Αισθησιακά τραγούδια

Ακούστε κι αυτό... Τι μουσική, τι λόγια, τα πάντα.... Πιο αισθησιακό δε γίνεται!!!!

La decadanse - Jane Birkin / Serge Gainsbourg
Μας ξεσηκώσατε πρωί πρωί, Τζέλα, κι έχουμε και δουλειές να κάνουμε
(άντε τώρα να μαζέψεις το μυαλό...)

Edit: Αλλά κι εγώ τι περίμενα ν' ακούσω; ο Gainsbourg είναι ίσως ο πιο γνωστός πανηδονιστής των τελευταίων δεκαετιών
 
Ξέρετε τι εντύπωση μου είχε κάνει, όταν το είχα πρωτοακούσει? Είχα αγοράσει μια κασετίνα με τέσσερα CD με γαλλικά τραγούδια και εκεί το είχα ακούσει πρώτη φορά! :)

Όσο για τον Serge, εδώ έμαθα από την Βambi ότι τα είχε με την Bardot. Συγγνώμη για την αμάθειά μου, αλλά δεν το ήξερα... Μου φαίνεται τόσο άσχημος που μου κάνει κατάπληξη... Αλλά, φαίνεται είχε κρυφά προσόντα και το κορίτσι τι να κάνει.... υπέκυψε...
 
Όσο για τον Serge, εδώ έμαθα από την Βambi ότι τα είχε με την Bardot. Συγγνώμη για την αμάθειά μου, αλλά δεν το ήξερα... Μου φαίνεται τόσο άσχημος που μου κάνει κατάπληξη... Αλλά, φαίνεται είχε κρυφά προσόντα και το κορίτσι τι να κάνει.... υπέκυψε...
Βεβαια! Το 1967 Σαιρζ εγραψε για τη Μπριζιτ το ακρως αισθησιακο Je t' aime...moi non plus.
Δυο χρονια αργοτερα που τα εφτιαξε με τη Τζεην Μπιρκιν το ηχογραφησε και μαζι της γιατι η ηχογραφηση με τη Μπριζιτ δεν ειχε κυκλοφορησει. Αυτο εγινε λογω απαιτησης που προεβαλε ο συζυγος της Β.Β. Γκουντερ Σακς, Γερμανος μεγιστανας με πολυ μεγαλη επιρροη. H ηχογραφηση με τη Β.Β. τελικα κυκλοφορησε μερικα χρονια αργοτερα οταν ειχε βγει το διαζυγιο με τον Γκουντερ.

 
Μπα? Εγώ είχα πρωτομάθει γι' αυτό, και το είχα πρωτοακούσει, με την Μπίρκιν και νόμιζα ότι γι' αυτήν είχε γραφτεί. Πολλά χρόνια αργότερα το άκουσα με την Μπαρντό κι απόρησα που καταδέχτηκε να το πει σε δεύτερη εκτέλεση. Έτσι όμως εξηγείται αφού η ΒΒ το είχε πει πρώτη.
 
Εμ εδώ που τα λέμε λίγο είναι να ακούς το έτερον ήμισυ να αναστενάζει και να βογγά μαζί με κάποιον άλλο εκτός από σένα; πόσο φιλελεύθερος αντέχεις να είσαι;
Και να σαι και μεγιστάνας ε;
Ε δε θα χεις τις απαιτήσεις σου;
 
Δεν είχε προφανώς πρόβλημα να τα ακούει αυτά ο ίδιος. Εϊχε να τα ακούσει ο πολύς κόσμος. Αλλιώς δεν θα είχε επιβιώσει η ηχογράφηση.
 
Κι επειδή αισθησιακό και soul πάνε συχνά παρέα ορίστε κι από μένα ένα μικρό δείγμα. Είναι από αυτά που συχνά ακούω τις μικρές ώρες....
Το έχω ξαναβάλει και σε άλλο thread αλλά τι να πω, του έχω αδυναμία του Teddy. Μάλιστα κάποια κομμάτια του θα μπορούσαν να κάνουν ένα ολόκληρο φλογερό σκηνικό μόνο από τους τίτλους:

Come go with me,
Close the door,
Turn off the lights,
All I need is you

Teddy Pendergrass - Turn off the lights (1979)


(και οι στίχοι ανάλογοι της περίστασης βεβαίως, ιδανικά μαζί με ένα ποτήρι σαμπάνια )
 
Κανονικά αυτό πάει στο Τι ακούω απόψε, γιατί αυτό ακούω ούτως ή άλλως. Αλλά επίσης το βρίσκω πολύ αισθησιακό. Δεν βάζω το απόσπασμα από την ταινία, γιατί έχει και κωμικά στοιχεία, προτιμώ να αφήσω τη μουσική να ξεχυθεί.
Ότι πρέπει για να ξεκινήσει (ή να προχωρήσει περισσότερο) η βραδιά...



