Αισθησιακά τραγούδια

Και γω όταν ακούω για αισθησιακό τραγούδι, το Je t'aime ​μου έρχεται στο μυαλό...
 
To Woman in love των The Three Degrees (1978) μπορεί να μην είναι τόσο γνωστό όσο το αντίστοιχο της Barbra Streisand αλλά δεν παύει να είναι ένα εξαιρετικά αισθησιακό κομμάτι. Ακούστε το εδώ σε mix από συναυλία του συγκροτήματος νομίζω στη Γερμανία.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με την γατούλα στα καλύτερα της, αλήθεια η μπε-μπε εχει πει πολλα αισθησιακα κομματια
 
ARETARA είπε:
Ποιος τη θυμάται την Ann Lonnberg; Μάλλον στο εξωτερικό κάποιοι ναι, και μας προσφέρουν (έστω και με περιορισμένα χρονικά όρια) δείγμα της καλλιφώνου (και αισθησιακής) κορασίδος εδώ. (2 δείγματα παρακαλώ, προσωπικά προτιμώ το δεύτερο ως αυστηρά ανήκον στην κατηγορία του topic).

113937792.jpg
Και για όσους δεν χόρτασαν Lonnberg μπορούν να έχουν και οπτικοακουστική άποψη εδώ.

 
υπεροχο τραγουδι από την λομπεργκ, εξαιρετικο
 
μ'αρεσε τοσο που το βαζω και εδώ το ακους και σου γεννιουνται υπέροχες αγνες ερωτικες εικονες
 
H αλήθεια είναι ότι εξαρτάται και απ' το τί ορίζει ως αισθησιακό ο καθένας. Εμένα μου φέρνουν ρομαντικές εικόνες στο μυαλό πολλά από τα τραγούδια των The Sins Of Thy Beloved, σ' αυτό βοηθάει η μουσική γιατί αναφέρονται σε χαμένες αγάπες (όταν μιλάνε για αγάπες).

 


Ακούστε από το 7:15 και μετά. Η απόλυτη μαγεία.


 
Ας μείνουμε στα χρονολογικά όμως όρια του φόρουμ (ως το 1995). :)
 
Απο ελληνικά ξεχωρίζω εκείνο με το "ΣΤΑΣΟΥ! ΜΙΓΔΑΛΑ!


Γαλλικά πολλά, βοηθάει και η γλώσσα.
Θα ήθελα όμως να ποστάρω κάποια αμερικανικά που είναι τα πολύ πολύ αγαπημένα μου retro songs.



 
Blondie-heart of glass
Οι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ Blondie στα τέλη των '70ς
 
Ουτε που το θυμομουν πως ειχα ανοιξει τετοιο θεμα. Απο που το ξεθαψατε, βρε παιδια; :)

Ενα πολυ αγαπημενο και απιστευτα σεξυ κομματι απο Right said Fred: I'm too sexy.

 
Και για να μη λέμε μόνο ξένα, εγώ βρίσκω πολύ αισθησιακό και το "Ζεστό το χέρι".... από την ταινία "Ψυχή και σάρκα"

Δήμητρα Γαλάνη - Γιώργος Σούνας

 
Πίσω
Μπλουζα