Ακόμα μια ανακατασκευή καμπίνας

Μπραβο βρε παιδια αντε να βλεπουμε νεο αιμα αντε κ καλη συνεχεια
 
Αγαπητοι επανερχομαι στο θεμα της καλυψης της οθονης....

Ποσο ψιλο plexi μπορω να βρω.....To θεμα ειναι οτι πρεπει να λυγισει για να μπει πανω στην οθονη.....

Καποια αλλη ιδεα για το υλικο????

Αυριο νεες νεες φωτο αν προλαβω με την προοδο....
 
Παναγίωτη γιατί πρέπει να λυγίσει ;;;

Λογικά ένα πλαίσιο θα κόψεις με εξωτερικές διαστάσεις της καμπίνας και εσωτερικές του πλαισίου της οθόνης ;;

Περιμένω να δώ φώτο...
 
Νεες φωτο με την μικρη προοδο που εγινε μεσα στο σκ

Tοποθετησα την οθονη, και εδω ειναι και το θεμα. Για να περασει το plexi η οποιαδηποτε αλλη καλυψη της οθονης θα πρεπει να περασει μπροστα απο τα δυο ξυλα που στηριζουν το τζαμι. Επιπλεον δεν γινεται να το βαλω πλαγια και τα το γυρισω....δεν χωραει με τιποτα αφου δεν θα καλυπτει μονο την οθονη αλλα και ολο το πανω και κατω μερος της.

IMG_0119.jpg

.

Μπηκαν τα καινουργια ηλεκτρικα και ανοιχτηκαν οι τρυπες για τα ηχεια και την εξοδο του θερμου αερα απο το pc

IMG_0114.jpg

IMG_0117.jpg

IMG_0115.jpg

IMG_0120.jpg
 
και νεα προοδος σημερα. Μπηκε ο φωτισμος της μαρκιζας, τα ηχεια και οι προσοψεις τους.

IMG_0125.jpg

IMG_0122.jpg

σημειωνω οτι ακομα δεν ξερω τι να κανω με την προσοψη της οθονης......Καμια ιδεα ρε παιδια!!!!!

IMG_0121.jpg

IMG_0123.jpg

IMG_0124.jpg
 
Λοιπον φιλε στο δικο μου εβαλα τζαμι,μετρισα τα μετρα πηγα σε ενα τζαμα κ μου το εκανε ακριβως,Στα πλαινα κ πανω κατω του τζαμιου τα περιθορια της οθονης δηλ τα περασα με σπρεη μαυρο κ λιγο αργοτερα περασα τα αυτοκολιτα οπως βλεπεις στο αβαταρ μου,το αποτελεσμα τελειο.Ελπιζω να σου εδωσα μια ιδεα.

Α κ με το τζαμι δεν περναει κ σκονη.
 
Σκέψου και το διάφανο πλέξι γκλας. Το χρησιμοποίησε η Κάμπια στην καμπίνα της και το αποτέλεσμα είναι επίσης εξαιρετικό, πολύ ελαφρύ και λιγότερο εύθραυστο από το τζάμι!...
 
Aγαπητοι σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα δεν γινεται να μπει ουτε τζαμι ουτε plexi, για τον λογο οτι δεν χωραει να μπει.

Και για να γινω κατανοητος, δεν χωραει να περασει απο το μπροστινο μερος εχοντας μεσα την οθονη.

Θα πρεπει να εινακ κατι ππου να μπορει να λυγισει και να επανελθει......

Ευχαριστω και παλι
 
sigmundgr είπε:
και νεα προοδος σημερα. Μπηκε ο φωτισμος της μαρκιζας, τα ηχεια και οι προσοψεις τους.
Προβολή συνημμένου 42383 Προβολή συνημμένου 42384

σημειωνω οτι ακομα δεν ξερω τι να κανω με την προσοψη της οθονης......Καμια ιδεα ρε παιδια!!!!!
Και γιατί να μπει από τη μέσα πλευρά και να μην κολληθεί απ' έξω? (στις ξύλινες άκρες!)

Μετά μπορείς να το ντύσεις με μαύρο αυτοκόλλητο!
 
D@redevil είπε:
Και γιατί να μπει από τη μέσα πλευρά και να μην κολληθεί απ' έξω? (στις ξύλινες άκρες!)
Μετά μπορείς να το ντύσεις με μαύρο αυτοκόλλητο!

γιατι στα εξωτερικα ξυλα που λες θα πεσει το τζαμι. Επιπλεον επειδη η προηγουμενη οθονη ηταν οριζοντια ενω την καινουργια την εχω βαλει καθετα καταλαβαινεις οτι για να μην φαινεται ο χωρος πισω απο την οθονη(ολο τα καλωδια κλπ) πρεπει να βαψω το μισο τζαμι......

