5. Μάριον Τζόουνς ????
Στο πρώτο κουίζ απαντάς?

Το 2 είναι ο Αναστόπουλος. Το 5 είναι η Τζόουνς. Στην ένα είναι η Κινα που μας νίκησε.

Δες τις απαντήσεις στο 5ο ποστ
 
Μιας και ειχαμε τους Ολυμπιακους, ευκαιρια για ενα μικρο κουιζ:

1)Ποιος απενειμε το χρυσο μεταλλιο στον ιστιοπλόο Κακλαμανακη στους Ολυμπιακους της Ατλαντας το 1996;

2)Ποιος Ελληνας κατελαβε την 6η θεση στον τελικο στα 400μ με εμποδια στους Ολυμπιακους του Βερολινου το 1936;

3)Ποιος Ελληνας αθλητης στιβου κερδισε 4 μεταλλια σε Ολυμπιακους αγωνες;

4)Σε ποιους Ολυμπιακους αγωνες συμμετειχε για πρωτη φορα η Βουλα Πατουλιδου;

5)Ποσα χρυσα μεταλλια κερδισε σε Ολυμπιακους αγωνες ο Αμερικανος κολυμβητης Μαρκ Σπιτς;

6)Ποιος παλιος παικτης βολει του Ηρακλη Θεσσαλονικης αγωνιζοταν φετος στο Λονδινο στην εθνικη ομαδα των ΗΠΑ;
 
Χωρις να τα τσεκαρω ...

3) Τσικλητηρας ???

6) Κλειτον
 
Ας κάνω ποδαρικό, πριν πλακώσουν τα γατόνια του φόρουμ και μείνω να το κοιτάζω! :D

(4) Με πάσα επιφύλαξη: 1984 - Λος Άντζελες η πρώτη συμμετοχή της Πατουλίδου...

(5) Τώρα ή 11 ήταν, ή 12! :D Ξεκινάω με 11 - αν είναι λάθος, τότε είναι 12! :D

Και το 3 είναι εντελώς lucky shot: Ο Mr. Τσικλητήρια: Κωνσταντίνος Τσικλητήρας... Νομίζω ότι -αν θυμάμαι σωστά, ο μόνος άλλος που έχουμε με 4 μετάλλια (όχι όμως στιβίστας) είναι ο Πύρρος Δήμας! :)
 
Πίσω
Μπλουζα