Ν. Μαμαγκάκης - Το striptease της Μπιάνκα (Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη, 1968)


-Ρορό, να μάθεις να μου το χορεύεις κι εσύ...
 
Αχ το teach me tiger είναι από τα αγαπημένα μου τραγούδια όλων των εποχών και πραγματικά εϊναι ένα πολύ μα πολύ αισθησιακό τραγούδι. Το 1959 όταν πρωτοκυκλοφόρησε, οι ραδιοσταθμοί των ΗΠΑ δεν το έπαιζαν, ήταν απαγορευμένο γιατί κατά τη γνώμη τους η ακροάσή του προωθούσε τη σεξουαλική επαφή. Δεν εϊχαν και πολύ άδικο εδώ που τα λέμε, το ακούς και...
Τι ωραία τραγούδια βάζετε, και εδώ και στο θρεντ τι ακούω απόψε, δυστυχώς δεν εχω καταφέρει ακόμα να εισάγω βιντεο στο ποστ μου. Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα τα καταφέρω μέσω τάμπλετ θα το εκτιμούσα. Αλλά και να μη μου πει κάποιος δε πειράζει, απολαμβάνω τα δικά σας υπέροχα τραγούδια και μαθαίνω και πολλά. Θα γίνω σκληρό σκληρό μέταλλο στο τέλος αφού μ αρέσουν πολλά από αυτά που βάζει ο metal candyman!
 
Τα δικά μου:

Ένας που αρνείται να ενδώσει αλλά το κάνει πάρα πολύ αισθησιακά



Μια εξομολόγηση από τα παλιά:



Και ένας σούπερ ξεσικωτικος αισθησιασμός από την υπέροχη Κωνσταντίνα:

 
Τι ωραία τραγούδια βάζετε, και εδώ και στο θρεντ τι ακούω απόψε, δυστυχώς δεν εχω καταφέρει ακόμα να εισάγω βιντεο στο ποστ μου. Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα τα καταφέρω μέσω τάμπλετ θα το εκτιμούσα.

Βλέποντας ένα βίντεο στο YouTube, πατάς το κουμπί 'share' , μετά το 'copy link' και μετά στο μήνυμα σου πατάς και κρατάς το δάχτυλο στην οθόνη, και θα σου βγάλει επιλογή 'paste' , και μόλις την πατήσεις θα επικολληθεί ο σύνδεσμος του βίντεο. Όταν δημοσιεύσεις το μήνυμά σου θα φαίνεται το βίντεο όπως βλέπεις στις δημοσιεύσεις παραπάνω.
 
Τι ωραία τραγούδια βάζετε, και εδώ και στο θρεντ τι ακούω απόψε, δυστυχώς δεν εχω καταφέρει ακόμα να εισάγω βιντεο στο ποστ μου. Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα τα καταφέρω μέσω τάμπλετ θα το εκτιμούσα. Αλλά και να μη μου πει κάποιος δε πειράζει, απολαμβάνω τα δικά σας υπέροχα τραγούδια και μαθαίνω και πολλά. Θα γίνω σκληρό σκληρό μέταλλο στο τέλος αφού μ αρέσουν πολλά από αυτά που βάζει ο metal candyman!
Επιτέλους, και ένα κορίτσι ακόμη που ακούει τέτοια, γιατί, δε σου κρύβω, κάπου κάπου αισθανόμουν μια μοναξιά.... Εγώ να δεις πόσα μαθαίνω εδώ μέσα! Ξαφνικά ανακάλυψα ξανά τα italo και νοιώθω πάλι έφηβη!
 
Δε μου λέτε, το από το 666 των Aphrodite's Child μετράει για αισθησιακό? Ή θα χαλάσω το θέμα αν το βάλω εδώ και θα με δείρετε?
 
Πίσω
Μπλουζα