Το μαυτο αυτοκολλητο σκοπευω να το κανω στο τζαμι αλλα μονο στο περιγραμμα....ετσι για το στυλ....
 
sigmundgr είπε:
γιατι στα εξωτερικα ξυλα που λες θα πεσει το τζαμι. Επιπλεον επειδη η προηγουμενη οθονη ηταν οριζοντια ενω την καινουργια την εχω βαλει καθετα καταλαβαινεις οτι για να μην φαινεται ο χωρος πισω απο την οθονη(ολο τα καλωδια κλπ) πρεπει να βαψω το μισο τζαμι......Το μαυτο αυτοκολλητο σκοπευω να το κανω στο τζαμι αλλα μονο στο περιγραμμα....ετσι για το στυλ....
Γι' αυτό και σου πρότεινα πλέξι-γκλας, που είναι πιο ελαφρύ! ;)
 
Δεν ειναι θεμα βαρους.....αλλα μεγεθους....το πλεξι δεν λυγιζει και για να φτασει να μπει μπροστα απο την οθονη πρεπει να λυγισει.....εκανα μια αποπειρα με υφασμα......δεν θελω να σας πω πως πηγε
 
sigmundgr είπε:
Δεν ειναι θεμα βαρους.....αλλα μεγεθους....το πλεξι δεν λυγιζει και για να φτασει να μπει μπροστα απο την οθονη πρεπει να λυγισει.....εκανα μια αποπειρα με υφασμα......δεν θελω να σας πω πως πηγε
Αμάν, κάτσε γιατί τώρα νομίζω κατάλαβα....

CRT Οθόνη πας να βάλεις? Και σου προεξέχει το μπροστινό μέρος?
 
το ζωγραφισα γιατι κατι δεν λεω καλα!!!!!!!

Λοιπον στα σημεια 1 θα πεσει το τζαμι το μπροστα.....κανενα προβλημα εδω...ενα απλο τζαμι......

Το προβλημα ειναι το ζωγραφισμενο περιγραμμα της οθονης.......θα πεσει πανω στην οθονη και θα πρεπει να καλυψει ολη την ζωγραφισμενη περιοχη. Ειναι πισω απο το τζαμι(σημεια 1).Το θεμα ειναι οτι για να μπει πρεπει να περασει τα σημεια 1 που ειναι στενοτερα. Η οθονη μπαινει κυριολεκτικα τσιμα τσιμα και το πλατος της ειναι 52,8.....Τοσο θα ειναι και το πλατος του περιγραματος.... Το υψος ομως της οθονης ειναι 25cm ενω το υψος του ζωγραφισμενου μερους ειναι 65cm.....οποτε δεν μπαινει με τιποτα κατι που δεν λυγιζει....για αυτο λεω οτι το πλεξι δεν κανει.....

IMG_0119.jpg
 
Δεν καταλαβαίνω....! :(

Ντάξει, είδα και τις προηγούμενες φωτός και είδα ότι βάζεις μια LG flat... Καλά ως εδώ...

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί πρέπει οπωσδήποτε να το περάσεις μέσα από το ξύλινο πλαίσιο... Αφού η καμπίνα ανοίγει από πίσω! Βάζεις το πλέξι γκλας από την πίσω μεριά της καμπίνας, μετά το υποστήριγμα της οθόνης (με την οθόνη) και τέλος κλείνεις την πίσω μεριά της καμπίνας...

Εναλλακτικά, θα μπορούσες να αποσυναρμολογήσεις τον ουρανό της καμπίνας. Να βάλεις το πλέξι γκλας συρτά (σαν φέτα) και να ξανακλείσεις τον ουρανό....

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, απλά δεν μπορώ να αντιληφθώ πλήρως το πρόβλημα, όπως και γιατί πρέπει οπωσδήποτε να περάσει μέσα από το ξύλινο πλαίσιο...

Από την άλλη, ξέρω ότι η δυνατότητα κάμψης ενός πλέξι γκλας έχει να κάνει και με το πάχος του.... Αν έψαχνες για ένα λεπτό κομμάτι, μήπως θα μπορούσες να το κάμψεις και κάνεις τη δουλειά σου!... :xm:
 
πρωτα απο ολα σε ευχαριστω για τις προτασεις σου.

Δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο οτιδηποτε απο ολα αυτα.....αλλα σιγουρα μου εδωσες τροφη για σκεψη.

Βρηκα ενα υλικο.....που ισως μου κανει...δεν θυμαμαι ονομα...θα ενημερωσω
 
sigmundgr είπε:
πρωτα απο ολα σε ευχαριστω για τις προτασεις σου.
Δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο οτιδηποτε απο ολα αυτα.....αλλα σιγουρα μου εδωσες τροφη για σκεψη.

Βρηκα ενα υλικο.....που ισως μου κανει...δεν θυμαμαι ονομα...θα ενημερωσω
Να' σαι καλά, αλλά δε βοήθησα ιδιαίτερα! :)

Πλέον είμαι πολύ περίεργη! :) Αναμένουμε νεώτερα!
 
αλλη μια ερωτηση σχετικα με τα joystick. Τα εχω βιδωσει σε plexi 3mm. Εχω την αισθηση οτι θα πρεπει να τα κολλησω κιολας στην επιφανεια για να κρατανε καλυτερα. Θεωρητε οτι υπαρχει προβλημα με την κολλα?
 
Γιατί με τις βίδες δεν κρατάνε? Αν και το θεωρώ περιττό...που θα τα κολλήσεις και με τι?
 
κρατανε.....???? πιστευω οτι 3mm το πλεξι θα ζοριστει να τα κρατησει....θα κολλησω το μεταλλικο κομματι του joystick με το πλεξι
 
Πίσω
Μπλουζα